(044) 391-51-90 (91, 92)
ru ua

Маєте пропозиції, зауваження чи побажання? Зв’яжіться з редакцією!
Ми неодмінно відповімо. Актуально!
Ближайшие семинары :
Все семинары ...         
(полный план-график)

Рейтинг@Mail.ru

 : загальний по сайтуКурсы валют на PROext
Межбанковские курсы валют

Податок на прибуток: нові правила

Чергова податкова реформа, що її впроваджено з 01.01.2016 р., передбачає нові правила оподаткування прибутку підприємств. Про ці та подальші зміни щодо особливостей нарахування, утримання та сплати податку на прибуток ознайомлюватимемо вас на цій тематичній сторінці.

 1. Останні новини>>>
 2. Форми звітності>>>
 3. Довідники>>>
 4. Документи та коментарі>>>
 5. Аналітичні статті тижневика «Дебет-Кредит»>>>
 6. Запитання та відповіді>>>
 7. Консультації>>>
 8. Вебінари>>>

 


 

НОВИНИ

Всі новини по темі>>>

Останні новини по темі:

 

ФОРМИ ЗВІТНОСТІ

 

ДОВІДНИКИ

 

ДОКУМЕНТИ ТА КОМЕНТАРІ

 

АНАЛІТИЧНІ СТАТТІ ТИЖНЕВИКА «ДЕБЕТ-КРЕДИТ»

2017

2016

 • Корпоратив в обліку підприємства
 • Готуємось до рекламної акції
 • Представницькі витрати: тонкощі обліку
  Представницькі витрати завжди були яблуком розбрату між бізнесом та податківцями. Здавалося б, усі розуміють цінність напрацювання партнерських стосунків із контрагентами та безглуздість оплати таких витрат із кишені працівника чи безпосередньо директора. Та, на жаль, податківцям простежити прямий зв'язок між представницькими витратами та госпдіяльністю вдається далеко не завжди.
 • Здавання в оренду приміщення фізособі
  Юрособа, платник ПДВ та податку на прибуток на загальних підставах, на платній основі здає в звичайну оренду нежитлове приміщення фізособі під склад. Які податки нараховуються? Як це оформити документально?
 • Дивіденди: тонкощі обліку
  Виплата дивідендів за загальним правилом спричиняє необхідність сплати ПДФО, військового збору (якщо виплата здійснюється фізособам) та авансового внеску з податку на прибуток (якщо учасниками є юрособи). Поговоримо про це та інші нюанси оподаткування операцій виплати дивідендів.
 • Смерть підприємця: наслідки для контрагента
  Після подання форми №1ДФ, в якій підприємство — платник податку на прибуток (неплатник ПДВ) відобразило дохід підприємця у вигляді орендної плати, надходить повідомлення, що такої людини вже немає, IПН анульовано. Проте держреєстрація такого ФОПа дійсна, і в реєстрі платників єдиного податку його реєстрація теж дійсна до цього дня. Як це можливо?
 • Декларація за 9 місяців: роз'яснення податківців
  Своїм наказом від 08.07.2016 р. №585 Мінфін вніс зміни до форми податкової декларації з податку на прибуток підприємств. Ця форма має почати застосовуватися зі звітності за 2016 рік або навіть за 2017 рік (для тих, хто звітує раз на рік). Проте податківці, як завжди, приписів п. 46.6 ПКУ не дотримуються.
 • Списання бракованого імпортного товару
  Підприємство імпортувало запчастини. Згодом було виявлено брак деяких запчастин. Повернути постачальнику-нерезиденту цей товар можливості немає. Як його списати в обліку? Чи нараховувати ПДВ у разі списання? Як списання бракованого товару вплине на об'єкт оподаткування податком на прибуток та єдиним податком залежно від того, на якій системі перебуває підприємство-покупець?
 • Уцінка запасів
  На підприємствах уцінка запасів здійснюється нечасто, а іноді і просто ігнорується. Разом з тим норми П(С)БО зобов'язують у певних випадках переглядати вартість наявних матеріальних оборотних активів підприємства. Про підстави та необхідність, про процедуру уцінки та податкові наслідки поговоримо далі.
 • Безповоротна фінансова допомога
  У господарській діяльності підприємств нерідко трапляються випадки виплати фінансової допомоги на безповоротній основі. До 01.01.2015 р. ми навіть не могли мріяти про включення таких сум виплат до витрат. З'ясуймо, як зараз обліковують ці операції.
 • Помилки в декларації з прибутку за 2015 рік: міра відповідальності
  ДФСУ оприлюднила лист від 05.07.2016 р. № 14557/6/99-99-15-02-02-15, у якому згадала про звільнення від відповідальності при звітуванні з податку на прибуток за 2015 рік, передбачене спеціальною нормою ПКУ
 • Операція «Реінвестиція»: податкові наслідки для підприємства
  Іноді власники підприємства приймають рішення не виплачувати дивіденди, а збільшити за їх рахунок власний капітал підприємства. Така операція має назву «реінвестиція». Розглянемо, як вона відображається в бухгалтерському та податковому обліку
 • Зменшення статутного капіталу: податкові наслідки
  Операція зі зменшення статутного капіталу є звичайною в діяльності юросіб. А ось податкові наслідки цієї операції бувають різні і залежать від того, чи повертається засновникам/учасникам та в якій формі сума раніше зроблених внесків
 • Квартальна фінзвітність: від складання до подання
  Наближається граничний термін подання фінансової звітності за ІІІ квартал до Держстату: 25.10.2016 р. Нагадаємо, які особливості подання цієї звітності до органів статистики і ДФС та як на складання фінзвітності впливають різні нестандартні господарські операції
 • Вплив методу обліку інвестиційної нерухомості на об'єкт оподаткування податком на прибуток
  У підприємства є нерухоме майно, яке повністю здається в оренду. За яким методом можна його облікувати в бухобліку? Як впливає метод бухобліку інвестиційної нерухомості на визначення об'єкту оподаткування податком на прибуток?
 • Придбання фірмового (корпоративного) одягу: облік та оподаткування
  Розглянемо детально, як правильно оформити та відобразити в обліку придбання підприємством — платником ПДВ (загальна система оподаткування) фірмового одягу з логотипом підприємства для усіх працівників
 • Зустріч з іноземним представником: наслідки
  Для проведення переговорів в Україну прибув представник іноземного постачальника. Згідно з домовленістю з таким постачальником підприємство-резидент оплачує перебування представника в Києві. Для зустрічі з представником директор підприємства-резидента їде до Києва із Харкова. Чи можна витрати на перебування іноземного представника оформити як представницькі, а поїздку директора — як відрядження? Які особливості податкового обліку представницьких витрат?
 • Iмпорт послуг із просування
  Деякі підприємства на регулярній основі отримують від нерезидентів рекламні та маркетингові послуги. Як правило, такі послуги пов'язані з просуванням вітчизняних товарів або послуг на зарубіжному ринку, на території нерезидента. Крім того, такі послуги можуть поставлятися у межах одного договору. Чи є відмінність в оподаткуванні ПДВ і податком на прибуток придбання таких послуг з маркетингу та реклами? Як правильно ідентифікувати такі витрати?
 • Податок на прибуток у проекті податкових змін від Мінфіну
  Повернення нульової ставки на п'ять років, прискорена амортизація необоротних активів, та збільшення об'єкту оподаткування на певні «негосподарські» витрати — ось чим запам'ятається проект податкових змін від Мінфіну на 2017 рік
 • Соціальний пакет: тонкощі обліку
  Соціальний пакет від роботодавця є гарним стимулом і зазвичай істотною перевагою роботи у конкретного роботодавця.
 • «Iмпортні» витрати
  Не зайвим буде нагадати, як мають формуватися та відображатися в обліку витрати на придбання імпортних товарів.
 • Купівля з посередником: особливості ЗЕД
  Часто, щоб укласти угоду, зокрема з іноземними партерами, з найбільшою для себе вигодою, суб'єкти господарювання вдаються до послуг посередників. При цьому швидкість та економічна корисність укладених угод зазвичай компенсують витрати на комісійну винагороду. Розгляньмо посередницький договір комісії на придбання майна (товарів) для резидента-комітента (юрособа, платник ПДВ), якому послуги посередника-комісіонера надає нерезидент.
 • Чого чекати від податківців у ІІІ кварталі
  ДФСУ щокварталу видає наказ, де дає «рознарядку» територіальним податківцям, якого курсу триматися під час перевірок у цьому кварталі і яких орієнтирів дотримуватися. На ІІІ квартал 2016 року ДФСУ видала наказ від 12.07.2016 р. №620 «Контрольно-перевірочна робота у ІІІ кварталі 2016 року» (див. «ДК» №36/2016). Розгляньмо, чого слід чекати від податківців.
 • Декларація з податку на прибуток: updated
  Мінфін із завзяттям одну за одною доопрацьовує та змінює форми декларацій: спочатку — звітність з ЄСВ, далі — декларацію з ПДВ, наразі маємо нову форму декларації з податку на прибуток. Що змінилося і на які аспекти слід звернути увагу, — про це поговоримо далі у статті.
 • Виправлення помилок і податок на прибуток
  Природа помилок може бути різною: є такі, що впливають лише на поточний податок на прибуток, який підлягає сплаті до бюджету, а є такі, що призводять до викривлення показників відстрочених податків. Поговоримо про виправлення тих чи інших помилок бухобліку та їх вплив на облік податку на прибуток.
 • Роялті перераховує посередник
  Українське підприємство — посередник здійснює пошук клієнтів для ліцензіара, за деякими ліцензійними договорами перераховує роялті від ліцензіатів. Якими є податкові наслідки у посередника таких операцій?
 • Тонкощі ціннопаперового обліку
  У рамках ціннопаперового обліку спочатку слід визначити фінансовий результат, а далі вже коригувати його на певні податкові різниці. Як це правильно зробити, на чому слід загострювати увагу і як ці всі результати відобразити у декларації з податку на прибуток, читайте у матеріалі.
 • Виправлення старих помилок
  Виправити свої помилки можна в будь-який момент. Навіть якщо вже отримано повідомлення про планову перевірку, допоки перевірка не розпочата, бухгалтер сміливо може виправляти свої помилки. Пропонуємо проаналізувати механізм виправлення старих помилок з податку на прибуток, допущених у 2014 — 2015 роках, які вплинули на податкові різниці.
 • Готуємо піврічну звітність
  Підготовка піврічних декларацій з податку на прибуток та фінзвітності саме у розпалі. Хто має подавати таку звітність і в чому полягають її ключові особливості — про це піде мова далі.
 • Нюанси обліку комп'ютера
  З придбанням комп'ютера стикаються майже всі підприємства, але щоразу бухгалтер постає перед вибором, яким чином його оприбуткувати на баланс. Розглянемо, як це може відбуватися.
 • Основи обліку собівартості послуг і робіт
  Наші передплатники й учасники інтернет-форуму «Дебету-Кредиту» часто запитують, як правильно організувати облік собівартості послуг, чи може підприємство здійснювати облік витрат на надання послуг узагальнено, а також цікавляться іншими важливими питаннями, пов'язаними з організацією обліку в сфері обслуговування. Відповіді надамо у статті.
 • Облік бракованої продукції
  У процесі виробництва продукції виникає брак, облік якого багато в чому визначається індивідуальними умовами окремих виробничих ситуацій. Поговоримо про основні облікові нюанси браку на виробництві.
 • Повернення фіндопомоги і виправлення помилок
  У листі ДФСУ від 30.05.2016 р. №11752/6/99-99-15-02-02-15 (див. «ДК» №25-26/2016) консультанти податкової служби розглянули два питання, що стосуються особливостей визначення оподатковуваного прибутку та заповнення декларації з податку на прибуток.
 • Невраховані витрати за 2014 рік
  У декларації з прибутку за 2014 рік підприємство на загальній системі оподаткування не облікувало витрат на рекламу на суму 500000 грн (не проведено актів на надання послуг як у бухгалтерському, так і в податковому обліку). У звіті помилково показаний мінімальний прибуток, хоча насправді виходив збиток. Ці невраховані витрати 2014 року включили до витрат у бухобліку в 2015 році і відповідно відобразили в декларації з прибутку за 2015 рік для зменшення фінансового результату й оподатковуваного прибутку. Чи необхідно надавати уточнюючі звіти за 2014 р. і за 2015 р., якщо у підсумку результат не зміниться?
 • Дооцінка ОЗ і фінансовий результат
  Як впливає дооцінка основних засобів, проведена у бухгалтерському обліку, на облік з податку на прибуток? Чи збільшує проведена дооцінка ОЗ фінансовий результат до оподаткування? Розгляньмо ці питання докладніше
 • Перехід зі спрощеної на загальну систему
  Підприємство вирішило перейти на загальну систему оподаткування зі спрощеної. При цьому платником ПДВ воно зареєструвалося тільки при переході на загальну систему. Перебуваючи на спрощеній системі, підприємство отримало аванс від покупця, поворотну фінансову допомогу, мало кредиторську заборгованість, строк позовної давності за якою настав уже в періоді перебування на загальній системі. Які наслідки слід очікувати за такими операціями в оподаткуванні після переходу на загальну систему? Коли вперше подавати декларацію з податку на прибуток?
 • Перехід юрособи на сплату ЄП
  Як підприємству (платник ПДВ і податку на прибуток) перейти на спрощену систему оподаткування без ПДВ з наступного кварталу?
 • Негосподарські витрати: прибуток і ПДВ
  З 01.01.2015 р. термін «негосподарські витрати» набув нового звучання. Дехто досі, за звичкою, намагається відфільтрувати витрати, що не відповідають нормам ПКУ в редакції до 01.01.2015 р. Проте фраза «витрати, які не враховуються для визначення оподатковуваного прибуткуќ» давно в минулому. Проаналізуймо актуальність в обліку негосподарських витрат на сьогодні. Які витрати досі можна віднести до розряду «негосподарських»?
 • Оподаткування благодійної допомоги
  Благодійність досить часто трапляється в діяльності підприємств. Як відображати в обліку надання грошової допомоги благодійній організації та фізособам, у тому числі своїм працівникам? Які наслідки чекають на підприємство щодо оподаткування таких витрат?
 • Фіндопомога: облікові акценти
  Фінансова допомога є дієвим інструментом оперативного поповнення обігових коштів підприємства за рахунок коштів засновників чи директора підприємства, головне — вміло та без негативних наслідків користуватися цим інструментом. Поговоримо про різнопланові ситуації в частині обліку фіндопомоги.
 • Договір комісії: комітент та покупець — іноземці
  На практиці виникають ситуації, коли договори комісії на продаж товару укладають між собою нерезидент та резидент. А продаж товару за таким договором комісії може здійснюватися за межі митної території України. Який бухгалтерський облік таких операцій та які податкові наслідки?
 • Витрати й оформлення документів
  Хтось уже встиг забути про звітність з податку на прибуток за 2015 р. і радісно поставив на паузу до кінця 2016 року. На жаль, таку радісну паузу часто переривають нововиявлені обставини здійснених у 2015 році операцій. Що робити в такій ситуації і як виправити помилки в обліку?
 • Готуємо звітність за I квартал
  Минув перший квартал — час готувати звітність. Про те, кому слід подавати звітність з податку на прибуток за I квартал, ми писали в «ДК» №15/2016. Поговоримо про ключові нюанси заповнення декларації з податку на прибуток та фінзвітності за I квартал 2016 року.
 • Хто звітує за I квартал?
  Не встигли бухгалтери оговтатися від здавання річної звітності, як час готувати звітність з податку на прибуток за I квартал 2016 р. Розгляньмо, хто саме має подавати квартальну звітність.
 • Уточнюємо декларацію з прибутку
  Якщо платник податку припустився помилки, але сам її виявив, головне — вчасно виправитися. Адже від цього залежать розмір відповідальності та наслідки.
 • Контрагенти — неприбуткові організації
  Платники податку на прибуток, які мають справу з неприбутковими організаціями і які визначають податкові різниці, зобов'язані збільшити фінрезультат до оподаткування.
 • Оновлено Звіт про контрольовані операції
  Численні запитання платників податку на прибуток, які здійснюють контрольовані операції, щодо заповнення Звіту про них, а також зміни до ПКУ, які відбулися за два останні роки, спричинилися до необхідності оновити форму цього Звіту. Результат маємо у наказі Мінфіну від 18.01.2016 р. №8, який набрав чинності з 04.03.2016 р. Що ж змінилося у формі та порядку заповнення Звіту?
 • Робота з нерезидентами: податкові різниці
  Для платника податку на прибуток, річний дохід якого від будь-якої діяльності за останній річний звітний (податковий) період перевищує 20 мільйонів гривень, а також для платника, що самостійно прийняв рішення про застосування коригувань фінансового результату до оподаткування (далі — фінансовий результат), основні труднощі при складанні декларації становлять так звані податкові різниці. Розгляньмо докладніше одну з таких різниць, установлену пп. 140.5.4 ПКУ.
 • Перехідні операції та податкові різниці
  У листі від 16.02.2016 р. №577/10/25-01-15-02-09 податківці, відповідаючи на запитання платника податків, висловили думку щодо коригування фінрезультату на різниці при визначенні об'єкта оподаткування податком на прибуток 2015 року.
 • ПФД — коригуємо фінрезультат
  Протягом 2015 року багатьох платників податку на прибуток непокоїло запитання: чи можна відкоригувати об'єкт оподаткування на суму повернутої фіндопомоги, що відображалася у доходах за результатом 2014 року? Та як відобразити це у звітності?
 • Бухоблік податку на прибуток
  Тема податкових різниць залишається топовою на бухгалтерських форумах, але не слід забувати і про бухоблік податку на прибуток. Хоча цієї теми бухгалтери воліють уникати, а дарма, враховуючи, що податківці можуть перевіряти дотримання умов та правил ведення бухгалтерського обліку підприємством
 • Облік прибутку та його використання
  На інтернет-форумі «Дебету-Кредиту» активно обговорюється тема розрахунку чистого фінансового результату наприкінці звітного року, його відображення на субрахунках рахунку 44 та у фінансовій звітності. Питання бухгалтерського обліку нерозподіленого прибутку та непокритого збитку розглянемо в цій статті. Нагадаємо, що для підприємств, які виплачують дивіденди, організація належного обліку нерозподіленого прибутку є важливою також і з погляду оподаткування (для визначення авансового внеску з податку на прибуток при виплаті дивідендів).
 • Нова декларація з прибутку — роз'яснення
  Декларація не така вже й нова, адже затверджено її ще у 2015 році. Але вперше більшість платників податку на прибуток складатимуть її тепер, за звітний 2015 рік. Тому роз'яснення від податківців, особливо враховуючи відсутність порядку складання цієї декларації, є дуже своєчасним і корисним. Дивимося й аналізуємо лист ДФСУ від 04.01.2016 р. №102/7/99-99-19-02-01-17 (див. «ДК» №04/2016).
 • Контрольовані операції: ТЦ та РІ
  Незважаючи на ідентичність у формах, звітування за контрольованими операціями за 2015 рік має істотні відмінності від аналогічних звітів за попередні роки. Поговоримо про додаток ТЦ до декларації з податку на прибуток, але спершу коротко пригадаємо основні положення трансфертного ціноутворення, які слід тримати в полі зору, готуючи звітність.
 • Додатки ЗП та АВ до декларації
  Додаток ЗП до декларації за 2015 рік складається до рядка 16 декларації і містить усього три показники, які мають зменшувати кінцеву суму податку на прибуток до сплати (або навіть декларувати переплату з цього податку). Додаток АВ призначено для декларування сум авансових внесків, які платник податку мав сплатити у зв'язку із виплатою у звітному році дивідендів. Про те, що це за показники і яка доля кожного з них під час складання декларації і після її подання, читайте далі.
 • Заповнення додатка АМ
  Додаток АМ передбачався і минулими формами декларацій. Так, у старому додатку АМ (за формою, затвердженою наказом Міндоходів від 30.12.2013 р. №872) був показник суми нарахованої амортизації за звітний період, що відображав амортизацію, розраховану за правилами податкового обліку. Проте він подавався у формі загальної суми щодо всіх основних засобів та загальної суми щодо всіх нематеріальних активів (таблиця 1 старого додатка АМ). Новий додаток АМ є значно детальнішим.
 • Різниці за необоротними активами
  Закінчився 2015 рік, готуємося до здавання річного звіту з податку на прибуток. Ще раз пройдемо шляхом визначення прибутку з урахуванням різниць, які виникають при здійсненні операцій з необоротними матеріальними активами.
 • Додаток ПЗ
  Розгляньмо, які платники податку на прибуток звільняються від оподаткування у 2015 році і як у такому випадку потрібно заповнювати додаток ПЗ до рядка 05 декларації з прибутку.
 • Ціннопаперові операції: звітуємо
  Ціннопаперовий облік завжди мав власні алгоритми та нюанси застосування. Але у 2015 році було докорінно змінено алгоритм обчислення об'єкта оподаткування податком на прибуток. Зазнав змін і механізм ціннопаперового обліку. У чому полягають основні нюанси звітування за 2015 рік?
 • Заповнюємо додаток ПН
  Крім суми податку, яку платники повинні розрахувати та сплатити із заробленого ними прибутку, на їхні плечі лягає також обов'язок утримати і сплатити до українського бюджету податки своїх партнерів-нерезидентів у разі здійснення резидентами виплат доходів (прибутків) таким нерезидентам із джерелом походження з території України. Загальна сума податків відображається в рядку 23 декларації про прибуток, а за розшифрування показника цього рядка відповідає додаток ПН.
 • Виправлення помилок у декларації
  Із запровадженням нової форми декларації з податку на прибуток платники податку запитують, чи можна її застосовувати для виправлення помилок минулих звітних періодів. Так, можна. Розгляньмо, як це зробити, на практичному прикладі.
 • «Податкові канікули» закінчуються
  Платник податку на прибуток зобов'язаний за кожен звітний період, у якому виникають об'єкти оподаткування, або за наявності показників, які підлягають декларуванню, подавати податкову декларацію. Розгляньмо, які особливості у платників податку на прибуток, що застосовують ставку 0%.
 • Податкові різниці: стаття 139 ПКУ
  Одним із видів податкових різниць, на які слід відкоригувати фінрезультат до оподаткування, є різниці, що виникають при створенні підприємством резервів (забезпечень) витрат майбутніх періодів. Хоча створення деяких із таких резервів є обов'язковим, далеко не всі підприємства створюють їх. Про те, як це зробити правильно, як створення таких резервів вплине на оподаткування прибутку підприємства і що буде, якщо такі резерви не створювати, поговоримо в статті.
 • Податок на прибуток: зміни-2016
  Наприкінці 2015 року бухгалтерів цікавило, з чим бізнес входить у новий 2016 рік. Оскільки інтрига щодо нововведень зберігалася, допоки Закон №909 не був підписаний Президентом, розгляньмо, які з наших надій справдилися і до чого слід бути готовими у 2016 році.
 • Виплата дивідендів у збитковому періоді
  ТОВ виплатило дивіденди за квартал, а під час оформлення протоколу виявилося, що в цьому кварталі підприємство мало збиток, а гроші на виплату дивідендів залишилися з минулого кварталу. Чи мало воно право у такому разі виплачувати дивіденди? Чи можна оформити цю дію як дивіденди за минулий квартал, просто з видачею через три місяці? Чим треба оформляти таку виплату дивідендів, окрім протоколу, — може, додати звіт про фінрезультати? Чи треба сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті дивідендів у тому кварталі, в якому підприємство отримало збиток?
 • Виправлення помилок у декларації з прибутку
  2015 рік майже добігає кінця, а нова форма декларації з податку на прибуток набрала чинності лише з 01.12.2015 р. І ті, хто, готуючись до закриття податкового звітного року, виявив помилки, допущені в декларації з податку на прибуток за минулий, 2014 рік, як і раніше, стоять перед вибором: вже подати уточнюючий розрахунок за старою формою чи, дочекавшись нової форми, виправити помилку в ній. Проаналізуймо альтернативи разом.
 • Податок на прибуток: актуальні питання
  Ближче до кінця року податковий орган масово оприлюднює листи із роз'ясненнями обліку тих чи інших нюансів у розрізі податку на прибуток. Наразі маємо лист МГУ ДФС — ЦО ОВП від 24.11.2015 р. №25897/10/28-10-06-11 (див. «ДК» №49/2015) — проаналізуймо його основні висновки.
 • Ремонти МНМА: облік
  Необоротні матеріальні активи поділяються на основні засоби та інші необоротні, зокрема малоцінні. Вартісні ознаки предметів, що входять до складу малоцінних необоротних матеріальних активів, встановлюються підприємством самостійно у наказі про облікову політику. Поговоримо про облік витрат на ремонт таких активів.
 • «Імпортні» витрати
  Завершуючи рік, підбиваємо підсумки. Готуючи звітність за рік, не зайвим буде нагадати, як мали би формуватися та відображатися в обліку витрати на придбання імпортних товарів.
 • Роялті нерезиденту
  Якщо за ліцензійним договором ліцензіар є нерезидентом, українському платнику податку на прибуток при отриманні дозволу на використання об'єкта права інтелектуальної власності слід звернути увагу на низку моментів, про які коротко нагадаємо.
 • Невиробничі ОЗ: тонкощі обліку
  Невиробничі ОЗ завжди були каменем спотикання під час податкових перевірок: буквально щодо кожного другого об'єкта ОЗ треба доводити виробничий характер.
 • Питання ремонтів ОЗ
  З 2015 року в питанні обліку ремонтів та поліпшень керуємося правилами бухгалтерського обліку. Ключовим тут є критерій збільшення економічних вигід.
 • Амортизація вживаного автомобіля
  Підприємство придбало вживаний автомобіль і планує використовувати його за призначенням. Який строк амортизації для розрахунку зносу в податковому обліку, якщо у попереднього власника такий об'єкт амортизувався?
 • ОЗ у зоні АТО
  На жаль, є підприємства, в яких у зоні АТО або на тимчасово окупованій території залишились активи, зокрема основні засоби. Як свідчать дзвінки на «гарячу лінію» «ДК», у багатьох виникає запитання, що ж робити з такими ОЗ. Коментований лист присвячений саме цьому.
 • Заниження податкових витрат і завищення ПЗ
  В акті перевірки вказано на заниження податкових витрат за період 2012 — 2013 роки, а також на завищення ПЗ з податку на прибуток у поданих деклараціях. Проте ППР не виносили, у висновках акта цього не зазначили. Стандартне вирішення проблеми, яке пропонує ДПІ, — подати уточнюючі розрахунки. Але це загрожуватиме додатковою перевіркою. ТОВ вважає: якщо податкові органи самостійно виявили такі порушення, то подавати уточнюючі розрахунки не треба. Чи можливо владнати проблему заявою про повернення надміру сплачених коштів?
 • Внесення ОЗ до СК підприємства
  Вкладами засновників можуть бути не тільки кошти, а й будинки, обладнання та інші матеріальні цінності. Розгляньмо, як слід оформити та які наслідки операції внесення до статутного капіталу основних засобів
 • Основні засоби в обліку
  Про те, як визначаються об'єкти ОЗ у податковому обліку платників податку на прибуток, ми писали неодноразово. Проте на практиці виникає безліч запитань, пов'язаних із використанням ОЗ. Спробуймо надати відповіді на найбільш цікаві з них
 • Природний убуток: тонкощі обліку
  Будь-яке підприємство, що має справу з нештучним, нефасованим товаром чи запасами, обов'язково стикається з питанням їх убутку. У цьому матеріалі поговоримо про облікові нюанси природного убутку та його наслідки для оподаткування
 • Податок на прибуток: спільна діяльність
  Спільна діяльність, згідно зі ст. 1130 ЦКУ, передб ачає об'єднання зусиль двох і більше осіб, без створення при цьому окремої юрособи, на підставі підписаного між ними договору, для досягнення будь-якої мети. Часто такою метою стає отримання прибутку. Як оподатковується прибуток від спільної діяльності в 2015 році, ДФСУ розповіла в листі від 29.07.2015 р. №27555/7/99-99-15-02-01-17 (див. «ДК» №32/2015)
 • Декларація незрозумілої форми
  ДПІ наклала на підприємство штраф за несвоєчасну сплату податку на прибуток за 2014 рік. Проблема в тому, що в шапці річної декларації з податку на прибуток за 2014 р. передбачено дві різні позначки залежно від базового податкового (звітного) періоду: навпроти поля «Рік-1» або «Рік-2». Вибравши помилково «Рік-2», підприємство нібито обрало квартальний податковий період. Отже, сплативши податок у строк для річного періоду, воно нібито порушило строк сплати податку. Чи правомірні дії ДПІ і як підприємству обстояти свою правоту?
 • Безнадійна дебіторка в податковому обліку
  Дебіторська заборгованість, якщо звернутися до теорії обліку, — це актив. Проте розраховувати на нього повною мірою досить важко, адже нині істотною є частка сумнівних та безнадійних боргів. На додачу з початку 2015 року відбулися зміни в оподаткуванні, які фактично не передбачають можливості відображення в податковому обліку всієї суми списання безнадійних боргів
 • Платежі за використання комп'ютерної програми
  Для правильного оподаткування платежу за надання права на використання комп'ютерної програми важливо правильно його кваліфікувати. Адже такі платежі можуть надходити як роялті або як оплата за постачання програмної продукції
 • Списання неліквідних товарів
  У діяльності продавців часом буває, що товар втрачає свої споживчі якості і стає неліквідним. Причини можуть бути різними: від невідповідності якості товару заявленій виробником до порушень умов його зберігання. Такий товар слід списати. Розгляньмо, які податкові наслідки тягне за собою таке списання
 • Списання позики від нерезидента
  У 2013 р. платник податку на прибуток отримав безвідсоткову позику від нерезидента на 5 років у розмірі 50 тис. дол. (курс на дату отримання 7,90 грн/дол.). Кошти витрачено, 01.05.2015 р. сторони погодилися позику не повертати (курс на дату погодження 21,13 грн/дол.). На суму коштів, які не повертаються нерезиденту, визнано дохід. Чи нараховуються умовні проценти? Чи треба визнавати курсові різниці?
 • Податковий компроміс і повторний розгляд
  Сама процедура застосування податкового компромісу спричинила багато запитань, проте чимало моментів ми бачимо лише тепер — коли платники податків уже отримали рішення та сплатили необхідні суми. Наприклад, як бути в ситуації, коли податковий компроміс застосовано, а ВАСУ скасувала попереднє рішення? Чи може застосовуватися податковий компроміс за узгодженими сумами? Розгляньмо ситуацію, що виникала на практиці
 • Туроператори і турагенти-2015
  Кожен вид господарської діяльності потребує уважного вивчення законодавства для правильного оформлення первинних документів, відображення в обліку та звітності результатів такої діяльності. У цій статті ми відповімо на запитання, що їх найчастіше ставлять щодо особливостей провадження й обліку діяльності туроператорів і турагентів
 • Фінансова допомога-2015
  Отримання і повернення фінансової допомоги є найгострішими питаннями у платників податку на прибуток у 2014 р. У 2015 р. правила обліку такої поворотної фіндопомоги змінилися. Розгляньмо на прикладах практичних ситуацій, як саме платники податку на прибуток обліковують фіндопомогу у 2015 р.
 • Проблемні питання очима податківців
  Податківці підготували досить змістовний та об'ємний лист на злободенні бухгалтерські питання — лист ДФСУ від 09.06.2015 р. №11999/6/99-99-19-01-01-15 (див. «ДК» №27/2015). Проаналізуймо надані відповіді щодо податку на прибуток, податку з нерухомості та щодо обліку підприємців-«загальносистемників»
 • Підготовка декларації з податку на прибуток
  2015 рік приніс кардинальні зміни до алгоритму обчислення й адміністрування податку на прибуток. Податківці обрали тактику «мертвої тиші», очевидно, до літа 2016 року, коли більшості річних платників податку потрібно буде готувати річну декларацію з податку на прибуток за 2015 рік. Коротко нагадаємо, з чим маємо справу у 2015 році.
 • Операції з нерезидентами з особливим статусом
  Податок на прибуток з 01.01.2015 р. визначається за новими правилами: базою для оподаткування є прибуток, визначений за П(С)БО або МСФЗ у фінансовій звітності підприємства, який коригується (для окремих платників) на різниці, що виникають відповідно до положень розділу ІІІ ПКУ. Про певні обмеження щодо операцій із придбання товарів, у т. ч. необоротних активів, робіт та послуг у нерезидентів з особливим статусом піде мова далі.
 • Податкові різниці: стаття 138 ПКУ
  Стаття 138 ПКУ встановлює порядок коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, що виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів. Попри її назву, по суті, ця стаття ПКУ встановлює правила податкового обліку операцій з необоротними активами, не обмежуючись питаннями амортизації. Розглянемо докладніше, як він ведеться в 2015 році.
 • Податкові різниці: стаття 139 ПКУ
  Одним із видів податкових різниць, на які слід відкоригувати фінрезультат до оподаткування, є різниці, що виникають при створенні підприємством резервів (забезпечень) витрат майбутніх періодів. Хоча створення деяких із таких резервів є обов'язковим, далеко не всі підприємства створюють їх. Про те, як це зробити правильно, як створення таких резервів вплине на оподаткування прибутку підприємства і що буде, якщо такі резерви не створювати, поговоримо в статті.
 • Знецінення ОЗ і податок на прибуток
  Чи може переоцінка ОЗ, проведена в бухобліку у 2014 — 2015 рр., або знецінення/відновлення вартості об'єкта ОЗ вплинути на податковий облік з податку на прибуток у 2015 році?
 • Мінусовий результат — теж результат
  З 1 січня 2015 року із ПКУ зникла спеціальна норма ст. 150, яка регламентувала алгоритм обліку від'ємного значення з податку на прибуток.
 • Податкові різниці: відсотки за боргами
  Підприємства, що мають боргові зобов'язання перед нерезидентами — пов'язаними особами, зобов'язані коригувати фінрезультат до оподаткування в порядку, встановленому підпунктом 134.1.1 і пунктами 140.1 — 140.3 ПКУ. Як саме здійснюється та відображається в декларації з податку на прибуток таке коригування, читайте в статті.
 • Роялті для податку на прибуток
  Як і раніше, роялті залишається специфічною економічною категорією, що передбачає особливийоблік таких виплат. З 01.01.2015 р. відбулася певна зміна категоріального апарату щодо роялті та винятків із цієї категорії. Поговоримо про ці зміни, а також про бухгалтерський облік та оподаткування роялті податком на прибуток у 2015 році.
 • Виплати нерезидентам
  Які особливості оподаткування доходів, отриманих нерезидентами-юрособами з України? Як правильно відображати оподаткування таких доходів у декларації з податку на прибуток? Розгляньмо докладніше.
 • Результат із мінусом у 2015 р.
  З 1 січня 2015 року з ПКУ зникла спеціальна норма ст. 150, яка регламентувала алгоритм обліку від'ємного значення з податку на прибуток. Поговоримо про те, як обліковувати від'ємний результат, сформований уже за операціями 2015 року, та про можливість врахувати у результуючих показниках старі збитки
 • Питання обліку запасів
  З початку 2015 р. сума податку на прибуток визначається на підставі даних бухгалтерського обліку. У зв'язку з цим податківці отримали право перевіряти правильність ведення бухобліку, правильність та повноту визначення доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування. Тож питання бухобліку стають дедалі актуальнішими. Розгляньмо деякі питання бухобліку виробничих запасів за П(С)БО
 • Звітність з трансфертного ціноутворення за 2014 рік
  Нормами п. 2 р. ІІ Закону №72 встановлено обов'язок формування звітності з трансфертного ціноутворення за 2014 рік з урахуванням норм ст. 39 ПКУ у редакції, що діяла до 1 січня 2015 року. Які ще нюанси треба врахувати під час підготовки звітності з ТЦ за 2014 рік та якою редакцією тих чи інших законодавчих норм слід керуватися, розглянемо далі
 • Посередницькі договори: чи є оптимізація?
  Підприємство має намір укласти посередницький договір (комісії, доручення) на придбання товару. Який із видів договорів краще укласти з метою оптимізації податкового навантаження на комісіонера, враховуючи, що всі сторони угоди є платниками податку на прибуток на загальних підставах та ПДВ?
 • Комісія-2015: оподаткування за бухобліком
  Посередницькі договори за рахунок визначених для них спеціальних правил оподаткування часто використовувалися суб'єктами господарювання з метою оптимізації щодо ПДВ та податку на прибуток. З 1 січня 2015 року відповідно до норм п. 44.2 та пп. 134.1.1 ПКУ для обчислення об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує тільки дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування. Жодних спецправил для договорів комісії не передбачено. Проаналізуймо основні податкові аспекти обліку договору комісії для платників ПДВ та податку на прибуток у 2015 році
 • Прибуткові коригування: резерви та проценти
  Ми продовжуємо розповідати про коригування фінрезультату до оподаткування з метою оподаткування податком на прибуток. Як визначається цей фінрезультат, ми розповідали в «ДК» №9/2015. Сьогодні поговоримо про коригування на суми резервів та процентів за кредитами
 • Особливості дешевого продажу ОЗ
  Підприємство — платник податку на прибуток з обігом за 2014 р. понад 20000000 грн реалізувало в березні 2015 року основні засоби. Вартість продажу ОЗ нижча за їх залишкову (балансову) вартість. Як правильно відобразити продаж? Як вплине така операція на фінансовий результат до оподаткування?
 • Податковий облік МНМА
  З набранням чинності новою редакцією розділу ІІІ ПКУ змінилися правила податкового обліку малоцінних необоротних матеріальних активів (далі — МНМА). Як саме і чи виникають податкові різниці з такого обліку, читайте далі
 • Дебіторська заборгованість по-новому
  З 1 січня 2015 року критерії визначення дебіторської заборгованості безнадійною змінилися. Крім того, у зв'язку зі змінами алгоритму підрахунку та обліку об'єкта оподаткування податком на прибуток змінено і ключові принципи відображення в обліку дебіторської заборгованості. Тепер не стоїть питання відображення цих сум у розрізі показників доходів та витрат підприємства. Поговоримо про те, яким чином суми дебіторської заборгованості слід відображати в податковому обліку
 • Авансові внески у запитаннях-відповідях
  Хоча підприємства сплачують авансові внески з податку на прибуток уже порівняно давно, проте запитання щодо їх нарахування та сплати весь час з'являються на нашому форумі та на «гарячій лінії». Ми зібрали відповіді на найпоширеніші запитання на цю тему
 • Неприбуткові організації-2015
  Відомо, що до 01.01.2015 р. неприбуткові організації користувалися спеціальними правилами щодо сплати податку на прибуток і в більшості випадків не сплачували цього податку. Нова редакція розділу ІІІ ПКУ спричинила багато запитань, одне з яких стосується правил оподаткування в 2015 році доходів неприбуткових організацій
 • Дивіденди-2015
  Метою будь-якого інвестора є отримання прибутку від інвестицій. Як правило, прибуток отримується через виплату підприємством дивідендів. Проте створені за останні роки умови для нарахування та виплати дивідендів змушують виводити кошти як завгодно, тільки не через дивіденди. Поговоримо про основні податкові аспекти нарахування та виплати дивідендів у 2015 році
 • Облік ОЗ у 2015 році
  У «ДК» №3/2015, ми вже розповідали про зміни в податковому обліку необоротних активів з метою оподаткування податком на прибуток підприємств. А зараз розглянемо такий облік на практичних прикладах
 • Цінні папери та коригування фінрезультату
  Про нові правила ціннопаперового обліку «ДК» писав у №9/2015. Наявність операцій із цінними паперами у бухгалтерському обліку спричинює відповідні коригування фінансового результату до оподаткування. Розгляньмо практичні аспекти ціннопаперових коригувань для підприємств, які зобов'язані робити такі коригування
 • Фінрезультат до оподаткування
  З початку 2015 р. ми вже писали про новий порядок визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток. З 2015 р. оподатковується прибуток, який визначається шляхом коригування фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства. Тож на перший план тепер виходить саме цей показник «бухгалтерського» прибутку. Розгляньмо, з чого він складається і як формується
 • Аванси з прибутку в 2015 — 2016 роках
  Законом №71 істотно змінено порядок сплати податку на прибуток, що регулюється ст. 57 ПКУ, зокрема п. 57.1 ПКУ. Деякі аспекти нового порядку сплати податку на прибуток ми вже розглянули в «ДК» №3/2015. А тепер розглянемо докладніше, як сплачуватиметься податок на прибуток в 2015 та 2016 роках
 • Від бухгалтерського до податкового прибутку
  Тепер визначатимемо об'єкт оподаткування за даними бухгалтерського обліку, який потім деяким із платників податку на прибуток слід буде відкоригувати на різниці за правилами, визначеними ПКУ. Розглянемо, які різниці треба при цьому враховувати та як зробити коригування.

 

ЗАПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ

 

КОНСУЛЬТАЦІЇ

Всі консультації по темі>>>

Отримати консультацію>>>

Останні консультації по темі:

 

ВЕБІНАРИ

2017

Сторінку оновлено 19.04.17
 На початок 
Перевір свого контрагента:

разом з OpenDataBot
0.01723