(044) 391-51-90 (91, 92)
ru ua

Маєте пропозиції, зауваження чи побажання? Зв’яжіться з редакцією!
Ми неодмінно відповімо. Актуально!Ближайшие семинары :
Больше семинаров ... (полный план-график)

Рейтинг@Mail.ru

 : загальний по сайтуКурсы валют на PROext

Податок на прибуток: нові правила

Чергова податкова реформа, що її впроваджено з 01.01.2016 р., передбачає нові правила оподаткування прибутку підприємств. Про ці та подальші зміни щодо особливостей нарахування, утримання та сплати податку на прибуток ознайомлюватимемо вас на цій тематичній сторінці.

 1. Останні новини>>>
 2. Форми звітності>>>
 3. Довідники>>>
 4. Документи та коментарі>>>
 5. Аналітичні статті тижневика «Дебет-Кредит»>>>
 6. Запитання та відповіді>>>
 7. Консультації>>>
 8. Вебінари>>>


НОВИНИ

Всі новини по темі>>>

Останні новини по темі:

ФОРМИ ЗВІТНОСТІ

ДОВІДНИКИ

ДОКУМЕНТИ ТА КОМЕНТАРІ

АНАЛІТИЧНІ СТАТТІ ТИЖНЕВИКА «ДЕБЕТ-КРЕДИТ»

 • Нова декларація з прибутку — роз'яснення
  Декларація не така вже й нова, адже затверджено її ще у 2015 році. Але вперше більшість платників податку на прибуток складатимуть її тепер, за звітний 2015 рік. Тому роз'яснення від податківців, особливо враховуючи відсутність порядку складання цієї декларації, є дуже своєчасним і корисним. Дивимося й аналізуємо лист ДФСУ від 04.01.2016 р. №102/7/99-99-19-02-01-17 (див. «ДК» №04/2016).
 • Контрольовані операції: ТЦ та РІ
  Незважаючи на ідентичність у формах, звітування за контрольованими операціями за 2015 рік має істотні відмінності від аналогічних звітів за попередні роки. Поговоримо про додаток ТЦ до декларації з податку на прибуток, але спершу коротко пригадаємо основні положення трансфертного цінноутворення, які слід тримати в полі зору, готуючи звітність.
 • Додатки ЗП та АВ до декларації
  Додаток ЗП до декларації за 2015 рік складається до рядка 16 декларації і містить усього три показники, які мають зменшувати кінцеву суму податку на прибуток до сплати (або навіть декларувати переплату з цього податку). Додаток АВ призначено для декларування сум авансових внесків, які платник податку мав сплатити у зв'язку із виплатою у звітному році дивідендів. Про те, що це за показники і яка доля кожного з них під час складання декларації і після її подання, читайте далі.
 • Заповнення додатка АМ
  Додаток АМ передбачався і минулими формами декларацій. Так, у старому додатку АМ (за формою, затвердженою наказом Міндоходів від 30.12.2013 р. №872) був показник суми нарахованої амортизації за звітний період, що відображав амортизацію, розраховану за правилами податкового обліку. Проте він подавався у формі загальної суми щодо всіх основних засобів та загальної суми щодо всіх нематеріальних активів (таблиця 1 старого додатка АМ). Новий додаток АМ є значно детальнішим.
 • Різниці за необоротними активами
  Закінчився 2015 рік, готуємося до здавання річного звіту з податку на прибуток. Ще раз пройдемо шляхом визначення прибутку з урахуванням різниць, які виникають при здійсненні операцій з необоротними матеріальними активами.
 • Додаток ПЗ
  Розгляньмо, які платники податку на прибуток звільняються від оподаткування у 2015 році і як у такому випадку потрібно заповнювати додаток ПЗ до рядка 05 декларації з прибутку.
 • Ціннопаперові операції: звітуємо
  Ціннопаперовий облік завжди мав власні алгоритми та нюанси застосування. Але у 2015 році було докорінно змінено алгоритм обчислення об'єкта оподаткування податком на прибуток. Зазнав змін і механізм ціннопаперового обліку. У чому полягають основні нюанси звітування за 2015 рік?
 • Заповнюємо додаток ПН
  Крім суми податку, яку платники повинні розрахувати та сплатити із заробленого ними прибутку, на їхні плечі лягає також обов'язок утримати і сплатити до українського бюджету податки своїх партнерів-нерезидентів у разі здійснення резидентами виплат доходів (прибутків) таким нерезидентам із джерелом походження з території України. Загальна сума податків відображається в рядку 23 декларації про прибуток, а за розшифрування показника цього рядка відповідає додаток ПН.
 • Виправлення помилок у декларації
  Із запровадженням нової форми декларації з податку на прибуток платники податку запитують, чи можна її застосовувати для виправлення помилок минулих звітних періодів. Так, можна. Розгляньмо, як це зробити, на практичному прикладі.
 • «Податкові канікули» закінчуються
  Платник податку на прибуток зобов'язаний за кожен звітний період, у якому виникають об'єкти оподаткування, або за наявності показників, які підлягають декларуванню, подавати податкову декларацію. Розгляньмо, які особливості у платників податку на прибуток, що застосовують ставку 0%.
 • Податкові різниці: стаття 139 ПКУ
  Одним із видів податкових різниць, на які слід відкоригувати фінрезультат до оподаткування, є різниці, що виникають при створенні підприємством резервів (забезпечень) витрат майбутніх періодів. Хоча створення деяких із таких резервів є обов'язковим, далеко не всі підприємства створюють їх. Про те, як це зробити правильно, як створення таких резервів вплине на оподаткування прибутку підприємства і що буде, якщо такі резерви не створювати, поговоримо в статті.
 • Податок на прибуток: зміни-2016
  Наприкінці 2015 року бухгалтерів цікавило, з чим бізнес входить у новий 2016 рік. Оскільки інтрига щодо нововведень зберігалася, допоки Закон №909 не був підписаний Президентом, розгляньмо, які з наших надій справдилися і до чого слід бути готовими у 2016 році.
 • Виплата дивідендів у збитковому періоді
  ТОВ виплатило дивіденди за квартал, а під час оформлення протоколу виявилося, що в цьому кварталі підприємство мало збиток, а гроші на виплату дивідендів залишилися з минулого кварталу. Чи мало воно право у такому разі виплачувати дивіденди? Чи можна оформити цю дію як дивіденди за минулий квартал, просто з видачею через три місяці? Чим треба оформляти таку виплату дивідендів, окрім протоколу, — може, додати звіт про фінрезультати? Чи треба сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті дивідендів у тому кварталі, в якому підприємство отримало збиток?
 • Виправлення помилок у декларації з прибутку
  2015 рік майже добігає кінця, а нова форма декларації з податку на прибуток набрала чинності лише з 01.12.2015 р. І ті, хто, готуючись до закриття податкового звітного року, виявив помилки, допущені в декларації з податку на прибуток за минулий, 2014 рік, як і раніше, стоять перед вибором: вже подати уточнюючий розрахунок за старою формою чи, дочекавшись нової форми, виправити помилку в ній. Проаналізуймо альтернативи разом.
 • Податок на прибуток: актуальні питання
  Ближче до кінця року податковий орган масово оприлюднює листи із роз'ясненнями обліку тих чи інших нюансів у розрізі податку на прибуток. Наразі маємо лист МГУ ДФС — ЦО ОВП від 24.11.2015 р. №25897/10/28-10-06-11 (див. «ДК» №49/2015) — проаналізуймо його основні висновки.
 • Ремонти МНМА: облік
  Необоротні матеріальні активи поділяються на основні засоби та інші необоротні, зокрема малоцінні. Вартісні ознаки предметів, що входять до складу малоцінних необоротних матеріальних активів, встановлюються підприємством самостійно у наказі про облікову політику. Поговоримо про облік витрат на ремонт таких активів.
 • «Імпортні» витрати
  Завершуючи рік, підбиваємо підсумки. Готуючи звітність за рік, не зайвим буде нагадати, як мали би формуватися та відображатися в обліку витрати на придбання імпортних товарів.
 • Роялті нерезиденту
  Якщо за ліцензійним договором ліцензіар є нерезидентом, українському платнику податку на прибуток при отриманні дозволу на використання об'єкта права інтелектуальної власності слід звернути увагу на низку моментів, про які коротко нагадаємо.
 • Невиробничі ОЗ: тонкощі обліку
  Невиробничі ОЗ завжди були каменем спотикання під час податкових перевірок: буквально щодо кожного другого об'єкта ОЗ треба доводити виробничий характер.
 • Питання ремонтів ОЗ
  З 2015 року в питанні обліку ремонтів та поліпшень керуємося правилами бухгалтерського обліку. Ключовим тут є критерій збільшення економічних вигід.
 • Амортизація вживаного автомобіля
  Підприємство придбало вживаний автомобіль і планує використовувати його за призначенням. Який строк амортизації для розрахунку зносу в податковому обліку, якщо у попереднього власника такий об'єкт амортизувався?
 • ОЗ у зоні АТО
  На жаль, є підприємства, в яких у зоні АТО або на тимчасово окупованій території залишились активи, зокрема основні засоби. Як свідчать дзвінки на «гарячу лінію» «ДК», у багатьох виникає запитання, що ж робити з такими ОЗ. Коментований лист присвячений саме цьому.
 • Заниження податкових витрат і завищення ПЗ
  В акті перевірки вказано на заниження податкових витрат за період 2012 — 2013 роки, а також на завищення ПЗ з податку на прибуток у поданих деклараціях. Проте ППР не виносили, у висновках акта цього не зазначили. Стандартне вирішення проблеми, яке пропонує ДПІ, — подати уточнюючі розрахунки. Але це загрожуватиме додатковою перевіркою. ТОВ вважає: якщо податкові органи самостійно виявили такі порушення, то подавати уточнюючі розрахунки не треба. Чи можливо владнати проблему заявою про повернення надміру сплачених коштів?
 • Внесення ОЗ до СК підприємства
  Вкладами засновників можуть бути не тільки кошти, а й будинки, обладнання та інші матеріальні цінності. Розгляньмо, як слід оформити та які наслідки операції внесення до статутного капіталу основних засобів
 • Основні засоби в обліку
  Про те, як визначаються об'єкти ОЗ у податковому обліку платників податку на прибуток, ми писали неодноразово. Проте на практиці виникає безліч запитань, пов'язаних із використанням ОЗ. Спробуймо надати відповіді на найбільш цікаві з них
 • Природний убуток: тонкощі обліку
  Будь-яке підприємство, що має справу з нештучним, нефасованим товаром чи запасами, обов'язково стикається з питанням їх убутку. У цьому матеріалі поговоримо про облікові нюанси природного убутку та його наслідки для оподаткування
 • Податок на прибуток: спільна діяльність
  Спільна діяльність, згідно зі ст. 1130 ЦКУ, передб ачає об'єднання зусиль двох і більше осіб, без створення при цьому окремої юрособи, на підставі підписаного між ними договору, для досягнення будь-якої мети. Часто такою метою стає отримання прибутку. Як оподатковується прибуток від спільної діяльності в 2015 році, ДФСУ розповіла в листі від 29.07.2015 р. №27555/7/99-99-15-02-01-17 (див. «ДК» №32/2015)
 • Декларація незрозумілої форми
  ДПІ наклала на підприємство штраф за несвоєчасну сплату податку на прибуток за 2014 рік. Проблема в тому, що в шапці річної декларації з податку на прибуток за 2014 р. передбачено дві різні позначки залежно від базового податкового (звітного) періоду: навпроти поля «Рік-1» або «Рік-2». Вибравши помилково «Рік-2», підприємство нібито обрало квартальний податковий період. Отже, сплативши податок у строк для річного періоду, воно нібито порушило строк сплати податку. Чи правомірні дії ДПІ і як підприємству обстояти свою правоту?
 • Безнадійна дебіторка в податковому обліку
  Дебіторська заборгованість, якщо звернутися до теорії обліку, — це актив. Проте розраховувати на нього повною мірою досить важко, адже нині істотною є частка сумнівних та безнадійних боргів. На додачу з початку 2015 року відбулися зміни в оподаткуванні, які фактично не передбачають можливості відображення в податковому обліку всієї суми списання безнадійних боргів
 • Платежі за використання комп'ютерної програми
  Для правильного оподаткування платежу за надання права на використання комп'ютерної програми важливо правильно його кваліфікувати. Адже такі платежі можуть надходити як роялті або як оплата за постачання програмної продукції
 • Списання неліквідних товарів
  У діяльності продавців часом буває, що товар втрачає свої споживчі якості і стає неліквідним. Причини можуть бути різними: від невідповідності якості товару заявленій виробником до порушень умов його зберігання. Такий товар слід списати. Розгляньмо, які податкові наслідки тягне за собою таке списання
 • Списання позики від нерезидента
  У 2013 р. платник податку на прибуток отримав безвідсоткову позику від нерезидента на 5 років у розмірі 50 тис. дол. (курс на дату отримання 7,90 грн/дол.). Кошти витрачено, 01.05.2015 р. сторони погодилися позику не повертати (курс на дату погодження 21,13 грн/дол.). На суму коштів, які не повертаються нерезиденту, визнано дохід. Чи нараховуються умовні проценти? Чи треба визнавати курсові різниці?
 • Податковий компроміс і повторний розгляд
  Сама процедура застосування податкового компромісу спричинила багато запитань, проте чимало моментів ми бачимо лише тепер — коли платники податків уже отримали рішення та сплатили необхідні суми. Наприклад, як бути в ситуації, коли податковий компроміс застосовано, а ВАСУ скасувала попереднє рішення? Чи може застосовуватися податковий компроміс за узгодженими сумами? Розгляньмо ситуацію, що виникала на практиці
 • Туроператори і турагенти-2015
  Кожен вид господарської діяльності потребує уважного вивчення законодавства для правильного оформлення первинних документів, відображення в обліку та звітності результатів такої діяльності. У цій статті ми відповімо на запитання, що їх найчастіше ставлять щодо особливостей провадження й обліку діяльності туроператорів і турагентів
 • Фінансова допомога-2015
  Отримання і повернення фінансової допомоги є найгострішими питаннями у платників податку на прибуток у 2014 р. У 2015 р. правила обліку такої поворотної фіндопомоги змінилися. Розгляньмо на прикладах практичних ситуацій, як саме платники податку на прибуток обліковують фіндопомогу у 2015 р.
 • Проблемні питання очима податківців
  Податківці підготували досить змістовний та об'ємний лист на злободенні бухгалтерські питання — лист ДФСУ від 09.06.2015 р. №11999/6/99-99-19-01-01-15 (див. «ДК» №27/2015). Проаналізуймо надані відповіді щодо податку на прибуток, податку з нерухомості та щодо обліку підприємців-«загальносистемників»
 • Підготовка декларації з податку на прибуток
  2015 рік приніс кардинальні зміни до алгоритму обчислення й адміністрування податку на прибуток. Податківці обрали тактику «мертвої тиші», очевидно, до літа 2016 року, коли більшості річних платників податку потрібно буде готувати річну декларацію з податку на прибуток за 2015 рік. Коротко нагадаємо, з чим маємо справу у 2015 році.
 • Операції з нерезидентами з особливим статусом
  Податок на прибуток з 01.01.2015 р. визначається за новими правилами: базою для оподаткування є прибуток, визначений за П(С)БО або МСФЗ у фінансовій звітності підприємства, який коригується (для окремих платників) на різниці, що виникають відповідно до положень розділу ІІІ ПКУ. Про певні обмеження щодо операцій із придбання товарів, у т. ч. необоротних активів, робіт та послуг у нерезидентів з особливим статусом піде мова далі.
 • Податкові різниці: стаття 138 ПКУ
  Стаття 138 ПКУ встановлює порядок коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, що виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів. Попри її назву, по суті, ця стаття ПКУ встановлює правила податкового обліку операцій з необоротними активами, не обмежуючись питаннями амортизації. Розглянемо докладніше, як він ведеться в 2015 році.
 • Податкові різниці: стаття 139 ПКУ
  Одним із видів податкових різниць, на які слід відкоригувати фінрезультат до оподаткування, є різниці, що виникають при створенні підприємством резервів (забезпечень) витрат майбутніх періодів. Хоча створення деяких із таких резервів є обов'язковим, далеко не всі підприємства створюють їх. Про те, як це зробити правильно, як створення таких резервів вплине на оподаткування прибутку підприємства і що буде, якщо такі резерви не створювати, поговоримо в статті.
 • Знецінення ОЗ і податок на прибуток
  Чи може переоцінка ОЗ, проведена в бухобліку у 2014 — 2015 рр., або знецінення/відновлення вартості об'єкта ОЗ вплинути на податковий облік з податку на прибуток у 2015 році?
 • Мінусовий результат — теж результат
  З 1 січня 2015 року із ПКУ зникла спеціальна норма ст. 150, яка регламентувала алгоритм обліку від'ємного значення з податку на прибуток.
 • Податкові різниці: відсотки за боргами
  Підприємства, що мають боргові зобов'язання перед нерезидентами — пов'язаними особами, зобов'язані коригувати фінрезультат до оподаткування в порядку, встановленому підпунктом 134.1.1 і пунктами 140.1 — 140.3 ПКУ. Як саме здійснюється та відображається в декларації з податку на прибуток таке коригування, читайте в статті.
 • Роялті для податку на прибуток
  Як і раніше, роялті залишається специфічною економічною категорією, що передбачає особливийоблік таких виплат. З 01.01.2015 р. відбулася певна зміна категоріального апарату щодо роялті та винятків із цієї категорії. Поговоримо про ці зміни, а також про бухгалтерський облік та оподаткування роялті податком на прибуток у 2015 році.
 • Виплати нерезидентам
  Які особливості оподаткування доходів, отриманих нерезидентами-юрособами з України? Як правильно відображати оподаткування таких доходів у декларації з податку на прибуток? Розгляньмо докладніше.
 • Результат із мінусом у 2015 р.
  З 1 січня 2015 року з ПКУ зникла спеціальна норма ст. 150, яка регламентувала алгоритм обліку від'ємного значення з податку на прибуток. Поговоримо про те, як обліковувати від'ємний результат, сформований уже за операціями 2015 року, та про можливість врахувати у результуючих показниках старі збитки
 • Питання обліку запасів
  З початку 2015 р. сума податку на прибуток визначається на підставі даних бухгалтерського обліку. У зв'язку з цим податківці отримали право перевіряти правильність ведення бухобліку, правильність та повноту визначення доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування. Тож питання бухобліку стають дедалі актуальнішими. Розгляньмо деякі питання бухобліку виробничих запасів за П(С)БО
 • Звітність з трансфертного ціноутворення за 2014 рік
  Нормами п. 2 р. ІІ Закону №72 встановлено обов'язок формування звітності з трансфертного ціноутворення за 2014 рік з урахуванням норм ст. 39 ПКУ у редакції, що діяла до 1 січня 2015 року. Які ще нюанси треба врахувати під час підготовки звітності з ТЦ за 2014 рік та якою редакцією тих чи інших законодавчих норм слід керуватися, розглянемо далі
 • Посередницькі договори: чи є оптимізація?
  Підприємство має намір укласти посередницький договір (комісії, доручення) на придбання товару. Який із видів договорів краще укласти з метою оптимізації податкового навантаження на комісіонера, враховуючи, що всі сторони угоди є платниками податку на прибуток на загальних підставах та ПДВ?
 • Комісія-2015: оподаткування за бухобліком
  Посередницькі договори за рахунок визначених для них спеціальних правил оподаткування часто використовувалися суб'єктами господарювання з метою оптимізації щодо ПДВ та податку на прибуток. З 1 січня 2015 року відповідно до норм п. 44.2 та пп. 134.1.1 ПКУ для обчислення об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує тільки дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування. Жодних спецправил для договорів комісії не передбачено. Проаналізуймо основні податкові аспекти обліку договору комісії для платників ПДВ та податку на прибуток у 2015 році
 • Прибуткові коригування: резерви та проценти
  Ми продовжуємо розповідати про коригування фінрезультату до оподаткування з метою оподаткування податком на прибуток. Як визначається цей фінрезультат, ми розповідали в «ДК» №9/2015. Сьогодні поговоримо про коригування на суми резервів та процентів за кредитами
 • Особливості дешевого продажу ОЗ
  Підприємство — платник податку на прибуток з обігом за 2014 р. понад 20000000 грн реалізувало в березні 2015 року основні засоби. Вартість продажу ОЗ нижча за їх залишкову (балансову) вартість. Як правильно відобразити продаж? Як вплине така операція на фінансовий результат до оподаткування?
 • Податковий облік МНМА
  З набранням чинності новою редакцією розділу ІІІ ПКУ змінилися правила податкового обліку малоцінних необоротних матеріальних активів (далі — МНМА). Як саме і чи виникають податкові різниці з такого обліку, читайте далі
 • Дебіторська заборгованість по-новому
  З 1 січня 2015 року критерії визначення дебіторської заборгованості безнадійною змінилися. Крім того, у зв'язку зі змінами алгоритму підрахунку та обліку об'єкта оподаткування податком на прибуток змінено і ключові принципи відображення в обліку дебіторської заборгованості. Тепер не стоїть питання відображення цих сум у розрізі показників доходів та витрат підприємства. Поговоримо про те, яким чином суми дебіторської заборгованості слід відображати в податковому обліку
 • Авансові внески у запитаннях-відповідях
  Хоча підприємства сплачують авансові внески з податку на прибуток уже порівняно давно, проте запитання щодо їх нарахування та сплати весь час з'являються на нашому форумі та на «гарячій лінії». Ми зібрали відповіді на найпоширеніші запитання на цю тему
 • Неприбуткові організації-2015
  Відомо, що до 01.01.2015 р. неприбуткові організації користувалися спеціальними правилами щодо сплати податку на прибуток і в більшості випадків не сплачували цього податку. Нова редакція розділу ІІІ ПКУ спричинила багато запитань, одне з яких стосується правил оподаткування в 2015 році доходів неприбуткових організацій
 • Дивіденди-2015
  Метою будь-якого інвестора є отримання прибутку від інвестицій. Як правило, прибуток отримується через виплату підприємством дивідендів. Проте створені за останні роки умови для нарахування та виплати дивідендів змушують виводити кошти як завгодно, тільки не через дивіденди. Поговоримо про основні податкові аспекти нарахування та виплати дивідендів у 2015 році
 • Облік ОЗ у 2015 році
  У «ДК» №3/2015, ми вже розповідали про зміни в податковому обліку необоротних активів з метою оподаткування податком на прибуток підприємств. А зараз розглянемо такий облік на практичних прикладах
 • Цінні папери та коригування фінрезультату
  Про нові правила ціннопаперового обліку «ДК» писав у №9/2015. Наявність операцій із цінними паперами у бухгалтерському обліку спричинює відповідні коригування фінансового результату до оподаткування. Розгляньмо практичні аспекти ціннопаперових коригувань для підприємств, які зобов'язані робити такі коригування
 • Фінрезультат до оподаткування
  З початку 2015 р. ми вже писали про новий порядок визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток. З 2015 р. оподатковується прибуток, який визначається шляхом коригування фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства. Тож на перший план тепер виходить саме цей показник «бухгалтерського» прибутку. Розгляньмо, з чого він складається і як формується
 • Аванси з прибутку в 2015 — 2016 роках
  Законом №71 істотно змінено порядок сплати податку на прибуток, що регулюється ст. 57 ПКУ, зокрема п. 57.1 ПКУ. Деякі аспекти нового порядку сплати податку на прибуток ми вже розглянули в «ДК» №3/2015. А тепер розглянемо докладніше, як сплачуватиметься податок на прибуток в 2015 та 2016 роках
 • Від бухгалтерського до податкового прибутку
  Тепер визначатимемо об'єкт оподаткування за даними бухгалтерського обліку, який потім деяким із платників податку на прибуток слід буде відкоригувати на різниці за правилами, визначеними ПКУ. Розглянемо, які різниці треба при цьому враховувати та як зробити коригування.

ЗАПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ

КОНСУЛЬТАЦІЇ

Всі консультації по темі>>>

Отримати консультацію>>>

Останні консультації по темі:

ВЕБІНАРИ
 На початок 
0.473474