ru ua
 

 Актуально!
Ближайшие семинары :
Больше семинаров...
(план-график на январь-февраль)

Допомога :: реєстрація :: забув пароль :: профіль :: правила  

 : розширений
 : по класифікатору
 : документів
 : загалом по порталу
Курсы валют на PROext
Межбанковские курсы валют

Податок на прибуток - 2014: нові правила та нова декларація

Початок 2014 року уже ознаменувався зниженням ставки податку на прибуток, оновленням форм звітності з цього податку та правил подання звітності. Про ці та подальші зміни щодо особливостей нарахування, утримання та сплати податку на прибуток ознайомлюватимемо вас на цій тематичній сторінці.

 1. Останні новини>>>
 2. Форми звітності >>>
 3. Довідники >>>
 4. Документи та коментарі>>>
 5. Аналітичні статті тижневика «Дебет-Кредит» >>>
 6. Запитання та відповіді >>>
 7. Консультації >>>
 8. Поради та обговорення на «ДК»-форумі >>>

НОВИНИ

Всі новини по темі >>>

Останні новини по темі:

 

ФОРМИ ЗВІТНОСТІ

 

ДОВІДНИКИ

 

ДОКУМЕНТИ ТА КОМЕНТАРІ

 

АНАЛІТИЧНІ СТАТТІ ТИЖНЕВИКА «ДЕБЕТ-КРЕДИТ»

 • Авансові внески у декларації за 2013 рік
  Порушення норм п. 46.6 ПКУ вже стало недоброю традицією українського податкового регулятора. 20 січня 2014 року в Мін'юсті було зареєстровано наказ Міндоходів, яким затверджено нову форму декларації з податку на прибуток.
 • Декларація з прибутку як вона є
  Форма декларації з податку на прибуток затверджена наказом Мінфіну України від 28.09.2011 р. №1213. Проте з часу затвердження цієї форми звітності до ПКУ було внесено дуже багато різнопланових та кардинальних змін, тож тепер вона не відповідає навіть прямим нормам ПКУ. Не хочеться зайвий раз порушувати питання про підвищення якості обслуговування податковим держрегулятором платників податків та надання розумних строків для вивчення нових форм звітності. Але іншого виходу немає
 • Ремонти та амортизація у декларації з прибутку
  Мабуть, не знайдеться бухгалтера, який би не стикався у своїй практиці з відображенням в обліку ремонтів та амортизації необоротних активів. Сам собою додаток до декларації з податку на прибуток не є складним для заповнення. Проте, як свідчить досвід податкових перевірок, не все так однозначно.
 • Iнші доходи у додатку IД
  Стаття 135 ПКУ поділяє доходи платників податку на прибуток на операційні та інші. До операційних доходів належать доходи від реалізації товарів (робіт, послуг). Решту становлять так звані інші доходи, перелік яких є досить об'ємним. Спробуймо проаналізувати найбільш актуальні та проблемні питання щодо відображення у податковому обліку інших доходів.
 • Складова інших витрат — додаток IВ
  Розгляньмо, які витрати є складовою інших витрат звичайної діяльності та інших операційних витрат. Адже такі витрати платник враховує при визначенні об'єкта оподаткування. Проаналізуємо певні обмеження у новому додатку IВ
 • Додаток ЦП до декларації з податку на прибуток
  Однією з найбільш очікуваних змін стала нова редакція додатка ЦП до декларації з податку на прибуток, як, власне, і відповідні зміни до самої декларації щодо відображення операції з продажу цінних паперів та корпоративних прав в іншій, ніж цінні папери, формі. Проаналізуймо на прикладі, як заповнювати цей додаток.
 • Додаток СБ до декларації з прибутку
  Прикро, коли вам своєчасно не сплачують коштів за вчасно поставлений товар. У таких випадках бухгалтерам доводиться мати справу із сумнівною та навіть безнадійною заборгованістю. Завдяки ст. 159 ПКУ платник податку на прибуток може за певних умов скоригувати свої доходи від продажу товарів та витрати у сумі їх собівартості за такими боргами. А при звітуванні з податку на прибуток на підставі проведених коригувань потрібно буде сформувати додаток СБ до декларації.
 • Додаток ТП до декларації з прибутку
  Патентована діяльність асоціюється з торгівельною діяльністю, й підприємствам не так уже й рідко доводиться придбавати патенти. Тому розгляньмо заповнення додатка ТП «Розрахунок податку на прибуток, отриманий від діяльності, що підлягає патентуванню»…
 • Страхові платежі в декларації про прибуток
  Нова форма декларації з податку на прибуток містить додаток, якого в попередніх формах не було, — це додаток ВС. У ньому відображаються нараховані та виплачені страховикам страхові платежі. Далі розглянемо, як заповнити цей додаток.
 • Контрольовані операції в декларації
  У 2013 р. відбулася епохальна подія у сфері оподаткування: до українського податкового законодавства імплементовано норми, що регулюють трансфертне ціноутворення.  Звичайно, це мало спричинити відповідні зміни у податковій звітності, зокрема з податку на прибуток. Так, до нової декларації з податку на прибуток передбачено новий додаток ТЦ і внесено зміни до деяких наявних додатків. Розглянемо ці зміни докладніше.
 • Правила та ставки для 2014 року
  Січень, як правило, характеризується зміною багатьох показників та ставок податків і зборів, з якими бухгалтерам доводиться працювати весь наступний рік. Поговоримо про основні показники, на які ми будемо орієнтуватися найближчим часом.
 • Звіт про контрольовані операції
  Суб'єкти господарювання, які здійснюють контрольовані операції, зобов'язані подавати до територіального органу Міндоходів звіт про такі операції (пп. 39.4.2 ПКУ). Наказом №669 Міндоходів затвердило форму звіту про контрольовані операції…
 • «Малоцінка» у платника податку на прибуток
  Розглянемо особливості відображення в обліку платників податку на прибуток операцій із малоцінними та швидкозношуваними предметами (далі — МШП), а також з малоцінними необоротними матеріальними активами (далі — МНМА).
 • Виправлення виправленого
  Згідно зі ст. 50 ПКУ, платник податків, який виявив помилки в раніше поданій податковій декларації, має право самостійно їх виправити. Але як бути в ситуації, коли під час виправлення платник податків знову допустив помилку?
 • Знову про авансові внески
  Узагальнююча податкова консультація з окремих питань щодо сплати щомісячних авансових внесків з податку на прибуток, затверджена наказом Міндоходів від 22.11.2013 р. №698 (далі — УПК №698), містить багато загальновідомого. Але тепер це закріплено у формі УПК.
 • ТЦ очима Міндоходів
  Міндоходів наказом від 22.11.2013 р. №699 затвердило узагальнюючу податкову консультацію (далі — УПК №699, див. «ДК» №50/2013), в якій надало відповіді на окремі питання, пов'язані із трансфертним ціноутворенням
 • Пільги з податку на прибуток
  Хоч як би не було важко бюджету України, а деякі пільги з оподаткування у вітчизняних підприємств залишилися (зокрема передбачені підрозділом 4 розділу ХХ ПКУ, які, власне, і розглянемо далі). 
 • Трансфертне ціноутворення
  З метою практичної реалізації трансфертного ціноутворення Кабмін затвердив низку нормативних актів. Міністерство доходів та зборів запевняє, що нормативна база розробляється у тісній співпраці з бізнесом. Оскільки методичні рекомендації та реальні практичні алгоритми ще у процесі розроблення головним податковим регулятором, коротко розглянемо основні положення вже затверджених регуляторних актів.
 • Негосподарська діяльність — відображення в обліку
  На практиці бухгалтери часто стикаються з висловом «використано не в господарській діяльності». Як правило, він означає, що підприємство не має права на податковий кредит з ПДВ або податкові витрати. Але що таке «негосподарська діяльність» і чим вона відрізняється від господарської? Розглянемо далі на прикладах.
 • Витрати на сертифікацію продукції
  Для реалізації товарів (продукції) потрібно провести їх експертизу, після проведення якої видається сертифікат. Для випробовувань (які проводять для сертифікації продукції) ми надаємо зразки продукції, які знищуються під час випробувань. Чи можна віднести витрати на сертифікацію та вартість цих зразків до податкових витрат?
 • Ремонт орендованого майна
  Ремонтам орендованого майна було присвячено чимало матеріалів на сторінках нашого видання. Сьогодні розглянемо декілька цікавих проблем, які виникають при відображенні такого ремонту в податковому та бухгалтерському обліку.
 • Оперативна оренда нерухомості у нерезидента
  Орендні відносини виникають з різними об'єктами та суб'єктами господарювання. Зараз йтиметься про орендні відносини, що виникають між юрособами — резидентом та нерезидентом, а саме: про передання в оперативну оренду (далі — оренда) нерезидентом нерухомості резиденту-юрособі для використання в госпдіяльності. В матеріалі докладніше зупинимось на облікових моментах цієї операції.
 • Коли перераховувати монетарні статті балансу
  Якщо юрособа — суб'єкт мікропідприємництва подає фінансову звітність та декларацію з податку на прибуток лише за підсумками року, чи потрібно їй проводити перерахунок курсових різниць за монетарною кредиторською заборгованістю на кінець кожного кварталу?
 • Заниження авансових внесків
  Під час перевірки податківці донарахували зобов'язання з податку на прибуток за 2012 рік. Відповідно змінилася база нарахування авансових внесків з податку на прибуток за березень 2013 року — лютий 2014 року. При цьому податківці за результатами перевірки не визначили нові суми авансових внесків з податку на прибуток. Чи слід платникові податку самостійно донараховувати та доплачувати аванси за минулі місяці? I якщо так, то як здійснити виправлення?
 • Звичайні ціни у неконтрольованих операціях
  Законом №408 були внесені зміни до ПКУ щодо трансфертного ціноутворення,  запроваджено поняття контрольованих операцій та встановлено критерій їх визнання контрольованими — наявність у платника податків загальної суми здійснених операцій від 50 млн грн (без ПДВ) з одним контрагентом на рік (пп. 39.2.1.4 ПКУ). Зміни стосуються і порядку застосування звичайних цін поза контрольованими операціями. Отже, що ж змінилося з 01.09.2013 р., а що залишилося таким, як і раніше?
 • Фінзвітність «малюків» — строки подання
  Підприємство — платник податку на прибуток належить до суб'єктів мікропідприємництва згідно з ГКУ. Підприємство сплачує податок на прибуток за базовою ставкою (19%) і не користується пільгою, встановленою п. 154.6 ПКУ. Чи має підприємство право подавати фінансову звітність до ДПI один раз на рік?
 • Податковий облік спецодягу і спецхарчування
  Підпункт 140.1.1 ПКУ дозволяє відносити до складу податкових витрати на надання працівникам спецодягу, спецвзуття і спецхарчування, мийних і знешкоджувальних засобів, засобів індивідуального захисту, а також витрати на організацію на підприємстві медогляд...
 • Гарантійні зобов'язання: податкові акценти
  Гарантійне зобов'язання стало звичайним атрибутом сучасного бізнесу та запорукою лояльного ставлення покупця до продукції. Адже, як відомо, товар із дво-, трирічною гарантією швидше придбається, аніж продукція невідомої фірми без будь-яких гарантійних...
 • Реклама від нерезидента
  У цій статті проаналізуємо податкові наслідки суб'єкта господарювання, який оплачує рекламу особливому постачальнику — нерезиденту. З'ясуємо, чи є обмеження у витратах та що слід врахувати вітчизняному покупцю реклами для визначення ПЗ з ПДВ, а та...
 • Навчання (підвищення кваліфікації) працівників
  У сучасних умовах, коли економіка та менеджмент прогресують шаленими темпами, працівникам підприємства та, зокрема, його керівництву необхідний постійний розвиток. Людина, отримавши спеціальність, все одно продовжує навчатися, проходить курси підвищення к...
 • Витрати на розроблення нової технології
  Сучасні технології з кожним днем дедалі більше спрощують життя. Їх впровадження допомагає мінімізувати витрати підприємства. Але у бухгалтера виникає запитання, як відображати в обліку витрати на розроблення нових чи вдосконалення старих технологій виробн...
 • Втрати товарів у магазинах самообслуговування
  Наше підприємство займається роздрібною торгівлею продовольчими та непродовольчими товарами через магазин самообслуговування. Певну кількість товару нам доводиться списувати до складу витрат унаслідок «забудькуватості» покупців, які виносять товар, не роз...
 • Реклама та благодійність
  Реальні умови бізнесу диктують і його соціальну складову. Часто підприємства в рекламі (власної торгової марки, продукції) зазначають, що частина від вартості одиниці товару (наприклад, 1 — 2% від вартості) іде на благодійні (спонсорські) цілі. Постає зап...
 • Підприємець і фінансові витрати
  Підприємець на загальній системі оподаткування вирішив взяти кредит для збільшення обігових коштів. Надалі ці кошти були використані для оплати заборгованості за поставленими товарами. Чи можна відсотки за таким кредитом віднести до витрат? ...
 • «Авансові» норми ПКУ підкориговано
  Питання практичної реалізації сплати, декларування авансових внесків та податкового періоду для тих СГ, що їх платять, із самого початку запровадження цих платежів викликало більше запитань, ніж було відповідей у законодавця. Законом №403 внесено зміни...
 • Облік податку на прибуток: просто про складне
  Коли бухгалтер уперше стикається з необхідністю відображати в обліку податкові різниці, найчастіше цей процес здається дуже складним. Насправді все досить зрозуміло, якщо офіційну мову бухгалтерських стандартів перекласти звичайною мовою. Розгляньмо облік...
 • Бухоблік авансових платежів податку на прибуток
  З 01.01.2013 р. у частини платників податку на прибуток з'явився обов'язок сплачувати авансові внески з цього податку. Але навіть протягом звітного року багато чого може змінитися: і сума авансових внесків, внаслідок виправлення помилок, і обов'язок їх сплачувати. Тому, як відображаються такі внески у бухобліку, присвячено цю статтю.

 

ЗАПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ

 • Повернення товару: відображення в обліку
  Підприємство — платник податку на прибуток (неплатник ПДВ) продало покупцеві партію товару в кількості 100 шт. за ціною 230 грн за шт. на загальну суму 23000 грн. Через деякий час покупець повернув 5 шт. товару, які виявилися неналежної якості. Як підприємству-продавцеві відобразити таку операцію в податковому обліку з податку на прибуток і які документи треба оформити в разі такого повернення?
 • Перерахунок доходів і витрат унаслідок визнання договору недійсним
  Підприємство — платник податку на прибуток сплачує авансові внески з податку на прибуток і подає декларацію за підсумками року.  Чи слід робити перерахунок доходів і витрат згідно з п. 140.2 ПКУ в разі визнання судом договору на купівлю товару недійсним (суд визнав договір недійсним у червні 2013 р.)? Цей товар було продано підприємством у травні 2013 р., і договір на його продаж недійсним не визнавався. Якщо таке коригування було необхідне, то які можуть бути наслідки його несвоєчасного здійснення?
 • Зміна ціни товару після його постачання
  Підприємство — платник податку на прибуток виробляє хлібобулочні вироби. Основною сировиною для виробництва є борошно, яке купують у постійного постачальника. У липні 2013 р. постачальник відвантажив нам партію борошна в розмірі 2 тонн за ціною 4000 грн за тонну, а в серпні 2013 р. ціну цієї партії було збільшено до 4200 грн за тонну. До моменту зміни ціни ми вже встигли витратити 1,5 тонни на виготовлення продукції, яку вже продано. Як правильно відобразити цю зміну в податковому обліку з податку на прибуток?
 • Списання простроченого товару в податковому обліку
  Наше підприємство — платник податку на прибуток — займається роздрібною торгівлею продовольчими товарами. Часом доводиться списувати товар із терміном реалізації, що минув, який ми не встигли вчасно продати, а також товар з пошкодженим упакуванням. Чи можемо ми частину таких втрат списувати за рахунок норм природного убутку та включати до податкових витрат згідно з п. 140.3 ПКУ?
 • Прямі матеріальні витрати зменшуються на вартість зворотних відходів
  Підприємство під час виробничого процесу отримало зворотні відходи. В якому рядку декларації з податку на прибуток відображаються витрати з реалізації зворотних відходів, отриманих у процесі виробництва? ...
 • Використання чистого прибутку
  Чи можна направити накопичений нерозподілений прибуток не на виплату дивідендів, а на будівництво офісу власними силами? Як відобразити це в бухгалтерському та податковому обліку? ...
 • Використання обладнання замовника у податковому обліку
  Підприємство «А» уклало договір надання послуг з підприємством «Б». Суть послуг — транспортування з виробничого приміщення на склад (все в межах одного виробничо-складського комплексу), пакування й інша передпродажна підготовка готової продукції. Для нада...
 • Податковий облік поворотної фіндопомоги у 2013 році
  Яким чином відображається у податковому обліку і декларації у 2013 р. поворотна фінансова допомога? Чи правда, що у межах календарного року можна отримувати і повертати таку допомогу без податкових наслідків? ...
 • Збитки від патентованої діяльності і податок на прибуток
  Як впливають збитки 2012 року (у тому числі й ті, що перейшли з 2011 року) від патентованої діяльності на визначення суми податку на прибуток у 2013 році? ...
 • Собівартість у декларації з податку на прибуток
  Наше підприємство виробляє кілька видів продукції і з цієї причини несе загальновиробничі витрати. У тих періодах, у яких фактичні обсяги виробництва менші від запланованих, частина загальновиробничих витрат залишається нерозподіленою. Як у такому випадку відображати собівартість продукції у декларації з податку на прибуток?
   
 • Вихід підприємства зі складу засновників ТОВ
  Як у податковому обліку підприємства-засновника відображаються кошти, які йому повертаються у разі виходу зі складу засновників ТОВ? Чи вважається сплачена сума, що перевищує розмір внеску, дивідендами? Як у декларації з прибутку відобразити таку операцію... 
 • Підприємство, зареєстроване в IV кварталі 2012 року, не має сплачувати авансових внесків протягом 2013 року
  Якщо фірма створена у IV кварталі 2012 року, то коли подавати першу декларацію з податку на прибуток та чи необхідно сплачувати авансові внески в 2013 році? ... 
 • Амортизація ОЗ, що використовуються сезонно
  Сільгосппідприємство має на балансі сільськогосподарську техніку (основні засоби), що використовується сезонно (комбайни, сівалки тощо) й у зимовий період не працює. Як нараховувати амортизацію (знос) у податковому обліку такої техніки... 
 • Офісні ОЗ — виробничі чи невиробничі?
  Чи можна відображати як ОЗ (і списувати до витрат суми амортизації щодо них у податковому обліку) такі матеріальні активи, як пилосос, кондиціонер, кавоварка тощо? Ці матеріальні активи отримуються для офісу, використовуються понад рік, вартість їх більше... 
 • Дохід від продажу валюти неприбутковою організацією оподатковується податком на прибуток
  Неприбуткова організація отримала пожертвування з-за кордону в євро. Валюту, що надійшла, було продано. Чи потрапляє до оподатковуваного доходу (витрат) неприбуткової організації дохід (збиток) від продажу валюти і дохід (збиток) від курсових різниць? ... 
 • Зарплата працівників, нарахована за час вимушеного простою, враховується у складі інших витрат
  Виробниче підприємство час від часу через відсутність сировини та матеріалів перебуває на вимушеному простої. До якої групи податкових витрат слід включати суми заробітної плати працівників, зайнятих у виробництві, нараховані за час простою? 
 • Витрати на поточний ремонт авто належать до податкових
  Підприємство перебуває на загальній системі оподаткування і згідно з договором оренди (засвідченим нотаріально) орендує вантажні авто та здійснює перевезення на території України. Підприємство придбало автошини і запчастини для поточного ремонту авто. Чи можна придбані запчастини та шини віднести на витрати і включити до рядка 05.1 декларації? Чи можна включити суму ПДВ до ПК? 

 

КОНСУЛЬТАЦІЇ

Всі консультації по темі >>>

Отримати консультацію >>>

Останні консультації по темі:

 

ПОРАДИ ТА ОБГОВОРЕННЯ НА ДК-ФОРУМІ

Обговорити інші питання на Форумі >>>
 На початок 
0.403528