(044) 391-51-90 (92)
ru ua

Маєте пропозиції, зауваження чи побажання? Зв’яжіться з редакцією!
Ми неодмінно відповімо. Актуально!
Ближайшие семинары :
Все семинары ...         
(полный план-график)
 : загальний по сайтуКурсы валют на PROext
Межбанковские курсы валют

Відповідальність

Новини, довідкова інформація, документи, аналітичні матеріали і консультації фахівців «Дебету-Кредиту» про усі види відповідальності (щодо податкового, трудового, законодавства у сфері ЗЕД тощо) та нюанси нарахування та сплати різноманітних штрафів, санкцій і пені — все на одній тематичній сторінці «Відповідальність».

 1. Новини>>>
 2. Довідники>>>
 3. Документи>>>
 4. Аналітичні статті тижневика «Дебет-Кредит»>>>
 5. Запитання та відповіді>>>
 6. Консультації>>>


НОВИНИ

Всі новини по темі>>>

Останні новини:

ДОВІДНИКИ

ДОКУМЕНТИ

АНАЛІТИЧНІ СТАТТІ ТИЖНЕВИКА «ДЕБЕТ-КРЕДИТ»

 • Заповнюємо табель обліку робочого часу
  Хто має вести табель обліку робочого часу? Яку форму треба використовувати? Як заповнювати сам табель? Скільки часу слід зберігати табель? Яку відповідальність несе роботодавець за неведення табеля?
 • Податкові консультації: зміни з 1 квітня
  Змінами, внесеними до ПКУ Законом №1797, передбачено набрання ними чинності з 01.01.2017 р. послідовно. Зокрема, зміни щодо податкових консультацій набирають чинності лише з 01.04.2017 р. Проте всі податкові консультації, надані до цього часу, діють лише до кінця 2017 року. Але про все за порядком.
 • Зміни в ПКУ щодо давності, штрафів, пені
  Продовжуючи інформувати читачів про зміни в податковому законодавстві, які відбулися з 1 січня 2017 р., сьогодні розглянемо зміни, внесені Законом від 21.12.2016 р. №1797-VIII, щодо строків давності, штрафів та пені згідно з ПКУ
 • Сумісники у ФОП: оформлення і зарплата
  В одному магазині здійснюють торговельну діяльність двоє підприємців. У кожного оформлено по одному продавцю. Але практично ці продавці продають продукцію, яка належить обом підприємцям. Як оформити трудові відносини з такими продавцями обом підприємцям, щоб під час перевірки не наразитися на штрафи за неоформлені трудові відносини? Як нараховувати оплату праці та ЄСВ на неї таким працівникам?
 • Нове у перевірках з питань праці
  Однією з обговорюваних на інтернет-форумі «Дебету-Кредиту» тем є зміни у перевірках додержання трудового законодавства та підвищений штраф у 320 тис. грн за недопуск до таких перевірок. Розглянемо питання перевірок законодавства про працю з урахуванням змін, унесених з 1 січня 2017 р., та поговоримо резонансний проект постанови Кабміну щодо таких перевірок, розміщений на сайті Держпраці.
 • Штрафи за Звітом про контрольовані операції збільшено!
  Для платників податків, які здійснюють контрольовані операції, законопроектом №5368 передбачено, зокрема, оновлення штрафних санкцій за порушення порядку подання Звіту про контрольовані операції, документації з ТЦО та недекларування контрольованих операцій
 • Перевірки бізнесу та мораторій у 2017 році: аналізуємо закони
  Формально мораторій продовжено. Але, по суті, перелік органів, на які мораторій не поширюється, настільки значний, що нівелює всю необхідність його існування. Зазнав значних змін і Закон про держнагляд. Розглянемо основні зміни
 • Держпродспоживслужба та її реєстр
  З 2015 року ми дізналися про новий контролюючий орган — Держпродспоживслужбу (далі — Служба), яка, по суті, об'єднала в собі часткові повноваження ветконтролю, санепідемслужби та захисту прав споживачів (щодо безпечності та окремих показників якості харчових продуктів). Розповімо, хто саме потрапив під пильний нагляд цієї служби, адже на її перевірки мораторій не поширюється.
 • ТЦУ — новації 2017 року
  Новації у сфері трансфертного ціноутворення загалом можна оцінити як позитивні та логічні. Але в деяких питаннях без роз'яснень податкового регулятора просто не обійтися.
 • Наслідки підвищення МЗП
  1 січня 2017 р. набрав чинності Закон №1774 (який роботодавці досить довго очікували ще як законопроект №5130), яким унесено низку змін до чинного законодавства про працю, зокрема щодо мінімальної заробітної плати (МЗП). Про зміни в частині сплати ЄСВ читайте окрему статтю у «ДК» №01-02/2017.
 • Нововведення 2017 року у сфері ПДВ
  Стало традицією, що щороку у системі адміністрування ПДВ з'являються нововведення. Вони можуть бути обширними та радикальними, а можуть бути й крапковими — як-от у 2017 році. Поговоримо про ключові нововведення у сфері ПДВ на 2017 рік.
 • Пошук інвалідів та форма №3-ПН
  Допомогти роботодавцям у пошуку працівників покликані центри зайнятості. А щоб вони дізналися про потребу в працівниках, у т. ч. працівниках-інвалідах, роботодавець має подати до центру зайнятості відповідну інформацію за формою №3-ПН. Про те, як заповнити форму №3-ПН, в які терміни й куди її подавати, що буде за неподання цієї форми, а також який зв'язок форми №3-ПН із дотриманням нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, поговоримо далі.
 • Усе про «інвалідний» норматив
  Що таке норматив із працевлаштування інвалідів? На кого він поширюється? Як рахується? Чи обов'язковий до виконання? Яка відповідальність за його недотримання? Відповіді на ці запитання знайдете у статті. А ось про взаємозв'язок виконання «інвалідного» нормативу з поданням форми №3-ПН як можливістю уникнути відповідальності читайте у матеріалі «Пошук інвалідів та форма №3-ПН».
 • Позовна давність: перериваємо, продовжуємо
  Підприємство мало сплатити кошти за поставлений товар у грудні 2013 року (до 25 числа), але заборгованість досі не сплачена. Якщо кредитор складе акт звірки кредиторської заборгованості та надішле боржнику поштою, чи продовжує це термін позовної давності? Чи боржник має визнати заборгованість та скласти про це відповідь?
 • Алкогольний мінімум зріс
  Постановою КМУ від 09.11.2016 р. №828 (далі — Постанова №828, див. «ДК» №49/2016) було збільшено мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на окремі види алкогольних напоїв. Спробуймо з'ясувати, що змінилося для продавців алкоголю і які нюанси слід тримати в полі зору бухгалтерам.
 • Подання звітності не до тієї ДПI
  Бухгалтер помилково подав звіт з податку на землю не до тієї податкової (земля на філії, подано до податкової за місцем реєстрації головного офісу). Надіслали листа про подання помилкової звітності, але податкова нічого за ним не відкоригувала. Зняли помилкове нарахування коригуванням лише у травні 2016 р., коли було подано уточнюючий розрахунок. Нині нараховано штрафи за несплату земельного податку. Що робити підприємству в цій ситуації?
 • Розгляд скарг ДФС — більше відкритості
  Наказом Мінфіну від 28.09.2016 р. №849 вносяться зміни до Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну від 21.10.2015 р. №916 (див. «ДК» №48/2016). Оскільки зміни більш ніж революційні, вони заслуговують на окрему увагу (хоча документ на момент підписання номера до друку ще не оприлюднений і, відповідно, не набрав чинності).
 • Підприємець загубив книгу доходів
  Від цього не застрахований ніхто. Але залежно від системи оподаткування алгоритм дій та наслідки будуть різними. Поговоримо про всі ключові аспекти такої неприємності, як втрата підприємцем книги доходів.
 • Перевірка ДЦЗ за давні періоди
  Підприємство отримало повідомлення центру зайнятості про планову перевірку за другу половину 2010 року. Підприємство не виплачувало з/п за цей період. Чи має право служба зайнятості проводити перевірки в період дії мораторію?
 • Валютний контроль: пеня на 121-й день
  Підприємство займається продажем товарів на експорт. Один із нерезидентів-покупців навряд чи вкладеться у граничний строк ЗЕД-розрахунків. З якого дня розпочинається і припиняється відлік таких граничних строків? Хто розраховує і накладає пеню?
 • Невчасна реєстрація ПН не з вини платника ПДВ
  Продавець надіслав ПН для реєстрації в ЄРПН в останній день строку, є квитанція, проте ПН зареєстрували наступного дня (не працював сервер у ДПI). Чи можна уникнути штрафу?
 • Несплата податку на нерухомість
  Юридична особа, платник податку на нерухомість, має на балансі склад, розташований у Києві. За 2013 — 2016 роки не подавали декларації і не сплачували податку на нерухомість. Які будуть штрафи і пеня за несвоєчасну сплату? Чи варто вже подавати декларацію?
 • Первинка після 1095 днів
  Підпункт 20.1.6 ПКУ уповноважує податківців запитувати і вивчати під час перевірок первинні документи. А що як документи вже старші за 1095 днів?
 • Ліквідація СПД-ФО та сплата податків
  Чи правомірним є накладення ДПІ штрафу на фізособу за податками та РРО (яке мало місце під час заняття підприємницькою діяльністю), якщо на момент прийняття рішення про накладення штрафу така особа вже припинила підприємницьку діяльність? Чи поширюється мораторій на такі перевірки у 2016 році?
 • 1095 днів на камеральну перевірку
  У 2010 — 2011 роках, вивчаючи ПКУ, платники податків звернули увагу на одну особливість: ним досить чітко встановлено порядок та строки проведення перевірок, окрім камеральної. Утім, податківці намагалися заповнити прогалину внутрішніми наказами — та самі ж їх і порушували. Численні скарги до суду принесли не дуже гарні новини.
 • Приготуйте документи, громадяни «єдинники»!
  ДФС не раз зверталася до питання наявності первинних документів на товари у підприємців — платників ЄП (особливо під час перевірок). Наразі опубліковано лист ДФСУ від 17.05.2016 р. №10714/6/99-99-13-04-02-15 (див. «ДК» №34-35/2016). У ньому податківці звернули увагу, що потрібно мати не тільки підтвердні первинні документи щодо доходів від госпдіяльності, а ще й документи, які свідчать про отримання інших видів доходів.
 • ПЗ з ПДВ минулих періодів: варіанти погашення
  ФОП — платник ПДВ у серпні 2016 р. здав уточнюючий розрахунок (далі — УР) до декларації з ПДВ за травень 2016 р. На підставі УР було донараховано ПЗ з ПДВ (рядок 18.1 УР) у сумі 3090,00 грн та 92,70 грн — сума самостійно нарахованого штрафу. На момент подання декларації, згідно з витягом із системи електронного адміністрування ПДВ щодо суми, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні, така сума становила 14266,00 грн, а залишок коштів на електронному рахунку СЕА ПДВ — 1250,00 грн. Після отримання УР податковий інспектор стверджує, що потрібно було перерахувати суму 3182,70 грн на рахунок державного бюджету. Чи повинен ФОП сплачувати суму ПДВ, якщо є від'ємне значення? Якщо ФОП повинен сплатити ПДВ у сумі 3090,00 та штраф 92,70 грн (разом 3182,70 грн), то чому на рахунок держбюджету, а не на електронний рахунок ПДВ?
 • Наступ на держпідприємства
  Держпідприємства масово отримують від податківців «листи щастя», в яких міститься вимога доплатити держдивіденди з частини чистого прибутку, причому не з пропорційної частки держави у статутному капіталі таких підприємств, а з повної суми чистого прибутку. Та ще й пеню нараховують до сплати. Безглуздо, проте факт є фактом.
 • Застосування штрафів за затримку сплати ПЗ
  Платник податків подав податкову звітність, проте своєчасно не сплатив узгоджені ПЗ. Виникає запитання: сплачувати штраф 10% або 20% за ст. 126 ПКУ самостійно чи очікувати рішення фіскального органу? Відповідь на це ДФСУ надає у листі від 11.07.2016 р. №23310/7/99-99-12-02-01-17 (див. «ДК» №32/2016). Утім, вона порушує ще низку питань.
 • Повторність у податкових штрафах
  Бухгалтерам і підприємцям відомо, що за повторне вчинення податкових правопорушень застосовуються суворіші санкції. Водночас законодавство містить різний порядок встановлення такої повторності. У якихось випадках досить простої повторності, в інших — йдеться про повторність після накладення штрафу. Має значення і строк, протягом якого визнається повторність. Розглянемо ці питання, навівши аналіз судової практики та підходи, що допоможуть підприємству та його посадовим особам захистити свої інтереси у спорах із податковими органами щодо повторності вчинених правопорушень.
 • Недійсність наказу про прийняття на роботу
  Досить несподівану думку нещодавно висловив територіальний орган Держпраці, зазначивши, що роботодавцям «треба приділити дуже велику увагу щодо правильного оформлення наказів про прийняття працівників на роботу, оскільки за можливе визнання недійсним наказу підприємству загрожує штраф у 43500 грн». Опубліковане на сайті «Дебету-Кредиту» посилання на це роз'яснення викликало бурхливе обговорення. З'ясуймо, чи може наказ про прийняття на роботу бути визнаний недійсним.
 • Порушення строків виплати зарплати
  Встановлені КЗпП та Законом про оплату праці вимоги щодо строків виплати зарплати, як показують запитання, що надходять від наших читачів, доволі часто порушуються на підприємствах. І навіть за умови що працівники у повному обсязі отримують зарплату, але в інші строки, ніж установлені законом, посадових осіб від адміністративної та підприємства від фінансової відповідальності це не врятує. Розглянемо докладніше найпоширеніші запитання роботодавців на прикладах.
 • ЗЕД-пеня не залежить від вини нерезидента
  У листі ГУ ДФС у Київській області від 02.06.2016 р. №1233/10/10-36-14-00 (див. «ДК» №25-26/2016) надано роз'яснення щодо дій платника податків — резидента, якщо нерезидент не виконує умов договірних зобов'язань та вчасно не сплачує коштів за поставлений (експортований) товар або не поставляє товар на територію України за здійсненою передоплатою. Розгляньмо запитання, які цікавили запитувачів (замовників цієї письмової індивідуальної податкової консультації).
 • Матвідповідальність сумісника
  Чи можна прийняти на роботу комірника за сумісництвом на неповний робочий день і укласти з ним договір про повну матеріальну відповідальність?
 • Необґрунтовано завищили податкові зобов'язання
  При формуванні податкової звітності платники податків не застраховані від помилок, пов'язаних із так званим людським чинником. Бухгалтер може випадково переплутати цифри місцями або дописати зайвий нуль. Такі неточності, на жаль, трапляються у практиці і можуть призводити не тільки до заниження, а й до необґрунтованого завищення податкових зобов'язань. При цьому останні можуть виявитися не менш серйозним головним болем і спричинити чималі фінансові втрати.
 • Мораторій на перевірки — суди проти!
  Напевне, цієї статті не було б, якби на очі автору не потрапив один лист. Найдивніше, що його автором є Мін'юст. І в ньому він висловлюється проти мораторію, посилаючись на позицію судів першої інстанції. І що ще дивніше — серед двох законів, якими запроваджується мораторій, Мін'юст, як і адміністративні суди, визнаючи права контролюючих органів на перевірки, керуються лише одним із них. Детальніше — далі у статті
 • Дія штрафів за статтею 120-1 ПКУ
  Наказом Мінфіну від 28.12.2015 р. №1204 (далі — Наказ №1204) передбачено окрему форму ППР для несвоєчасної реєстрації ПН та РК в ЄРПН — за формою «Н».
 • Порядок накладення штрафів у сфері праці
  Близько року тому на сторінках «Дебету-Кредиту» ми детально розглядали зміни до трудового законодавства щодо запровадження неабияких штрафів за порушення законодавства про працю. Тепер маємо порядок їх застосування. З урахуванням змін, унесених постановою КМУ від 3 лютого 2016 р. №55 (набрала чинності з 10.02.2016 р.), ці штрафи застосовуватимуться за процедурою, визначеною Порядком №509. Розгляньмо особливості застосування відповідних штрафів.
 • Скасування штрафів — міф та реальність!
  Нагадаємо, що, озброївшись результатами податкового компромісу, законотворці пішли далі. Уже з 01.09.2015 р. запрацювала норма, якою платникам податків, які сплатили нараховані за результатами перевірки податкові зобов'язання, скасовували штрафні санкції. Так, справді, йдеться про положення п. 35 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ. Як скористатися цією нормою?
 • Облік шкоди, заподіяної підприємству
  На жаль, на деяких підприємствах трапляються випадки нестач або псування цінностей. Це дуже неприємний момент, адже заподіяну шкоду слід підрахувати, знайти винних та відшкодувати.
 • Порядок оскарження донарахувань ЄСВ
  Як відомо, ЄСВ є специфічним обов'язковим небюджетним платежем, який не входить до системи оподаткування (ч. 2 ст. 8 Закону про ЄСВ). Незважаючи на це, порядок адміністрування ЄСВ визначається Податковим кодексом (ч. 4 ст. 8 Закону про ЄСВ), а контроль за сплатою здійснюється податковими органами — Державною фіскальною службою. Проте процедура донарахування ЄСВ та застосування санкцій з ЄСВ відрізняється від аналогічних процедур за податками, дещо відрізняється й процедура оскарження. Наказом Мінфіну від 09.12.2015 р. №1124 затверджено порядок розгляду скарг
 • Скарги на рішення і на дії — окремо
  Наказом Мінфіну вкотре переписано Порядок подання скарг на рішення органів ДФС, який набрав чинності з 12.01.2016 р. Втім, реальних змін він не зазнав, за винятком окремих моментів.
 • Камеральна перевірка додатка Д4
  Запитання щодо коректного заповнення додатка Д4 до декларації з ПДВ, мабуть, найчастіше лунає на «гарячій лінії», форумі та лінії консалтингу «ДК». У листі від 30.11.2015 р. №44142/7/99-99-15-01-04-17 (див. «ДК» №05/2016) податківці пояснили, як проводиться камеральна перевірка Д4. Знати це надзвичайно важливо, щоб мати можливість вже на етапі заповнення Д4 перевірити всі необхідні ув'язки між відповідними графами.
 • Зміни у ПКУ щодо перевірок
  Законом №909 внесено зміни до підстав позапланових документальних перевірок, передбачених ст. 78 ПКУ, та деякі інші зміни щодо призначення і проведення перевірок та реалізації їх результатів. Переважно це редакційні зміни, однак з'явилася і нова підстава для позапланової перевірки за скаргою щодо акцизної накладної. Розгляньмо внесені до ПКУ зміни у частині перевірок.
 • Скарга щодо ПН з ПДВ і нові штрафи
  Законом №909 внесено зміни та доповнення до ПКУ, якими змінено підстави подання скарги на постачальника або покупця щодо податкової накладної (далі — ПН) або розрахунку коригування (далі — РК). Кодекс доповнено штрафом за несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних у відповідному реєстрі, а також запроваджено новий штраф — за помилки в ПН.
 • Адмінвідповідальність у сфері ЄСВ
  ДФС у листі від 11.09.2015 р.№33814/7/99-99-17-03-01-17 (див.«ДК» №45/2015 ) підготувала дуже докладне роз'яснення щодо процедури притягнення до адмінвідповідальності за правопорушення у сфері сплати ЄСВ та звітування з цього внеску
 • Приховати відокремлений підрозділ неможливо
  ТОВ фактично відкрило відокремлений підрозділ, але ніде його не показувало.Чи може бути за це відповідальність керівника чи юрособи?Правовий статус відокремлених підрозділів визначено у ГКУ та ЦКУ
 • Адмінвідповідальність юросіб — новація в КпАП
  Цього року 7 листопада набере чинності новий Закон «Про національну поліцію» , а разом із ним повною мірою наберуть чинності революційні зміни, внесені до КпАП щодо відповідальності за порушення на дорогах
 • Відповідальність за неподання форми №4
  У практиці вітчизняного бізнесу періодично виникають певні «дедлайни», в яких за відсутності належної організації мусять взяти участь усі або переважна частина суб'єктів господарювання, під загрозою великого штрафу.Цього року такою нагальною справою з крайнім терміном було подання держреєстратору інформації про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи.Наразі 21 травня 2015 р.Верховною Радою прийнято Закон №475
 • Спроби зменшити тиск на бізнес
  17 липня 2015 року Верховна Рада прийняла закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків» 1 .Як випливає з назви, мета є досить благородною.Проаналізуймо основні нововведення у питанні ППР, податкових перевірок та штрафних санкцій
 • Якщо час «X» настав
  Уряд та державні регулятори великі надії покладають на систему електронного адміністрування.Хоча вже зрозуміло, що запитань у цій сфері набагато більше, ніж відповідей у законодавчому полі.Казначейство скеровує за інформацією до податківців як до адміністраторів електронних рахунків, а ті, своєю чергою, — до Казначейства.
 • Обіг готівки: порушення та покарання
  Особи, винні в порушенні порядку ведення операцій із готівкою, притягуються до відповідальності згідно з вимогами Положення №637. Розміри та порядок застосування штрафних санкцій за порушення у сфері готівкового обігу в національній валюті України встановлені Указом №436
 • РРО — зашморг на шиї бізнесу
  Час «Х» наближається.З 1 липня 2015 року платники ЄП 3-ї групи, а «єдиноподатники» 2-ї групи — з 1 січня 2016 р.будуть зобов'язані у разі приймання та здійснення готівкових розрахунків використовувати РРО.Підприємства сфери послуг лише тимчасово, до 1 липня 2015 року, звільняються від санкцій за здійснення розрахунків без застосування РРО
 • Відповідальність у сфері оплати праці
  Відповідальність у сфері оплати праці Питання відповідальності у сфері оплати праці цікавить багатьох власників бізнесу, а також керівників і бухгалтерів, особливо у світлі серйозних змін у законодавстві та посилення санкцій.У цій статті поговоримо про те, яка відповідальність може наставати за правопорушення у сфері оплати праці.Спинимося, зокрема, на відповідальності за порушення прав працівників, а також проступки, пов'язані зі сплатою «зарплатних податків» і звітності
 • Розстрочений податковий борг — не без штрафів
  Підприємство уклало договір про розстрочення податкового боргу.Через брак коштів немає змоги вчасно сплачувати платежі.Податкова застосовує штраф за ст.126.1 ПКУ
 • Податковий компроміс
  25 грудня 2014 р. ВРУ прийняла Закон №63, яким платникам ПДВ та податку на прибуток запропоновано так званий податковий компроміс. Що варто очікувати бізнесу від цього Закону та яка процедура податкового компромісу?
 • Індексація зарплати: бути чи не бути?
  Підприємство не індексувало заробітну плату в 2014 р.і не робить цього в 2015 р.Чи обов'язково індексувати заробітну плату?Хто перевіряє дотримання законодавства щодо індексації та які штрафні санкції за його порушення передбачено?Чи поширюється мораторій на перевірки на індексацію в 2015 — 2016 рр.?
 • Немає довідки — немає декларації?
  Чи є вина підприємства у неподанні декларації з плати за землю , якщо підприємство не може отримати довідку про нормативну грошову оцінку землі?На запити про надання такої довідки рада не відповідає, а податкова не втрачає можливості застосувати штраф.
 • Електронна ПДВ-формула
  Близько півроку тому Закон №1621 1 анонсував систему електронного адміністрування ПДВ.Уже в серпні 2014 року ми мали змогу ознайомитися з новими принципами адміністрування ПДВ.
 • Зміни до трудового законодавства з 2015 р.
  Вирішуючи завдання легалізації фонду заробітної плати, законодавець поставив питання руба і кардинально змінив систему укладення трудових договорів в Україні. Згідно із Законом від 28.12.2014 р. №77-VIII, з початку 2015 р. всі підприємства та фізособи перед тим, як допустити працівника до роботи, зобов'язані повідомити ДПІ про укладення трудового договору. Для фізосіб-роботодавців скасовано реєстрацію трудових договорів із працівниками в центрі зайнятості. Істотно посилено відповідальність за правопорушення у сфері праці.

ЗАПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ

КОНСУЛЬТАЦІЇ

Всі консультації по темі>>>

Отримати консультацію>>>

Останні консультації:

21.02.2017 р.
 На початок 
0.006261