Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#05 '2000: Практична бухгалтерія - Запитання тижня

Коли переходити на новий План рахунків?

Коли і як краще переходити на новий План рахунків? Навколо цього питання були побудовані інші питання нашої бухгалтерської анкети.

Деякі відповіді на цю анкету друкуємо у вигляді окремих статей.


ПИТАННЯ ДО ЧИТАЧІВ:

1. Ваше ставлення до національних стандартів?

2. Ваше ставлення до нового Плану рахунків?

3. Коли розпочнете впроваджувати новий План рахунків у себе на підприємстві?


3. Новий бухоблік зараз Україні абсолютно не потрібен

Щодо запровадження нового бухобліку моя особиста думка така: він зараз Україні абсолютно не потрібен. В умовах кризи, спаду виробництва, девальвації гривні (навіть важко назвати її валютою, бо справжні валюти так не інфлюють) витрачати гроші, час і зусилля підприємців на переведення свого обліку на національні стандарти (які, як написано, не суперечать міжнародним стандартам) - це безглуздо і не по-господарськи.

Новий облік нічого не дає 99% власників підприємств. Якщо іноземні партнери хочуть довідатися про реальний стан речей на фірмі відповідно до своїх стандартів бухобліку, то для них персонально ця фірма може трансформувати свій облік, причому цей процес трансформації повинен бути добровільним, а не примусовим.


А. ЄЛІСЄЄВ,
фінансовий директор АФ "Контракти-Аудит"

Я розумів би сенс переходу наших підприємств на новий облік, якби на його основі здійснювалося оподаткування. Тоді б мета виправдовувала вкладені в неї кошти. Але цього немає і поки що не передбачається. І новий облік зараз - "річ у собі".

Що на сьогодні є в арсеналі вітчизняного підприємця? Податки, у механізмі справляння яких немає економічного змісту; законодавці, які весь час порушують ними ж прийнятий закон про оподаткування; бухоблік, який не є підставою для стягнення податків і не узгоджується з податковим обліком. Для чого ж тоді провадити кардинальні зміни і завдавати стільки зайвої роботи платникам податків, якщо для них все залишається по-старому?! Загалом складається враження, що ті, хто займається впровадженням нового обліку, жодного уявлення не мають про бізнес. Лише протягом минулого року вони спочатку впроваджували міжнародні стандарти, потім перейшли до впровадження національних. Самі не знають чого хочуть: аби у бійку втрутитись, а там побачимо.

Це все нагадує мені часи совдепії, коли на прохання трудящих переносили вихідні. Хотілося відразу попросити тих, хто це робив, поіменно назвати трудящих, які прагнули такого переносу. Наразі маємо аналогічну ситуацію.

Бухгалтерам та підприємцям взагалі слід було б об'єднатися і змусити законодавців перенести терміни впровадження нового бухобліку. Перехід на новий облік слід було б зробити добровільним і не раніше моменту узгодження його (обліку) з оподаткуванням.

Звичайно, можна навести купу аргументів щодо необхідності трансформування прогресивного українського підприємництва у міжнародну спільноту і довго розводитися про нерозуміння деякими персонами глобальних ідей.

Однак для мене як для практика - це все гнилі теорії, на підставі яких можна писати наукові статті та захищати дисертації без жодної користі для бізнесу. Зараз починати перехід на новий бухоблік - економічно невиправдано і неправильно. Тим більше, що, знаючи логіку наших фіскалів, можу чітко прогнозувати таку ситуацію. При перевірці будь-якої фірми податківці тепер матимуть право накласти адміністративний штраф на посадових осіб фірми за порушення ведення бухгалтерського обліку від 5 до 10 н.м.д.г. та від 10 до 15 н.м.д.г. повторно за таке саме порушення, виявлене протягом року (п.11 ст.7 Закону України "Про державну податкову службу в Україні"). А там вже і до криміналу недалеко.

Відповідно до законодавства, відкриті акціонерні товариства повинні подати фінансову звітність за новими стандартами бухобліку вже за 1999 рік (рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №92 від 29.07.98 р., зареєстроване в Міністерстві юстиції України 02.11.98 р. за №702/3142). Всі інші підприємства повинні самостійно визначити для себе дату переходу (звичайно, це повинна бути якась звітна дата). На мою думку, переходити на новий облік слід якнайпізніше (приміром, 1 січня 2001 року). Можливо, до цього часу знайдеться хоч одна розумна людина, від якої залежить прийняття доленосного рішення для підприємців України і яка виявить законодавчу ініціативу і відстрочить впровадження нових стандартів принаймні до повного їх узгодження з оподаткуванням.

І останній момент. Сертифікації бухгалтерів (в тому числі бухгалтерів відкритих акціонерних товариств) щодо їх компетенції або проходження якихось навчальних курсів з нового бухобліку жодним нормативним документом не передбачено і передбачено бути не може.

© 2000
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua