Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#9 '2000: Практична бухгалтерія - Офіційна сторінка Пенсійного фонду

П'ять запитань читачів "Дебету-Кредиту" до Пенсійного фонду

Від редакції:
Сьогодні ми відкриваємо офіційну сторінку Пенсійного фонду. Що це означає?

Це означає, що публікації, які з'являтимуться під цією рубрикою, належать уповноваженим працівникам Пенсійного фонду і є офіційним тлумаченням позиції цієї установи щодо питань, які належать до її компетенції.

Отож при вирішенні суперечок щодо зборів на державне пенсійне страхування на ці тлумачення, роз'яснення, коментарі можна буде спиратися. Коментарі наших експертів, які пропонуватимуть своє розуміння нормативних колізій, друкуватимуться за межами цієї рубрики.

Ми вдячні керівництву ПФ за увагу до потреб платників і пропонуємо читачам встановити зворотний зв'язок з ПФ: надсилайте Ваші запитання до цієї поважної установи на нашу адресу:

Валерій Карєв
01023, м.Київ, вул.Мечникова, 10/2
Київ-23, 01023, а/с 178
E-mail: debet-kredit@gc.kiev.ua
факс: 294 65 47


1. Як розраховується збір до ПФ для сумісників?

2. Чи сплачуються внески до ПФ при замовленні будівництва об'єкта основних фондів 1 групи?

3. Чи є легковий автомобіль як внесок до статутного фонду базою визначення збору до ПФ?

4. Як розраховуються пенсії найманих працівників у фізичної особи, яка використовує спрощену форму бухобліку?

5. Чи сплачують збір до ПФ платники єдиного податку при відчуженні?


Як розраховується база для визначення розміру збору до ПФ у разі, якщо працівник не пропрацював повний місяць або працює на півставки?

У цьому разі збір нараховується у загальному порядку відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", а саме: у розмірі 32% фактичних витрат на оплату праці працівників.

Чи є для замовника базою для визначення збору до ПФ вартість договору підряду на будівництво об'єкта основних фондів 1 групи?

Відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", збір нараховується на винагороди, що виплачуються громадянам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру. До цих угод належить також договір підряду на будівництво, якщо стороною, яка виконує зобов'язання підрядчика, виступає фізична особа.

Чи є базою для визначення збору до ПФ вартість основних фондів 2 групи (легкового автомобіля) при їх внесенні до Статутного фонду із передачею права власності?

Відповідно до п.12 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого Постановою КМУ від 03.11.98 р. №1740, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають права власності на легкові автомобілі. При внесенні автомобіля до Статутного фонду із передачею права власності збір сплачує юридична особа, яка набула права власності на цей автомобіль.

Як визначається розмір заробітної плати працівника, який працює за наймом у фізичної особи, що використовує спрощену форму бухгалтерського обліку й оподаткування (відповідно до Указу Президента №746)? Яка (зарплата) береться надалі до уваги для розрахунку пенсії такого працівника?

Розмір заробітної плати найманого працівника визначається трудовою угодою між ним та фізичною особою, яка використовує його працю. Щодо обчислення розміру пенсії фізичним особам, що перебували у трудових відносинах з суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали спосіб оподаткування за спрощеною системою згідно з Указом Президента від 28.07.99 р. №746/99 р., то наразі ці питання законодавчо не врегульовані.

Як сплачується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів платниками єдиного податку?

Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", юридичні та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників, є платниками збору за ставкою 32 відсотки від фонду оплати їх праці. Відповідно до Указу Президента України від 04.07.98 р. №734 зі змінами, внесеними Указом Президента України від 28.06.99 р. №746, платники цього збору мають право перейти на спрощену систему оподаткування і як такі звільняються від його сплати.

Закон України від 22.10.98 р. №208-XIV, яким запроваджено ставки збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, прийнято після набрання чинності Указом Президента України від 04.07.98 р. №734. Вказаним Законом визначено, що платниками збору з операцій з відчуження легкових автомобілів є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів. При цьому звільнення платників єдиного податку від сплати збору з операцій відчуження легкових автомобілів не передбачено.

Таким чином, платники, які перейшли на спрощену систему оподаткування, є також платниками з операцій з відчуження легкових автомобілів на загальних підставах.

Заступник голови правління Пенсійного фонду України В. КОРОНЕВСЬКИЙ

© 2000 "Дебет-Кредит"
E-mail: debet-kredit@gc.kiev.ua