Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#10 '2000: Практична бухгалтерія - Перевірки

ПЕРЕВІРКИ


1. Не продавайте зерно з фонду Держрезерву без його дозволу

Це можуть потрактувати як зловживання і перевищення службових повноважень і порушити проти вас кримінальну справу

Нещодавно за дорученням Президента України Генеральна прокуратура спільно з Міністерством внутрішніх справ та Службою безпеки України перевіряли фірми, що займаються продажем продовольчого та фуражного зерна і зернопродуктів. Виявлено непоодинокі факти порушення законодавства.

Так, порушуючи Закон України "Про державний матеріальний резерв" та Постанову Кабінету Міністрів України 08.10.97 р. №1129 "Про затвердження формування, розміщення та проведення операцій з матеріальними цінностями Державного резерву", директор Бузівського елеватора Магдалинівського району (Дніпропетровська область) Г. Погосян, не маючи відповідного дозволу фонду Держрезерву України, незаконно реалізував понад 5 тис. тонн зерна пшениці та соняшнику на суму понад 1,5 млн грн. За зловживання посадовим становищем та перевищення службових повноважень проти Г. Погосяна прокуратура порушила кримінальну справу.

Продаж прихованого від обліку вважається розкраданням

Перевірками встановлено непоодинокі факти, коли керівники господарств, використовуючи посаду, збагачувалися за рахунок держави. У колективному сільгосппідприємстві "Деревичівське" Любарського району Житомирської області голова правління В. Постувіт викрав 15 тонн зерна й обміняв його у комерційної структури на будівельні матеріали для спорудження власного будинку. За цим фактом зловживань проти керівника порушено кримінальну справу, провадиться слідство.

Протягом вересня - листопада 1999 року у колективному сільгосппідприємстві ім. К. Маркса (Вінницька область) матеріально відповідальні працівники, змовившись, незаконно відпустили 4 тонни пшениці та соняшнику, прихованих від обліку. Порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст. 84 КК України (розкрадання шляхом привласнення, розтрати або зловживання посадовим становищем). Провадиться слідство. Голова правління КСП "Бесідське" Ставищанського району Київської області А. Марченко разом з головним бухгалтером С. Чуприною реалізували комерційній фірмі "Укрросзерно" майже 250 тонн ячменю. Отримані кошти не оприбуткували, а привласнили. У січні цього року порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого статтями 816, 165 ч. 2 КК України (розкрадання в особливо великих розмірах та службове зловживання).

Забудьте про зерно, яке знаходиться у податковій заставі

Перевіркою встановлено непоодинокі факти розпродажу комерційним структурам зерна, яке знаходилося в податковій заставі. Відтак зерно було реалізоване за зовнішньоекономічними контрактами. При цьому кошти, одержані від його реалізації, не пішли на погашення податкової заборгованості, а також на погашення заборгованості за виділені державою протягом 1995 - 1998 років матеріально-технічні ресурси.

Голова сільгоспкооперативу "Надія" Теофіпольського району Хмельницької області І. Яблонський реалізував комерційним структурам 165 тонн ячменю, що також знаходилися в податковій заставі. Порушено кримінальну справу, провадиться слідство. Аналогічну справу за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 165 КК України (службове зловживання), порушено проти голови КСП "Дружба" Старосинявського району цієї ж області В. Стасюка, який реалізував комерційним структурам 260 тонн зерна, та стосовно голови сільгосппідприємства "Промінь" Славутського району Ткачука, який незаконно реалізував 120 тонн хліба.

Інформація "Урядового кур'єра" №29 від 16.02.2000 р.

2. Оперативники податкової міліції не мають права перевіряти дрібні підприємницькі структури

Згідно з вказівкою першого заступника голови ДПА України, начальника податкової міліції, генерал-лейтенанта податкової міліції Віктора Жвалюка, оперативні працівники податкової міліції позбавлені права перевіряти кіоски, дрібні підприємницькі структури, роботу касових апаратів.

"Ми повинні працювати із солідними платниками і по тих напрямах, де "крутяться" величезні тіньові капітали", - зазначив, коментуючи цей факт, Віктор Жвалюк. За його словами, зусилля податкової міліції зосереджено на боротьбі з порушеннями податкового законодавства у паливно-енергетичному та агропромисловому комплексах, кредитно-фінансовій і банківській системах, у сфері зовнішньоекономічної діяльності, обігу підакцизних товарів тощо.

Виявлення фактів умисного ухилення від сплати податків та інших порушень податкового законодавства у цих сферах дозволить податковій міліції "удвічі, а то й утричі збільшити свій внесок до казни держави порівняно з минулим роком", зазначив Віктор Жвалюк. Нагадаємо, що торік підрозділами податкової міліції до бюджету стягнуто 2 мільярди 318 мільйонів гривень - удвічі більше, ніж у 1998 році.


3. Рекет приписував партнерам фіктивну недостачу

Працівники Маріупольського відділу боротьби з організованою злочинністю затримали шістьох осіб, які займалися здирством.

Зловмисники знайшли неординарний спосіб заробити. Створивши приватне підприємство, вони приписували своїм партнерам фіктивну недостачу, примушуючи погашувати її з власної кишені. Якщо у "колег" такої суми не виявлялося, їм доводилося розлучатися з особистою власністю. Подібної процедури зазнала і 28-літня жінка. "Заборгувавши" 1200 гривень, вона могла розпрощатися з квартирою, але звернулася до міського відділу боротьби з організованою злочинністю. Це й поклало край процвітанню рекетирів-аферистів.


4. Головбуха судноремонтного заводу у Севастополі звільнено під підписку про невиїзд

У Севастополi порушено кримiнальну справу за фактом приховання i несплати до бюджету податку на прибуток i ПДВ керiвництвом Севастопольського судноремонтного заводу Чорноморського флоту Росiйської Федерацiї.

Про це кореспондентовi агентства "Iнтерфакс-Україна" повiдомили в прес-центрi Державної податкової адмiнiстрацiї Севастополя. Як стверджують працiвники податкової адмiнiстрацiї, пiдхiд до пiдприємств-боржникiв, одним з яких є i Севастопольський судноремонтний завод ЧФ РФ, будується на основi бюджетних iнтересiв i законодавства України "поза будь-якими полiтичними i нацiональними пристрастями". Станом на 1 сiчня поточного року податкова заборгованiсть судноремонтного заводу становила 1,372 млн грн.

Податкова адмiнiстрацiя Севастополя, за даними її прес-центру, неодноразово робила кроки назустрiч керiвництву заводу. Так, у 1997 роцi була проведена реструктуризацiя заборгованостi в розмiрi 999 тис. грн, у 1998 роцi - надано вiдстрочку в сумi 438 тис. грн, у 1999 - також надано iншi вiдстрочки, якi не були погашенi вчасно. Разом з тим, матерiали контрольно-економiчних перевiрок стану платiжної i фiнансової дисциплiни на заводi свiдчили про те, що за наявностi великої заборгованостi пiдприємство мало реальну можливiсть її погашення за рахунок коштiв, що надходили вiд виробничо-економiчної дiяльностi.

Податковою адмiнiстрацiєю Севастополя подано шiсть позовних заяв з приводу порушень на судноремонтному заводi ЧФ РФ. Усi заяви задоволенi мiським арбiтражним судом. Ранiше заарештованих - начальника заводу капiтана 1 рангу Степана Арутюняна i головного бухгалтера заводу Олександра Крутова - звiльнено пiд пiдписку про невиїзд.


5. У Києві затримано лідера злочинного угруповання - Лесика

У Києвi затримано лiдера злочинного угруповання на прiзвисько Лесик. Працiвники спецпiдроздiлу боротьби з органiзованою злочиннiстю Київського управлiння Служби безпеки України i мiської мiлiцiї вилучили у нього пакет героїну i газовий револьвер, перероблений пiд бойовi патрони.

Як повiдомили агентству "Iнтерфакс-Україна" в прес-центрi Київського СБУ, "авторитет" керував кримiнальною бандою, яка здiйснювала розбiйнi напади, пограбування та iншi жорстокi i цинiчнi злочини. "Бойовики" цього формування входили до столичного злочинного угруповання Татарина. Сам Лесик вже п'ять разiв притягувався до кримiнальної вiдповiдальностi за хулiганство, завдання тяжких тiлесних ушкоджень, незаконне зберiгання зброї, згвалтування i задоволення статевого потягу неприродним способом.

Нинi кримiнальну справу порушено за фактом iншого злочину, ведеться слiдство. За словами начальника спецпiдроздiлу Київського УСБУ Володимира Рокитського, останнiм часом спецпiдроздiл провiв декiлька операцiй, якi запобiгли здiйсненню тяжких злочинiв. У Київськiй областi при отриманнi $10 тис. на гарячому захоплено органiзовану злочинну групу вимагачiв. У Києвi до 10, 8 i 6 рокiв за розбiй, пограбування i здирство Московським районним судом засуджено трьох бойовикiв з угруповання Савлохова.


6. За несплату податків на 138 підприємств-боржників Житомирщини передано матеріали до прокуратури

За несплату податків до держбюджету матеріали до органів прокуратури передано на 138 підприємств-боржників Житомирщини, заявив на нараді з керівниками підприємств-боржників начальник Податкової міліції Житомирської області Василь Сарган.

Серед підприємств-боржників області до держбюджету заборгували Андрушівський спиртозавод (понад 8 млн грн), Житомирський м'ясокомбінат (1,5 млн грн), ВАТ "Романівський склозавод" (2 млн 273 тис. грн) тощо.

Як передає кореспондент агентства УНІАН, В. Сарган наголосив на незадовільному виконанні в області постанови уряду №2215 про податок на додану вартість, зокрема в лютому надійшло лише 93 тис. грн.

Податкова міліція Житомирщини накладає податкові стягнення, у 12 тис. випадків вилучено готівки на 5,5 млн грн, у 50% перевірених суб'єктів підприємницької діяльності виявлено порушення податкового законодавства.

За даними УНІАН, згідно з наказом ДПАУ №55 від 11 лютого 2000 року, погоджено перелік підприємств Житомирщини, яким встановлено на лютий-березень завдання з виконання постанови уряду щодо ПДВ. 200 тис. грн має сплатити Андрушівський спиртозавод, 150 тис. грн - Чуднівський, 280 тис. грн - асоціація "Житомирцукор" і близько 500 тис. грн ВАТ "Житомирський завод хімічного волокна".


7. Страхова компанія "АКВ-Гарант" подає судовий позов на $5 тис. проти компанії "Вікінг-Моторс"

Спільна україно-швейцарська акціонерна страхова компанія "АКВ-Гарант" подає судовий позов проти фірми "Вікінг-Моторс" з приводу відшкодування страхових сум.

Ці суми були сплачені клієнту "АКВ-Гарант" Сергію Коваленку з приводу втрати ним здоров'я і завдання шкоди його автомобілю. Про початок судового процесу заявив консультант С. Коваленка Борис Барабаш в інтерв'ю УНІАН у середу.

Як вже повідомляв УНІАН, громадянин України С. Коваленко попав в аварію на автомобілі "Вольво С70-Купе", придбаному ним у 1998 році у фірми "Вікінг Моторс". Під час аварії не відкрилися подушки безпеки автомобіля. Внаслідок аварії С. Коваленку завдано тілесних пошкоджень середньої важкості і він став інвалідом другої групи.

За повідомленням консультанта, С. Коваленко і його автомобіль були застраховані компанією "АКВ-Гарант" (м. Київ) на суму 1 мільйон доларів США. Ця сума могла бути виплачена у разі аварії зі смертельним кінцем. Враховуючи важкість отриманих тілесних ушкоджень, страхова компанія виплатила С. Коваленку страховку в сумі $500 тис.

Тепер "АКВ-Гарант", відповідно до вимог Цивільного кодексу України, підкреслив Б. Барабаш, у порядку регресу має намір подати позов в Арбітражний суд м. Києва про стягнення суми з винної особи, тобто з компанії "Вікінг Моторс". За результатами експертиз, проведених в рамках карної справи, порушеної за фактом ДТП, подушки безпеки не відкрилися з вини заводу-виготовлювача.

Зі слів консультанта, фірма "АКВ-Гарант" подала претензію директору "Вікінг Моторс" Тетяні Супрун. При згоді "Вікінг Моторс" відшкодувати збитки добровільно судова процедура буде припинена.

На думку Б. Барабаша, "Вікінг Моторс" не чекала такого кроку від страхової компанії. "Вони знали про історію з аварією, але повністю її ігнорували протягом півтора року", - підкреслив він.

Підготували Н. ТАРАНОВА, М.МІЩИШИН

© 2000 "Дебет-Кредит"
E-mail: debet-kredit@gc.kiev.ua