Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#14 '2000: Практична бухгалтерія - Консультації

2. Як організувати проведення лотерей та розіграшів

Підприємство має намір запровадити розіграш лотерей. Просимо роз'яснити, який порядок організації та проведення таких лотерей, якими документами потрібно керуватися?

Діяльність, пов'язана з влаштуванням казино, інших гральних місць (домів), гральних автоматів з грошовим або майновим виграшем, проведенням лотерей (крім державних) та розіграшів з видачею грошових виграшів у готівковій або майновій формі, згідно зі статтею 5 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" від 23.03.96 р. №98/96-ВР (із внесеними змінами), належить до грального бізнесу.

Операції з надання послуг у сфері грального бізнесу, які здійснюються суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами, підлягають патентуванню.

Вартість торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу встановлюється у фіксованому розмірі за рік. Для провадження розіграшів з видачею грошових виграшів у готівковій формі, оминаючи банківські установи, або у майновій формі на місці, вартість такого патенту становить 2400 гривень за кожний окремий вид (місце) грального бізнесу. Термін дії торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу становить 60 календарних місяців.

Оплата вартості торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу провадиться щоквартально до 15 числа місяця, що передує звітному кварталу.

Відповідно до підпункту 10.2.1 статті 10 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (в редакції від 22.05.97 р. №283/97-ВР), платник податку, який здійснює виплату виграшів у лотерею або інші види ігор чи розіграшів, які передбачають придбання особою права на участь в таких іграх чи розіграшах до їх проведення, зобов'язаний утримувати та вносити до бюджету 30% суми таких виграшів.

Підпунктом 3.1.1 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97 р. №168/97-ВР визначено, що об'єктом оподаткування є операції платників податку з продажу товарів (робіт, послуг) на митній території України, в тому числі операції з оплати вартості послуг за договорами оперативної оренди (лізингу) та операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору) для погашення кредиторської заборгованості заставодавця. Відповідно до пункту 1.4 статті 1 цього закону, продаж товарів (робіт, послуг) - це будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, дарування, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу права власності, розпорядження або користування товарами, а також відчуження результатів робіт (послуг), у тому числі операції з безоплатного отримання (надання) товарів (робіт, послуг).

Отже, згідно з цим законом, операції з продажу лотерейних квитків обкладаються податком на додану вартість на загальних підставах, а виплата грошових виграшів не є об'єктом оподаткування і не передбачає нарахування та сплату податку на додану вартість.

Віталій ДЗЬОБАН, АФ "Контракти-Аудит"
© 2000
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua