Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#18-19 '2000: Практична бухгалтерія - Консультації

3. Для списання на валові витрати комунальних послуг та плати за телефон необхідно тимчасово переоформити квартиру та телефон на підприємство

Орендуємо у фізичної особи приватизовану квартиру під офіс. У договорі оренди обумовлено тільки відшкодування комунальних послуг і телефону. ДПІ вважає це доходом фізичної особи і вимагає нарахування податків. Чи це правильно?

Доходи, одержані громадянами від здавання в оренду нерухомого майна, оподатковуються прибутковим податком згідно зі статтею 14 Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.92 р. №13-92 "Про прибутковий податок з громадян" (з відповідними змінами i доповненнями) та пунктом 14 Інструкції про прибутковий податок з громадян, затвердженої наказом ГДПІ України від 21.04.93 р. №12, зареєстрованої Мін'юстом України 09.06.93 р. за №64 з відповідними змінами i доповненнями.

Якщо фізична особа не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, доходи цієї особи підлягають оподаткуванню в джерела їх виплати:

- за місцем основної роботи: у складі сукупного доходу за той період, коли він був виплачений, за шкалою ставок оподаткування;

- не за місцем основної роботи: прибутковий податок утримується підприємствами, установами, організаціями i фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності в розмірі 20% від суми виплати; про суми виплаченого доходу i утриманого з цих доходів прибуткового податку не пізніше як через 30 днів після виплати повідомляють податковий орган за місцем проживання громадян довідкою форми №2.

При цьому, відповідно до підпункту 14.4 пункту 14 вищевказаної Інструкції, такі громадяни зобов'язані у 5-денний строк після закінчення місяця з дня виникнення джерела доходу подати декларацію до податкового органу за місцем свого проживання, в якій вказати розмір фактичного доходу за перший місяць та розмір очікуваного (оціночного) доходу до кінця поточного року. Після закінчення календарного року громадяни подають до податкового органу декларацію про фактично одержані протягом звітного року доходи до 1 лютого наступного року, а у разі припинення існування джерела такого доходу протягом року - у 5-денний строк з дня його припинення.

При цьому податківці вважають, що підприємство-орендар не має права віднести на валові витрати передбачене у договорі оренди відшкодування фізичній особі вартості комунальних послуг та телефону. Для того щоб підприємство-орендар мало право, відповідно до підпункту 5.2.1 Закону про прибуток, відносити вказані витрати до валових витрат, необхідно переоформити договори з підприємствами зв'язку та комунальними підприємствами на тимчасове надання телефонного зв'язку та комунальних послуг на ім'я підприємства-орендаря з подальшим правом відновлення попереднього договору з фізичною особою.

Тільки у цьому випадку на підставі розрахункових документів та податкових накладних, виписаних на тимчасового абонента (орендатора), вищевказані витрати можна буде віднести до складу валових витрат.

Андрій КУТНИЙ, АФ "Контракти-Аудит"
© 2000
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua