Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#29 '2000: Практична бухгалтерія - Листи без купюр

Листування з читачами

  1. Вирішив сконструювати свою Головну книгу саме для обліку П(С) БО

  2. Дякуємо за статтю про офшорні витрати


1. Вирішив сконструювати свою Головну книгу саме для обліку П(С) БО

Вельмишановна пані Риммо Грачова!

Пише до Вас такий самий патріот бухгалтерського обліку, як і Ви.

Річ у тім, що я хотів поділитися своїми думками про П(С)БО і розробками реєстрів з бухгалтерськими виданнями, але марно: нашого брата бухгалтера-практика туди "не пускають"...

Тому і пишу до Вас, як дитина своїй матері, бо бачу, як Ви глибоко розумієте облік і робите нас розумнішими. Велика подяка за це Вам!

Хочу поділитись з Вами власними рішеннями в лабіринті нових рахунків, нових проводок.

Мозолі в опануванні П(С)БО почав натирати ще в 1999 р., коли вирішив сконструювати Головну книгу саме для обліку П(С)БО, зробити її максимально інформативною з найкращим дизайном (книгу додаю).

Головне в цій книзі - рахунки "Витрати" і "Доходи" спеціальної форми, які призначені для складання Звіту про фінансові результати. Впровадження цих рахунків привело мене до думки, що без того самого "очищення" доходів від ПДВ, АЗ, повернених товарів можна обійтися, якщо прийняти кращу концепцію обліку: "витрати" - це будь-які витрати (собівартість, непрямі податки, повернення товарів тощо), а "доходи" - це будь-які доходи в цінах продажу, а для визначення чистих реалізації і прибутків можна використати допоміжні відомості нарахувань по об'єктах реалізації ПДВ, АЗ, відкритих у Головній книзі.

Бачите, як все просто і практично! Конструювати реєстри під таку концепцію - саме задоволення.

Отже, на підставі сказаного облік результатів господарсько-фінансової діяльності можна обслуговувати трьома синтетично-аналітичними рахунками - 90, 70, 79 без рахунка 704 "Вирахування з доходу": по дебету рахунка 90 буде записана собівартість відвантаження і послуг, їхні ПДВ, АЗ, продажна вартість повернених товарів з їхнім сторно по ПДВ, АЗ і собівартості, а по кредиту рахунка 70 - тільки продажна (!) вартість доходів і більш нічого (!) (на зразок проводки №6 з табл. 4 журналу "Бухоблік і аудит" №5/2000, с. 45).

Рахунок 79 - це сумісний запис рахунків 902 і 70 плюс по дебету податок на прибуток і плюс чистий прибуток (зі знаком + або -).

Тепер про інші дрібниці для теоретиків...

Якщо ми пішли шляхом суворої ідентифікації обліку зі звітністю, то чому "розмазали" аналітику рахунка 79 - звідки взявся аналітичний рахунок "Основна діяльність", якщо такого рядка в звіті про прибутки (збитки) немає, а є "Операційна діяльність"? Для бухгалтера-практика - це не дрібниця!

Можливо, я справді нетямущий, якщо відчуваю дискомфорт, коли вивчаю журнальні проводки по рахунку 67, а тепер - 643, 644. Отож подумав: "Якщо є податкове зобов'язання і податковий кредит, то чому б не запровадити базові рахунки - облікового (складського) зобов'язання і кредиту", - і ввів у свою практику ці рахунки (6431, 6441) (на це наштовхнули мене публікації про облікову і податкову бази в обліку податкових різниць). Внаслідок цього рахунки 643 і 644 я зробив транзитними, тобто звільнив рахунок 641 від невластивої йому функції накопичення податкової інформації по складових ПДВ. Як це практично виглядає - подивіться на мої "Відомість постачальників", "Відомість покупців", "Відомість руху, залишків облікового зобов'язання (кредиту)". І що цікаво, ланцюжок з цих відомостей допомагає моїм учням збагнути роль рахунків 643 і 644.

І останнє. Якщо ми хочемо культури обліку матеріалів, нам потрібно виключити зі стандарту "Запаси" данину минулому - середньозважену ціну.

Шановна пані Риммо!

Ось і все. Сподіваюсь, мій лист стане Вам у пригоді, а Головна книга сподобається іншим бухгалтерам з Вашою допомогою.

Дякую за увагу.

Здоров'я і творчих успіхів Вам на довгі роки!

І. В. РЕЗНІК

2. Дякуємо за статтю про офшорні витрати

Andrew, e-mail: [email protected]

На коментар у "Дебеті-Кредиті" №25 за 2000 рiк, стор. 4

Стаття: Офшорні витрати

Автор: Роман БІЛИК

Оцiнка: Добрий

Very interesting.

 


Для листування:

Київська редакція

01023, м. Київ, вул. Мечникова, 10/2

Київ-23, 01023, а/с 178

e-mail: debet-kredit@gc.kiev.ua

Редактор В. Карєв; e-mail: karev@gc.kiev.ua

Тел. "гарячої лінії" для бухгалтерів: (044) 294-60-13; факс: (044) 294-65-47

Львівська редакція

79035, м. Львів, а/с 9675

Редактор М. Міщишин; тел.: (0322) 70-75-23; e-mail: misha-m@gc.lviv.ua

Листи читачів див. на форумі "ДК" за адресою www.dk.gc.com.ua
© 2000
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua