Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#35 '2000: Практична бухгалтерія - Оце так новина

З 1 жовтня 2000 року готівкою та дорожніми чеками фізичним особам можна вивезти лише $6000, а не $10000

Віталій МОСЕЙЧУК

Постановою Правління Національного банку України від 12.07.2000р. №283 (див. "Документи для роботи" №34/2000, с. 59, надалі - Інструкція) з 1 жовтня 2000 року затверджено нові умови переміщення валюти через митний кордон України: цінні папери вивозяться фізичними особами лише на підставі індивідуальних ліцензій НБУ; гривень можна вивезти на суму 10 тис.; тепер готівкою та чеками фізичним особам можна вивезти лише $6000, а не $10000; підприємці-автотранспортники можуть вивезти до $2000, власники та орендарі інших видів транспорту - до $10000; невеликі суми валюти (до 100$ - з України і до $200 - в Україну) тепер можна пересилати банкнотами у поштових конвертах; на відрядження можна вивезти до $11000.

Цінні папери переважно вивозяться фізичними особами лише на підставі індивідуальних ліцензій НБУ

На відміну від попереднього Порядку переміщення валюти через митний кордон України, Інструкція вже не містить розмежувань щодо правил вивезення валюти для тих, хто відправляється в тимчасові поїздки та на постійне місце перебування, ліквідовано поняття рублевої зони та особливих умов щодо ввезення-вивезення російських рублів (російський рубль в Інструкції вважається звичайною іноземною валютою).

Інструкцією встановлено, що вивезення за межі України та ввезення в Україну фізичними особами - резидентами та нерезидентами цінних паперів, виражених у гривнях або в іноземній валюті, дозволяється за умови обов'язкового зазначення їх у митній декларації та на підставі індивідуальної ліцензії НБУ, за винятком випадків, передбачених законодавством України.

Гривень фактично можна вивезти на суму 6000

Інструкцією (пункт 2.1) дозволяється ввозити та вивозити фізичними особами - резидентами та нерезидентами на одну особу незалежно від віку (за умови усного декларування) кошти у сумі, що не перевищує 1000 гривень, а з письмовим декларуванням - до 10000 гривень, у тому числі:

- коштів у сумі, що не перевищує 5000 гривень (за номінальною вартістю), - з урахуванням ювілейних і пам'ятних монет із недорогоцінних металів, номінал яких виражено в гривнях та українських карбованцях;

- коштів у вигляді ювілейних і пам'ятних монет із золота та срібла, номінал яких виражено в гривнях, та ювілейних і пам'ятних монет із срібла, номінал яких виражено в українських карбованцях, загальна сума яких за номінальною вартістю не перевищує 5000 гривень.

Таким чином, звичайних гривень (не ювілейних та пам'ятних) можна вивезти лише 6000 (1000 грн - з усним декларуванням і 5000 грн - з письмовим декларуванням). Вивезення суми, що перевищує 10 тис. гривень, дозволяється на підставі індивідуальної ліцензії НБУ.

Зміни стосуються і порядку ввезення гривень в Україну фізичними особами. Тепер можна ввезти 1000 гривень при усному декларуванні і всю національну валюту, яка була раніше вивезена на законних підставах.

Тепер готівкою та чеками фізичним особам можна вивезти лише $6000, а не $10000

Відбулися зміни і в порядку вивезення готівкової іноземної валюти. Тепер її можна вивезти менше. Раніше, відповідно до Порядку, громадяни-резиденти могли вивезти готівкою до $1000 і 500 тис. неденомінованих російських рублів (зараз - 500 рублів), до $4000, знятих з власного валютного рахунка або куплених в уповноваженому банку, і до $5000 - в дорожніх чеках та інших платіжних документах. Отже, раніше можна було вивезти без проблем і ліцензій загалом $10 тис., а тепер ця сума зменшилася до $6000: до $1000 готівкою та/або дорожніми чеками і до $5000, знятих з власного валютного рахунка або куплених в уповноваженому банку (пункти 1.1 та 1.2 Інструкції).

Разом з тим Інструкцією дозволено вивозити до 100 г банківських металів (золото, срібло, платина, метали платинової групи), щоправда, лише у вигляді зливків, а не порошку. Вочевидь, при їхньому вивезенні знадобиться і сертифікат якості, щоб довести, що це банківські метали, а не саморобні зливки, хоча, можливо, досить буде і пробірного клейма.

Але зменшення суми вивезення не вплине на динаміку та суми вивезення іноземної валюти, адже на платіжних (кредитних) картках її вивезти можна скільки завгодно, а декларуванню картки підлягають лише усному (письмово декларуються при вивезенні лише платіжні картки фізичних осіб - резидентів, які емітовані іноземними банками.

Автотранспортники можуть вивезти до $2000, власники та орендарі інших видів транспорту - до $10000

Юридичні особи, які здійснюють пасажирські рейси власними транспортними засобами, мають право через своїх підзвітних осіб ввозити або вивозити до 3000 гривень. До цієї суми може бути додана отримана до перетину кордону виручка за надання послуг або реалізацію товару з цих транспортних засобів, сума якої підтверджується записом у товарно-касовій книзі або чеками ЕККА, а при ввезенні - за послуги, що надавалися за межами України. Ввезення і вивезення юридичними особами сум, що перевищують зазначену, потребує індивідуальної ліцензії НБУ.

Юридичним особам при автомобільних пасажирських перевезеннях через підзвітних осіб дозволяється вивозити до $2000 (пункт 4.2 Інструкції, раніше - $1000), при ввезенні - додатково виручку за надані послуги чи проданий товар з транспортних засобів. Для літаків та суден ця сума становить $10000 (раніше - $5000).

При відрядженнях за умови усного декларування митному органу фізичним особам - резидентам та нерезидентам іноземну валюту готівкою та/або дорожніми чеками дозволяється вивозити суму до $1000, а також іноземну валюту, ввезену раніше в Україну на законних підставах (за наявності митної декларації на її ввезення), плюс кошти у сумі до $10000 за довідкою уповноваженого банку на вивезення іноземної валюти та чеки, виражені в іноземній валюті, у відрядження за межі України за формою 01с. Тобто реально можна вивезти у відрядження до $11 тис. (раніше - $10 тис., при цьому встановлювався строк у 30 днів, а в розрахунок бралося по $300 добових плюс $1000 - на транспортні витрати).

Невеликі суми валюти можна пересилати готівкою у поштових конвертах

Тепер фізичним особам офіційно дозволяється висилати з України до $100 в конвертах з оформленням митної декларації та іменних чеків, які законно ввезені в Україну. Отримувати в Україні можна поштові відправлення з вкладенням банкнот (саме банкнот, а не монет) на суму до $200 або в еквіваленті, іменних чеків на суму до $10 тис. для фізичних осіб і до $50 тис. - для юридичних осіб.

Для здійснення операцій ввезення-вивезення понад дозволені суми у всіх випадках необхідно отримати індивідуальні ліцензії НБУ, які видаються Департаментом валютного контролю та ліцензування (при сумах понад $25 тис.) або територіальними управліннями НБУ (при сумах до $25 тис.). Термін дії такої ліцензії для фізичної особи - 6 місяців, для юридичної - 1 місяць. Старі бланки дозволів на вивезення валюти діятимуть до 1 січня 2000 року.

Основні зміни умов переміщення валюти через кордон

  Процедура Попередній порядок Діятиме з 1 жовтня 2000 року
1 Вивезення цінних паперів Дозволяється при номіналі в українській валюті. Заборонено вивезення облігацій державних позик Дозволяється лише на підставі індивідуальних ліцензій НБУ
2 Вивезення гривень резидентами - фізичними особами До 170 грн До 11000 грн, з них 5000 грн у вигляді ювілейних та пам'ятних монет
3 Ввезення гривень резидентами - фізичними особами До 50 грн До 1000 грн з усним декларуванням та все раніше вивезене
4 Вивезення іноземної валюти фізични-ми особами готівкою та чеками На суму до $10000 На суму до $6000
5 Вивезення гривень юридичними особами - транспортними організаціями Не обумовлено 3000 грн
6 Ввезення гривень юридичними особами - транспортними організаціями Все, що в касі 3000 грн + сума виручки
7 Вивезення валюти транспортниками - юридичним особами: автомобілістами, іншими $1000
$5000
$2000
$10000
8 Валюта на відрядження До $10000 До $11000
9 Декларування платіжних карток Не потрібне Усне, письмове для вивезення резидентами карток іноземних банків
10 Вивезення банківських металів Явно не передбачено (враховується, як валюта) До 100 грамів на особу
11 Пересилання валюти у поштових відправленнях Заборонено (крім банків) Дозволено в обмежених сумах
© 2000
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua