Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#35 '2000: Практична бухгалтерія - Литсування з читачами

Литсування з читачами:
За поломки ЕККА або відсутності світла більш ніж 72 години вся відповідальність - на підприємця

Добрий день, шановні добродії!

Я є передплатником вашого видання буквально з перших його номерів, і ось уперше звертаюся до вас.

Хотілося б з вашою допомогою підняти питання щодо деяких статей ЗУ "Про ЕККА" №1776-111 від 01.06.2000р.

У вашому коментарі до нього зазначається, що законодавці "забули" призначити фінансові санкції за недотримання термінів ремонту ЕККА. Може, і слава Богу, бо і ст. 5 розд. 2, і ст. 14 разд. 3 проголошують "не більше". А що, якщо більш ніж на 72 години відключено електричну енергію або вийшов з ладу комп'ютер (скажімо, жорсткий диск) зі всією базою даних, програмним забезпеченням, а ЕККА при цьому справний, але без ПК працювати не може, або виникли інші причини, які не залежать ні від суб'єкта ПД, ні від сервісантів? Що тоді - працювати? Чи закриватися, чи ще щось?

Таким чином, законодавці не дають роз'яснень щодо цього, а це ж проблемний момент. Принаймні я звернувся з позовом в арбітраж з цього питання, не відображеного в старій редакції Закону.

З повагою, П. Я. Байбарак

Якщо у вас вимкнули світло або зіпсувався контрольно-касовий апарат - не шукайте винуватців. Все одно винними будете ви

Відповідно до статті 5 Закону України від 01.06.2000 р. №1776-III "Про внесення змін до Закону України "Про застосування електронних контрольно-касових апаратів і товарно-касових книг при розрахунках із споживачами в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (який застосовуватиметься з 1 січня 2001 року, див. "Документи для роботи" №29/2000 на с. 57 та №33/2000 на с. 56), на період виходу з ладу реєстратора розрахункових операцій та здійснення його ремонту або у разі тимчасового, але не більше 72 годин, відключення електроенергії проведення розрахункових операцій здійснюється з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки або із застосуванням належним чином зареєстрованого резервного реєстратора розрахункових операцій. А в разі виходу з ладу реєстратора розрахункових операцій, що застосовується для реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, облік цих операцій та формування розрахункових документів здійснюється у порядку, встановленому Національним банком України.

Таким чином, у разі поломки ЕККА або відсутності світла на більш ніж 72 години законодавці переклали всю відповідальність на підприємця і фактично пропонують або припиняти діяльність, або наражатися на штрафи. Але ж не завжди підприємець винний у поломці ЕККА, а тим більше - у відсутності світла!

Можливі штрафи за роботу без ЕККА

Відповідно до статті 155-1 Кодексу про адміністративні правопорушення, проведення розрахунків із споживачами працівниками підприємств, установ і організацій торгівлі, громадського харчування і сфери послуг усіх форм власності та громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності, які здійснюють її у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, у тому числі з обміну валюти, за готівку без застосування електронного контрольно-касового апарата (комп'ютерної системи);

з використанням не зареєстрованого належним чином електронного контрольно-касового апарата (комп'ютерної системи);

з застосуванням зіпсованого електронного контрольно-касового апарата (комп'ютерної системи) або з порушенням встановленого порядку застосування електронного контрольно-касового апарата (комп'ютерної системи) чи товарно-касової книги - додатково тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб у розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 грн) і на громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - 3-х неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 грн).

Повторне правопорушення протягом року тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб у розмірі 20-ти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 грн) і на громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - 6-ти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (102 грн).

На сервісні центри покладено обов'язок відремонтувати ЕККА протягом 72 годин, але "забули" прописати фінансові санкції за недотримання ними цього терміну

Нагадаємо, що статтею 14 Закону на сервісні центри покладено обов'язок відремонтувати ЕККА протягом 72 годин, але "забули" прописати фінансові санкції за недотримання ними цього терміну, а перевищення цього терміну для торговця - аналогічне торгівлі без ЕККА та розрахункових книг зі штрафом 1700 грн (за новою редакцією Закону).

Правило 72 годин без ЕККА було запроваджене пунктом 6.11 Положення про порядок реєстрації і застосування електронних контрольно-касових апаратів при розрахунках готівкою у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яке затверджене наказом ДПАУ від 18.09.97 р. №343 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 02.03.99р. за №131/3424 (надалі - Положення), але тепер це правило закріплене Законом, що ускладнює його скасування - адже треба доводити його невідповідність з Конституцією або лобіювати поправки.

У той же час, відповідно до пункту 10.2 Положення про порядок продажу, технічного обслуговування та ремонту електронних контрольно-касових апаратів в Україні, яке затверджене рішенням Державної міжвідомчої експертної комісії з електронних контрольно-касових апаратів (протокол №3 від 20.10.95р.), центри сервісного обслуговування (ЦСО) ЕККА зобов'язані забезпечити гарантійний та післягарантійний ремонт ЕККА впродовж 48 годин з моменту виклику в умовах міста і не більше 72 годин - в умовах сільської місцевості або заміну ЕККА на справні з резерву (обмінного фонду) в ті ж терміни на весь період ремонту. ЕККА з резерву (обмінного фонду) повинні бути зареєстровані в державних податкових інспекціях. У разі незабезпечення ЦСО гарантійним та післягарантійним ремонтом у зазначені терміни ЦСО компенсує матеріальні збитки, завдані користувачеві ЕККА.

Що робити, якщо немає світла або поламався апарат

Перший варіант - світло є, але ЕККА несправний. Кожен підприємець може мати резервний ЕККА. Відповідно до пункту 6.14 Положення, на період виходу з ладу ЕККА на бажання суб'єкта підприємницької діяльності дозволяється використовувати резервний ЕККА. Резервні ЕККА повинні бути належним чином зареєстровані в державній податковій інспекції за місцезнаходженням суб'єкта підприємницької діяльності. У реєстраційному посвідченні потрібно вказати назви та адреси всіх господарських одиниць, де цей резервний ЕККА використовуватиметься. Також резервний ЕККА можна отримати у ЦСО.

Другий варіант - ЕККА справний, але світла немає і це не пов'язано з дією форс-мажорних сил (стихійного лиха, землетрусу тощо) і несплатою за електроенергію. Можна продовжувати працювати за товарно-касовою книгою, однак треба готуватися подавати регресні позови до енергопостачальника на суму виставлених штрафів (про відсутність світла не забувайте повідомити енергопостачальника письмово).

Відповідно до Закону України від 16.10.97 р. №575/97-ВР "Про електроенергетику", енергопостачальники зобов'язані забезпечувати надійне постачання електричної енергії згідно з умовами ліцензій та договорів; вони несуть відповідальність перед споживачами електричної енергії у розмірі п'ятикратної вартості недовідпущеної електричної енергії у разі переривання електропостачання з вини енергопостачальника (згідно з умовами договору на користування електричною енергією). Однак штрафи доведеться сплачувати наперед. У пригоді може стати ЕККА, що працює від акумуляторів, у тому числі автомобільних, або інвертор напруги 12 вольт на 220 вольт для звичайного ЕККА. Акумулятори доведеться заряджати або замінювати на заряджені раз на добу. Ідеальний випадок - наявність власного генератора.

Третій варіант - ЕККА справний, але світла немає через форс-мажорні обставини. Продовжуємо працювати з товарно-касовою книгою або користуємося резервними акумуляторними ЕККА або інверторами. Як правило, при стихійних лихах та ліквідації їх наслідків податківці штрафів не застосовують, хоча ще досі немає нормативного акта, який би дозволяв порушувати Закон у випадку необхідності (як це зроблено у Кодексі про адміністративні правопорушення та в Кримінальному кодексі), однак таке нововведення планується запровадити у Господарському кодексі України.

Аналогічні проблеми є і в обмінних пунктів валюти

Аналогічні проблеми є і в обмінних пунктів валюти. Зокрема згідно з пунктом 3.2 Тимчасового положення про порядок реєстрації та використання сертифікованих комп'ютерних систем (КС) для пункту обміну валюти, затвердженого наказом Національного банку України і ДПА України від 29.08.96 р. №13-134/1368-4922, на період виходу з ладу КС або у разі тимчасового відключення електроенергії облік обмінних операцій здійснюється вручну не більше 3 діб із занесенням звітної інформації до журналу використання КС у пунктах обміну валюти відповідно до нормативних актів НБУ з веденням реєстрів встановленої форми і наданням клієнтові бланків суворої звітності за формами 377 та 377-А. Відповідно до пункту 3.4 Положення сервісні організації не пізніше 72 годин після виходу з ладу КС зобов'язані усунути дефект і привести її у робочий стан. У разі якщо в зазначений термін ремонт не може бути виконаний, замовникові встановлюється КС з обмінного фонду.

Віталій МОСЕЙЧУК
© 2000
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua