Нове число Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#35 '2000: Практична бухгалтерія - Запитання тижня: відпустка

Коли бухгалтеру краще йти у відпустку і коли це робите саме ви?

Закінчується літо - бурхливий період відпусток. Сподіваємося, що більшість бухгалтерів вже встигли добре відпочити й взялися за свої повсякденні обов'язки. На власному досвіді знаємо, наскільки важко братися за роботу після безтурботно проведених днів відпустки. В цей час більшості бухгалтерів малих підприємств, яким немає на кого залишити свою роботу, доводиться працювати у жахливому темпі. Отже, ваше ставлення до відпусток.

 1. Як ви ставитеся до відпусток: як до способу відпочити чи як до періоду, протягом якого ви зможете дотягнути "хвости", які виникли під час звичайного робочого ритму?
 2. На який термін ви можете дозволити собі взяти відпустку? Який бажаний термін - щоб відпочити і щоб робота не постраждала?
 3. Де ви відпочивали (збираєтеся відпочити) цього року?
 4. Чи надає керівник вашого підприємства якісь особливі пільги або доплати на період відпустки?
 5. Хто буде виконувати поточну бухгалтерську роботу протягом вашої відпустки?
 6. З ким ви збираєтеся провести свою чергову відпустку:

  - сам(а);
  - разом із сім'єю;
  - з друзями;
  - інші варіанти.


Відпустка в цьому році - це лише мрії

На жаль, на цьому етапі я не можу дозволити собі відпустку в зв'язку з великим обсягом роботи. Але якби мені й випала така можливість, то протягом відпустки довелося б дотягувати "хвости", які виникли під час роботи. 2000 рік став переломним для бухгалтерів у зв'язку з переходом на Національні стандарти бухгалтерського обліку, тому можна сказати, що рік (в плані відпусток) для нас пропав. Весь час доводиться читати бухгалтерську літературу, відвідувати семінари, тобто вчитися, вчитися...

Причому не абияк, не заради галочки, а досконало вивчати вимоги Національних стандартів, новий План рахунків бухгалтерського обліку тощо. Тобто повністю перебудовувати багаторічні напрацювання на новий лад. Тому я планую собі взяти відпустку лише на 2 тижні, причому тільки після 20 числа, коли сплачені всі податки, здана податкова звітність. При наданні відпусток наше керівництво не здійснює жодних додаткових виплат, тобто ми отримуємо тільки відпускні. У зв'язку з тим, що на нашому підприємстві працює лише один бухгалтер, я не маю можливості залишити свою поточну роботу на когось іншого.

Але якби я вирішила взяти відпустку, то лише за умови сплати всіх податків, зборів та решти платежів, видачі працівникам нарахованої зарплати, щоб до мене не було претензій в процесі діяльності підприємства. А свою чергову відпустку збираюсь провести, безумовно, в колі сім'ї. Через те, що всі члени моєї сім'ї дуже зайняті своєю роботою, часу на спілкування катастрофічно не вистачає. Спілкуємося ми ввечері, перед сном, та зранку, під час сніданку. Але якби нам пощастило і в наших друзів з'явилася нагода відпочити разом з нами, це було б чудово. Та поки що це лише мрії.

В. ЧЕРЕНОВСЬКА, головний бухгалтер
ТзОВ "Оптика Нова", м. Львів

Виплата пільг на період відпустки - комерційна таємниця

Цей рік видався напруженим для бухгалтерів багатьох підприємств. Витративши багато зусиль на вивчення нових стандартів бухгалтерського обліку, ми, бухгалтери, дуже змучені, й хотілося б відпочити. Особисто я з великим задоволенням пішла б у відпустку на повний термін, але не можу собі дозволити такого задоволення.

Минулого місяця взяла відпустку лише на 2 тижні. Відпочивала й лікувалася в оздоровчому санаторії. На жаль, не вдалося пройти повного курсу лікування, бо треба було виходити на роботу. Поки я була в санаторії, мої обов'язки виконував мій заступник. Що стосується якихось особливих пільг або доплат на період відпустки, то це - комерційна таємниця. Не можу вам надати жодної інформації з цього приводу. Свою відпустку з великим задоволенням провела в колі сім'ї, але часу для спілкування все одно було замало. А взагалі цьогорічною відпусткою я задоволена.

І. ПОПОВА, головний бухгалтер
приватної фірми, м. Херсон

Бухгалтерам не доводиться вибирати час відпочинку

Бухгалтерам не доводиться вибирати час відпочинку. Коли випадає нагода, тоді й ідуть у відпустку. Щодо мене, то я намагаюся брати відпустку на період з 20 по 30 число, після здавання квартальних звітів. Відпустка триває 2 тижні, не більше. Протягом цього часу роботу нема на кого полишити, все стоїть.

Роблять тільки всі перерахування по банку, а решта чекає на мене. Тому протягом перших 5-ти днів після виходу на роботу з відпустки, причому з ранку до ночі, намагаюся підігнати всю роботу, що накопичилася за 2 тижні. Звичайно, хотілось би піти у відпустку на місяць або й довше, але коли уявляю, який обсяг роботи збереться за цей час і ті короткі терміни його виконання, то охота відпочивати довше, ніж звичайно, відразу відпадає. Цього року я хтозна чи поїду кудись відпочивати. Візьму фіктивну відпустку й буду готуватися разом із сином до школи, адже незабаром розпочнеться новий навчальний рік.

О. ЯНОВА, головний бухгалтер агентства
повітряних перевезень, м. Запоріжжя

Не найбільш поганий варіант - самій провести відпустку

На мою думку, найкращий відпускний період для бухгалтера - після здавання піврічного звіту. Але мало кому з бухгалтерів вдається піти у відпустку саме в цей період. Я працюю на нашому підприємстві вже два роки і протягом цього часу жодного разу ще не була у відпустці. До відпусток маю однозначне ставлення - як до способу добре відпочити. Що ж це за відпустка, протягом якої доводиться виконувати поточну бухгалтерську роботу? Навіщо тоді взагалі її брати? До відпускних наше керівництво не здійснює додаткових виплат, ми отримуємо зарплату й ідемо у відпустку.

Якими будуть грошові справи щодо відпускних цього року, ще не знаю. Але сподіваюсь, що мені вдасться взяти відпустку на два тижні за умови виконання всієї роботи й поїхати відпочити на море. На жаль, дуже мало часу припадає на період відпустки, а справ дуже багато: хочеться встигнути зробити домашню роботу, відвідати друзів, знайомих і обов'язково поїхати відпочити на курорт. Поки буду насолоджуватися відпочинком, робота стоятиме на місці, чекатиме на мене. А свою відпустку хотіла б провести разом із сином, але він, на жаль, не має аналогічного бажання. Тому доведеться самій відпочивати, але й це непоганий варіант, як на мене. Напевно, так і зроблю.

Т. СЕРЕДЕНКО, головний бухгалтер
Центру економічних досліджень та управлінського консультування "Консульт", м. Харків

Особливо важко бухгалтерам малих підприємств

Я вважаю, що бухгалтеру найкраще йти у відпустку після 25 липня, тобто після здавання піврічного звіту. Я саме так і роблю. Але в цьому році я не відпочивала і не буду відпочивати. Річ у тім, що я працюю бухгалтером на двох фірмах і через великі обсяги роботи не можу взяти відпустку. На мою думку, бухгалтер може дозволити собі відпочити лише тиждень, максимум - два. Звичайно, хотілось би провести у відпустці більше часу, але ніяк не виходить. Особливо важко бухгалтерам малих підприємств вирватись у довгоочікувану відпустку, коли нема на кого залишити поточну роботу.

А підприємство працювати без бухгалтера не може. Але ж ми, бухгалтери, - живі люди, не роботи, весь час плідно працювати, не відпочиваючи, не в стані. Тому під час моєї відпустки деяка моя поточна робота лягає на плечі директора. Він буде друкувати платіжки, дивитись банк, а вся інша робота чекатиме на мене. На період відпустки моє керівництво (мій директор та мій чоловік в одній особі) обов'язково надає додаткову оплату. Відпустку, як правило, проводжу в колі сім'ї. Більшого задоволення, ніж від сімейного спілкування та проведеного разом часу, не може бути.

Л. ДЕМЧЕНКО, бухгалтер ТзОВ "Астра",
м. Вінниця

Замість мене лишається мій заступник

Я гадаю, що відпустка бухгалтерів повинна складатися з двох періодів: літнього та осіннього. Причому період літнього відпочинку має припадати приблизно на 17 - 24 серпня, час після сплати податків, а осінній - десь на середину вересня (теж лише на тиждень), оскільки настає період підготовки до здавання 9-місячного звіту.

Як бачите, дуже маленькі терміни для відпочинку, але відпустки довшої тривалості бухгалтер не може собі дозволити. Протягом відпустки я суміщаю відпочинок з роботою: інакше не виходить. А цьогорічну відпустку збираюся провести в себе на дачі, разом із сім'єю. Відпочиваючи, доводиться задовольнятися лише сумою відпускних, жодних особливих пільг чи доплат на відпускний період ми не отримуємо. У відпустку йду з легкістю, тому що замість мене залишається мій надійний заступник, який виконуватиме всю поточну бухгалтерську роботу. Я впевнена, що протягом мого відпочинку простоїв у роботі не буде.

І. ХУТОРЯН, головний бухгалтер рекламної
агенції "Злат", м. Дніпропетровськ

У перші дні після відпочинку працюю в жахливому темпі

Для бухгалтерів нашого товариства найкращий період відпочинку, як, напевно, й у всіх бухгалтерів, починається після 16-го числа, коли здана звітність. Протягом відпустки, яка триває лише два тижні, я тільки відпочиваю. Тут не може бути двозначності, однозначно - або відпочинок, або робота. Взагалі, як на мене, тривалість відпустки більшості бухгалтерів сміховинна. Відпустка має бути повноцінною, не менше 20 днів. Але це лише наші бажання. Добре, коли вдається хоча б на тиждень піти у відпустку. Цього року я не відпочивала, і відпочинок мені "не світить" у зв'язку з великим обсягом роботи. Як правило, свою відпустку проводжу в компанії своїх друзів. Але оскільки замість мене протягом моєї відпустки ніхто не виконує моєї роботи, то потім, у перші дні після відпочинку, працюю в жахливому темпі.

М. ЛЕСЕВИЧ, бухгалтер АТЗТ "Саміт", м. Київ

Отже, як ви зрозуміли, у бухгалтерів нема часу для відпочинку. Бухгалтерам доводиться лише мріяти про відпустку. Але, якщо ця мрія здійснюється, то ненадовго, на тиждень, максимум - два. А тепер пропонуємо ознайомитися з підсумками проведеного нами опитування бухгалтерів з приводу їхнього літнього відпочинку. Результати наведені в таблиці.

Опитування бухгалтерів щодо проведення відпусток

Запитання Варіанти відповіді
Як ви ставитеся до відпусток? Це спосіб відпочити, 60% Дотягувати "хвости", 20% Суміщення відпочинку і роботи, 20%
На який термін можете дозволити собі взяти відпустку? 2 тижні, 70% 1 тиждень, 15% Немає часу для відпочинку, 15%
Де ви відпочивали (збираєтеся відпочити) цього року? В межах України, 60% За межами України, 20% Не відпочивав(ла) (не збираюся відпочивати), 20%
Чи надає керівник вашого підприємства доплати на період відпустки? Так, надає, 10% Звичайні відпускні, 70% Комерційна таємниця, 20%
Хто буде виконувати поточну бухгалтерську роботу протягом вашої відпустки? Директор, 10% Заступник, 45% Ніхто, 45%
З ким ви збираєтеся провести чергову відпустку? У колі сім'ї, 50% З друзями, 25% Сам(а), 25%
Підготувала Оксана БІЛИК

Наступне запитання тижня: "Чи вважаєте ви законними зміни, внесені наказом ДПАУ №306 до Порядку складання декларації про прибуток підприємств?"

1. Зміни щодо заборони відносити до валових витрат курсові різниці за валютними кредитами.

2. Зміни щодо неврахування збитків поточного звітного періоду при визначенні об'єкта оподаткування наростаючим підсумком з початку року

3. Запровадження обліку приросту (убутку) за неотриманими товарами, за які здійснено передоплату.

4. Хто, на вашу думку, повинен нести відповідальність за незаконні нормативні документи: орган, що їх видає, чи орган, який їх реєструє (Мін'юст)?

5. Чи очікуєте ви якихось проблем у стосунках із податковими органами в зв'язку з прийняттям цього наказу? Якщо очікуєте, то яких?

Відповіді на запитання можна надсилати на адресу: bilyk-o@gc.lviv.ua

© 2000
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua