Нове число  Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#37 '2000: Практична бухгалтерія - Документи на вантаж

При перевезенні звичайних вантажів ДАІ має право вимагати тільки товаротранспортну накладну

Сергій НОВИКОВ

Новина друга, добра

Пропонуємо вам перший "позитивний" лист ДАІ України, який дається підприємцям для ознайомлення. Стосується до болю знайомого всім водіям питання - які ж документи на вантаж зобов'язаний пред'явити водій працівнику ДАІ МВС України, який його зупинив?

А які взагалі документи можуть вимагати даішники при перевезенні вантажів?

При перевезенні звичайних вантажів ДАІ має право вимагати тільки "товаротранспортну накладну або інші документи на вантаж".

І. Додатком 1 до Типових рекомендацій про поліпшення взаємовідносин міліції з учасниками дорожнього руху і власниками транспортних засобів, затвердженим наказом МВС України від 30.06.98 р. №482 (далі - Рекомендації) визначено, що на вантаж, що перевозиться на вимогу працівника ДАІ подають такі документи.

1. При перевезенні вантажів (товарів), що не належать до особливих категорій, пред'являються тільки:

- товаротранспортна накладна або інші документи на вантаж.

2. При здійсненні перевезень небезпечних, великогабаритних або великовагових вантажів додатково пред'являються:

- узгоджений з ДАІ маршрут перевезення;

- свідоцтво про допуск транспортного засобу до перевезення небезпечного вантажу;

- свідоцтво про допуск водія до перевезення небезпечного вантажу;

- аварійна картка системи інформування про небезпечний вантаж.

3. Особливі вимоги Рекомендаціями також пред'являються до транспортних засобів, що здійснюють транзит підакцизних товарів (повинні мати встановлений митницями маршрут руху відповідно до затвердженого переліку доріг).

4. У разі перевезення зброї, боєприпасів - дозволу на право їх носіння і зберігання. Перевезення товарних партій мисливської, спортивної зброї і засобів самозахисту здійснюється з дозволу органу внутрішніх справ за юридичною адресою організації - власника вантажу.

ІІ. Як правило, суб'єкти підприємницької діяльності стикаються з тією ситуацією, коли здійснюється перевезення "якнайзвичайнішого" товару, що не є небезпечним, великогабаритним, зброєю тощо. У такому разі затверджені Наказом МВС України від 30.06.98 р. №482 Рекомендації дають право працівнику ДАІ вимагати тільки "товаротранспортну накладну або інші документи на вантаж". Ось саме з формулюванням "інші документи" на вантаж й існували деякі неузгодження в розумінні того, що ж за "інші" документи (крім ТТН) зобов'язаний мати водій. Існувала точка зору, що під "іншими документами" потрібно розуміти і накладні, і податкові накладні, і договір на придбання товару, і сертифікати якості тощо. Сполучник "або" у формулюванні "товаротранспортна накладна або інші документи на вантаж" можна було б розуміти як правомочність працівника ДАІ вимагати ТТН або (навіть за її наявності) інші документи на вантаж, що перевозиться.

Порівняємо листи ДАІ та Держкомпідприємництва

Це питання (назвемо його питанням "про інші документи на вантаж") усе ж вирішується листом ДАІ України від 27.07.2000 р. №45/535 і листом Державного комітету України з питань регуляторної політики і підприємництва від 28.07.2000 р. №3-312/2597. Звернімося до тексту цих листів.

Лист ДАІ України від 27.07.2000 р. №45/535 в абзаці 5 визначає:

"Щодо слів у додатку 1 до наказу МВС України від 30.06.98 р. №482 "інших документів на вантаж"*, то це стосується вантажів, на перевезення яких встановлений певний порядок (наднормативні, небезпечні тощо)".

Лист Державного комітету України з питань регуляторної політики і підприємництва від 28.07.2000 р. №3-312/2597 у пункті 2 визначає таке:

"У переліку документів, які працівник міліції може вимагати від водія відповідно до Наказу Міністерства внутрішніх справ України від 30.06.98 р. №482 "Про заходи щодо поліпшення нагляду за дорожнім рухом і взаємовідносини міліції з власниками транспортних засобів", визначена "товаротранспортна накладна або інші документи на вантаж". Це означає, що за відсутності товаротранспортної накладної працівник міліції має право вимагати інші документи на вантаж, що свідчить про законність його походження, але за наявності товаротранспортної накладної інші документи не вимагаються. Тому вимога працівника міліції пред'явити інші документи за наявності товаротранспортної накладної не має законних підстав".**

Хоча точки зору ДАІ і Держкомпідприємництва з цього питання дещо розходяться, в одному вони єдині: за наявності ТТН жодних інших документів на вантаж працівник ДАІ вимагати не має права (якщо, звичайно, вантаж не є зброєю, боєприпасами, небезпечним вантажем тощо).

Також треба зауважити, що Державтоінспекція в листі, що розглядається, вказує на те, що на вантаж, який перевозиться, повинна бути ТТН (посилаючись на лист Міністерства юстиції України від 07.04.2000 р. №33/32-874).


Переглянути блок-схему:
Які документи на вантаж зобов"язаний пред"явити водій працівнику ДАІ МВС України, який його зупинив?

Резюме

Таким чином, у разі пред'явлення водієм працівнику ДАІ товаротранспортної накладної для підтвердження правомірності перевезення вантажу (якщо цей вантаж не належить до певних категорій, для яких встановлені особливі вимоги) працівник ДАІ відповідно до листа ДАІ України від 27.07.2000 р. №45/535 інших документів на вантаж, що перевозиться (крім ТТН), вимагати не має права.


Нормативні акти і документи:

- Типові рекомендації про поліпшення взаємовідносин міліції з учасниками дорожнього руху і власниками транспортних засобів, затверджені наказом МВС України від 30.06.98 р. №482;

- лист ДАІ України від 27.07.2000 р. №45/535;

- лист Державного комітету України з питань регуляторної політики і підприємництва від 28.07.2000 р. №3-312/2597.


Примітки:

* Виділено ДАІ МВС України.

** Виділено автором.

© 2000
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua