Нове число Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#39 '2000: Практична бухгалтерія - Новини


НОВИНИ - НОВОСТИ - NEWS


Податкові та інші новини минулого тижня

 • Нижня "планка" платників ПДВ піднята у шість разів

Верховна Рада України ухвалила Закон "Про внесення змін до Закону "Про податок на додану вартість". Цим самим збільшується мінімальний розмір обсягу оподатковуваних операцій з продажу товарів (робіт, послуг) для отримання суб'єктами підприємництва статусу платника податку на додану вартість. Такий розмір пропонується встановити на рівні 3,6 тис. неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян (у чинній редакції закону цей показник становить 600 неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян).

 • Покупці незавершеного будівництва отримали певні пільги

Верховна Рада України ухвалила також Закон "Про особливості приватизації об'єктів незавершеного будівництва", внесений Президентом країни. Закон передбачає, що при приватизації об'єктів незавершеного будівництва комісія з приватизації не створюється. Крім цього, згідно з повідомленням Інтерфакс-Україна, передбачені істотні пільги з податку на прибуток для покупців об'єктів незавершеного будівництва. Покупцями об'єктів незавершеного будівництва не можуть бути юридичні особи, майно яких перебуває в комунальній власності, а також органи місцевого самоврядування. Юридичним особам інших держав, іноземцям, особам без громадянства, спільним підприємствам, міжнародним об'єднанням і організаціям за участю іноземних юридичних осіб та іноземців, а також підприємствам, які повністю належать іноземним інвесторам, іноземним державам земельні ділянки, на яких знаходяться об'єкти незавершеного будівництва, надаються тільки в довгострокову оренду.

 • Замість штрафів, працівники ДАІ наразі обходитимуться роз'ясненнями

Штрафні санкції до водіїв, які при експлуатації транспорту не будуть мати при собі договору страхування цивільної відповідальності власника цього транспорту, застосовуватимуться тільки після внесення відповідних доповнень до Кодексу України про адміністративні правопорушення. Такі роз'яснення з приводу відповідальності за відсутність у водіїв відповідного страхового поліса зробила в інтерв'ю агентству інтерфакс-Україна начальник відділу профілактичної роботи серед населення Управління ДАі МВС України полковник міліції Марія Власенко.

Раніше передбачалося, що з 1 жовтня водії в обов'язковому порядку повинні мати при собі страховий поліс власника керованого ними транспорту (передбачено постановою уряду України від 18.08.2000 р. №1276, якою внесені відповідні зміни до Правил дорожнього руху) і за порушення цієї норми до них будуть застосовуватися штрафні санкції. М. Власенко повідомила, що співробітники ДАі до внесення таких доповнень до Адміністративного кодексу будуть проводити тільки роз'яснювальну роботу серед водіїв і власників транспортних засобів про необхідність страхування цивільної відповідальності.

Уряд затвердив тарифи на страхування автомобілів, які становлять, залежно від об'єму двигуна, для власників легкових автомобілів - 75 - 146 грн на рік, а для власників вантажівок і автобусів - 177 - 195 грн на рік. Водночас М. Власенко підтвердила, що з 1 жовтня набирає чинності норма, що зобов'язує осіб, які використовують транспортні засоби за довіреністю, оформляти на підставі цієї довіреності тимчасовий реєстраційний талон. Цей талон видаватиметься на період дії довіреності.

 • Уряд України звільнив від прибуткового податку компенсаційні виплати і добродійну допомогу жертвам нацизму

Кабінет Міністрів України звільнив від обкладання прибутковим податком суму компенсаційних виплат і добродійної (гуманітарної) допомоги, що виплачується жертвам нацистського переслідування. Документ прийнято відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.92 р. "Про прибутковий податок з громадян" і Закону України "Про жертви нацистського переслідування", інформує інтерфакс-Україна.

 • Нацбанк прогнозує курс грн/$ на рівні 6,6 в середньому на весь наступний рік, а Мінфін ще нижче - 6,3

У Національному банку України не бачать підстав для істотного зниження курсу гривні щодо долара, заявив директор департаменту валютного регулювання НБУ Сергій Яременко. Коментуючи гіпотетичну можливість істотного зниження курсу гривні щодо долара, він, як повідомляє Інтерфакс-Україна, зазначив, що зараз на ринку обвал може бути лише в тому разі, якщо різко збільшиться попит на валюту або різко впаде її пропозиція. Разом з тим банкір підкреслив, що причин ні для того, ні для іншого він не бачить. Адже надходження валюти на рахунки експортерів останнім часом є стабільними, і їх динаміка не дозволяє прогнозувати різкого зниження пропозиції валюти.

Щодо можливості різкого збільшення попиту, то вважається, що суб'єкти економіки навряд чи можуть його створити, оскільки для цього їм треба десь взяти додаткову кількість національної валюти. З іншого боку, Нацбанк постійно веде роботу з урегулювання відносин з Міністерством фінансів і в процесі розв'язання цих питань вилучатиме грошову масу з обігу за рахунок виплат Мінфіну в рахунок погашення своїх боргів перед НБУ.

Як стало відомо, Національний банк не збирається навмисно девальвувати курс гривні до кінця року до рівня 6,02 грн/$, затвердженого в основних прогнозних макроекономічних показниках на 2000 рік. А загалом Нацбанк прогнозує середньорічний курс гривні на 2001 рік в розмірі 6,6 грн/$. Про це подано в уряд попередній прогноз. Окрім цього, голова НБУ Володимир Стельмах зазначив, що цей показник, як і інші прогнозні макроекономічні показники на наступний рік, ще буде ретельно вивчатися і коригуватися. А міністр фінансів України ігор Мітюков повідомив, що уряд заклав у проект бюджету-2001 середньорічний курс 6,7 грн/$. Свою версію висловив міністр економіки Василь Роговий. На його думку, курс гривні щодо долара до кінця 2000 року не перевищить 6 грн/$, навіть якщо МВФ не відновить кредитування України. На майбутній же рік міністр прогнозує середній курс 6,3 грн/$.

 • ДПА пропонує заборонити попередню оплату імпорту товарів і послуг грошима

Державна податкова адміністрація виступила з пропозицією ввести заборону на попередню оплату імпорту товарів і послуг в Україну коштами із встановленням правила оплати таких контрактів виключно акредитивами. Про це на прес-конференції повідомив заступник голови Державної податкової адміністрації Анатолій Брезвін.

Відповідно до пропозиції податкової адміністрації, яку вже передано на розгляд у Національний банк і Верховну Раду, усі суб'єкти господарської діяльності можуть здійснювати передоплату в іноземній валюті тільки в акредитивній формі з одночасною сплатою податку на додану вартість. При цьому податкова адміністрація пропонує зберегти право здійснювати грошима передоплату послуг зв'язку і комунікацій, міжнародних платіжних систем, міжнародних транспортних перевезень, періодичних видань, страхових туристичних агентських послуг, а також оплату участі в конференціях, виставках, проживання в готелях, сплату митних зборів за межами України.

Вважається, що запропонована схема дасть змогу різко обмежити використання фіктивних імпортних контрактів для уникнення податків.

Зазначено, що тіньові ділки, які займаються реалізацією таких схем, будуть змушені в будь-якому разі сплачувати в бюджет податок на додану вартість. Тоді принаймні 20% від таких операцій надійде до бюджету.

Варто нагадати, що у 1998 році Національний банк уже запроваджував заборону на попередню оплату імпортних контрактів, однак згодом скасував її.

 • Борги перед Пенсійним фондом створять вакансії керівних посад

Перший віце-прем'єр України Юрій Єхануров доручив вжити заходів щодо притягнення до відповідальності аж до звільнення з роботи керівників підприємств, які неналежним чином виконують свої зобов'язання перед Пенсійним фондом, повідомляє Інтерфакс-Україна. Таке розпорядження він зробив за підсумками вивчення дій керівників підприємств у відповідь на телеграму прем'єр-міністра України Віктора Ющенка з проханням погасити 20% недоїмку за платежами до Пенсійного фонду, яка була станом на 1 липня 2000 року.

Заходи щодо притягнення до відповідальності низки керівників стосуються передусім таких підприємств: ВАТ "Росава" (Київська область), ВАТ "Макіївський металургійний комбінат", ВАТ "Синтетика" (Луцьк), ВАТ "Лисичанський завод гумових технічних виробів", ВАТ "Іскра" (Львів), Херсонський целюлозно-паперовий комбінат. Пакет акцій цих підприємств повністю або значною мірою контролюється державою.

 • Центр незаконної конвертації валюти при "Інтерконтинентбанку" - лише вершина "айсберга"

Податкові органи виявили і припинили діяльність незаконного конвертаційного центру, що діяв при акціонерному комерційному банку "Інтерконтинентбанк" (м. Київ). За словами заступника голови Державної податкової адміністрації України (ДПАУ) Анатолія Брезвіна, через цей банк фіктивні фірми перераховували кошти на рахунки комерційних фірм в банках Росії, Латвії та Естонії. Зокрема, за даними ДПАУ, повідомляє Інтерфакс-Україна, лише на розрахунковому рахунку ТОВ "Аграліус" за період від 2 лютого до 21 квітня поточного року було нагромаджено 130 млн грн, які були перераховані в іноземні банки через лоро-рахунки. Від такої операції бюджет недоотримав ПДВ на суму 26 млн грн.

У цілому, за словами А. Брезвіна, протягом року через "інтерконтинентбанк" було незаконно конвертовано близько 2 млрд грн. Втрати бюджету від несплати ПДВ за такими операціями перевищили 400 млн грн. Під час перевірки банку податковими органами доведено, що дев'ять його клієнтів - юридичних осіб було зареєстровано на підставних осіб. При цьому деякі рахунки таких фірм були відкриті в банку за загубленими паспортами або паспортами осіб, що перебувають у місцях позбавлення волі. За зібраними податківцями матеріалами було порушено кримінальну справу, під час розслідування якої накладено арешт на кошти цих дев'яти фіктивних фірм на загальну суму 14,9 млн грн.

Ситуація зі згаданим банком, без сумніву, - лише епізод у доволі масштабному явищі. Близько 98% надходжень на лоро-рахунки іноземних банків здійснюється з рахунків фіктивних фірм, вважають керівники Державної податкової адміністрації. При цьому більшість незаконних операцій через лоро-рахунки здійснюється без сплати ПДВ до бюджету, який несе прямі збитки. Крім того, суб'єкти, що перераховують кошти за кордон через лоро-рахунки без сплати ПДВ, згодом мають можливість продавати в Україні імпортовані товари на 20% дешевше, ніж чесні підприємці. Підприємство-контрагент, яке працює за схемою "діюча фірма - фіктивна фірма - лоро-рахунок", через несплату ПДВ втрачає не 20%, а лише 4-5% вартості товару, з яких 0,25-0,5% йдуть на оплату "тіньових" послуг банків, решта - на оплату послуг конвертаційного центру та офіційну оплату банківських переказів. За такою схемою надходить практично весь контрабандний товар, здійснюється транзит грошових коштів в будь-яку точку світу, у тому числі на особисті рахунки фізичних осіб за кордоном.

За даними ДПАУ, в першому півріччі поточного року обсяги перерахувань коштів на лоро-рахунки від підприємств, які не платять ПДВ, збільшилися в 4-5 разів порівняно з аналогічним періодом минулого року. Водночас податкові органи припинили діяльність фіктивних підприємств, кількість яких більш як удесятеро перевищує кількість виявлених у січні - червні 1999 року.

 • Додаткові збори до Пенсійного фонду, мабуть, залишаться

Кабінет Міністрів України схвалив два законопроекти про продовження термінів дії до кінця 2001 року шести додаткових зборів до Пенсійного фонду. Про це повідомив міністр праці і соціальної політики іван Сахань. За його словами, повідомляє інтерфакс-Україна, найближчим часом ці законопроекти будуть подані на розгляд Верховної Ради. Міністр наголосив, що, як передбачається, дія цих шести додаткових зборів наступного року дасть змогу залучити до Пенсійного фонду близько 800 млн грн, які будуть використані для збільшення розміру пенсій. Як відомо, діє 2 закони про введення додаткових зборів у розмірі 1% від суми операцій з купівлі валют, 5% від вартості реалізації ювелірних виробів із золота (крім обручок), платини і коштовного каміння, 3% від вартості легкових автомобілів при продажу, 5% від вартості вироблених або імпортованих тютюнових виробів, 1% від вартості придбаної нерухомості, а також 6% від вартості послуг стільникового мобільного зв'язку. Перші три збори, згідно із законом, повинні були діяти до погашення заборгованості із виплати пенсій, а решта - до 1 січня 2001 року. Пенсійна заборгованість погашена, але...

 • В обігу побільшає банкнот номіналом 50 і 100 грн

Національний банк України зажадав від своїх територіальних управлінь і комерційних банків значно збільшити видачу банкнот номіналом 50 і 100 грн. Як зазначається в телеграмі, Нацбанк зобов'язує збільшувати кількість зазначених банкнот, зокрема, при видачі готівки в значних сумах громадянам за їх внесками; пунктам обміну іноземної валюти; підприємствам і організаціям на виплату зарплати (якщо середня зарплата перевищує 100 грн).

У телеграмі також зазначається, що, незважаючи на неодноразові вказівки НБУ щодо поліпшення забезпеченості готівкового обігу банкнотами номіналом 50 грн і 100 грн, територіальні управління НБУ і комерційні банки незадовільно здійснюють цю роботу. Так, аналіз готівки, випущеної в обіг за станом на 1 вересня 2000 року, свідчить про те, що в обігу перебуває недостатня кількість банкнот номіналом 50 грн і 100 грн. Зокрема, у купюрній структурі банкнот, що є в обігу, вони становлять 6,37% і 2,4% відповідно.

При цьому за вісім місяців поточного року кількість банкнот номіналом 50 грн збільшилася на 1,4%, номіналом 100 грн - на 0,6%. Водночас, зазначається в телеграмі, при здійсненні розрахунків за товари і послуги, при проведенні обмінних операцій у пунктах обміну іноземної валюти, а також при виплаті зарплати використовується велика кількість банкнот низьких номіналів (в основному 10 грн і 20 грн), що призводить до швидкого їх зношення і необхідності вилучення із обігу, а також викликає незручності для населення. НБУ підкреслює, що тенденція збільшення середньомісячної зарплати (за сім місяців вона збільшилася на 31,8%) вимагає від комерційних банків при видачі готівки на виплату зарплати більше використовувати банкноти номіналом 50 грн і 100 грн.

© 2000
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua