Нове число  Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#41 '2000: Практична бухгалтерія - Листування з читачами

Листування з читачами

Товаротранспортна накладна не є документом суворої звітності

Віктор Ганган, e-mail: [email protected]

Коментар у "ДК" №37 за 2000 рік.

Стаття: При перевезенні звичайних вантажів ДАІ має право вимагати тільки товаротранспортну накладну.

Автор: Сергій НОВІКОВ.

Оцінка: Добрий.

Читачам непогано було б нагадати: чи ТТН та інша товаротранспортна документація є бланками суворої звітності?

Нагадуємо. Державний комітет України з питань регуляторної політики і підприємництва роз'яснив, що під час перевезення вантажів водій зобов'язаний на вимогу працівників міліції пред'явити товаротранспортну накладну на вантаж, що перевозиться ним. При цьому правомірне застосування товаротранспортної накладної - бланка без відповідної нумерації (не суворої звітності), оскільки дія Наказу Мінстату України і Мінтрансу України "Про затвердження Інструкції про порядок виготовлення, зберігання, застосування єдиної первинної транспортної документації для перевезення вантажів автомобільним транспортом і обліку транспортної роботи" припинена після публікації повідомлення Держкомітету України з питань регуляторної політики і підприємництва 7 березня 2000 року в "Урядовому кур'єрі".

Ваш "ДК"

Усі документи в порядку, а гроші давай

Сергій К., Харків

Коментар у "Дебеті-Кредиті" №37 за 2000 рік.

Стаття: При перевезенні звичайних вантажів ДАІ має право вимагати тільки товаротранспортну накладну.

Автор: Сергій НОВІКОВ.

Оцінка: Добрий.

Дякую за так вдало і добре поданий матеріал. Постійно возимо вантажі до Харкова з Криму та Одеси. Менше 200 гривень за дорогу водій кожного двадцятитонника "дайщикам" не роздає. І це за наявності повного пакета документів на вантаж. Інколи доходить до комічних "солдатських" причіпок з боку працівників служби ДАІ ("ДАЙ"). З цього всього можна писати цілий нарис...


При єдиному фіксованому податку річний оборот обмежений 500 тисячами гривень

Петровська Юля, e-maіl: [email protected]іl.ru

Коментар у "ДК" №17 за 2000 рік.

Стаття: Коли і як краще переходити на сплату єдиного податку.

Автор: Віталій ДЗЬОБАН.

Оцінка: Добрий.

Хочу запитати фахівців "Дебету-Кредиту". Якщо для фізичної особи - платника єдиного фіксованого податку обмежено рівень річного обігу, то яка його верхня межа?

Заздалегідь вдячна.

Шановна пані Петровська!

Відповідно до статті 1 Указу Президента №727/98 в редакції Указу №746/99, у фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і ведуть облік за спрощеною системою, обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не повинен перевищувати 500 тис. гривень. При цьому виручкою від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) вважається сума, фактично отримана суб'єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг).

З повагою, Роман БІЛИК, керівник
консалтингової групи редакції "Дебету-Кредиту"

І все ж здавання квартири в оренду є господарською діяльністю

Rost, e-maіl: [email protected]

Коментар у "Дебеті-Кредиті" №38 за 2000 рік.

Стаття: Із суми сплачених орендних платежів нерезиденту орендар повинен утримати та сплатити до бюджету податок на репатріацію.

Автор: Віталій Дзьобан.

Оцінка: Добрий.

Але не все так просто і гладко! Почнемо з першого. Згідно зі ст. 13 Закону про прибуток, підлягають оподаткуванню доходи від господарської діяльності. Згідно з п. 1.32, господарська діяльність - це діяльність, направлена на отримання доходів. Але головне - форма діяльності. Вона безпосередня, якщо провадиться через представництва, філії, відділення..., довірених осіб.

Тобто сам факт придбання квартири і здавання її в оренду не означає господарської діяльності і, відповідно, не підпадає під ст. 13 для оподаткування.

Вдячні за відгук на публікацію "ДК" та коментар до неї!

Але, шановний колего, хотілося б уточнити, що в запитанні, на яке ми відповідали, йдеться про нерезидента, якому виплачується орендна плата. Стаття 13.1, а саме підпункт "г", визначає одним з видів доходів, отриманих від провадження господарської діяльності, із джерелом їх походження з України, - лізингову (орендну) плату, що сплачується (нараховується) резидентами на користь нерезидента-лізингодавця (орендодавця). Цією ж статтею визначено, що такі доходи підлягають оподаткуванню. Стаття 13 визначає порядок оподаткування нерезидентів, нею також встановлюються ставки податку, тому посилання на пункт 1.32 статті 1, на нашу думку, недоцільне.

Стосовно форми господарської діяльності - хіба діяльність із здавання об'єкта в оренду не спрямована на отримання доходу, не є постійною та регулярною? (Для довідки: відповідно до пункту 1.18 статті 1 Закону, лізингова (орендна) операція - це господарська операція фізичної чи юридичної особи (орендодавця), що передбачає надання основних фондів або землі у користування іншим фізичним чи юридичним особам (орендарям) за орендну плату та на визначений строк.) Крім того, якщо така операція здійснюється напряму, а не через філію, представництво тощо, то хіба вона не може вважатися господарською?

З повагою, Віталій ДЗЬОБАН,
бухгалтер-експерт консалтингової групи "ДК"

Норма добових за кордон для підприємців становить 231 грн за курсом 5,78 грн/$

Сергій Каськов, e-maіl: [email protected]іv.ua

Коментар у "Дебеті-Кредиті" №38 за 2000 рік.

Стаття: З 6 вересня 2000 року добові по Україні збільшено втричі: з 6 до 18 гривень.

Автор: Віталій МОСЕЙЧУК.

Оцінка: Поганий.

Валові витрати для цілей оподаткування мають усі підприємства, крім бюджетних, і тому виглядає дивним, коли ви говорите про норми добових витрат (які можна відносити на ВВ) для різних країн, адже це стосується тільки бюджетників. Для всіх решти - 231 грн за прогнозним курсом.

А якщо серйозно, то така постанова не потребує жодних коментарів, тим більше таких, які зводяться до цитування інструкцій і законів.

Зауваження цілком справедливе, у коментарі про це не було сказано. Справді, нові норми добових витрат по Україні в розмірі 16 грн, які запроваджено Постановою Кабінету Міністрів України від 06.09.2000 р. №1398 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 1999 р. №663", поширюються як на підприємців, так і на бюджетників. А нові норми добових витрат для Канади (174 грн) і граничні норми відшкодування витрат на наймання житлового приміщення за добу в Ботсвані (426 грн) стосуються лише бюджетних установ, а для підприємців діє норма добових витрат 231 грн за курсом 5,78 грн за долар США. Для відшкодування вартості житла норм немає, але на практиці в розрахунках вартості житла беруться норми, встановлені для бюджетників (при перших поїздках) з віднесенням фактично витрачених коштів на валові витрати.

Віталій МОСЕЙЧУК

Про покращення взаємовідносин підприємців з податківцями варто було б написати більш глибоко

Андрій, e-maіl: і[email protected]іne.kharkov.ua

Коментар у "Дебеті-Кредиті" №38 за 2000 рік.

Стаття: Як покращити взаємовідносини підприємців з податковою службою.

Автор: Ігор ЛАЗЕПКО.

Оцінка: Добрий.

Матеріал загалом непоганий, та дещо поверховий, як на мою думку. Питання про обов'язковий аудит виглядає досить спірним.


Користі від публікації про стосунки з податківцями дуже мало

Riby

Коментар у "Дебеті-Кредиті" №38 за 2000 рік.

Стаття: Як покращити взаємовідносини підприємців з податковою службою.

Автор: Ігор ЛАЗЕПКО.

Оцінка: Малоцікавий, "словоблуддя"!

© 2000
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua