Нове число  Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#01 '2001: Практична бухгалтерія - Форум "ДК" << >>

Форум "ДК":

Незважаючи на свята, більшість бухгалтерів продовжує сумлінно працювати для поліпшення добробуту своєї фірми. Як завжди, під час їхньої роботи виникає безліч запитань, які вони надсилають на форум "ДК". Працюючи в режимі "швидкої допомоги", фахівці консалтингової групи "ДК" намагаються давати вичерпні відповіді на поставлені запитання. Пропонуємо вашій увазі останні питання, що обговорювалися на форумі.

Витрати на проведення новорічного свята... куди віднести?

Тема: Новорічний фуршет

Автор: Віктор (proxy.profit.net.ua)

Дата: 2000.12.15 11:14:07

У мене актуальне новорічне запитання. Наша фірма проводить новорічний фуршет для своїх співробітників. Для цього за безготівку закупили продукти харчування, цукерки, а також шампанське та горілку. Як це все списати, щоб уникнути прибуткового податку з зарплати співробітників, які це все з'їдять та вип'ють (витрати наше підприємство хоче віднести за рахунок свого прибутку)?

Тема: RE: Новорічний фуршет

Автор: Віталій Дзьобан (extra.gc.lviv.ua)

Дата: 2000.12.15 16:25:38

Підприємство здійснює витрати на проведення свята. Тому про прибутковий податок з працівників, що будуть там присутні, не може бути мови, адже такі витрати не персоніфіковано, з'ясувати, хто скільки випив та з'їв, неможливо, та й узагалі - хтось може не прийти, а хтось приведе дружину.

Зазначимо також, що у листі ДПі від 12.06.96 р. №14-211/10-3972 сказано таке: "Якщо кошти перераховуються до лікувального закладу без зазначення прізвища працівника, то вони до оподатковуваного доходу конкретної особи не включаються".

Хоча в листі йдеться про оздоровлення працівників, аналогія очевидна: на святі ніхто не підрахує, яка кількість витрат на його організацію припадає на того чи іншого працівника.

Крім цього, відповідно до підпункту 5.4.4 статті 5 ЗУ "Про оподаткування прибутку підприємств", до складу валових витрат включаються, зокрема, витрати на організацію прийомів, презентацій і свят, придбання і розповсюдження подарунків, але не більше двох відсотків від оподаткованого прибутку платника податку за попередній звітний (податковий) квартал.

Отже, такі кошти (чи принаймні їх частину) можна віднести до валових витрат.

Тема: RE: Новорічний фуршет

Автор: Віктор (proxy.profit.net.ua)

Дата: 2000.12.17 20:42:59

Дякую за спробу відповісти на складне запитання, на яке не може бути простої відповіді. Але, Віталію, добродії з податкової можуть вдатися до "статистичних" методів: скільки працюючих та скільки випили або з'їли поштучно-поособово, як кажуть, було б бажання "навчити батьківщину любити". Про списання на валові витрати не може бути й мови, от прибутковий податок хвилює. Ваша аргументація не зняла дрижаків.

P. S. На всі мої запитання завжди отримую кваліфіковані відповіді, тому зараховую всю вашу команду у почесні "мінери податкового лану"!!!

Тема: RE: Новорічний фуршет

Автор: Віталій Дзьобан (extra.gc.lviv.ua)

Дата: 2000.12.18 11:23:41

Це була не спроба відповіді, а відповідь, яка базується на чинному законодавстві та практиці. Витрати на організацію свята - це не організація харчування працівників і подібні заходи. Як, наприклад, віднести до доходу працівника хлопавки, що були розстріляні під час святкування, чи оплату послуг Діда Мороза, якого запросили для привітань?

Крім того, нам невідомі випадки, коли б податкова наполягала на включенні до сукупного оподатковуваного доходу з'їденого та випитого під час святкування якоїсь події працівником підприємства, а заодно і сторонніх осіб, які були запрошені з нагоди святкування.

За P. S. уся наша команда дякує.

Тема: RE: Новорічний фуршет

Автор: ірина П. (bah.zeos.net)

Дата: 2000.12.19 13:28:01

Пробачте, що втручаюся у вашу бесіду, але маю таке запитання.

У Вас було зазначено, що на валові витрати відносять 2% прибутку минулого кварталу. А якщо підприємство збиткове?

Тобто тихими кроками намагається позбутися збитку минулих періодів?

Чи можливо в такій ситуації провести новорічний фуршет?

Дякую.

Тема: RE: Новорічний фуршет

Автор: Віталій Дзьобан (extra.gc.lviv.ua)

Дата: 2000.12.20 11:44:34

Якщо підприємство збиткове, то витрати на проведення свята не включаються до складу валових витрат.

Оприбуткування мобільного телефону

Тема: Мобільний телефон

Автор: іТ (sunbay-gw.sovam.net.ua)

Дата: 2000.12.11 17:23:56

Підприємство придбало мобільний телефон. Згідно з рахунком зробили передоплату за дзвінки. Підключення і сам телефон підприємству обходяться безкоштовно, як пояснює торговий представник - у подарунок. Але накладну видали з реальною ціною, тобто тією, яка рахується у них.

Як підприємству оприбуткувати мобільний телефон?

Тема: RE: Мобільний телефон

Автор: Murzik (.dialup-57 priocom.com)

Дата: 2000.12.12 20:37:27

Так я не зрозумів: в рахунку записано - оплата послуг зв'язку, а в накладній - вартість телефону на таку ж суму? Якщо в накладній сума, більша на вартість телефону, тоді телефон "вішаєте" на основні засоби або на малоцінку залежно від суми, а вартість переговорів - на витрати.

Завжди Ваш Мурзик.

http://www.talk.ru/forum/talk.ru.kiev.nalogi - форум бухгалтерів, економістів і аудиторів України.

Тема: RE: Мобільний телефон

Автор: Віталій Дзьобан (vitalij.gc.lviv.ua)

Дата: 2000.12.13 18:37:50

Відповідно до ПБО 7 "Основні засоби", первісна вартість безоплатно отриманих основних засобів дорівнює їх справедливій вартості на дату отримання. Визначення терміна "справедлива вартість" подане в ПБО 19 "Об'єднання підприємств", а саме: сума, за якою може бути здійснений обмін активу або оплата зобов'язання в результаті операції між обізнаними, зацікавленими та незалежними сторонами.

Тобто оприбуткувати телефон можна за вартістю, вказаною у накладній.

Зазначимо, що у Вас виникне валовий дохід (за звичайною ціною) згідно зі статтею 4 ЗУ "Про оподаткування прибутку підприємств". Крім цього, в податковому обліку амортизуватися такий телефон не буде, оскільки не було витрат на його придбання.

Тема: RE: Мобільний телефон

Автор: Murzik (.dialup-35 priocom.com)

Дата: 2000.12.13 23:47:50

Щоб не платити зайвих податків, я б оформив телефон як ОЗ за вартістю, вказаною в накладній. Водночас я б показав кредиторську заборгованість на цю суму. Після закінчення терміну давності Ви цю заборгованість спишете.

Завжди Ваш Мурзик

Тема: RE: Мобільний телефон

Автор: Віталій Дзьобан (extra.gc.lviv.ua)

Дата: 2000.12.14 10:20:03

Щоб відобразити кредиторську заборгованість, треба мати документ, який підтверджує факт виникнення такої заборгованості. Наскільки зрозуміло із запитання, телефон було безкоштовно передано (подаровано), що має бути зазначено в договорі (угоді) про безкоштовне отримання телефону (де, до речі, зазначають, що в разі дострокового розірвання договору з вини абонента телефон (чи його вартість) підлягає поверненню, для цього і видається накладна з реальною вартістю телефону). Крім цього, після закінчення терміну позовної давності кредиторська заборгованість включається до складу валового доходу.

Якщо вже говорити про оптимізацію оподаткування, то краще такий телефон придбати за 1 грн.

Договори комісії та консигнації

Тема: Комісія і консигнація

Автор: Володимир Харків (pinfo.lisgroup.net)

Дата: 2000.12.08 15:40:38

У чому відмінність договорів комісії і консигнації? Чи можна застосовувати консигнацію в роздрібній торгівлі?

Тема: RE: Комісія і консигнація

Автор: Віталій Дзьобан (extra.gc.lviv.ua)

Дата: 2000.12.08 18:40:11

За договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов'язується за дорученням другої сторони (комітента) за винагороду вчинити одну або кілька угод від свого імені за рахунок комітента.

За договором консигнації консигнант постачає товари на склад консигнатора для їх реалізації останнім на своєму ринку від свого імені.

Як бачимо, договір консигнації є різновидом договору комісії (комісія - поняття дещо ширше). У торгівлі можна застосовувати будь-який із цих видів договорів.

Тема: RE: Комісія і консигнація

Автор: Володимир Харків (pinfo.lisgroup.net)

Дата: 2000.12.10 11:15:35

А правила комісійної торгівлі (усі ці квитанції, ярлики, уцінки...) поширюються на консигнацію?

Тема: RE: Комісія і консигнація

Автор: Віталій Дзьобан (extra.gc.lviv.ua)

Дата: 2000.12.11 10:27:13

Нормативного визначення терміна "консигнація" немає. За своїм змістом консигнація - це частковий варіант комісії. Тому якщо договір за своєю суттю є договором комісії, то на нього поширюються правила комісійної торгівлі незалежно від того, як такий договір назвати: комісії чи консигнації.

Як правильно оформити довідку форми №2

Тема: Форма №2

Автор: Наталія (gette.faust.kiev.ua)

Дата: 2000.12.12 12:16:45

Скажіть, будь ласка, які правила оформлення і відправлення форми №2 (прибутковий податок з громадян за закупівельним актом)?

Якщо підприємство не відправляє такої форми, чи має воно само платити прибутковий замість підприємця, на якого складено закупівельний акт?

Якщо товару взято на велику суму і розраховуємося поступово, то закупівельний акт складається на взятий товар чи на кожну виплату за цей товар? і яку суму треба вказувати в формі №2?

З повагою Наталія

Тема: RE: Форма №2

Автор: Андрій Кутний (extra.gc.lviv.ua)

Дата: 2000.12.12 13:07:02

1. Порядок заповнення довідки.

У лівому верхньому кутку ставиться штамп підприємства із наявними на ньому назвою підприємства, кодом ЄДРПОУ, номером телефону. Нижче штампа вказується назва податкової адміністрації, якій надсилається довідка.

Праворуч від слова "Довідка" вказується ідентифікаційний номер особи, якій виплачується дохід.

Рядки довідки заповнюються таким чином:

- рядок 1: прізвище, ім'я та по батькові особи, якій виплачується дохід;

- рядок 2: адреса постійного місця проживання;

- рядок 3: сума нарахованого та виплаченого доходу за місяць (без вирахування утриманого прибуткового податку, зборів до соціальних фондів);

- рядок 4: сума утриманого податку;

- рядок 5: найменування робіт, послуг, за які зроблено виплати;

- рядок 6: додаткові відомості (наприклад, з якої причини не утримувався прибутковий податок).

2. У свою чергу, відповідно до інструкції про прибутковий податок з громадян, затвердженої наказом ГДПі України від 21.04.93 р. №12, за місцем виплати доходів не утримується податок з громадян, які є суб'єктами підприємництва і підтвердили це оригіналом свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності та які підтвердили платіжним повідомленням (патентом, свідоцтвом про сплату єдиного податку) сплату авансових платежів прибуткового податку (фіксованого розміру прибуткового податку, єдиного податку). Незважаючи на те, що прибутковий податок із таких виплат підприємцю не стягується, довідку в податкову інспекцію надсилати треба.

Якщо податок не утримувався, у довідці форми №2 слід зазначити номер свідоцтва і платіжного повідомлення (патенту), дату їх видачі та назву установи, яка їх видала.

Відзначимо ще одну особливість щодо надання довідки форми №2. Відповідно до пункту 5.9 інструкції №12, необхідне подання податковим інспекціям за місцем проживання громадян довідки форми №2 про суми виплат таким громадянам, які мають постійне місце проживання в Україні, від продажу підприємствам, установам, організаціям і фізичним особам - суб'єктам підприємницької діяльності вирощеної в особистому підсобному господарстві, на присадибній, дачній і садовій ділянці продукції рослинництва і бджільництва, худоби, кролів, нутрій, птиці як у живому вигляді, так і продукції їх забою в сирому вигляді та у вигляді первинної переробки.

Проте в разі купівлі зазначеної продукції безпосередньо за місцем її вирощування (виробництва) утримання податку покупцем не провадиться і довідка за формою №2 не надсилається. Угоди купівлі-продажу можуть оформлятися двосторонніми закупівельними актами у письмовій формі або закупівельними відомостями і повинні містити такі дані: місце укладання угоди, прізвище, ім'я та по батькові продавця, його ідентифікаційний номер (за відсутності ідентифікаційного номера - відомості з паспорта продавця), назва продукції, ціна одиниці продукції, обсяг проданої продукції, сума виплачених продавцю коштів, підпис продавця про отримання коштів.

3. Якщо у Вашому випадку подання довідки було обов'язковим, але Ви її не подали, то відповідно до пункту 11 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" за неподання або несвоєчасне подання юридичними особами або неподання чи подання в перекрученому вигляді фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності до органів державної податкової служби відомостей відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів" керівники та посадові особи юридичних осіб і фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності несуть відповідальність у вигляді адміністративного штрафу у розмірі трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 грн), а за ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне із зазначених правопорушень, - у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85 грн).

4. Щодо оформлення закупівельного акта, то, на нашу думку, у ньому повинна вказуватися загальна сума придбаної продукції (наприклад, на суму 200 грн) та фактична сума, яка виплачена продавцю (наприклад, 150 грн). При виплаті решти грошей (у сумі 50 грн) додаткового закупівельного акта складати не треба.

Щодо довідки за формою №2, то якщо подання довідки є обов'язковим, її необхідно надсилати на кожну виплату покупцю. Тобто у нашому прикладі два рази - на суму 150 грн та 50 грн.

Тема: RE: Форма №2

Автор: Наталія (gette.faust.kiev.ua)

Дата: 2000.12.13 13:06:07

У які терміни має бути вислана форма №2 після виплати грошей фізособі?

Якщо гроші виплачуються з виручки, що надходить у касу підприємства щодня, чи можна форму №2 відправляти один раз на місяць?

З повагою Наталія

Тема: RE: Форма №2

Автор: Андрій Кутний (extra.gc.lviv.ua)

Дата: 2000.12.13 15:46:07

1. Відповідно до інструкції про прибутковий податок з громадян, затвердженої наказом ГДПі України від 21.04.93 р. №12 (надалі - інструкція №12), в усіх випадках подання довідки форми №2 вона подається в термін не пізніше 30 календарних днів з дати виплати доходу.

2. Порядок подання довідки форми №2 у ситуації, вказаній у запитанні, нормативними актами прямо не передбачений. На нашу думку, головне - дотриматися терміну подання, тобто щоб від часу виплати доходу до часу подання довідки не минуло більше 30 днів. Тому, якщо протягом місяця фізичній особі виплачувалися доходи кількома сумами, інформацію до податкової інспекції можна оформити однією довідкою.

Листи читачів на форумі "ДК", який є лідером за кількістю відвідувань, див. за адресою www.dk.gc.com.ua

<< >>
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua