Нове число  Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#04 '2001: Практична бухгалтерія - Анонс << >>

Звітність, яку ми пережили

У наступному числі "ДК" читайте огляд про те, як пройшла податкова звітність за 2000 рік

Декларацію про прибуток так і не змінили. Першу половину січня бухгалтери чекали, що її буде змінено; податківці ж часто просто не хотіли приймати затверджені форми, мотивуючи це... аналогічними очікуваннями. Деякі бухгалтерські видання навіть оперативно опублікували "нову" декларацію.

Проте так нічого і не трапилося. Звітність не змінили. Хто хотів "здатися" до 15 січня, у двадцятих числах був вимушений юрмитися в чергах. Які ж зміни хотіла внести до форми декларації ДПАУ і чому цього не сталося?

Недавні зміни до Закону про ПДВ передбачають подання митних декларацій при експортному відшкодуванні ПДВ. Досі інспектори чудово обходилися ксерокопіями документів, а тепер вимагають здавати оригінали. Але тоді платники податків залишаються без первинного документа, і найближча перевірка податкової загрожуватиме фінансовими санкціями. Що ж робити - давати податківцям ксерокопії документів, віддавати оригінали чи робити ще один примірник ВМД - спеціально для податкової?

Наприкінці минулого року внесли зміни до податкової звітності з ПДВ. Змінили не тільки Порядок заповнення декларації - було затверджено нову форму декларації з ПДВ, а також змінено додатки до неї. Зокрема, з'явилася нова форма - "Розрахунок експортного відшкодування". Відповідний наказ ДПАУ був зареєстрований в Мін'юсті 11 грудня, набрав чинності через 10 днів. Природно, що бланки річної звітності, які наші передплатники отримали 25 грудня минулого року, містили старі форми: ми просто фізично не встигли вмістити туди змінену звітність, а лише анонсували їх вихід. Зате вже в першому номері "ДК" за цей рік ми надрукували і наказ ДПАУ №568, яким було змінено звітність з ПДВ, і нові бланки. Заанонсували все це на обкладинці "Документів для роботи" (див. поруч).

Проте деякі не дуже уважні (очевидно, після свят) бухгалтери не звернули уваги на ці публікації. За що і поплатилися - про нововведення вони дізналися лише під час здавання "старої" форми декларації з ПДВ. Які санкції передбачено законодавством у таких випадках і як їх уникнути надалі?

У багатьох інспекціях на місцях відмовляються приймати декларації про прибутки зі збитками або ж із "нульовими" результатами - мовляв, немає у нас збиткових підприємств.

Звичайно, законодавство не передбачає таких дій, але реальність саме така. Бухгалтер стоїть перед вибором - штучно відображати прибуток, доводити свою правоту в суді або надсилати звітність поштою...

Ми попросили читачів "ДК" розповісти про свій досвід здавання збиткових декларацій, а експертів консалтингової групи "ДК" - прокоментувати їх відповіді.

Підприємці-"єдиноподатники" не є платниками прибуткового податку. При цьому вони щокварталу здають відповідну звітність, затверджену ДПАУ. Проте їх примушують подавати і декларації про прибутки - квартальні і річні. Чим мотивують свої дії податківці і що з цього приводу думають незалежні експерти?

Іноді інспекції на місцях приймають звітність тільки на бланках певних виробників, ігноруючи при цьому всі інші. А яким бланкам віддають перевагу бухгалтери, та й самі податківці?

<< >>
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua