Нове число  Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#04 '2001: Практична бухгалтерія - Внески до Іннофонду << >>

У "ДК" №52/2000 була опублікована дискусія про сплату збору до Держіннофонду. Одні автори вважали, що хочеш не хочеш, а платити мусиш. Інші шукали варіанти та зачіпки у законодавстві, щоб не платити. Держбюджет 2001 року підтвердив: незважаючи на те, що ці збори у поточному році вже не передбачені, борги за минулі роки повертати треба.


Борги Іннофонду треба повертати

Володимир ЛАВРЄНОВ


Законом "Про Державний бюджет України на 2001 рік" визначено, що надходження несплачених сум інноваційного збору підприємствами, які мають заборгованість з цього збору станом на 1 січня 2001 року, формуватимуть доходну частину бюджету.

Отже, сподівання багатьох підприємців на те, що інноваційний збір канув у Лету, не справдилися. Прийнятий напередодні нового року Закон України "Про Державний бюджет України на 2001 рік" виніс свій остаточний вердикт у спорі двох точок зору щодо сплати інноваційного збору - борг необхідно сплатити. Таким чином, аргумент: "немає строків сплати - немає самої сплати", залишився без підтримки з боку держави.

Законодавці не забули борги підприємців, більше того, надходження від підприємств сум інноваційних зборів становитимуть суттєву частину доходів Державного бюджету 2001 року - 160 млн грн, або 0,38% усіх бюджетних доходів. Без сумніву, такі надходження будуть під пильним державним контролем, і фіскальні органи докладуть усіх зусиль щодо стягнення з боржників несплачених у 2000 році сум інноваційного збору. У зв'язку з цим знову постає запитання:

Хто платить і скільки?

Законом "Про Державний бюджет України на 2001 рік" встановлено обов'язковість сплати інноваційного збору суб'єктами підприємницької діяльності, які мають заборгованість за минулі роки станом на 1 січня 2001 року. У Законі про бюджет 2001 року підтверджено, що збір до Державного інноваційного фонду нараховується на реалізацію продукції (робіт, послуг). База для його розрахунку залишилася теж незмінною - 1% від обсягу реалізації.

Загалом об'єкт для нарахування збору не змінено. Порядок визначення об'єкта оподаткування, джерел сплати збору та терміни його сплати докладно наведено у статті В. Пантелєєва "Нарахування і сплата внесків до Держіннофонду у 2000 році", яка надрукована у "ДК" №52.

Але при розрахунку належних до сплати сум інноваційного збору необхідно буде звернути увагу на особливості визначення об'єкта обкладання збором генпідрядними організаціями.

У Листі від 05.12.2000 р. №8299/5/15-0116 "Про сплату збору до Державного інноваційного фонду генпідрядними організаціями" ДПАУ роз'яснює, що генпідрядна організація не включатиме до складу виручки від реалізації, на яку нараховується збір до Іннофонду, кошти, які належать субпідрядникам за виконані ними роботи.

Обов'язковою умовою такого невключення, яке визначається в угоді, укладеній із замовником, має бути підтвердження, що частина отриманих коштів належить субпідрядникам, а також ведення генпідрядником окремого бухобліку робіт, виконаних власними силами та силами субпідрядників. Відповідно, для таких субпідрядників об'єктом для нарахування інноваційного збору будуть тільки кошти за виконані ними обсяги робіт. Для інших підприємств об'єкт обкладання збором до Іннофонду можна визначити, використовуючи таблицю 2, наведену у статті В. Пантелєєва.

Вищезазначеним Законом встановлена пільга для підприємств паливно-енергетичного комплексу щодо сплати заборгованості. Такі підприємства не сплачують до бюджету суми інноваційного збору, нараховані на 1 грудня 2000 року.

Порядок та термін сплати заборгованості

Правовий вакуум щодо термінів сплати інноваційного збору підказує два варіанти поведінки підприємств-боржників.

Перший варіант логічно випливає з ситуації, що склалася: чекати роз'яснення органів виконавчої влади стосовно порядку та терміну сплати інноваційної заборгованості. Включення надходжень від збору до доходної частини бюджету примусить відповідні органи у найближчий час відреагувати і визначитися щодо цього питання.

Другий варіант для підприємств, які не обтяжені фінансовими проблемами. Такі підприємства можуть звільнитися від інноваційного боргу вже зараз шляхом подання до установи банку, в якому вони обслуговуються, платіжного доручення про перерахування коштів до Держіннофонду.

І останнє зауваження. Не забудьте, що у 2001 році підприємства вже не нараховуватимуть інноваційний збір з обсягу реалізації товарів, робіт, послуг.

<< >>
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua