Нове число  Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#05 '2001: Практична бухгалтерія - Огляд "ДК". звітність, яку ми пережили << >>

Звітність, яку ми пережили

ОГЛЯД "ДК".
Як пройшла податкова та бухгалтерська звітність за 2000 рік в Україні

Які бланки звітності потрібні бухгалтеру?

На сьогодні бухгалтер може отримати необхідні йому бланки податкової та бухгалтерської звітності з декількох джерел.

По-перше, необхідні форми завжди можна придбати у кіосках, розташованих у приміщеннях податкових інспекцій чи поблизу них. При цьому слід зважати на те, що іноді податкові інспекції на місцях приймають звітність тільки на бланках певних виробників, ігноруючи при цьому всі решта.

По-друге, кур'єрські фірми, які розносять періодичну пресу, також пропонують "супутні" товари - у тому числі бланки звітності, що їх друкують різноманітні поліграфічні фірми. Щоправда, як зізнаються самі виробники, для них це не такий вже й прибутковий бізнес (див. поруч).

По-третє, майже кожне бухгалтерське видання щомісяця надсилає своїм передплатникам бланки звітності. Тому для більшості бухгалтерів грубезні стоси бланків, які вони отримують як додатки до бухгалтерських видань, є додатковим і, мабуть, останнім нагадуванням про те, що невдовзі звітність.

Та фактично з усього розмаїття існуючих бланків пересічному бухгалтеру небюджетної установи потрібно не більше десяти. Це - фінансова звітність, декларації з ПДВ і прибутку, форми №8-ДР і 1-ПП, три форми звітності, пов'язаної із виплатою зарплати (до Пенсійного фонду, Соцстраху і Фонду безробіття); можливо, розрахунки акцизного збору і звітність про використання ЕККА, а також звітність за місцевими податками і зборами. Тож багато бланків, які отримують бухгалтери від бухгалтерських тижневиків, їм просто не потрібні.

На сайті "ДК" ми поставили відвідувачам запитання: "Бланки яких виробникiв ви використовуєте при здаваннi звiтностi?". Як розподілилися відповіді, показано нижче.


Ярослав Штурин, директор ТзОВ "Центр-Бізнес-Сервіс"

Одним із видів діяльності нашої фірми є виготовлення необхідних кожному підприємству документів: книг, журналів, різноманітних форм і бланків. Декілька років ми видавали і бланки квартальної податкової та бухгалтерської звітності, але останні півроку цього не робимо. Чому?

По-перше, майже кожне бухгалтерське видання зараз надсилає передплатникам бланки звітності. Певна річ, вони різняться - хтось дає більше бланків, хтось менше, але основні форми - ті, які найпотрібніші бухгалтерам, подають усі. Крім того, на Львівщині у приміщеннях податкових інспекцій продаються бланки з позначенням "Друк ДПА", і бухгалтери дуже часто вимушені "віддавати перевагу" саме їм.

По-друге, до бланків регулярно вносяться зміни і, як правило, наприкінці кварталу. Фактично, ще не було квартальної звітності, коли б щось не змінювалося. Цього року, наприклад, форма Декларації з ПДВ та додатки до неї були змінені 11 грудня. Відповідно, нові форми додруковуються в авральному порядку і однаково ѕ з запізненням - тоді, коли бухгалтери вже мають змогу отримати їх як додаток до певного бухгалтерського видання.

По-третє, велика кількість підприємств перейшла на спрощену систему оподаткування, і багато бланків їм просто не потрібні. Наприклад, підприємствам, які сплачують 10-відсотковий єдиний податок, не потрібні ні декларації з прибутку, ні декларації з ПДВ. Також вони не користуються бланками звітності, які подаються до фондів соціального страхування і безробіття. Ці бланки їм заміняє Розрахунок сплати єдиного податку суб'єктом малого підприємництва. А його та декілька інших потрібних бланків простіше придбати поштучно у кіоску, аніж платити за весь комплект звітності.

Тому, надрукувавши у 2000 році бланки звітності за I квартал та півроку, ми вирішили певний час не робити цього - до кращих часів і більшої прибутковості цього виду діяльності.


Рейтинг бланків податкової і бухзвітності

Пропонуємо читачам рейтинг бланків податкової і бухзвітності - за найпопулярнішими серед бухгалтерських видань формами. Ми вибрали по 12 бланків податкової і бухгалтерської звітності, які найчастіше друкують бухгалтерські тижневики, і, таким чином, отримали перелік тих бланків звітності, які, на думку професійних видань, найпотрібніші бухгалтеру.

У першій колонці - назва форми, у другій - кількість видань, які її надрукували.

TOП - 12 бланків податкової звітності

Декларація про прибуток підприємства (з додатками)
Відомість про балансову вартість матеріальних ресурсів та МШП
Відомість про балансову вартість товарних запасів
Податкова декларація з ПДВ (з додатками)
Податкова декларація з ПДВ (скорочена) (з додатками)
Декларація з ПДВ і акцизний збір за імпортні товари
Звіт про суми отриманих пільг з оподаткування (форма №1-ПП)
Довідка про суми виплачених доходів і утриманих з них податків фізичних осіб (ф. №8ДР)
Розрахунки акцизного збору (додатки 1, 3)
Звіт про використання ЕККА та Відомість про балансову вартість матеріальних ресурсів та МШП
Розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища (додаток 3)
Розрахунок сплати єдиного податку суб'єктом малого підприємництва - юридичною особою (за ставками 6 та 10 відсотків)
Звіт про суму нарахованого збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства

TOП - 12 бланків бухгалтерської звітності

Баланс (форма №1)
Звіт про фінансові результати (форма №2)
Звіт про рух грошових коштів (форма №3)
Звіт про власний капітал (форма №4)
Примітки до річної фінансової звітності (форма №5)
Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва (додаток до П(С)БО №25)
Декларація про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами
Довідка про проведення декларування валютних цінностей, доходів та майна, що належать резиденту України і знаходяться за її межами
Довідка про відсутність за межами України валютних цінностей та майна
Розрахункова відомість про нарахування і перерахування збору на обов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття
Розрахункова відомість про нарахування, сплату і витрачання коштів обов'язкового соціального страхування (Ф4-ФСС)
Звіт про нарахування збору на обов'язкове державне пенсійне страхування й інших надходжень та витрачання коштів Пенсійного фонду (форма №4-ПФ)


Як ми формували цей рейтинг

Спочатку ми вивчили бланки звітності, що їх пропонували своїм читачам вісім популярних бухгалтерських видань: "Баланс", "Бухгалтерія", "Бухгалтерія. Податки. Бізнес", "Все про бухоблік", "Вісник податкової служби", "Главбух", "Податки та бухоблік" і, звісно, "Дебет-Кредит". Після цього склали перелік бланків, які друкувалися в усіх виданнях - понад вісімдесят найменувань.

Як з'ясувалось, є близько трьох десятків форм, що їх друкували лише одне або два видання. Це, наприклад, звітність податкових агентів ("Все про бухоблік" і "Бухгалтерія"), бюджетних установ ("Баланс" та почасти "Бухгалтерія. Податки. Бізнес"). Звіт про товарооборот (форма №1-торг), Звіт про діяльність підприємства оптової торгівлі (форма №1-опт), Звіт з праці (форма №1-ПВ), Звіт про стан заборгованості з виплати заробітної плати (форма №1-ПВ), Звіт про використання робочого часу (форма №3-ПВ) подали лише "Дебет-Кредит" та "Бухгалтерія".

Проте є форми, які опублікували майже всі наведені видання. Ми вибрали по 12 бланків податкової і бухгалтерської звітності, які найчастіше друкують бухгалтерські тижневики, і, таким чином, отримали рейтинг тих бланків звітності, які, на думку професійних видань, найпотрібніші бухгалтеру.

<< >>
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua