Нове число  Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#05 '2001: Практична бухгалтерія - Огляд "ДК". звітність, яку ми пережили << >>

Звітність, яку ми пережили

ОГЛЯД "ДК".
Як пройшла податкова та бухгалтерська звітність за 2000 рік в Україні

Декларація з ПДВ зазнала змін ще у грудні, але дехто дізнався про це тільки під час її здавання

Як завжди, не обійшлося без того, щоб не змінили якусь форму звітності, цього разу - декларацію з ПДВ. Це було зроблено наприкінці минулого року наказом ДПА України від 02.11.2000 р. №568 "Про внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11.12.2000 р. за №903/5124.

Щоправда, нововведення були впроваджені ще влітку окремими законодавчими актами (зокрема, визначено новий порядок проведення бюджетного відшкодування для підприємств-експортерів, а також втричі підвищено граничну межу оподатковуваних операцій, після досягнення якої суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані зареєструватись як платники ПДВ). Змінився не тільки Порядок заповнення декларації - було затверджено нову форму декларації з ПДВ, а також змінено додатки до неї, наприклад з'явилася нова форма - "Розрахунок експортного відшкодування". Наказ ДПАУ №568 набрав чинності через 10 днів після реєстрації в Мін'юсті, тобто 22 грудня.

Природно, що бланки річної звітності, які наші передплатники отримали 25 грудня минулого року, містили старі форми: ми просто фізично не встигли подати змінену звітність, а лише анонсували її вихід. Зате вже в першому номері "ДК" за цей рік ми надрукували і наказ ДПАУ №568, яким було змінено звітність з ПДВ, і нові бланки.

Проте деякі не дуже уважні (очевидно, після свят) бухгалтери не звернули уваги на ці публікації. За що і поплатилися - про нововведення вони дізналися лише під час здавання "старої" форми декларації з ПДВ. І якщо це відбувалося в останній день, то дехто не встиг вчасно відзвітуватись за вже новою формою. А подання декларації з ПДВ навіть наступного дня означає, що вам, найімовірніше, заблокують рахунок, а також застосують фінсанкції до фірми та адмінштрафи до директора і бухгалтера.

За несвоєчасне подання декларації з ПДВ вам заблокують рахунок, застосують фінсанкції до фірми та адмінштрафи до посадових осіб

Права органів державної податкової служби визначені статтею 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".

За неподання чи несвоєчасне подання органам державної податкової служби (ДПС) та їх посадовим особам податкових декларацій (розрахунків) органи ДПС мають право:

1) зупиняти операції платників податків, інших платежів на рахунках в установах банків, інших фінансово-кредитних установах, за винятком операцій щодо сплати податків, інших платежів (п. 5 ст. 11 Закону);

2) застосовувати до підприємств, установ, організацій фінансові санкції у вигляді стягнення 10% належних до сплати сум податків (п. 7 ст. 11 Закону);

3) накладати на керівників та інших посадових осіб підприємств, установ, організацій адмінштрафи у розмірі від 5 до 10 н. м. д. г. (85 - 170 грн), а за ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне із правопорушень, зазначених у п. 11 ст. 11 Закону, - від 10 до 15 н. м. д. г. (170 - 255 грн) (п. 11 ст. 11 Закону).


Декларація про прибуток: в очікуванні змін

Першу половину січня бухгалтери чекали, що буде змінено декларацію про прибуток, податківці часто-густо просто не хотіли приймати затверджені форми, мотивуючи це... аналогічним очікуванням.

Проте так нічого і не сталося - декларацію про прибуток не змінили. Хто хотів "здатися" до 15 січня, у двадцятих числах був змушений юрмитися в чергах. Як з'ясувалося, ДПА України розробила проект змін до Порядку складання декларації про прибуток підприємства. Відповідний наказ було передано до Мін'юсту на реєстрацію і до Держкомпідприємництва на узгодження.

Здебільшого зміни стосуються спеціального законодавства - про електроенергетику, оподаткування інвалідів тощо. Проте є й інші цікаві речі. ДПАУ визначила, як бути з поворотною фінансовою допомогою - планується ввести не тільки "дохідний" рядок декларації, що стосується сум позик, які надійшли позичальнику (тобто спочатку доведеться заплатити податок із сум позик, що надійшли), але також і "видатковий", за яким повернуті позики враховуються в складі витрат подвійного призначення, а потім - у загальній сумі валових витрат. Крім того, передбачалося, що, відповідно до п. 5.9 Закону про прибуток, ТМЦ, які надійшли як внесок до статутного фонду, враховуються за операціями з їх вибуття.

Але у грудні 2000 року наказ начебто не пройшов через Мін'юст і Держкомпідприємництва, тому і декларація про прибуток залишилася незмінною. Якщо ці зміни і будуть внесені зараз, то вони вже стосуватимуться звітності за I квартал.

Нагадаємо, що останні зміни до декларації були внесені у жовтні минулого року наказом ДПА України №530 (див. "ДК" №44/2000). Вони стосувалися двох речей:

1. ДПАУ привела Порядок складання декларації про прибуток підприємства у відповідність до Закону "Про оподаткування прибутку підприємств". Податківці вже не заперечують право підприємства провести за підсумками року перерахунок податку на прибуток та зменшити його на суму всіх патентів, сплачену протягом року. При цьому слід мати на увазі такі важливі моменти:

- податкова не погоджується з таким перерахунком за підсумками півріччя та 9-ти місяців;

- від'ємна різниця між сумою податку на прибуток та сумою сплачених патентів, визначена за підсумками року, не переноситься на наступні звітні періоди.

2. За графою 3 рядка 36 декларації порядок обчислення прибутку залишився таким, як і до прийняття наказу №306. Тож такий прибуток визначається шляхом здійснення арифметичних дій: скоригований валових дохід - загальна сума валових витрат + витрати, які за своїм змістом підлягають виключенню з валових витрат - амортвідрахування + амортвідрахування, які за своїм складом підлягають зменшенню з метою оподаткування - прибуток від продажу інноваційного продукту, який підлягає оподаткуванню за ставкою 15%.

А от щодо графи 4 рядка 36 декларації, то податкова й надалі провадить протизаконну політику. Порядок визначення податку на прибуток, який зазначається в цій графі, не підпадає під закони арифметики, а визначається способом, наведеним у додатку до п. 6.2 Порядку складання декларації про прибуток підприємства. Йдеться про неврахування збитків поточного кварталу при визначенні податку на прибуток наростаючим підсумком з початку року. Такі збитки, на думку податківців, повинні переноситися виключно на наступні звітні періоди. На думку експертів "ДК", такий підхід грубо суперечить нормі п. 16.4 Закону "Про оподаткування прибутку підприємств" (див., наприклад, додаток "Звіт-2000", с. 37 - 38).

Декларація про прибуток підприємства зі збитками. Що робити?

Вже минуло більш ніж півроку відтоді, як Державна податкова адміністрація України "подарувала" українським бухгалтерам наказ №306.

Та наприкінці року не один бухгалтер пригадав спекотне літо. А все тому, що податкові інспекції багатьох міст України відмовлялися приймати декларації про прибуток зі збитками - пропонували виправляти збитки на прибутки: немає в нас збиткових підприємств. Звичайно, законодавство не передбачає таких дій, але реальність саме така. Бухгалтер стоїть перед вибором: штучно відображати прибуток, доводити свою правоту в суді або надсилати звітність поштою...

Ми попросили читачів "ДК" відповісти на декілька запитань про їх досвід у здаванні збиткових декларацій.

  1. Чи доводилось вам здавати декларацію про прибуток підприємства зі збитками?
  2. Якщо так, то чи мали ви проблеми з її здаванням у податкову?
  3. Якщо ні, то чи чули ви про проблеми, пов'язані зі здаванням збиткової декларації про прибуток?
  4. Якими б ви хотіли бачити ваші відносини з податковими органами?

За фальсифікацію декларації про прибуток передбачено кримінальну відповідальність

До нашої асоціації неодноразово зверталися підприємці зі скаргами на те, що податкові інспектори відмовлялися приймати в них декларації про прибуток підприємства зі збитками, а інколи навіть вимагали виправляти збитки на прибутки. У таких випадках ми радили бухгалтерам не піддаватися тискові і не здавати фальсифіковані декларації: такі дії караються законом.

Якщо ж податкові інспектори не бажають приймати декларації про прибуток підприємства зі збитками, їх можна надіслати до податкової поштою. Та подання декларації про прибуток рекомендованим листом також не завжди є успішним. Інколи податківці відмовляються приймати й такі декларації, мотивуючи тим, що вони були відправлені підприємством запізно. (Нам відомі випадки, коли декларації надходили до податкової вчасно, та інспектори відмовлялися їх приймати, мовляв, бухгалтери не дотрималися термінів і відправили декларації пізніше ніж за 10 днів.)

У Рівному відносини між суб'єктами господарської діяльності та податковими органами - більш-менш нормальні. Принаймні не маємо інформації про значні інциденти. Хоча мені відомо, що в деяких містах сусідніх областей у бухгалтерів виникають чималі проблеми в роботі, зумовлені непорозуміннями з податківцями (до нас не раз зверталися за консультаціями підприємці з Луцька, Володимира-Волинського та інших міст). Але самі розумієте, мало хто з тих, хто займається малим чи середнім бізнесом, відважиться відкрито протистояти податковим органам. Адже кожен підприємець наперед переконаний, що зазнає поразки.

Г. Зубрицька, Асоціація захисту та сприяння
розвитку підприємців, м. Рівне

Податкова інспекція нарешті повинна працювати професійно

Наше підприємство завершило цей рік зі збитками, тому разом із декларацією про прибуток підприємства я подала в податкову інспекцію пояснювальну записку. Звичайно, не дуже хотілося пояснювати, переконувати податківців у тому, що ми насправді зазнали збитків, а не намагаємося приховати доходи.

Відносини з податковими органами оцінюю як негативні. Мрію про те, щоб бухгалтери нарешті порозумілися з податківцями і, як сказав свого часу пан М. Азаров, у податковій нас зустрічали з кавою. Хочу, щоб нарешті вже припинилося це неподобство - коли приходиш до податкової, то ставлення до тебе залежить від того, передплатив ти "Податковий вісник" чи ні.

С. Гузь, головний бухгалтер швейного
ВТП "Волинь", м. Луцьк

Точка зору 1

Набутий податківцями досвід підтвердив можливість успішного лікування і "збитковості" і "малоприбутковості" торговців

...З незвичайною картиною зіткнулися податківці, коли почали аналізувати дані декларацій про прибуток, які подають підприємства торгівлі та послуг за наслідками своєї діяльності. Зокрема, станом на 1 квітня 2000 року:

із 105535 суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахунки за готівку, 23251 (або 22,3%) в декларації про прибуток відобразили від'ємне значення;

із 3062 підприємств, які здійснюють роздрібну торгівлю нафтопродуктами через АЗС, збитковими були 630;

із 68490 підприємств роздрібної торгівлі збиткові - 16059;

із 19489 підприємств громадського харчування збиткові - 3725;

із 13213 підприємств сфери послуг збиткові - 2837.

...Проведена податківцями робота підтвердила той факт, що переважна більшість перевірених так званих збиткових підприємств сфери торгівлі та послуг слабувала на удаване захворювання, яке проявлялося в небажанні їх керівників сплачувати податки до державної казни. Водночас набутий працівниками податкової служби досвід перевірок підтвердив можливість успішного лікування i такої хвороби, як "збитковість" або "малоприбутковість" торговельних підприємств.

Леонід Боєнко,
начальник Головного управління податкового аудиту ДПА України, "Вісник податкової служби України" №44/2000, с. 25

...Одним з резервів додаткової мобілізації до бюджету є контроль за збитковими підприємствами. Якщо на 1 січня 2000 року було 6474 збиткових підприємств, то за результатами діяльності року їх кількість зменшилась на 72% і становить 1841 (4% до кількості зареєстрованих платників), у тому числі у сфері торгівлі та громадського харчування - 389 суб'єктів підприємництва.

Прес-реліз про підсумки роботи податкової служби ... області у 2000 році щодо реалізації завдань з мобілізації коштів до бюджетів усіх рівнів

Точка зору 2

Відмова приймати збиткову декларацію про прибуток є незаконною, та якщо не хочете конфліктувати - надішліть звітність поштою

Звісно, відмова податківців приймати декларацію про прибуток підприємства, в якій відображені збитки, є незаконною. Але все ж таки спробуйте пояснити їм (можливо, через керівництво), що ваше підприємство зараз справді зазнало збитків тощо - можливо, якраз спрацює.

Проте на майбутнє, щоб уникнути таких ситуацій, радимо надсилати декларацію поштою. Відповідно до пункту 16.6 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", платники податку мають право не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку подання документів надіслати їх податковим органам поштою з повідомленням про вручення.

Вимоги щодо оформлення поштових відправлень з вкладенням матеріалів звітності, розрахункових документів і декларацій, що надсилаються платниками податку на прибуток, визначаються Порядком оформлення поштових відправлень з вкладенням матеріалів звітності, розрахункових документів і декларацій, затвердженим Постановою КМУ від 28.07.97 р. №799. Такі звіти, розрахункові документи і декларації приймаються до відправлення листами (посилками, бандеролями) з оголошеною цінністю та з рекомендованим повідомленням про вручення.

Зазначені поштові відправлення здають безпосередньо до підприємств поштового зв'язку у відкритому вигляді з описом вкладення. Відправник заповнює бланк рекомендованого повідомлення про вручення на своє ім'я або на ім'я особи, якій належить надіслати повідомлення після вручення поштового відправлення адресату, складає опис вкладення поштового відправлення у двох примірниках із зазначенням у ньому найменування одержувача та його адреси, поіменного переліку предметів, загальної вартості вкладення і підписує його.

Максим Войцеховський,
юрист консалтингової групи "ДК"

Здається, підприємці та податківці починають розуміти одне одного

У моїй практиці був випадок, коли доводилося здавати декларацію про прибуток нашого підприємства зі збитками. Значних проблем із податківцями не виникло, напевно, тому, що тоді ще ніхто не вимагав збиткову декларацію виправляти на прибуткову.

Усі мої колеги-бухгалтери працюють у прибуткових організаціях, тож не можу сказати, чи дозволяють собі податкові інспектори нашого міста не прийняти податкову декларацію зі збитками.

Відносини, які склалися в мене з податківцями, мене влаштовують. Чесно кажучи, я навіть задоволена. Кілька тижнів тому наше підприємство перевіряла податкова. Все пройшло дуже добре, не було виявлено жодного порушення. Не знаю, чи це змінюється ставлення податківців до підприємців, чи ми навчилися ліпше працювати. Мою думку не можна розглядати як об'єктивну - можливо, якби наше підприємство оштрафували, та ще й на значну суму, я не стверджувала б так упевнено, що бухгалтери і податкові інспектори починають розуміти одне одного.

Я. Логай, головний бухгалтер
ТзОВ "Пластикові системи", м. Ужгород

У Житомирі збиткові підприємства не мали проблем із здаванням декларацій про прибуток

На жаль, протягом усього минулого року наше підприємство працювало зі збитками. Та про те, що податкові органи не бажають приймати декларації про прибуток підприємства зі збитками, чую вперше. У Житомирі, наскільки мені відомо, не було випадків, коли б податкова не приймала збиткові декларації, вимагала пояснювальних записок з цього приводу.

Мене обурює, що в деяких містах України податківці додумалися до того, що змушують бухгалтерів показувати в декларації прибутки, брехати, що підприємства закінчили рік без фінансових втрат, коли насправді це не так. Не розумію, як вони можуть вимагати, щоб бухгалтери подавали неправдиву інформацію.

Я порадила б підприємцям, в яких виникає така ситуація, звертатися зі скаргами до М. Азарова.

Податківців не люблю, хоча це, напевно, невдалий вислів - любити можна свою родину. Та попри те, хотілося б, щоб стосунки з податковими органами були цивілізованими, партнерськими. Особливо це стосується податкової міліції. Я не закликаю до того, аби повертатися до минулого, та мушу сказати, що податкова міліція поводиться гірше, ніж влада за радянських часів.

Головний бухгалтер ТзОВ "Зроби сам", м. Житомир

Пропонуємо вашій увазі статистичний аналіз читацьких відповідей, які надійшли на форум "ДК", стосовно запропонованого запитання: декларація про прибуток підприємства зі збитками.


"Єдиноподатники" повинні подавати декларацію про доходи лише якщо інші доходи не від заняття підприємницькою діяльністю перевищили 354 грн

Підприємці-"єдиноподатники" не є платниками прибуткового податку. При цьому вони щокварталу здають відповідну звітність, затверджену ДПАУ. Проте їх примушують подавати і декларації про доходи - квартальні і річні. Працівники податкової служби вважають, що на приватних підприємців на єдиному податку поширюються норми п. 4 ст. 14 Декрету КМУ "Про прибутковий податок з громадян", який вимагає подання квартальних (у 15-денний строк) і річних (до 1 лютого) декларацій.

Проте незалежні експерти вважають інакше. Адже Указ Президента України №727, на підставі якого діють платники єдиного податку, вже в самій назві - "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності" обумовлює, що, згідно з цим Указом, суб'єкти малого підприємництва (в тому числі фізичні особи) користуються не лише спрощеною системою оподаткування, а й спрощеною системою звітності.

Відповідно до статті 6 Указу №727, фізична особа - суб'єкт малого підприємництва, яка сплачує єдиний податок, не є платником податку на доходи фізичних осіб. З цього приводу Кабмін у Постанові від 16.03.2000 р. №507 "Про роз'яснення Указу Президента України від 3 липня 1998 р. №727" зазначає (п. 5), що на таких суб'єктів не поширюються вимоги розділу IV Декрету КМУ від 26.12.92 р. №13 "Про прибутковий податок з громадян" (у частині доходів від провадження підприємницької діяльності, що здійснюється відповідно до цього Указу).

Таким чином, на "єдиноподатників" - фізичних осіб не поширюється і п. 4 ст. 14 розділу IV Декрету, який вимагає подання квартальних (у 15-денний строк) і річних (до 1 лютого) декларацій.

Але якщо "єдиноподатник" - фізична особа отримував будь-які інші доходи не від заняття підприємницькою діяльністю (виконання разових та інших робіт) і сума такого доходу перевищила 354 грн (див. розпорядження КМУ від 13.12.2000 р. №490-р у "ДК" №52/2000), то відповідно до ст. 12 Декрету така особа повинна подати декларацію до 1 березня наступного за звітним року. При цьому доходи, отримані від заняття підприємницькою діяльністю, за яку сплачено єдиний податок, відображати у декларації не потрібно.

Якщо податківці вимагають у вас оригінал ВМД, краще оформити на митниці додатковий примірник - спеціально для податкової

Відповідно до п. 8.1 ст. 8 Закону України "Про податок на додану вартість", платник податку, який здійснює операції з вивезення (пересилання) товарів (робіт, послуг) за межі митної території України (експорт) і подає розрахунок експортного відшкодування за наслідками податкового місяця, має право на отримання такого відшкодування протягом 30 календарних днів з дня подання такого розрахунку. Серед документів, які потрібно подати разом з розрахунком, у Законі зазначена і "митна декларація, яка підтверджує факт вивезення (експортування) товарів за межі митної території України".

Донедавна податкові інспектори прекрасно обходилися ксерокопіями документів, тепер же вимагають здавати оригінали. Справді, в Законі прямо не сказано, що це має бути: оригінал чи копія? Звісно, податківці вимагають подання саме оригіналу (для них це переконливіше).

Але тоді платники податків залишаються без первинного документа, і найближча перевірка податкової загрожуватиме фінансовими санкціями. Для підприємства це, певна річ, небажано.

Тому якщо податківці і надалі вимагатимуть саме оригінал, то радимо при його поданні щонайменше залишити у себе копію митної декларації, засвідчену підписом відповідного інспектора.

Але ліпше все-таки оформити на митниці додатковий (шостий) примірник вантажної митної декларації. Адже, відповідно до пункту 16 Постанови КМУ від 09.06.97 р. №574 "Про затвердження Положення про вантажну митну декларацію", у разі потреби митний орган має право видавати (завіряти) заявникам (особам, зазначеним у ВМД) засвідчені особистою номерною печаткою інспектора митниці ксерокопії оформленої ВМД, відповідно до обліку видачі таких копій. А тут якраз - "потреба"...

<< >>
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua