Нове число  Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#16 '2001: Практична бухгалтерія - Семінари "ДК" << >>

Усе, про що ми говорили на наших семінарах

З 20 березня до 4 квітня 2001 року у семи містах України редакція "ДК" провела цикл чергових безкоштовних семінарів для передплатників тижневика. Тема семінарів: "Податок на додану вартість та відносини з контролюючими органами".

Ми починаємо знайомити читачів "Дебету-Кредиту" з відповідями фахівців редакції на запитання учасників семінарів. Наразі пропонуємо відповіді на найактуальніші запитання: щодо складання звітності з ПДВ, розстрочення та списання податкового боргу й оподаткування ПДВ окремих видів операцій.

Докладний звіт - відповіді на більшість запитань, поставлених нашим експертам, - буде надруковано у наступних числах тижневика.

Пільга з ПДВ під час реалізації товарів диппредставництвам надається шляхом повернення з бюджету сум сплаченого ПДВ

Яким чином слід заповнювати податкову накладну у випадку реалізації платником податку на додану вартість — резидентом товарів (робіт, послуг) дипломатичним представництвам та чим регулюється порядок застосування пільги, передбаченої пунктом 5.3 Закону про ПДВ?

Відповідно до пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про податок на додану вартість», звільняються від оподаткування операції з продажу товарів (робіт, послуг), передбачених для власних потреб дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав та представництв міжнародних організацій в Україні, а також для використання дипломатичним персоналом цих дипломатичних місій та членами їх сімей, які проживають разом з особами цього персоналу.

Порядок звільнення та перелік операцій, що підлягають звільненню, встановлюються Кабінетом Міністрів України за принципом взаємності стосовно кожної окремої держави. У свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.98 р. №772 затверджено Порядок звільнення від обкладення податком на додану вартість операцій з продажу та ввезення (пересилання) на митну територію України товарів (робіт, послуг), передбачених для власних потреб дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав та представництв міжнародних організацій в Україні, а також для використання дипломатичним персоналом цих дипломатичних місій та членами їх сімей, які проживають разом з особами цього персоналу.

Відповідно до пункту 5 цього Порядку, звільнення від обкладення податком на додану вартість у разі продажу товарів (робіт, послуг) на митній території України провадиться шляхом щомісячного відшкодування сум податку на додану вартість, фактично сплачених у складі вартості дипломатичними місіями, дипломатичним персоналом та членами сімей під час придбання таких товарів (робіт, послуг) на митній території України. Відшкодування сум податку на додану вартість здійснюється лише за наявності товарних чеків у разі придбання товарів за готівкові кошти та податкових накладних — під час придбання товарів за безготівковим рахунком, а щодо робіт, послуг — за наявності податкової накладної та відповідних документів, що засвідчують факт виконання робіт (надання послуг).

Пунктом 6 цього ж Порядку встановлено, що відшкодування сум податку на додану вартість провадиться лише за умови, якщо вартість разової покупки товарів, виконаних робіт, наданих послуг не менше 100 гривень з підтвердженням відповідними документами. Таким чином, податкова накладна заповнюється платником податку — резидентом з дотриманням вимог, встановлених Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом ДПА України від 30.05.97 р. №165, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23.06.97 р. за №233/2037, без жодних особливостей. Зокрема, пунктом 8 Порядку заповнення податкової накладної встановлено, що у разі продажу товарів (робіт, послуг) покупцю, який не зареєстрований як платник податку, податкова накладна складається у двох примірниках.

В оригіналі податкової накладної робиться позначка «Продаж кінцевому споживачеві». У рядках «індивідуальний податковий номер покупця» та «Номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість» робиться позначка «X». На завершення зупинимося на пункті 3 Порядку звільнення, про який уже йшлося раніше. Цим пунктом встановлено, що звільнення від податку на додану вартість застосовується за принципом взаємності стосовно кожної окремої держави.

Наявність чи відсутність пільгового режиму оподаткування на принципах взаємності щороку до 20 січня підтверджується МЗС стосовно кожної окремої країни листом до Державної податкової адміністрації, в якому повідомляється про особливості звільнення від податку на додану вартість дипломатичних місій України, персоналу цих місій та членів їх сімей у зарубіжних країнах для врахування принципу взаємності із зазначенням асортименту, кількості та вартості товарів (робіт, послуг), щодо яких встановлено обмеження. У разі відсутності звільнення від обкладення податком на додану вартість дипломатичних місій України в іншій державі дія цього Порядку не поширюється на дипломатичні місії цієї держави, акредитовані в Україні

<< >>
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua