Нове число  Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#21 '2001: Практична бухгалтерія - Єдиний податок << >>

Як правильно пити пиво?

Більшість любителів цього напою вважає, що з великого кухля і з рибою. Працівники ДПАУ стверджують, що цього замало - треба ще й касовий апарат. З цим можна погодитися, - але не тоді, коли пивом торгує приватний підприємець на єдиному податку


Шановний п. Мосейчук!

У №15 тижневика "Дебет-Кредит" була вміщена Ваша стаття "Новий порядок застосування ЕККА...". В ній Ви стверджуєте, що фізичним особам - платникам єдиного податку при торгівлі пивом не потрібно застосовувати РРО, а лише видавати квитанції і вести Книгу обліку розрахункових операцій. В той же час у №13-2001 "Вісника податкової служби України" на с. 51-52 стверджується протилежне. Прошу роз'яснити це питання, тим більше, що воно дуже актуальне.

З повагою, Ігор Никируй

Підприємці - платники єдиного податку повинні застосовувати РРО при торгівлі пивом. Саме такий висновок можна зробити з консультації ДПА України "Чи необхідно застосовувати РРО при здійсненні торгівлі пивом?", оприлюдненої фахівцями головного управління податкового аудиту ДПА України у "Віснику податкової служби України" №13/2001 на с. 51-52. Але експерт "ДК" Віталій Мосейчук вважає інакше (див. "ДК" №15/2001). Адже Кабінет Міністрів України дозволяє підприємцям-"єдиноподатникам" торгувати пивом без застосування РРО, але із застосуванням розрахункових книжок.

Проаналізуємо аргументацію фахівців ДПА України. Нижче наведено твердження, викладені у згаданій консультації ДПА України та наші коментарі до них.


Позиція ДПАУ

Відповідно до ст. 3 Закону України від 01.06.2000 р. №1776-III "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (зі змінами та доповненнями), суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.

Наш коментар

Норми статті 3 Закону України від 01.06.2000 р. №1776-III "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (зі змінами та доповненнями) переписані правильно.

Позиція ДПАУ

Водночас, згідно зі ст. 9 зазначеного Закону України, реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (крім підакцизних) окремо визначеними суб'єктами підприємницької діяльності.

Наш коментар

Згідно зі статтею 9 Закону України від 01.06.2000 р. №1776-III "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон) реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (крім підакцизних) окремо визначеними суб'єктами підприємницької діяльності.

У пункті 6 цієї статті говориться, що реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (крім підакцизних) (наданні послуг) суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється згідно із законодавством з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (в тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку).

Позиція ДПАУ

Законом України від 11.07.96 р. №313/96-ВР "Про ставки акцизного збору i ввізного мита на деякі товари (продукцію)" (зі змінами та доповненнями) пиво солодове віднесено до підакцизних товарів (код виробу за Гармонізованою системою опису та кодування товарів - 2203 00).

Наш коментар

Також згідні. Дійсно, пиво солодове віднесено до підакцизних товарів (код виробу за Гармонізованою системою опису та кодування товарів - 2203 00).

Позиція ДПАУ

Таким чином, норма щодо незастосування РРО та розрахункових книжок не поширюється на суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють торгівлю солодовим пивом-

Наш коментар

Категорично не погоджуємося. У своїй консультації фахівці ДПА України забули про існування Переліку окремих форм і умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг, яким дозволено здійснювати розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2000 р. №1336 "Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Перелік звільнених, див. "Документи для роботи" №6/2001).

У пункті 1 цієї постанови названі "суб'єкти підприємницької діяльності - фізичні особи, які перейшли на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності", тобто фізичні особи - платники єдиного податку.

Таким чином, при торгівлі підакцизними товарами, наприклад ювелірними виробами, алкогольними напоями, що не належать до лікеро-горілчаних (вино, шампанське тощо), пивом, легковими автомобілями, вони можуть не застосовувати РРО, причому незалежно від обсягів розрахункових операцій, але повинні видавати розрахункові квитанції і вести Книгу обліку розрахункових операцій. І навіть це буде непростою процедурою, адже швидко виписувати квитанцію на кожну пляшку або гальбу пива зможе не кожен, а якщо, не дай Бог, не випишеш, - наразишся на штраф у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів.

Нагадаємо, що стаття 9 Закону визначає умови звільнення від застосування РРО та розрахункових книжок одночасно (тобто в тих випадках, коли не застосовується РРО, Книга обліку розрахункових операцій і розрахункові книжки: при зіпсутті РРО або вимкненні електрики), але вона не обумовлює тих видів діяльності, які звільнені від застосування РРО, але не від ведення Книги обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок.

Це звільнення провадиться відповідно до статті 10 Закону, згідно з якою Перелік окремих форм та умов ведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, який дозволяє проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, а також граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), при перевищенні якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим, встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням Міністерства економіки України і Державної податкової адміністрації України. Саме це і зроблено Переліком звільнених.

У своїй консультації фахівці ДПА України хотіли сказати, що всі, хто торгує пивом, повинні застосовувати РРО і, відповідно, вести книги обліку розрахункових операцій, а в аварійних випадках ще і видавати розрахункові квитанції з розрахункових книжок. Але, на нашу думку, підприємці-"спрощенці" в цьому випадку мають право застосовувати книги обліку розрахункових операцій з розрахунковими книжками.

Причому вести Книгу обліку розрахункових операцій треба лише на торгівлю підакцизними товарами. Такий висновок зроблено відповідно до останнього речення статті 10 Закону, відповідно до якого розрахункові книжки не застосовуються у випадках здійснення підприємницької діяльності, визначених статтею 9 Закону. Це означає, що у всіх випадках торгівлі непідакцизною продукцією підприємцями-"єдиноподатниками" розрахункові книжки і Книга обліку розрахункових операцій не застосовуються.

Таким чином, доти, доки не буде внесено зміни до Переліку звільнених, підприємці-"єдиноподатники" можуть реалізовувати пиво без РРО. Отже, якщо податківці намагатимуться примусити вас застосовувати РРО при продажу пива, сміливо посилайтеся на пункт 1 Переліку звільнених.

<< >>
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua