Нове число  Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#29 '2001: Практична бухгалтерія - Форум "ДК": << >>

Форум "ДК":

Що робити в ситуації, коли ви занизили податкові зобов'язання

Тема: Штрафні санкції

Автор: Anna (207.241.189.219)

Дата: 2001.06.23 13:29:06

Недавно прийняла справи по маленькій фірмі і виявила таку ситуацію: фірма А (наша) надала послуги з ремонту фірмі Б на суму 3000 грн. Послуги оплачені 5 лютого 2001 р., і 5 лютого 2001 р. бухгалтер (по оплаті) виписав податкову накладну. 20 березня здали декларацію з ПДВ, а 25 березня директор приніс до бухгалтерії акт виконаних робіт, підписаний 31 січня 2001 р. (він просто залишив в акті дату незаповненою, а фірма Б вписала. Трапляється, і навіть дуже часто). Бухгалтер включила 3000 грн в декларацію за березень за рядком 1. Заниження податкової бази за і квартал наростаючим підсумком не сталося. Фактично недоплата з ПДВ за лютий сплачена в квітні. Що робити в цій ситуації?

1. Подати дві уточнені декларації і заплатити 300 грн штрафу.

2. Залишити все як є. Не зовсім зрозуміло, як нараховуватимуться 5% при виявленні помилки податківцями. Якщо, наприклад, податкова виявила помилку за лютий у липні 2001 р., то братиме 5% за шість місяців (максимум 25% - 750 грн) (лютий - червень) чи за один (лютий) (тоді це 170 грн)? Фірма у нас маленька, і зайві 130 грн на дорозі не валяються.

Тема: RE: Штрафні санкції

Автор: Степан Ревич (extra.gc.lviv.ua)

Дата: 2001.06.29 11:13:33

1. Жодних уточнених декларацій подавати не потрібно. Ви фактично уточнили суму ПДВ у декларації за лютий.

ДПАУ свою позицію висловила в листі від 25.04.2001 р. №5420/7/23-3317:

"...Вищезазначені штрафні санкції не застосовуються, якщо платник податків самостійно до початку перевірки виявив помилки, що містилися у раніше поданій ним податковій декларації, та виконав усі обов'язкові умови, передбачені чинним на момент внесення змін законодавством, а саме:

до 01.04.2001 р.

1) нарахувати;

2) сплатити суму податку або платежу, пеню;

3) письмово повідомити податковий орган (врахувати суми недовнесених (зайво внесених) податків, інших обов'язкових платежів у поданих до органу державної податкової служби податкових деклараціях, розрахунках за наступні звітні періоди);

після 01.04.2001 р.

1) визначити та сплатити суму недоплати та штраф у розмірі десяти відсотків від суми такої недоплати;

2) подати податковому органу нову податкову декларацію, що містить виправлені показники.

Це правило не застосовується, якщо платник податків не подає податкову декларацію за період, протягом якого відбулася недоплата податкового зобов'язання, а також судом встановлено скоєння злочину посадовими особами платника податків або фізичною особою - платником податків щодо умисного ухилення від сплати зазначеного податкового зобов'язання".

У Вашому випадку Ви виявляєте помилку до 01.04.2001 р.

З точкою зору ДПАУ можна погодитись лише почасти. Сплата суми податку або платежу та пені є однією з обов'язкових умов для незастосування штрафних санкцій лише з податку на прибуток.

Для всіх інших податків і зборів (обов'язкових платежів) достатньо було і подання платіжного доручення до установи банку на сплату податку, іншого обов'язкового платежу. При цьому такий податок чи інший обов'язковий платіж міг бути несплаченим через брак коштів на розрахунковому рахунку. Подання платіжного доручення на сплату суми пені не вважалося необхідною умовою незастосування санкцій.

До 01.04.2001 року діяли такі норми законодавства.

Відповідно до п. 8 інструкції №28, щодо всіх податків, зборів (обов'язкових платежів) (крім податку на прибуток) передбачалося, що штрафні санкції не застосовуються, якщо підприємство, установа, організація чи громадянин-платник до початку перевірки органами державної податкової служби:

1) самостійно виявили порушення в обчисленні податку, іншого обов'язкового платежу;

2) письмово повідомили про це органи державної податкової служби (врахували суми недовнесених (зайво внесених) податків, інших обов'язкових платежів у поданих до органу державної податкової служби податкових деклараціях, розрахунках за наступні звітні періоди);

3) здійснили відповідні розрахунки з бюджетом і державним цільовим фондом (подали до установи банку платіжне доручення на сплату належної суми податку, іншого обов'язкового платежу).

З податку на прибуток, відповідно до пункту 20.4 Закону №334, було передбачено, що не застосовується фінансова санкція у вигляді штрафу в розмірі 30% до платників податків, які до початку перевірки податковим органом:

1) виявили факт заниження оподатковуваного прибутку;

2) письмово повідомили про це податковий орган;

3) сплатили суму недоїмки, а також пеню, обчислену виходячи зі 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нараховану на повну суму недоїмки за весь її строк.

Ви до 01.04.2001 р. виконали достатні умови для того, щоб до підприємства не були застосовані штрафні санкції, - уточнили суму "заниженого" податкового зобов'язання (відобразили в декларації).

Тому жодних уточнених декларацій подавати не треба, як і сплачувати штраф у розмірі 10%.

5 - 25% не повинні застосовуватися. Аргументи у Вас на пошті.

Особливості оподаткування доходів приватного підприємця, що працює за сумісництвом

Тема: Податкові вила для СПД-сумісника

Автор: Scarb (jungle.ukrwest.net)

Дата: 2001.06.22 08:45:11

До уваги Віталія Дзьобана!

Щиро дякую за оперативний відгук на поставлене запитання! Однак Вашій лаконічності бракує аргументів.

Щоб і для відвідувачів форуму було зрозуміло, про що йдеться, продублюю запитання: "Яким чином оподатковуватимуться доходи від здійснення підприємницької діяльності фізособи на єдиному податку, для якої підприємницька діяльність не є основним місцем роботи: відповідно до п. 2 Указу №727 чи згідно із ст. 11 і п. 3 ст. 7 Декрету "Про прибутковий податок"?

На мою думку, є певна (в черговий раз) правова неузгодженість, яка призводить до різного трактування податкових норм. Позиція й аргументація СПД зрозумілі - від 20 до 200 грн єдиного податку і посилання на норму Указу: "...Доходи, отримані від здійснення підприємницької діяльності, яка обкладається єдиним податком, не включаються до складу сукупного оподатковуваного доходу за підсумками звітного року,... а сплачена сума є остаточною...".

Однак позиція податківців може бути абсолютно протилежною з посиланням на норми Декрету. Так, ст. 11 "Об'єкти оподаткування" встановлює, що оподаткуванню підлягають "...доходи фізичних осіб - СПД, які разом із доходами за місцем основної роботи одержують доходи від здійснення підприємницької діяльності". Вносити відповідні зміни до "Особливостей оподаткування" (як це було з фіксованим податком) шановний законодавець чомусь не квапиться, а тому наступний крок фіскалів - п. 3 ст. 7: "із сум доходів, одержуваних громадянами не за місцем основної роботи, податок нараховується у джерел виплати за ставкою 20%".

Примітивні, але результативні дії: визначити підприємницьку діяльність як основну і перевестися на сумісника за попереднім основним місцем роботи. А якщо примітив не проходить? Хотілося б вислухати Вашу позицію.

Заздалегідь вдячний.

Тема: RE: Податкові вила для СПД-сумісника

Автор: Віталій Дзьобан (extra.gc.lviv.ua )

Дата: 2001.06.22 12:39:05

Стаття 2 Указу №727 (в редакції Указу №746): доходи, отримані від здійснення підприємницької діяльності, що обкладається єдиним податком, не включаються до складу сукупного оподатковуваного доходу за підсумками звітного року такого платника та осіб, що перебувають з ним у трудових відносинах, а сплачена сума єдиного податку є остаточною і не включається до перерахунку загальних податкових зобов'язань як самого платника податку, так і осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, включаючи членів його сім'ї, які беруть участь у підприємницькій діяльності.

Отже, абсолютно байдуже, чи має приватний підприємець основне місце роботи, а чи працює за сумісництвом, - доходи від здійснення підприємницької діяльності обкладаються єдиним податком, а доходи у вигляді зарплати - прибутковим податком.

Про описану Вами можливу позицію податківців нічого не чув. Якщо десь вони справді так вважають, напишіть.

Тема: RE: Податкові вила для СПД-сумісника

Автор: Scarb (jungle.ukrwest.net )

Дата: 2001.06.22 16:56:08

Дякую за відповідь. До дій фіскалів поки що не дійшло, але лютий-березень 2002 року, можливо, покаже. Планую початок діяльності та аналізую законодавство.

Як правильно оформити найм житлового приміщення командитного товариства його учасником

Тема: Командитне товариство і житло

Автор: Сергій (ppp-11-110.cg.ukrtel.net)

Дата: 2001.06.22 11:20:25

У командитному товаристві один "повний учасник". Товариство купило житло. З деяких причин він не хоче видати ордер на вселення. "Повний учасник" бажає жити в приміщенні, що належить товариству. Згідно із законом і установчим договором, він одноосібно керує справами товариства. У якій формі має виявитися його воля? Чи обов'язково він повинен давати довіреність комусь із вкладників і підписувати договір майнового найму? А якщо просто вселився і живе? Хто може мати претензії? Які? (Саме товариство, ясна річ, претензій не має.)

Тема: RE: Командитне товариство і житло

Автор: Володимир Боровець (extra.gc.lviv.ua)

Дата: 2001.06.23 18:43:36

За загальним правилом договір найму житлового приміщення укладається між власником будинку і наймачем у письмовій формі та підлягає реєстрації у виконавчому комітеті місцевої ради (ст. 158 Житлового кодексу).

Що стосується питання про те, чи може "повний учасник" видавати іншому вкладнику довіреність і укладати договір майнового найму, то в цьому випадку багато юристів мають полярні погляди. З одного боку, діє ст. 62 Цивільного кодексу, згідно з якою представник не може укладати договори від імені особи, яку він представляє, ні щодо себе особисто, ні щодо іншої особи, представником якої він є одночасно.

Проте якщо буквально підходити до розв'язання цього питання, то можна зробити також висновок, що укладення такої угоди з іншим учасником, який діє на підставі довіреності, фактично не порушуватиме вимоги ст. 62 Цивільного кодексу.

На наш погляд, щоб уникнути майбутніх суперечок з контролюючими органами з цього приводу, повному товариству варто укласти угоду про надання житлового приміщення у найм близькому родичеві "повного учасника".

До речі, на якому рахунку обліковується картридж для принтера?

Тема: Картридж для принтера - МШП, запчастина чи матеріал

Автор: Вздихалкін Д. А. (priem.faust.kiev.ua)

Дата: 2001.06.09 10:26:35

На якому рахунку слід обліковувати змінні частини ОЗ (наприклад картридж для принтера): 22, 207 чи 201?

Дякую.

Тема: RE: Картридж для принтера - МШП, запчастина чи матеріал

Автор: Sergei (193.41.49.129)

Дата: 2001.06.11 11:10:01

Гадаю, це прямий дебет рахунка 207 "Запасні частини". Такий висновок випливає з положень інструкції про застосування Плану рахунків, відповідно до якої на цьому рахунку ведеться облік, зокрема, готових деталей, вузлів, агрегатів, призначених для проведення ремонтів, тощо.

Тема: RE: Картридж для принтера - МШП, запчастина чи матеріал

Автор: Альберт (ns.ukr.net.ua)

Дата: 2001.06.11 13:45:45

Думаю, що це МШП. Списання запчастин - більше паперів, актів.

Тема: RE: Картридж для принтера - МШП, запчастина чи матеріал

Автор: Вздихалкін Д.А. (priem.faust.kiev.ua)

Дата: 2001.06.12 11:53:57

Я так розумію: якщо це запчастина, то кожна заміна картриджа збільшуватиме вартість ОЗ 2-ї групи (мінус 5%)?

А якщо це МШП, то картридж сам по собі не є повнофункційним предметом і може експлуатуватися тільки в складі принтера - ніби так?

Дякую.

Тема: RE: Картридж для принтера - МШП, запчастина чи матеріал

Автор: Віталій Дзьобан (extra.gc.lviv.ua)

Дата: 2001.06.12 16:53:53

На нашу думку - матеріал. На витрати.

Тема: RE: Картридж для принтера - МШП, запчастина чи матеріал

Автор: Ольга (Vici.TM.Odessa.UA)

Дата: 2001.06.14 16:40:35

Приєднуюся до відповіді Віталія - матеріали.

<< >>
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua