Нове число Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#37 '2001: Практична бухгалтерія - Відрядження << >>

Відрядження за кордон

Керівник побачить інший світ. Бухгалтеру, якщо він не знає, як це оформити, - і цей потьмяніє

Людмила ХОМЕНКО, бухгалтер-аудитор


 • Розрахунок добових
 • Хто може поїхати у відрядження за кордон
 • Витрати з наймання житлового приміщення
 • Витрати на проїзд
 • Що включається до витрат на відрядження
 • Бухгалтерський облік відрядження за кордон
 • Придбання підприємством валюти на відрядження

  Керівники будь-якого рангу полюбляють їздити у відрядження за кордон. І відпочити можна, і світ побачити, і відчути себе причетним до значущої справи. Тим часом у бухгалтера починається головний біль - як усе це відобразити в бухгалтерському і податковому обліку. Втім, годі непокоїтися - прочитайте нашу статтю!

  Хто може поїхати у відрядження за кордон

  Службовим відрядженням вважається поїздка працівника за розпорядженням керівника підприємства, об'єднання, установи, організації (далі - підприємство) на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи (Інструкція №59).

  Перш за все, відрядження для працівника підприємства будь-куди, навіть у Кацапетівку, - це його святий обов'язок. Тож керівник може скерувати у відрядження будь-кого, крім вагітних жінок, жінок, які мають дітей віком до чотирнадцяти років, та жінок, які мають дітей-інвалідів (ст. 176-177 КЗпП).

  Працівникам, яких скеровують у відрядження, виплачують: добові за час перебування у відрядженні (видатки на харчування та фінансування інших особистих потреб фізичної особи), вартість проїзду до місця призначення і назад та витрати з наймання житлового приміщення в порядку і розмірах, що встановлюються законодавством. За відрядженим працівником протягом усього часу відрядження зберігаються його робоче місце та середній заробіток.

Відповідно до п. 4 Постанови №663, підприємства, установи та організації, що скеровують працівників у відрядження за кордон, забезпечують їх коштами у національній валюті країни, куди відряджається працівник, або у вільно конвертованій валюті у вигляді авансу. Отже, потрібно видати правильно розрахований аванс добових витрат, кошти на наймання житла та кошти на проїзд. Додаткових витрат потребує придбання закордонного паспорта.

Розрахунок добових

Видача добових на відрядження для фінансування витрат на харчування та інших особистих потреб передбачена Інструкцією №59, а граничні норми добових визначені Постановою №663 (таблиця 1).

Таблиця 1

Порядок включення витрат на харчування до рахунка вартості проживання в готелях Граничні норми добових для відряджень за кордон, грн
У разі якщо до рахунка вартості проживання в готелях не включаються витрати на харчування 252,00
У разі якщо до рахунка вартості проживання включаються витрати на:
- одноразове харчування 201,60
- дворазове харчування 138,60
- триразове харчування 88,20

Відповідно до п. 4 Постанови №663, підприємства, які при скеруванні працівників у відрядження за кордон забезпечують їх коштами у вільно конвертованій валюті, перераховують установлені у гривнях норми у долари США за прогнозним офіційним обмінним курсом на поточний рік національної валюти України до долара США на день видачі авансу. Нагадаємо, що під час перерахунку норм у 2001 році застосовується прогнозний офіційний курс національної валюти України до долара США - 6,3 гривні за 1 долар США.

Іноді буває ситуація, коли дата від'їзду працівника у закордонне відрядження не збігається з датою початку перебування його у країні, куди його скеровано. Наприклад, працівник зі Львова вирушає у відрядження до Вашингтона. Але літак до цього міста відлітає тільки з Києва. Тому, щоб вилетіти у відрядження до США, такому працівнику спочатку поїздом потрібно дістатися до столиці України і вже там сісти у літак. Отже, витрати за час перебування працівника у відрядженні на території України обраховуються у гривнях, у розмірах, передбачених Постановою №663 (таблиця 2).

Таблиця 2

Порядок включення витрат на харчування до рахунка вартості проживання в готелях Граничні норми добових для відряджень у межах України, грн
У разі якщо до рахунка вартості проживання в готелях не включаються витрати на харчування 18,00
У разі якщо до рахунка вартості проживання включаються витрати на:
- одноразове харчування 14,40
- дворазове харчування 10,80
- триразове харчування 7,20

Приклад розрахунку суми добових. Працівник підприємства "А" має вирушити у відрядження до США на 10 днів. Гранична норма добових у гривнях при відрядженні за кордон, якщо до рахунка вартості проживання в готелях не включаються витрати на харчування, дорівнює 252,00. Розрахунок добових у доларах: 252,00 грн : 6,3 грн х 10 = $400,00. (До речі, одна невелика піца в Америці коштує 15-20 "зелених". - Прим. редакції. )

Крім добових, відповідно до п. 1.10 Інструкції №59, відрядженому працівникові перед від'їздом видається грошовий аванс у межах суми, визначеної на оплату проїзду і наймання житлового приміщення.

Витрати з наймання житлового приміщення

Відповідно до розділу І Інструкції №59, до таких витрат потрібно включати фактичний розмір оплати за готель, мотель чи інший вид житла, з урахуванням побутових послуг, що надаються в них (прання, чищення, лагодження та прасування одягу), за користування холодильником, телевізором.

Витрати на проїзд

До таких витрат належать:

- витрати на проїзд до місця відрядження i назад;

- витрати на проїзд транспортом загального користування (крім таксі) до станції, пристані, аеропорту, якщо вони розташовані за межами населеного пункту, де постійно працює відряджений;

- витрати на проїзд міським транспортом загального користування (крім таксі) за місцем відрядження (згідно з підтвердними документами) відповідно до маршруту, узгодженого з керівником.

Крім цього, Інструкцією №59 також передбачено, що до витрат на проїзд належить і оплата за користування постільною білизною у поїздах, страхові платежі на транспорті та оплата податку на додану вартість за придбані проїзні документи.

Отже, працівник перед від'їздом у відрядження повинен одержати на руки певну суму грошей, яка складається з добових, витрат на проїзд та витрат на наймання житла. Частину цієї суми бухгалтер може розрахувати заздалегідь. Це добові і витрати на придбання квитка. Адже ми знаємо, що працівник їде у відрядження на певний час (у нашому прикладі це 10 днів), тому авіаквиток в обидва боки можна придбати в Україні. Для цього не обов'язково видавати працівнику валюту на руки - достатньо перерахувати гроші на рахунок авіакомпанії з призначенням платежу у платіжці: "На придбання квитка до Вашингтона для Петренка Івана Сидоровича". З копією цієї платіжки та особистим закордонним паспортом відряджуваний працівник одержить свій квиток у відділенні авіакомпанії.

На інші суми, які не можна визначити заздалегідь, підприємство має видати працівнику на руки валюту, суму якої визначають приблизно. А після повернення з відрядження протягом трьох робочих днів працівник зобов'язаний подати авансовий звіт про витрачену у відрядженні суму. У разі застосування корпоративних пластикових карток міжнародних платіжних систем такий звіт подається не пізніше 10 робочих днів. Але з дозволу керівника підприємства та за наявності поважних причин такий звіт можна подати і протягом 20 робочих днів.

Якщо працівник не повернув залишку коштів до каси підприємства, відповідна сума стягується бухгалтерією в установленому законодавством порядку: за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів - у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум* (Указ №436).

До авансового звіту додаються: посвідчення про відрядження, оформлене в установленому порядку, і документи в оригіналі про наймання житлового приміщення та проїзд. Адже, відповідно до п. 1.11 Інструкції №59, витрати на відрядження відшкодовуються лише за наявності документів в оригіналі, що підтверджують вартість цих витрат, а саме: транспортних квитків або транспортних рахунків (багажних квитанцій), рахунків готелів (мотелів), страхових полісів тощо. А ті витрати, що не підтверджені відповідними документами (крім добових витрат), працівникові не відшкодовуються, навіть якщо вони були пов'язані з цим відрядженням.

Отже, повертаючись до заголовка цього розділу, підрахуємо витрати підприємства на відрядження працівника за кордон згідно з поданим звітом.

Приклад 1. Працівник підприємства "А" одержав на відрядження $5000 і 200 грн. Повернувшись із відрядження, працівник на другий день подав розрахунок звіту за авансом, виданим на відрядження.

1. Транспортні витрати:

квитки на літак до Вашингтона і назад - $1000;

квитки на поїзд до Києва і назад (відрядження зі Львова) - 50 грн (ПДВ - 10 грн);

вартість постільної білизни в поїзді - 10 грн (ПДВ - 2 грн).

2. Проживання в готелі:

рахунок за проживання в готелі - $1200;

рахунок за одержані послуги в готелі - прання, користування холодильником, перегляд некомерційного телебачення - $500.

3. Користування міжміським телефоном у справах, пов'язаних з відрядженням, - $200; 4 грн.

4. Добові:

у валюті за час перебування в США - $400;

у гривнях за час перебування у Києві - 36,00 грн.

5. Залишок:

коштів у доларах, що їх повернув працівник, - $1700;

коштів у національній валюті України - немає.

Господарські операції прикладу відобразимо на рахунках бухобліку (таблиця 3).

Таблиця 3

№ з/п  Зміст господарської операції   Бухг. облік Податков. облік Сума, грн  
Д-т Кт ВД ВВ
1 Надійшли кошти з валютного рахунка до каси підприємства 302 312     $5000
27500
2 Надійшли кошти на видачу на відрядження в гривнях 301 311     200
3 Видано аванс у доларах 372 302     $5000
27500
4 Видано аванс у гривнях 372 301     200
Після затвердження авансового звіту
5 На підставі звіту віднесено на витрати суму витраченої готівки 3300 х 5,5 + 200 = 18350
Припустімо, що на дату затвердження авансового звіту курс становив 5,6 грн за 1 дол.
92 372   18680 18350
6 Повернено працівником невикористану суму доларів. Відповідно до П(С)БО 21, не використану у відрядженні валюту перераховують у гривні за курсом, який діяв на момент подання авансового звіту (докладніше про це див. нижче). Припустімо, він становив 5,6 грн за 1 дол.: 1700 х 5,6 = 9520 302 372     1700
9520
7 Визначено курсову різницю 1700 х (5,6 - 5,5) = 170 372 714 170   170
8 Наприкінці звітного періоду списано витрати, пов'язані з відрядженням, на фінансовий результат підприємства 791 92     18350
9 Списано суму курсової різниці на фінансовий результат підприємства 714 791     170

* Штрафні санкції застосовуються до осіб органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів, комерційних банків та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.

Що включається до витрат на відрядження

У свою чергу, пп. 5.4.8 Закону про прибуток визначає, що включається у витрати на відрядження фізичних осіб. Відповідно до нього, це такі витрати:

- на проїзд (включаючи перевезення багажу) як до місця відрядження і назад, так і за місцем відрядження у межах фактичних витрат відрядженої особи;

- оплата вартості проживання у готелях (мотелях), а також включених до таких рахунків витрат на харчування чи побутові послуги (прання, чищення, лагодження та прасування одягу, взуття чи білизни);

- наймання інших житлових приміщень;

- телефонні рахунки за розмови, безпосередньо пов'язані з відрядженням;

- оформлення закордонних паспортів, дозволів на в'їзд (віз);

- обов'язкове страхування;

- витрати на усний та письмовий переклад;

- інші документально оформлені витрати, пов'язані з правилами в'їзду та перебування у місці відрядження, включаючи будь-які збори і податки, що підлягають сплаті у зв'язку зі здійсненням таких витрат.

При віднесенні на валові витрати сум за відрядженням слід врахувати, що вони відносяться на валові витрати тільки після затвердження авансового звіту за курсом НБУ на дату його затвердження, а не в момент видачі особі, що відряджається, авансу на витрати на відрядження.

У свою чергу, при затвердженні авансового звіту необхідно врахувати такі особливості:

днем вибуття у відрядження вважається день відправлення поїзда, літака, автобуса або іншого транспортного засобу з місця постійної роботи відрядженого працівника;

днем прибуття із відрядження - день прибуття транспортного засобу до місця постійної роботи відрядженого працівника;

при відправленні транспортного засобу до 24-ї години включно днем вибуття у відрядження вважається поточна доба, а з 0-ї години і пізніше - наступна доба. Якщо станція, пристань, аеропорт розташовані за межами населеного пункту, де працює відряджений, у строк відрядження зараховується час, який потрібний для проїзду до станції, пристані, аеропорту.

Аналогічно визначається день прибуття відрядженого працівника до місця постійної роботи.

Говорячи про витрати, що включаються до валових витрат на відрядження, не зайвим буде нагадати, які ж витрати, незважаючи на те, що вони пов'язані з відрядженням, все-таки не включаються до валових витрат. До таких витрат належать: вартість алкогольних напоїв та тютюнових виробів, суми чайових (за винятком випадків, коли суми таких чайових включаються до рахунка згідно із законами країни перебування), плата за видовищні заходи. Крім цього, авансова готівка, витрачена на організацію та проведення прийомів, презентацій, свят, розваг та відпочинку, придбання та розповсюдження подарунків, придбання лотерей, участь в азартних іграх, фінансування особистих потреб фізичних осіб, не включається до складу витрат платника податку.

У тому випадку, коли у відрядженні відбулися витрати на організацію прийомів, презентацій i свят, придбання i розповсюдження подарунків, включаючи безоплатне роздавання зразків товарів або безоплатне надання послуг (виконання робіт) з рекламною метою, вони включаються до валових витрат підприємства, але не більше двох відсотків від оподатковуваного прибутку платника податку за попередній звітний (податковий) квартал. Зрозуміло, що для віднесення таких витрат до валових витрат необхідне їх документальне підтвердження.

Податковий облік відрядження за кордон

Відповідно до Закону про прибуток, витрати на відрядження особи, яка перебуває в трудових відносинах з платником податку, включаються до складу валових витрат платника податку. Але це можна зробити тільки за наявності документів, що підтверджують зв'язок такого відрядження з основною діяльністю підприємства, а саме: запрошень сторони, яка приймає і діяльність якої збігається з діяльністю підприємства, що скеровує у відрядження; укладеного договору (контракту) та інших документів, які врегульовують або засвідчують бажання встановити цивільно-правові відносини; документів, що засвідчують участь відрядженої особи в переговорах, конференціях або симпозіумах за тематикою, що стосується основної діяльності підприємства, яке відряджає працівника.

Бухгалтерський облік відрядження за кордон

Бухгалтерський облік відряджень за кордон регулюється в основному двома стандартами: П(С)БО 16 "Витрати" та П(С)БО 21 "Вплив змін валютних курсів" і, безумовно, Інструкцією №291 та Планом рахунків.

Що стосується витрат підприємства на відрядження, то, відповідно до П(С)БО 16 "Витрати":

- витрати на оплату службових відряджень персоналу цехів, дільниць включаються до складу загальновиробничих витрат;

- витрати на службові відрядження працівників апарату управління підприємством та іншого загальногосподарського персоналу включаються до складу адміністративних витрат;

- витрати на відрядження працівників, зайнятих збутом, включаються до складу витрат на збут.

На відміну від податкового обліку, в П(С)БО 16 "Витрати" не встановлено обмежень стосовно того, щоб на витрати підприємства були віднесені добові виключно в межах установлених Постановою №663 норм. Отже, у разі якщо за рішенням керівника підприємства відрядженому працівнику були відшкодовані добові в більшому розмірі, ніж передбачено Постановою №663, вся сума добових у бухгалтерському обліку включається до складу зазначених вище статей витрат.

Згідно з Інструкцією №291, сума авансу, видана у підзвіт працівникові, якого скеровують у службове відрядження, відображається за дебетом субрахунка 372 і кредитом рахунка 30 "Каса".

Що стосується питання відображення в бухгалтерському обліку курсових різниць виданої на відрядження валюти, то за відповіддю на це запитання треба звернутися до П(С)БО 21 "Вплив змін валютних курсів".

Отже, відповідно до П(С)БО 21 "Вплив змін валютних курсів", сума авансу в іноземній валюті, надана особам у рахунок платежів для придбання немонетарних активів (запасів, основних засобів, нематеріальних активів тощо) і отримання робіт і послуг, при включенні до вартості цих активів (робіт, послуг) перераховується у валюту звітності (національну валюту України - гривні) із застосуванням валютного курсу на дату сплати авансу. Тобто така операція на дату видачі авансу є немонетарною. Але коли працівник повертається із відрядження і повертає залишок коштів, ця заборгованість стає монетарною. А отже, на таку суму невитрачених коштів необхідно нараховувати курсові різниці.

Що стосується бухгалтерського обліку, то, відповідно до Інструкції №291, у бухгалтерському обліку доходи чи втрати, що виникли від курсових різниць, відображаються на рахунках класу 7 "Доходи і результати діяльності" та рахунках класу 9 "Витрати діяльності". Зокрема, на субрахунку 711 "Дохід від реалізації іноземної валюти" узагальнюється інформація про доходи від реалізації іноземної валюти.

На субрахунку 714 "Дохід від операційної курсової різниці" - інформація про доходи від курсових різниць за активами й зобов'язаннями підприємства, пов'язаними з операційною діяльністю підприємства. На субрахунку 744 "Дохід від неопераційної курсової різниці" узагальнюється інформація про курсові різниці за активами та зобов'язаннями в іноземній валюті, пов'язаними з фінансовою та інвестиційною діяльністю підприємства.

Що стосується 9-го класу рахунків "Витрати діяльності", то для бухгалтерського обліку операцій з валютою слід використовувати субрахунок 945 "Витрати від операційної курсової різниці", на якому ведеться облік втрат за активами й зобов'язаннями операційної діяльності підприємства від зміни курсу гривні до іноземної валюти. Втрати за активами й зобов'язаннями неопераційної діяльності підприємства від зміни курсу гривні до іноземної валюти відображаються на субрахунку 974 "Втрати від неопераційних курсових різниць".

Якщо підприємство для обліку витрат використовує 8-й клас рахунків або одночасно 8-й та 9-й класи, то втрати від впливу курсових різниць обліковуватимуться на рахунку 84 "Інші операційні витрати".

Приклад 2. У відрядження були скеровані два працівники підприємства: Петренко - до Німеччини, Сидоренко - до США.

Петренку видали аванс у сумі 3000 марок за курсом 2,4 грн за марку та 200 грн. На дату затвердження авансового звіту курс гривні до марки становив 2,45 грн за марку. Підраховано, що витрати на відрядження Петренка (враховуючи добові) становлять 2500 марок та 200 грн.

Сидоренку видали аванс у сумі 4000 доларів за курсом 5,5 грн за долар та 500 грн. Фактичні витрати на відрядження становили 3500 доларів та 400 грн (включаючи добові). На момент затвердження авансового звіту курс долара становив 5,4 грн за долар (таблиця 4 на с. 14).

Таблиця 4

№ з/п  Зміст господарської операції   Бухг. облік Податков. облік Сума, грн  
Д-т К-т ВД ВВ
1 Надійшли кошти з валютного рахунка до каси підприємства          
  для Петренка 302 312     3000 DM 7200
  для Сидоренка 302 302     $4000 22000
2 Надійшли кошти на видачу на відрядження в гривнях 200 + 500 = 700 грн 301 311     700
3 Видано аванс          
  Петренкові 372 302     3000 DM 7200
  Сидоренкові 372 302     $4000 22000
4 Видано аванс у гривнях 372 301     700
Після затвердження авансового звіту
5 На підставі звіту віднесено на витрати суму витраченої готівки          
  працівником Петренком 2500 х 2,4 + 200 = 6200 92 372   6325 6200
  працівником Сидоренком 3500 х 5,5 + 400 = 19650 92 372   19300 19650
6 Повернено невикористану суму працівником Петренком 500 х 2,45 = 1225 302 372     500
1225
  працівником Сидоренком 500 х 5,4 + 100 = 2800 302 372     500
2800
7 Визначено курсову різницю          
  від суми, поверненої Петренком 500 х (2,45 - 2,4) = 25 372 714 25 50 25
  від суми, поверненої Сидоренком 500 х (5,4 - 5,5) = 50 945 372     50
8 Наприкінці звітного періоду списано витрати, пов'язані з відрядженням, на фінансовий результат підприємства 791 92     25850
9 Списано на фінансовий результат суми курсових різниць 714
791
791
945
    25
50

Придбання підприємством валюти на відрядження

Постановою №127 установлено, що іноземна валюта придбавається уповноваженими банками за дорученням клієнтів. Підставою для купівлі іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України резидентами при здійсненні неторговельних операцій (відрядження) вважаються такі документи:

а) заявки з розрахунком витрат на відрядження за кордон;

б) документи, які мають силу договору;

в) укладені трудові договори (контракти) з нерезидентами;

г) інші документи.

Крім цього, підприємство, що має намір придбати валюту, подає до банку довідку державної податкової адміністрації (інспекції), в якій резидент зареєстрований як платник податків, із зазначенням інформації про основний поточний рахунок резидента у гривнях і поточний рахунок в іноземній валюті, визначений резидентом як рахунок, з якого здійснюються всі перерахування з метою виконання зобов'язань резидента перед нерезидентами в цій іноземній валюті, у випадку купівлі іноземної валюти першої групи Класифікатора (термін дії довідки - 90 днів).

При придбанні валюти, як відомо, необхідно сплатити збір до Пенсійного фонду з операції купівлі-продажу валюти. Цей збір сплачується юридичними та фізичними особами в розмірі 1% від суми в гривнях, витраченої на купівлю валюти, без урахування комісійної винагороди щодо цих операцій. Одночасно з перерахуванням коштів на купівлю іноземної валюти підприємство надає банку платіжне доручення на суму збору, яку необхідно сплатити до Пенсійного фонду України з операції купівлі іноземної валюти. Розрахунок збору до Пенсійного фонду здійснюється виходячи із суми в гривнях, що підлягає перерахуванню для купівлі іноземної валюти, помноженої на 0,01%. А відповідно до пп. 5.2.5 Закону про прибуток, сплачені (нараховані) суми збору в повному обсязі включаються до складу валових витрат платника податку на прибуток.

Крім цього, здійснюючи операції з купівлі-продажу валюти, не варто нехтувати і ст. 7 "Оподаткування операцій особливого виду" Закону про прибуток. Відповідно до п. 7.3 цього Закону:

балансова вартість іноземної валюти - це сума гривень, сплачена платником податку у зв'язку з її купівлею (без урахування комісійних або вартості інших послуг осіб, що здійснюють конверсійні (обмінні) операції за дорученням платника податку);

у разі купівлі іноземної валюти за гривні валові витрати або валові доходи платника податку не змінюються;

у разі купівлі однієї іноземної валюти за іншу іноземну валюту балансова вартість придбаної іноземної валюти визначається на рівні балансової вартості проданої іноземної валюти;

будь-яка іноземна валюта або заборгованість в іноземній валюті, що перебували на обліку платника податку на кінець звітного періоду, перераховуються в гривні за офіційним валютним (обмінним) курсом Національного банку України, що діяв на останній робочий день звітного періоду. При цьому додатна або від'ємна різниця між результатом такого перерахунку та балансовою вартістю іноземної валюти або заборгованості включається відповідно до валових доходів або валових витрат платника податку за наслідками звітного періоду.

Приклад 3. Підприємству для фінансування відрядження працівника потрібно придбати $5000. Комерційний курс банку становить 5,5 грн за $1. Офіційний курс Національного банку України на дату придбання валюти - 5,3 грн за $1. Комісійна винагорода банку за цю операцію становитиме 100 грн. Отже, виходячи з наведених даних зробимо розрахунок суми, яку необхідно перерахувати банку для придбання $5000.

1. 5000 х 5,5 = 27500 грн.

2. 27500 х 1% = 275 грн.

Отже, підприємство для придбання $5000 повинно перерахувати таку суму:

27500 + 275 + 100 = 27875 грн.

Господарські операції придбання валюти відобразимо на рахунках бухгалтерського обліку (таблиця 5).

Таблиця 5

№ з/п  Зміст господарської операції   Бухгалтерський облік Податковий облік Сума, грн  
Д-т К-т ВД ВВ
1 Перераховано суму в гривнях на купівлю $5000 за курсом 5,5 за $1 334 311     27500
2 Перераховано 1% збору до Пенсійного фонду 334 311     275
3 Перераховано комісійну винагороду банку 334 311     100
4 Нараховано і віднесено на витрати 92 651   275 275
    651 334      
5 Відображено витрати на сплату комісійної винагороди банку 685 334   100 100
    92 685 6    
6 Зараховано на валютний рахунок придбану іноземну валюту за курсом НБУ 312 334     $5000 26500
7 Відображено курсову різницю (5,5 - 5,3) х $5000 = 1000 945 334     1000
8 Наприкінці звітного періоду витрати списано на фінансові результати 791 92     375
    791 945     1000

І наостанку нагадаємо ще кілька обов'язкових правил, яких слід дотримуватися при операціях купівлі валюти.

Придбана іноземна валюта повинна бути використана протягом п'яти робочих днів з часу зарахування її на поточний рахунок підприємства на цілі, зазначені в заяві на купівлю іноземної валюти.

У разі порушення цих строків придбана іноземна валюта продається уповноваженим банком протягом п'яти робочих днів на міжбанківському валютному ринку України.

Додатна курсова різниця, що може виникнути за операцією, у разі продажу банком валюти при порушенні строків її використання щокварталу скеровується до Державного бюджету України, а від'ємна курсова різниця відноситься на результати господарської діяльності підприємства.


Нормативна база

1. Закон "Про прибуток". - Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств" в редакції Закону України від 22.05.97 р. №283/97-ВР.

2. КЗпП. - Кодекс законів про працю України.

3. Указ №436. - Указ Президента України від 12.06.95 р. №436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки".

4. Постанова №663. - Постанова Кабінету Міністрів України від 23.04.99 р. №663 "Про норми відшкодування витрат на відрядження в межах України та за кордон".

5. П(С)БО 16 "Витрати". - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 "Витрати", затверджене наказом Міністерства фінансів України від 31.12.99 р. №318.

6. П(С)БО 21 "Вплив змін валютних курсів". - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 21 "Вплив змін валютних курсів", затверджене наказом Мінфіну України від 10.08.2000 р. №193.

7. Інструкція №291 та План рахунків. - Наказ Мінфіну України від 30.11.99 р. №291 "Про затвердження Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій".

8. Інструкція №59. - Наказ Мінфіну України від 13.03.98 р. №59 "Про затвердження Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон".

9. Постанова №127. - Постанова Правління НБУ від 18.03.99 р. №127 "Про затвердження Правил здійснення операцій на міжбанківському валютному ринку України".

<< >>
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua