Нове число  Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#37 '2001: Практична бухгалтерія - Відрядження << >>

Перетин кордону

Останнім часом митниця намагається йти назустріч проханням громадян, які виїжджають за кордон, спрощуючи порядок декларування товарів та предметів, що переміщуються громадянами через митний кордон України. Про це та про інші питання, пов'язані з митницею, читайте в консультації заступника начальника Управління організації митного контролю Державної митної служби України Сергія СЬОМКИ.


Усне декларування може замінити митну декларацію

Що таке процедура усного декларування, яка запроваджується на українських митницях?

Усне декларування виглядає так. При проходженні митного контролю людина підходить до інспектора митниці і ЧЕСНО йому говорить, що вона має з собою під час перетину кордону України. При дотриманні певних умов можна навіть не заповнювати митну декларацію. Це, звичайно, значно спрощує митний контроль та перетин громадянами кордону.

22 березня 2001 року побачила світ Постанова Кабінету Міністрів України №260 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 р. №748". Нею врегульовано питання щодо можливості усного декларування товарів та предметів, що переміщуються громадянами через митний кордон України. Зокрема встановлено: "...Громадяни, які в'їжджають (виїжджають) в Україну, здійснюють декларування предметів, що переміщуються ними через митний кордон України, в усній формі, крім випадків переміщення предметів, які декларуються в обов'язковому порядку (є перелік таких товарів та предметів), або предметів в обсягах, що підлягають оподаткуванню".

Громадянин, незалежно від громадянства, перед проходженням митного контролю обов'язково має вписати у митну декларацію предмети, які є в переліку, що зазначається у бланку декларації, а також відомості про себе, тобто прізвище, ім'я, по батькові, серія та номер паспорта, місце проживання, громадянство, з якої країни і в яку країну їде, якщо їде транзитом через Україну, то куди саме, якщо з ним їдуть неповнолітні діти, така інформація також заноситься до митної декларації.

Декларуються письмово також кількість місць вантажу, що супроводжується, кількість місць вантажу, що не супроводжується, сума національної валюти, іншої валюти, валютних цінностей, вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння. Згідно з правилами, які діють з 01.10.2000 р., обов'язково потрібно вносити в митну декларацію суму готівкової валюти, якщо вона перевищує еквівалент 1000 доларів США, а для громадян України - платіжну картку, емітовану іноземним банком. До митної декларації обов'язково вносять транспортні засоби та предмети, що тимчасово ввозяться в Україну або вивозяться з України. Мається на увазі, наприклад, обладнання, що використовуватиметься у закордонному відрядженні, фото-, відеоапаратура тощо. Це потрібно для спрощення митної процедури при зворотному перетині кордону України.

На вивезення техдокументації необхідний дозвіл

У митну декларацію також належить записувати інформацію про наявність предметів, на переміщення яких треба мати дозвіл відповідних уповноважених органів. Це, зокрема, боєприпаси та зброя, вибухові речовини, наркотичні та психотропні речовини, твори мистецтва, культурні цінності, предмети старовини, друковані видання, інші носії інформації, отруйні та сильнодіючі речовини, радіоактивні матеріали, об'єкти флори та фауни, також продукти рослинного та тваринного походження, високочастотні прилади та засоби зв'язку. Є навіть перелік мобільних та радіотелефонів, на ввезення яких в Україну потрібен дозвіл "Укрчастотнагляду".

Але мобільні телефони, що працюють у стандартах, дозволених для використання в Україні, ввозяться без будь-яких дозволів. За кожною позицією цього переліку уповноважені державні органи мають видавати такі дозволи. Звичайно, тут застосовується диференційований підхід. Тобто якщо йдеться, наприклад, про друковані засоби, то це, ясна річ, не стосується сучасних періодичних видань або книг, які людина взяла з собою в дорогу. Мається на увазі різна технічна документація, що може містити певні технічні таємниці, або стародруки, або журнали, газети, що можуть становити історичну цінність.

Якщо це об'єкти флори та фауни - рослини, тварини, птахи, риби, - то для їх переміщення через митний кордон України необхідно мати дозвіл відповідних служб, зокрема епідемічного, санітарного та фітоконтролю, тому що такі організми можуть бути носіями хвороб або бути заборонені для ввезення-вивезення. Щодо продуктів харчування, то практично у всьому світі є норма, яка забороняє ввозити продукти без спеціального сертифіката. Особливо це актуально з огляду на те, що в Європі поширюється епідемія ящуру та "коров'ячого сказу". Імпорт продуктів харчування в Україну з деяких країн взагалі заборонений.

Без сертифікатів дозволяється ввозити продуктів харчування на суму до 50 євро

Також обов'язково декларується наявність товарів, що підлягають оподаткуванню. При ввезенні в Україну будь-яких товарів, куплених за кордоном або отриманих як подарунки, потрібно сплачувати належні платежі незалежно від того, купувалися ці товари для власного використання чи для подальшої реалізації. Є пільги для громадян, які в'їжджають в Україну авіаційним або залізничним транспортом, що виконує регулярні рейси на підставі міждержавних чи міжурядових угод.

При цьому ввезення товарів різного найменування на суму, еквівалентну 200 євро, або одного найменування на суму 300 євро, крім підакцизних товарів, не оподатковується. Також у цьому випадку без дозволу відповідних служб та сертифікатів якості дозволяється ввозити продукти харчування на суму до 50 євро (перелік таких продуктів та норми ввезення обумовлено постановою Кабінету Міністрів України №1043). Якщо ж громадянин перетинає митний кордон України іншим видом транспорту, чартерним рейсом, автомобільним, морським транспортом або пішки, то ці правила не діють, і зробити відповідні платежі доведеться, так би мовити, з нуля.

Якщо ж людина під час перетину митного кордону України не має з собою перелічених у бланку митної декларації товарів та предметів, має іноземну валюту до однієї тисячі доларів США та гривні у кількості до однієї тисячі, то можна не заповнювати митну декларацію, обмежитися усним декларуванням, пройти митний контроль у режимі "зеленого коридору", який, наприклад, функціонує в аеропорту "Бориспіль". Це, звичайно, значно спростить процедуру перетину кордону.

При поверненні із закордонної відпустки маю намір ввезти куплений там автомобіль. Які нововведення у митному оформленні авто з'явились останнім часом?

При запровадженні у лютому 2001 року Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання ринку автомобілів в Україні" планувалося шляхом багаторазового збільшення митних платежів на старі автомобілі зробити невигідним їх ввезення. Тепер, щоб перешкодити ухилянням від сплати податків, митниця застосовує контрдії.

З 1 липня поточного року митне оформлення ввезених легковиків здійснюється зі сплатою всіх обов'язкових платежів і лише у пунктах пропуску на митному кордоні України, безпосередньо при ввезенні таких авто на нашу територію.

Посвідчення на реєстрацію транспортного засобу в органах ДАІ оформлятимуть на митницях за місцем проживання власників таких товарів.

Але ці вимоги не поширюються на автомобілі, виготовлені до 1 січня 1999 року та у разі переїзду громадян на постійне місце проживання в Україну. Крім того, якщо людина перебувала у службовому відрядженні за межами України, вона має право ввезти автомобіль без сплати мита, акцизного збору і ПДВ на суму, що не перевищує 50% заробленої іноземної валюти. Але для цього треба підтвердити, що ви були відряджені організацією, яка частково або повністю фінансується з держбюджету, а також законність зароблених за кордоном грошей.


Відповіді на запитання читачів з питань валютного законодавства дає начальник Головного управління валютно-фінансового контролю ДПАУ Борис Михайлович ГОРБАНСЬКИЙ.

"Єдиноподатник" може відкрити картковий рахунок у валюті

Чи має право фізична особа, яка є суб'єктом підприємницької діяльності та платником єдиного податку, відкривати картковий рахунок в іноземній валюті?

Фізична особа, яка є суб'єктом підприємницької діяльності та платником єдиного податку, має право відкривати картковий рахунок в іноземній валюті. Порядок відкриття уповноваженими банками України зазначеного рахунка встановлено Інструкцією про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті, яка затверджена постановою Правління Національного банку України від 18.12.98 р. №527 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 24.12.98 р. за №819/3259. При цьому слід зазначити, що обраний підприємцем спосіб оподаткування доходів за єдиним податком не впливає на порядок відкриття карткового рахунка в іноземній валюті.

Згідно з підпунктом 6.2.17 цієї Інструкції, карткові рахунки в іноземній валюті відкриваються клієнтам відповідно до вимог цієї Інструкції щодо відкриття карткових рахунків у національній валюті на умовах договору про відкриття картрахунка і здійснення операцій із застосуванням платіжних карток.

Якщо в установі банку клієнту відкрито поточний рахунок, то картковий рахунок йому відкривається на підставі заяви про відкриття карткового рахунка та отримання платіжної картки і договору. У заяві про відкриття карткового рахунка та отримання платіжної картки, крім реквізитів, передбачених у додатках 1, 3 та 4 цієї Інструкції, при потребі зазначаються інші додаткові реквізити, встановлені установою банку та/або платіжною системою, які необхідні для ідентифікації держателя картки, визначення параметрів платіжної картки тощо.

Поточний рахунок в іноземній валюті фізичній особі - суб'єкту підприємницької діяльності відкривається на підставі договору, за умови пред'явлення паспорта чи іншого документа, що засвідчує особу, та подання до уповноваженого банку:

а) заяви встановленої форми (згідно з додатком 1);

б) копії свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи як суб'єкта підприємницької діяльності, засвідченої нотаріально чи органом, що видав свідоцтво;

в) картки зі зразками підписів (згідно з додатком 6), що надаються у присутності працівника банку, який відкриває рахунок, та засвідчуються цим працівником або нотаріально.

У разі відсутності в установі банку поточного рахунка клієнт подає документи, передбачені підпунктами 6,2.1, 6.2.2, 6,2.4-6,2.13 цієї Інструкції.

Операції за картковими рахунками здійснюються з урахуванням вимог, визначених цією Інструкцією та відповідними нормативно-правовими актами Національного банку України, що регулюють здійснення операцій із застосуванням платіжних карток.

Фізична особа не зобов'язана продавати валюту, яка надходить на її рахунок

Чи повинна фізична особа, яка є суб'єктом підприємницької діяльності та платником єдиного податку, здійснювати обов'язковий продаж надходжень в іноземній валюті?

Постановою Правління НБУ від 04.09.98 р. №349 "Про введення обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті на користь резидентів - юридичних осіб" встановлено, що на період до стабілізації ситуації на валютному ринку України 50 відсотків надходжень в іноземній валюті першої групи Класифікатора іноземних валют Національного банку України на користь резидентів - юридичних осіб підлягають обов'язковому продажу через уповноважені банки та уповноважені фінансові установи на міжбанківському валютному ринку України у порядку, встановленому Національним банком України, включаючи надходження на кореспондентські рахунки банків, починаючи з 4 вересня 1998 р., які не зараховані на поточні валютні рахунки клієнтів, за винятком випадків, передбачених у цій постанові.

Враховуючи викладене, оскільки обов'язковий продаж надходжень в іноземній валюті стосується лише надходжень в іноземній валюті на користь резидентів - юридичних осіб, то при надходженні іноземної валюти на користь фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності вона не підлягає обов'язковому продажу на міжбанківському валютному ринку України.

Послуги, які отримані від нерезидента й використовуються в Україні, обкладаються ПДВ

Чи повинне підприємство сплатити податок на додану вартість з юридичних послуг, отриманих за межами України від нерезидентів, якщо вони використовуватимуться в Україні?

Пунктом 2.2. статті 2 Закону України від 03.04.97 р. №168/97 "Про податок на додану вартість", який регламентує справляння податку на додану вартість, установлено, що платником податку є особа, яка ввозить (пересилає) товари на митну територію України або отримує від нерезидента роботи (послуги) для їх використання або споживання на митній території, України, за винятком фізичних осіб, не зареєстрованих як платники податку, в разі коли такі фізичні особи ввозять (пересилають) товари (предмети) в обсягах, що не підлягають оподаткуванню згідно із законодавством.

Відповідно до пункту 3.1 статті 3 зазначеного Закону, об'єктом обкладення податком на додану вартість є операції платників податку з ввезення (пересилання) товарів на митну територію України та отримання робіт (послуг), споживання на митній території України, у тому числі операції з ввезення (пересилання) майна за договорами оренди (лізингу), застави та іпотеки.

Таким чином, якщо послуги отримані від нерезидента для використання або споживання на митній території України, то вони підлягають обкладенню податком на додану вартість.

Основні норми переміщення валюти через митний кордон України
(постанова НБУ від 12.07.2000 р. №283)

Режим пере-
міщення  
Валюта, інші документи   Фізичні особи Примітки  
резиденти нерезиденти
Вивезення     Валюта України (гривні) До 1000 - усно.
До 10000 - МД.
Понад 10000 - форма 03
До 10000 - декларування.
Понад 10000 - форма 03
Форма 03 - індивідуальна ліцензія НБУ
Іноземна валюта (долари США) До 1000 - усно + раніше ввезена.
До 5000 - форма 01.
Понад 5000 - форма 03
До 1000 (усно) + раніше ввезена. До 5000 - форма 01.
Понад 5000 - форма 03
Форма 01 - довід ка уповноваже-
ного банку
Банківські метали (грами) До 100 До 100  
Документи, картки, чеки Усно: платіжні картки, іменні ощадні (вкладні) книжки Чеки, раніше ввезені  
Ввезення     Валюта України (гривні) До 1000 (усно) + раніше вивезена + форма 04 Раніше вивезена + форма 04 Форма 04 - інди-
відуальна ліцен- зія НБУ
Іноземна валюта (долари США) До 1000 - усно. До 10000 - МД. Понад 10000 - форма 05 До 1000 - усно. До 10000 - МД. Понад 10000 - форма 05 Форма 05 - спе-
ціальний дозвіл НБУ
Банківські метали (грами) До 100 + форма 05 До 1 00 + форма 05  
Документи, картки, чеки ($) Чеки до 1000 - усно.
Чеки до 50000 - МД.
Чеки понад 50000 - форма 05
Чеки до 1000 - усно.
Чеки до 50000 - МД.
Чеки понад 50000 - форма 05
Форма 05 - спеціальний дозвіл НБУ
Пересилання за межі України     Карбованці (банкноти, монети) 2 примірники кожного 2 примірники кожного  
Гривні (банкноти, монети) 1 примірник кожного 1 примірник кожного  
Долари США ($) До 100 До 100  
Іменні чеки ($) Раніше ввезені (переслані) Раніше ввезені (переслані)  
Пересилання в Україну   Долари США До 200 До 200  
Іменні чеки ($) До 10000 До 10000  
<< >>
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua