Нове число  Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#40'2001: Практична бухгалтерія - Дрібниці життя << >>

Дрібниці життя

Нещодавно до нас "повернулась" пільга з прибуткового податку при одержанні матдопомоги (див. "ДК" №29/2001). Тепер до сукупного оподатковуваного доходу не включаються "суми допомоги, вартість подарунків (призів), що надаються один раз на календарний рік у межах розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом на працездатну особу (нині це 311,3 грн - "ДК"), за рахунок юридичних, фізичних осіб та громадських організацій". Зрозуміло, що це набагато менше, ніж було раніше (до 02.03.2000 р. сума неоподатковуваної матдопомоги становила 12 мінімальних зарплат, а це 1416 грн). Ще один мінус: при проведенні річних перерахунків із сукупного річного доходу слід виключати суму допомоги, але в межах розміру прожиткового мінімуму в розрахунку на місяць, що діяв на кінець звітного календарного року.

Це означає, що якщо ви отримуєте матдопомогу в розмірі 311 грн у жовтні, а розмір прожиткового мінімуму в грудні зменшується до 250 грн, то вам "забагато подарували". Тому різницю (311 - 250 = 61 грн) потрібно включити в сукупний оподатковуваний дохід. Якщо ж у грудні величина прожиткового мінімуму зросте до 500 грн, то різницю ви отримати не зможете, оскільки в Декреті чітко сказано - один раз на рік.


Факт заниження або завищення суми податкових зобов'язань може бути наслідком арифметичної або методологічної помилки, допущеної платником податку в поданій ним податковій декларації. У першому випадку розмір штрафу становить 5% суми донарахованого податкового зобов'язання, але не менше одного н.м.д.г. (17 грн). У другому - 5% від суми недоплати за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку чи збору, але не менше десяти н.м.д.г. (170 грн). Що розуміють податківці під термінами "методологічна" і "арифметична" помилки, зазначено в листі ДПАУ від 06.07.2001 р. №9018/7/23-3317.

Арифметична помилка - помилка, "допущена платником податку при заповненні декларацій (розрахунків) або додатків до них, зокрема при виконанні арифметичних дій..., а також описки, допущені при перенесенні даних із додатків". Методологічна - помилка, "допущена платником податків при складанні ним декларації, яка полягає у неправильному застосуванні або незастосуванні ставок оподаткування чи коефіцієнтів при визначенні податкового зобов'язання...".


Якщо на підприємстві працює пенсіонер (хоча молодим у нас дорога, працюючі пенсіонери теж трапляються), бухгалтеру слід пам'ятати: із зарплати такого працівника не потрібно утримувати внески до Фонду соціального страхування на випадок безробіття. Про це говорить ст. 5 р. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2001 р. №1533-III. Але до бази нарахування збору заробітну плату пенсіонера необхідно включити. Адже до зазначеного Фонду сплачується 2,5% суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників (п. 2 ст. 1 Закону України "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" від 11.01.2001 р. №2213-III). 

Декретом КМУ "Про прибутковий податок з громадян" визначено, що до сукупного оподатковуваного доходу громадянина не включаються "суми плати за утримання та навчання дітей у дошкільних виховних закладах, закладах загальної середньої, професійно-технічної освіти, а також у державних вищих навчальних закладах освіти, розташованих на території України, за рахунок фізичних або юридичних осіб" (пп. "с" п. 1 ст. 5). Проте вік дітей цей пункт не визначає.

У цьому разі варто скористатися листом ДПАУ від 11.06.2001 р. №7676/7/17-0517 "Щодо визначення поняття "діти" при обкладанні прибутковим податком сум плати за навчання", де говориться таке: "...для надання цієї пільги громадянам у період навчання дітей, зокрема у державних вищих навчальних закладах освіти, слід дотримуватися обмеження віку дітей до 23 років"

<< >>
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua