Нове число  Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#40'2001: Практична бухгалтерія - Трафік << >>

Що нового?

Коротко

  • Згідно із Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про оплату праці", оплата праці працівникам підприємств здійснюється в першочерговому порядку (раніше - після сплати обов'язкових платежів). Закон затверджено Верховною Радою, але він ще не набрав чинності, тому що знаходиться на підписі у Президента.

  • Державна податкова адміністрація в листі №12058/7/16-21 повідомляє, що база обкладення ПДВ визначається з урахуванням інших обов'язкових податків і зборів (крім ПДВ), у т. ч. з урахуванням пенсійного збору.

  • Національний банк повідомляє, що у зв'язку з прийняттям постанови Правління НБУ №309 передбачено нові форми бланків деяких касових документів. Але до кінця поточного року дозволено використовувати бланки, виготовлені до запровадження змін, за умови доповнення їх необхідними реквізитами.

  • Національний банк і Державна пода ткова адміністрація листом №18-110/3369-5488, №12152/7/24-2217 "Щодо неприймання деякими установами банків розрахункових документів органів державної податкової служби на стягнення коштів з рахунків суб'єктів підприємницької діяльності з метою погашення їх податкового боргу" роз'яснюють, що на перехідний період органи податкової служби здійснюють заходи з погашення суми податкового боргу шляхом надання банку, що обслуговує платника податків, платіжної вимоги на суму податкового боргу або його частини.

  • Державна податкова адміністрація в листі №11843/7/16-1201 стверджує, що ПДВ, сплачений у зв'язку з придбанням товарів, вартість яких не відноситься до складу валових витрат виробництва (обігу), відшкодовується за рахунок відповідного джерела і до складу податкового кредиту не включається.


За підозри незаконного переказу кошти можуть бути арештовані в отримувача на термін до 5 днів

Постанова НБУ від 01.08.2001 р. №318 "Про затвердження Змін до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті"

Платник (стягувач) за відсутності у банку грошей на коррахунку повинен отримати від банку письмове повідомлення про неможливість перерахунку. У боржників банків за кредитами кошти списуватимуться за наказом банку, але завжди залишається можливість отримати кредит та скасувати доручення на договірне списання коштів, і банку доведеться користуватися лише заставленим майном. У договорі на розрахункове обслуговування передбачатиметься право на договірне списання банком з рахунка, яке оформлятиметься новим розрахунковим документом - Розпорядженням. Між клієнтами банків може активно використовуватися договірне списання коштів.

Офіційно запроваджено банківський арешт коштів в отримувача до п'ятьох днів за підозри про здійснення незаконного переказу (тобто банки отримали право заблокувати на строк до п'яти робочих днів переказані гроші на рахунку отримувача до з'ясування всіх обставин). При оформленні платіжок необхідно правильно зазначати код ЄДРПОУ (ЗКПО) одержувача, бо інакше кошти йому не зарахують протягом двох днів на з'ясування або відправлять назад.

Переглянути документ


Матеріальна допомога, що видається працівнику в кілька етапів, якщо її сукупний розмір не перевищує прожиткового мінімуму, не підлягає оподаткуванню

Лист ДПА України від 09.07.2001 р. №4550/6/17-0416 "Про матеріальну допомогу"

Законом України від 26.04.2001 р. №2405-III "Про внесення змін до статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" встановлено, що не включаються до сукупного оподатковуваного доходу суми допомоги, вартість подарунків (призів), що надаються один раз на календарний рік у межах розміру прожиткового мінімуму (в 2001 році - 331,05 грн).

На перший погляд, запроваджена норма не містить жодних підводних каменів, але вони є. Це слова "що надаються один раз на календарний рік". При буквальному розумінні цих слів може виникнути думка, що неоподатковувану допомогу слід отримувати одразу в повній сумі, тобто не можна отримати в один місяць 150 грн, а в інший 181,05 грн. Але це не так.

Матеріальна допомога, що видається працівнику вдруге, втретє, у якому б розмірі вона не була, якщо її сукупний розмір не перевищує прожиткового мінімуму, не підлягає оподаткуванню. Але незважаючи на це, ми рекомендуємо виплачувати працівникам матеріальну допомогу відразу в максимальному розмірі - 331,05 грн: так буде спокійніше і надійніше.


Перед реорганізацією та поділом підприємство повинно повністю розрахуватися з бюджетом

Лист ДПА України від 17.08.2001 р. №11202/7/16-1217-26 "Про оподаткування операцій при реорганізації підприємств"

Державна податкова адміністрація заявила, що не вважає операції з поділу підприємств такими, що підлягають обкладенню податком на прибуток та ПДВ. І це дуже приємно чути, хоча в Листі є й ложка дьогтю.

На дату передання основних засобів ДПА України вимагає здійснити коригування податкового кредиту, зменшивши його на суму податку, який припадає на неамортизовану частину таких фондів у підприємства, що ділиться. Оскільки заборонена будь-яка поступка податкового зобов'язання або податкового боргу платника податків третім особам, то для реорганізації підприємство має здійснити повні розрахунки з бюджетом.

Багатьох це розчарує. Адже часто реорганізацію якраз і проводять, щоб "скинути" борги всього підприємства на відокремлену його частину.

Переглянути документ


Обов'язково передбачте в угоді штрафні санкції за її невиконання, інакше будь-які надходження неустойки необхідно буде обкладати ПДВ

Лист ДПА України від 25.07.2001 р. №9049/7/16-1277 "Щодо обкладення податком на додану вартість отриманої неустойки"

Державна податкова адміністрація вважає, що якщо застосування штрафних санкцій не передбачено в договорі, то будь-які надходження коштів за поставлені товари (виконані роботи, надані послуги) необхідно розцінювати як компенсацію вартості цих товарів (робіт, послуг) й обкладати податком на додану вартість.

Однак, відповідно до статті 178 Цивільного кодексу, виконання зобов'язань може забезпечуватися згідно з законом або договором неустойкою (штрафом, пенею), заставою і поручительством. Тож якщо розмір неустойки зазначено в законі, в договорі про її розмір можна й замовчати. Однак щоб уникнути зайвих проблем, рекомендуємо продублювати розміри неустойки в договорі із закону щодо конкретного виду діяльності (наразі таких законів є три).

Переглянути документ


Податківці більше не дають 10 днів на виправлення арифметичних та методичних помилок в декларації про прибуток

Наказ ДПА України від 10.09.2001 р. №360 "Про затвердження податкового роз'яснення"

Затверджено Зміни до Рекомендацій щодо прийому та термінів розгляду податкових декларацій з податку на прибуток і механізму реалізації виявлених правопорушень. Ми першими повністю друкуємо цей важливий документ в його оновленій редакції.

Якщо через самостійно виявлені помилки у податковій декларації утворилась недоїмка, то разом із декларацією подається довідка про самоштрафування на 10 відсотків від недоїмки. Якщо помилки в декларації не призвели до появи недоїмки, довідка не подається.

При арифметичних та методологічних помилках штраф накладається відразу, а не через 10 днів і лише тоді, коли і після цього терміну помилку не виправлено, як було раніше. Попередня перевірка податкової декларації у відділах камеральних перевірок не проводиться.

Переглянути документ


Банкам дозволено отримувати комісію в іноземній валюті, якщо це пов'язано зі сплатою комісійних іноземному банку

Постанова НБУ від 20.08.2001 р. №357 "Про затвердження Змін до Правил використання готівкової іноземної валюти на території України"

Визначено, що використання готівкової іноземної валюти на території України як засобу платежу у випадках, що не передбачені цими Правилами, а також як застави дозволяється за умови отримання індивідуальної ліцензії Національного банку України.

Уповноважений банк може приймати в касу банку валюту як платіж за товари від повноважного представника юридичної особи - нерезидента лише за наявності копій сторінок паспорта, які залишаються в банку. Банкам дозволено отримувати комісію в іноземній валюті, якщо це пов'язано зі сплатою комісійних іноземному банку.

Підготував Віталій МОСЕЙЧУК

<< >>
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua