Нове число  Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#40'2001: Практична бухгалтерія - Почуття обов'язку << >>

Декларація про прибуток очима податківців

При арифметичних помилках у декларації про прибуток вам вже не дадуть 10 днів на виправлення помилок

Віталій МОСЕЙЧУК


Наказом ДПА України1 було затверджено Зміни до Рекомендацій щодо прийому та термінів розгляду податкових декларацій по податку на прибуток і механізму реалізації виявлених правопорушень.

Одразу звертаємо вашу увагу на те, що в цьому числі "Документів для роботи" на с. 68 ми першими повністю друкуємо цей важливий документ у його оновленій редакції. Сподіваємося, що це суттєво допоможе бухгалтерам при складанні Декларації про прибуток підприємства. Попередній матеріал з аналізом змін щодо самостійного виправлення помилок у декларації про прибуток див. у "ДК" №39

Якщо внаслідок помилок у звіті є недоїмка, то разом із новою декларацією - довідка про самостійну сплату штрафу

Основні зміни до Рекомендацій пов'язані із уточненням порядку виправлення помилок у звітах. Наприклад, якщо у майбутніх податкових періодах платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, такий платник податків зобов'язаний подати нову податкову декларацію, що містить виправлені показники (у Рекомендаціях навіть з'явився новий розділ 6 "Прийом та перевірка нової податкової декларації, що містить виправлені показники"). Однак у своїх Рекомендаціях податківці пішли далі і, крім уточненої декларації, пропонують за наявності недоїмки разом із новою декларацією подавати довідку про самостійне нарахування штрафу у розмірі десяти відсотків суми недоїмки, яка виникла в результаті виявлення помилок.


Зразок

Додаток 7
До Рекомендацій щодо прийому та термінів розгляду податкових декларацій з податку на прибуток та механізму реалізації виявлених правопорушень

Форма довідки про самостійне нарахування платником податку на прибуток штрафу у розмірі десяти відсотків суми недоїмки, яка виникла в результаті виявлення таким платником податку помилок, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації
PDF - 42Kb


У Рекомендаціях майже зникли згадки про попередню (камеральну) перевірку податкової декларації. Залишилася лише звичайна перевірка податкової звітності. До речі, про камеральну перевірку - незважаючи на зміни, які мали буцімто вилучити це слово з Рекомендацій, вона і далі зустрічається у Рекомендаціях аж чотири рази. Отже, камеральні перевірки залишаються, але не при прийнятті звітності.

При арифметичних та методологічних помилках у платників податків вже немає 10 днів на їх виправлення

У Рекомендаціях суттєво змінено процедуру штрафування при виявленні арифметичних та методологічних помилок у поданій декларації. Раніше при встановленні під час попереднього контролю (камеральній перевірці) факту заниження податкових зобов'язань через арифметичні чи методологічні помилки відповідальна особа державного податкового органу складала протокол про результати проведення попередньої перевірки (розгляду) квартальної (річної) звітності і письмово повідомляла про це платника податку з пропозицією добровільно сплатити в десятиденний термін донараховану суму податку та пеню.

Таким чином, навіть у разі помилки платник податку отримував 10 днів на її виправлення. При цьому фінансові санкції до такого платника податку не застосовувались, за винятком пені на донараховану суму. Тепер при заниженні через арифметичні чи методологічні помилки на платника податку одразу накладається штраф, відповідно до підпункту 17.1.4 Закону, у розмірі п'яти відсотків суми донарахованого податкового зобов'язання, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (17 грн).


Примітки:

1 Наказом ДПА України від 10.09.2001 р. №360 затверджено податкове роз'яснення щодо застосування другого речення другого абзацу пункту 5.1 Закону України від 21.12.2000 р. №2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платниками податку на прибуток підприємств. Закон надруковано у "Документах для роботи" №10/2001.


Що таке камеральна перевірка?

Поняття "камеральна перевірка" з'явилося в лексиконі податкових інспекцій у середині 90-х років. Означає воно попередню перевірку бухгалтерської і податкової звітності при її поданні в податкову інспекцію. У податкових інспекціях були спеціальні відділи, що здійснюють "вхідний контроль" усієї бухгалтерської звітності юридичних осіб - відділи камеральних перевірок. Їх головні функції: контроль за дотриманням термінів подання платниками податків звітності і перевірка комплектності документів, що їх подають підприємства, та правильності їх заповнення.

Як показало життя, цей крок був абсолютно обгрунтованим: багато помилок бухгалтерам вдавалося виправити вже на цьому, першому етапі їхніх відносин з податковою інспекцією і, відповідно, уникнути штрафних санкцій згодом. До речі, інститут камеральних перевірок закріплений у ст. 88 Податкового кодексу Росії, а в Україні камеральні перевірки при прийнятті звітності наразі не застосовуються (відповідно до підпункту 4.1.2 Закону).

<< >>
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua