Нове число  Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#41'2001: Практична бухгалтерія - Форум << >>

Форум

Яким чином у податковому обліку відображається поворотна фінансова допомога

Запитання:

Будьте ласкаві, відгукніться, хто знає! Яким чином відображається в податковому обліку поворотна допомога і чи є вона доходом підприємства, якщо була витрачена на виробництво, але незабаром буде повернена особі, яка її люб'язно надала?

Наперед вдячна за відповідь!

Відповідь "ДК": Віталій Дзьобан

http://www.dtkt.com.ua/debet/ukr/2000/38/38pr14.html

Запитання:

Дуже дякую за оперативну і вичерпну відповідь!!!

Та все ж незрозуміло, виходячи з таких численних протиріч, чи зможу я обгрунтовано довести свою правоту щодо несплати податку на прибуток з поворотної допомоги у разі позову районної податкової адміністрації з цього питання до мого підприємства?

З повагою Ганна.

Відповідь "ДК": Віталій Дзьобан

Гадаю, що так, хоча наперед передбачити рішення судді важко.

Відповідь: Stas

Дивіться аналогічні теми за попередні дати.

Відповідь: Vic

Це все було.

Відповідь: Ірина

Щоб Ви мали нормативну й інформаційну підтримку на випадок підтвердження правильності своїх дій, а саме, що ви не включаєте до валових доходів отриману фінансову допомогу, хочу порекомендувати: зайдіть в архів "ДК" №23/2000 в розділ "Податок на прибуток", там є лист ДПАУ від 22.02.2000 р. №878/6/15-1116 "Про оподаткування операцій з отримання і повернення запозичених коштів".

Зайдіть в архів "ДК" №29/2000 у розділ "Практичної бухгалтерії" "Семінар з читачами" - буде дуже хороша, на мій погляд, тематична добірка "Все, що ви хотіли знати про податок на прибуток".

І ще - обов'язково при укладенні договору такого типу пошліться на статті Цивільного кодексу України 374 і 375. Це вам не зашкодить, бо більше ніде в нашому законодавстві (знаю з особистого досвіду) офіційно не розкривається поняття фінансової допомоги (поворотної і безповоротної).

Відповідь: Annet

Велике спасибі за відповідь і рекомендації!!!

Відповідь: Tseytlin Evgen

Це неправильно. До доходу можна, а до витрат - ні. Рекомендую використати інший спосіб: позичальник стає комітентом, кредитор - комісіонером. Комітент доручає (договір комісії), а комісіонер бере на себе поставку ТМЦ. Термін виконання дорівнює терміну позики. Комітент перераховує гроші комісіонеру на придбання ТМЦ (податкових наслідків немає). Комісіонер весь термін позики витрачає на пошук ТМЦ, після чого пише комітенту звіт, що виконати умови договору (ціна маленька або партія велика, або якості потрібної немає...) не може. Гроші повертаються назад. Можна з відсотками, якщо в договорі закладено штрафні санкції.

Це найбезпечніший спосіб.

Відповідь: Stas

Скажіть-но, хто-небудь з учасників цієї теми: чому ми повинні весь час вивертатися, постійно думати, як "краще збрехати", "прикривати" і так законні операції (не тільки аналогічну) повсякденної діяльності? Врешті-решт збожеволіти можна буде. Це ж наскільки "сильною" (читай - високою) має бути кваліфікація наших бухгалтерів, щоб щодня не працювати, а "шукати виходи" з різноманітних ситуацій?

На тему. Було опубліковано в "Бухгалтерії" №38/2001. Прочитав і потішився за нас.

Вищий господарський суд України

Інформаційний лист №01-8/935 від 29.08.2001 р. "Про деякі питання практики застосування окремих норм чинного законодавства у вирішенні спорів".

У порядку інформації доводиться до відома позиція Вищого господарського суду України з деяких питань, пов'язаних із застосуванням у вирішенні спорів норм чинного законодавства.

Спори за участю податкових органів.

1.2. Чи включаються до валового доходу підприємств кошти, отримані у вигляді безвідсоткової позики на поворотній основі?

Відповідно до пункту 3.1 статті 3 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", об'єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду на суму валових витрат платника податку та суму амортизаційних відрахувань.

Згідно з пунктом 4.1. статті 4 цього Закону, валовий дохід - це загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за її межами.

Визначення терміна "доходи" містить пункт 3 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 3 "Звіт про фінансові результати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 р. №87, відповідно до якого доходами є збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобов'язань, які призводять до зростання власного капіталу (крім зростання капіталу за рахунок внесків власників).

Власним капіталом, згідно з названим Положенням, є частина в активах підприємства, що залишається після вирахування його зобов'язань. Статтею 374 Цивільного кодексу України визначено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає другій стороні (позичальникові) у власність (в оперативне управління) гроші або речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошей або рівну кількість речей того ж роду і якості. У результаті отримання позики зобов'язання зростають на суму, що дорівнює сумі позики, тобто сума власного капіталу позичальника не зростає.

Отже, сам факт отримання грошових коштів за договором позики не може свідчити про отримання доходу, оскільки таке джерело надходження коштів має своїм наслідком виникнення боргового зобов'язання.

Таким чином, ще раз (чи востаннє?) підтверджено законність невключення позики до валових доходів.

Тому неправильно буде включати до ВД при отриманні позики, а до ВВ - при поверненні. Навіть якщо отримання позики (допомоги) і повернення відбуваються в одному звітному періоді. Податкова буде задоволена: збільшуються ВД (і не заперечуватиме!!!), але до витрат включити не дозволить. І тут можна навести цитату з будь-якого листа ДПА на цю тему:

Лист від 22.02.2000 р. №878/6/15-1116

Щодо оподаткування операцій з одержання та повернення запозичених коштів Державна податкова адміністрація України... повідомляє.

Пункт 2. Аналогічно врегульованим у податковому обліку є питання повернення зазначених коштів і віднесення їх суми на валові витрати. Зокрема...

...Таким чином, зазначеним пунктом (підпунктом 7.9.2 статті 7. - Прим. Stas), а також статтею 5 зазначеного Закону України не передбачено віднесення коштів або вартості майна, що повертаються за договорами позики, на валові витрати.

Заступник голови Г. Оперенко

Лист від 30.06.2000 р. №9096/7/17-0517

ДПАУ розглянула запит про порядок включення до валового доходу і валових витрат фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності суми поворотної фінансової допомоги, наданої йому юридичною особою для поповнення оборотних коштів, і повідомляє.

... З урахуванням того, що позика підлягає поверненню, вона не вважається доходом позичальника, у цьому випадку фізичної особи (і фізична особа, і юридична особа домовляються на підставі одного і того ж пункту ЦК. Різницю бачить тільки ДПА. - Прим. Stas) - суб'єкта підприємницької діяльності, і тому не включається до валового доходу. Відповідно, позика не є об'єктом оподаткування (тут у них "помилочка" вийшла, напевне, надалі вони "виправилися". - Прим. Stas). Позика для фізичної особи стає об'єктом оподаткування за умови... (і далі умови. - Прим. Stas).

... Таким чином, зазначеним пунктом, а також ст. 5 цього Закону не передбачено віднесення коштів або вартості майна, які повертаються за договорами позики, на валові витрати.

Заступник голови Г. Бондаренко

Лист від 11.09.2000 р. №5081/6/15-1116

Державна податкова адміністрація Україниѕ повідомляє.

... Оскільки повернення платником податку позикових коштів або майна іншим особам - кредиторам не пов'язане з компенсацією вартості придбаних товарів (робіт, послуг), немає підстав для збільшення валових витрат платника податку на суму позикових коштів (вартість майна), що повертаються кредитору. Зазначене роз'яснення відповідає (!?!? - Stas) чинним нормам Закону.

Одночасно повідомляється, що урядовим проектом Податкового кодексу України, який 13.07.2000 р. прийнятий у першому читанні, передбачено спеціальний (зверніть увагу!!! ДПА залишає думку і хоче, разом з урядом, оподатковувати фінансову допомогу!!! - Прим. Stas) порядок оподаткування поворотної фінансової допомоги.

Заступник голови Г. Бондаренко

Ось так, на мій погляд.

Станіслав.

Відповідь: Оля

Якщо чітко дотримуватися умов договору (позичальник повертає ту ж суму і у тій же валюті, що брав, і в термін), при отриманні і поверненні позики не виникає податкових зобов'язань (ПДВ, податок на прибуток тощо) ні в позикодавця, ні у позичальника. Взяте в борг не можна вважати доходом, його треба повертати. Така думка Вищого господарського суду України (від 29.08.2001 р. №01-8/935).

Пошліться також на Закон України від 21.12.2000 р. №2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платника податків перед бюджетом і державними цільовими фондами", пп. 4.4.1 "Конфлікт інтересів", у якому говориться: "У разі коли норма закону або іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів або різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення у межах апеляційного узгодження приймається на користь платника податків".

А також на роз'яснення Міністерства юстиції України від 12.09.2000 р. №20-9-3873, згідно з яким листи ДПАУ мають лише роз'яснювальний та інформаційний характер і не повинні містити правових норм, тобто виконувати їх не обов'язково.

Відповідь: Оля

А для початку нехай ДПА, згідно із законами, а не своїми роз'яснювальними листами, доведе Вам, що поворотна фінансова допомога - це дохід. У Законі про прибуток є тільки трактування безповоротної фінансової допомоги! А це дві різні речі. І не забудьте про листи Державного комітету з питань регуляторної політики і підприємництва від 04.08.2000 р. №2-222/2717 і від 10.10.2000 р. №1-222/3836. У них така ж думка, як і в Арбітражного суду.

Успіху!

Як правильно виправити помилку в книзі обліку доходів та витрат

Запитання:

У звіті за другий квартал знайшла помилку. Як виправити її в книзі звітів?

Спасибі.

Відповідь "ДК": Віталій Дзьобан

Що таке "книга звітів"?

Відповідь: Женя

Книга обліку доходів та витрат.

Відповідь "ДК": Віталій Дзьобан

Виправлення помилки слід підтвердити підписом підприємця (головного бухгалтера) та зробити надпис "виправлено".

<< >>
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua