Нове число  Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#41'2001: Практична бухгалтерія - Дрібниці життя << >>

Дрібниці життя

Підприємства доволі часто укладають угоди з приватними підприємцями на "єдиному податку" (купівля-продаж товарів, надання різного роду послуг). Але при цьому можливі певні проблеми. Адже, як відомо, утримувати прибутковий податок з приватного підприємця не треба - за умови, що він сплатить його самостійно. Останній може цього і не зробити: свідомо чи просто забути. Якщо ж підприємство здійснить проплату підприємцю у період, за який не сплачено податок, то це тягне за собою такі ж наслідки, як і неутримання прибуткового з будь-якого працівника.

Щоб не потрапити в подібну ситуацію, потрібно вимагати у ПП оригінал Свідоцтва про державну реєстрацію та платіжне доручення про сплату прибуткового податку (єдиного податку). З цих документів не завадить зняти копії: тоді, у разі перевірки податківцями, неприємностей не мало би бути.


Із запровадженням нового соціального фонду (йдеться про Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України) побільшало клопотів не лише з нарахуванням та сплатою платежів, заповненням і поданням "зайвого" бланка звітності. Тепер на ваше підприємство може завітати страховий експерт з охорони праці.

Закон наділив таких посадовців досить широкими повноваженнями. Зокрема, страхові експерти з охорони праці мають право "безперешкодно та в будь-який час відвідувати підприємства для перевірки стану умов і безпеки праці та проведення профілактичної роботи з цих питань; вносити власникам підприємств, органам виконавчої влади, державного нагляду за охороною праці подання про порушення законодавства про охорону праці і вимагати вжиття економічних санкцій або притягнення до відповідальності посадових осіб, які допустили ці порушення, а також про заборону подальшої експлуатації робочих місць, дільниць і цехів, робота яких загрожує здоров'ю або життю працівників; складати протоколи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом".


Деякі підприємства сплачують зарплату в натуральному вигляді. Найчастіше це - продукція власного виробництва. Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оплату праці", "колективним договором, як виняток, може бути передбачено часткову виплату заробітної плати натурою (за цінами не нижче собівартості) в тих галузях або за тими професіями, де така виплата, що еквівалентна за вартістю оплаті праці у грошовому виразі, є звичайною або бажаною для працівників".

Але в такому випадку не варто забувати, що "у разі ... натуральних виплат у рахунок оплати праці фізичним особам, що перебувають у трудових відносинах з платником податку,.. база оподаткування визначається виходячи з фактичної ціни операції, але не нижчої за звичайні ціни" (ст.4.2 Закону про ПДВ). Таким чином, оскільки доходи, одержані в натуральній формі, зараховуються до сукупного оподатковуваного доходу за ринковими цінами, базою для утримання прибуткового податку є вартість товару з урахуванням ПДВ.

<< >>
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua