Нове число  Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#41'2001: Практична бухгалтерія - Що нового? << >>

Що нового?

Огляд новин податкового та бухгалтерського законодавства

Коротко

  • Фонд соціального страхування по тимчасовій втраті працездатності Постановою від 19.09.2001 р. №33 "Про розміри допомоги при народженні дитини і допомоги на поховання" встановив розміри допомоги при народженні дитини - 177 грн (з 01.10.2001 р. - 180 грн), а на поховання - 166 грн.

  • Кабмін постановою від 26.09.2001 р. №1269 затвердив порядок ведення книги обліку доходів і витрат. Постанова набирає чинності з дня опублікування. Серед госпсуб'єктів (що не є платниками ПДВ) книга доходів і витрат ведеться платниками єдиного податку і госпсуб'єктами, що провадять діяльність на підставі спеціального торгового патенту. Книга підлягає реєстрації в податковому органі. Термін реєстрації книги - 2 робочі дні. Реєстрація здійснюється безкоштовно.

  • Листом від 23.08.2001 р. №11516/7/ 17-0217 ДПА повідомляє, що, згідно з ГОСТ 7190-93 "Вироби лікеро-горілчані. Загальні технічні умови", до лікеро-горілчаних виробів зараховані слабоградусні (слабоалкогольні) напої, що мають міцність 6,0-12,0%, масову концентрацію загального екстракту 4,5-10,0 г/100 куб. см, цукор 0,2-0,7 г/100 куб. см. Отже, алкогольні напої "Бренді-кола", "Ром-кола", "Джин-тонік" належать до групи лікеро-горілчаних виробів.

  • Президент України підписав Закон "Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення і оподаткування особистих речей, товарів, транспортних засобів, які ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України". Закон набирає чинності через 45 днів від дня його опублікування. Згідно із законом, від оподаткування в цьому випадку звільняється сільськогосподарська продукція, отримана громадянами-резидентами як натуральна плата за виконану роботу в країнах СНД, і плодоовочева продукція, вирощена громадянами-резидентами на особистих присадибних ділянках межуючих держав.


Зарплату можна підвищувати навіть за наявності боргів за нею

Указ Президента від 24.09.2001 р. №890/2001 "Про визнання таким, що втратив чинність, Указу Президента України від 31 серпня 1998 року №958"

Визнано таким, що втратив чинність, Указ Президента від 31.08.98 р. №958/98 "Про додаткові заходи щодо стримування штучного зростання заборгованості з заробітної плати", згідно з яким на підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності, які мають заборгованість із заробітної плати, тарифні ставки, посадові оклади, діючі розміри премій, доплат та надбавок не можуть підвищуватися в період до погашення заборгованості, крім випадків, передбачених актами Кабінету Міністрів України.

Указ перш за все корисний для державних підприємств і розв'язує їх керівникам руки щодо заробітної плати. Але постає питання: який сенс у підвищенні зарплати, якщо добровільно її не виплачують? Лише якщо стягнеш її в судовому порядку та з компенсацією...

Переглянути документ


Ціну відшкодування ПДВ спитай у Держказначейства

Постанова Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. №1270 "Про впорядкування відшкодування податку на додану вартість та розрахунків з бюджетом"

Визначено новий, ускладнений порядок альтернативного відшкодування ПДВ. Для цього всі учасники взаємозаліку відкриватимуть рахунки в Держказначействі, і через них проходитимуть спеціально виділені кошти для взаємозаліку. Удвічі збільшилася кількість необхідних для проведення взаємозаліку документів.

При відшкодуванні ПДВ на суму понад 300 тисяч гривень необхідно отримати погодження в ДПА України (раніше взаємозаліки за будь-якими сумами можна було проводити на місцевому рівні). Ліквідовано відшкодування ПДВ за рахунок майна іншого платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Переглянути документ


Довідка для купівлі валюти стала простішою

Роз'яснення ДПА України від 05.09.2001 р. №11960/7/22-3117 "Роз'яснення до запитів ДПА"

Затверджено Методичні рекомендації до порядку видачі довідки державної податкової адміністрації (інспекції) для купівлі іноземної валюти, які передбачають нову форму довідки державної податкової адміністрації (інспекції) для цієї операції. Довідка для купівлі валюти стала простішою, відповідно, для її отримання потрібно менше документів.

Нова форма довідки вже не містить граф: про поточний рахунок у національній валюті, який визначений як основний; про стан заборгованості перед бюджетом на дату видачі довідки (у цій графі просто зазначалася сума цієї заборгованості, але її наявність не була підставою для відмови у видачі довідки); про наявність кредиторської заборгованості підприємства з оплати товару (послуги), для якого придбавається іноземна валюта; про інші види зобов'язань перед нерезидентами в іноземній валюті.

Переглянути документ


Нове Положення про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів) мало чим відрізняється від попереднього

Наказ Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 06.09.2001 р. №201 "Про затвердження Положення про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів)"

Визначено оновлені вимоги до форми зовнішньоекономічних договорів (контрактів). Вимога до подвійного підпису зовнішньоекономічного договору юридичної особи назавжди пішла в історію.

Тепер базисні умови поставки повинні подаватися відповідно до Міжнародних правил інтерпретації комерційних термінів чинної редакції.

Отож може виникнути думка, що тепер дозволено використовувати у зовнішньоекономічних контрактах правила ІНКОТЕРМС-2000. На жаль, вони досі не є чинними в Україні.

Переглянути документ


Підприємства-монополісти повинні вносити суми платежів у зв'язку з перевищенням розрахункової величини фонду оплати праці з липня 2001 року, а не квітня

Лист ДПА України від 16.08.2001 р. № 11135/7/15-0117 "Про надання роз'яснення"

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2001 р. №738 "Про затвердження Порядку визначення сум, що вносяться до державного бюджету підприємствами-монополістами у 2001 році та I кварталі 2002 р. у зв'язку з перевищенням розрахункової величини фонду оплати праці" (надалі - Порядок) було визначено умови розрахунку перевищення фонду оплати праці підприємств-монополістів починаючи з квітня 2001 року, однак Порядок було затверджено не до 1 квітня, а 27 червня 2001 року.

Отож підприємства-монополісти отримали три місяці несплати сум, що вносяться до державного бюджету у зв'язку з перевищенням розрахункової величини фонду оплати праці, оподаткування яких здійснюється за ставкою оподаткування прибутку.

Тобто монополістам не треба платити податку за квітень, травень і червень 2001 року. Особливо це буде приємно для тепло- та водопостачальних підприємств, які з 2001 року визначають розрахункову величину фонду оплати праці без урахування індексу обсягів виробництва.

Переглянути документ


Страховка для автовласників подешевшала на 5 відсотків. А для байкерів - аж на 6,6 відсотка

Постанова Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. №1228 "Про затвердження розмірів страхових платежів за звичайними договорами обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів на території України"

Зменшено вартість страхових полісів цивільної відповідальності для власників транспортних засобів на 5 відсотків.

З'явилася окрема страховка для легкових автомобілів пасажиромісткістю до 8 осіб включно з об'ємом двигуна понад 3 літри (раніше такі автомобілі страхувалися за категорією понад 2 літри). Застрахувати відповідальність за такого монстра обійдеться в 141 гривню на рік.

Запроваджено знижку в 30 відсотків на страховку для власників транспортних засобів - пенсіонерів (громадян України), які особисто керують легковими автомобілями виробництва колишнього СРСР, виготовленими до 1992 року, з робочим об'ємом двигуна від 2000 (включно) до 3000 куб. сантиметрів.

<< >>
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua