Нове число  Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#42'2001: Практична бухгалтерія - Практика << >>

Скільки коштує нагодувати дитину

Якщо дотримуватися норм, встановлених Кабміном, то виписування розрахункових квитанцій при торгівлі в кожній їдальні середньої школи коштуватиме 1500 - 2000 грн на місяць

Анатолій ДЕМСЬКИЙ, аудитор


Постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2000 р. №1336 на виконання положень Закону України від 01.06.2000 р. №1776-ІІІ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування і послуг" затверджено Перелік окремих форм і умов провадження діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг, яким дозволено здійснювати розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок і книг обліку розрахункових операцій.

Пунктом 5 Переліку визначено, що без застосування реєстраторів розрахункових операцій дозволяється продаж страв і безалкогольних напоїв у буфетах вищих навчальних закладів, у їдальнях і буфетах загальноосвітніх шкіл і профтехучилищ під час проведення занять, а також підприємств УТОС та УТОГ, але з обов'язковим використанням розрахункових книжок і книг обліку розрахункових операцій. У разі перевищення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій (а він на нині встановлений у розмірі 200 тис. грн) застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим.

Тепер уявіть собі школу. У середньому перерва триває 10-15 хвилин. Працівники громадського харчування за такий короткий проміжок часу повинні не тільки всіх обслужити, але й видати кожному розрахункову квитанцію (нехай навіть спрощену). Скільки можна обслужити учнів за той час, який тратиться на виписування злощасних квитанцій? Адже ще треба дати решту.

А тепер давайте пригадаємо, що крім "звичайних" дітей, є ще діти, які мають пільги (щодо вартості харчування). Наприклад, діти-сироти, діти з малозабезпечених сімей, також є діти, яким потрібне дієтичне харчування. Відповідно, ціни на одні і ті ж продукти харчування в різних випадках різні (у середньому від 10 до 70 копійок).

Зазвичай у їдальні працюють 3-4 працівники, тому навантаження на кожного дуже велике. На прохання дитини дати йому бутерброд звучатиме відповідь: "Почекай, я спочатку випишу розрахункову квитанцію".

Тепер уявімо, що одне підприємство (яке годує школярів) має таких шкільних їдалень 10-20. Скільки треба придбати і зареєструвати розрахункових книжок на місяць? А скільки це коштуватиме підприємству (не забудьте, що до розрахункових книжок ще є книги обліку розрахункових операцій)?

Про який "дохід" підприємства, яке часто має й дотацію з бюджету, взагалі може йтися? При попередньому підрахунку деяких підприємств м. Києва сума "витрат" вражаюча - 1500-2000 грн на місяць.

Який же вихід? А він є. Підпунктом 13.1 пункту 13 Положення про форму і зміст розрахункових документів передбачено, що за поданням міністерств та інших центральних органів виконавчої влади для підприємств та організацій, що належать до їхньої сфери управління, Державна податкова адміністрація України може встановити іншу форму і зміст розрахункових документів.

Також підпунктом 12.1 пункту 12 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок визначено, що за поданням міністерств та інших центральних органів виконавчої влади для підприємств і організацій, що належать до їхньої сфери управління, Державна податкова адміністрація України може встановити інший порядок реєстрації і ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок.

Це означає, що для встановлення інших форм розрахункових документів підприємства, зокрема ті, які годують наших дітей, повинні звернутися (бажано зі своїми "рацпропозиціями") або до Міністерства освіти, або до Міністерства торгівлі, або до міської адміністрації, а ще краще - і туди, і туди, і туди. Час бити в дзвони!

А відповідним міністерствам - скомпонувати ваші пропозиції й опрацювати результати, а потім ці результати подати з проханням на розгляд до ДПАУ. І тоді справу буде зроблено.

Для встановлення інших форм розрахункових документів підприємства, зокрема ті, які годують наших дітей, повинні звернутися (бажано зі своїми "рацпропозиціями") або до Міністерства освіти, або до Міністерства торгівлі, або до міської адміністрації.

<< >>
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua