Нове число  Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#42'2001: Практична бухгалтерія - Почуття обов'язку << >>

Друга книга для "єдиноподатника"

Для платників єдиного податку - фізичних осіб придумали нову Книгу обліку доходів та витрат, а стару за ф. №10 ще не скасовано. На щастя, нова Книга стосується не всіх і порядок її заповнення поки що не затверджений

Віталій МОСЕЙЧУК


Постановою уряду1 затверджено нову форму Книги обліку доходів та витрат для фізичних осіб - платників єдиного податку та неплатників ПДВ, які здійснюють продаж товарів (надання послуг) за пільговим торговим патентом.

Як відомо, така книга ведеться замість реєстратора розрахункових операцій, і, властиво, саме її ведення і є умовою звільнення від застосування касового апарата.2

Одразу заспокоїмо дві найпоширеніші категорії платників, звільнені від застосування РРО: платників фіксованого прибуткового податку та тих господарників, які придбали спеціальний торговельний патент, - вас нова Книга обліку доходів та витрат не стосується.

Підприємці - платники єдиного податку вже ведуть одну Книгу обліку доходів та витрат (далі - Книга ф. №10).3 При цьому обов'язковому заповненню підлягають лише графи "період обліку", "витрати на виробництво продукції", "суми виручки (доходу)", "чистий дохід".

Платник єдиного податку самостійно подає для реєстрації до податкового органу необхідну кількість книг обліку доходів і витрат. Аркуші Книги нумеруються, прошиваються, скріплюються печаткою податкового органу. Книги обліку доходів і витрат затверджуються підписом керівника податкового органу або його заступника.

Книга ф. №10 ведеться на кожного найманого працівника.

Постає запитання: "Невже тепер платники єдиного податку, які торгують за готівку, вестимуть по дві книги обліку доходів та витрат"? Сподіваємося, що до цього не дійде, особливо для фізичних осіб - платників єдиного податку. Найімовірніше, для них буде збережено лише одну, нову форму Книги обліку доходів та витрат, а от іншим підприємцям (неплатникам ПДВ, які застосовують пільгові торгові патенти), напевно, доведеться вести дві форми книг: одну - з метою оподаткування, а іншу - для розрахунків зі споживачами.

Це ненормально, і ми просимо ДПА України цивілізовано вирішити це питання шляхом внесення змін до Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку. Аналогічна ситуація - з підприємцями, які перебувають на звичайній системі оподаткування, не є платниками ПДВ та мають пільговий торговельний патент.

Нова книга ведеться за кожною операцією, а не за підсумками дня

Наразі платникам єдиного податку - фізичним особам при торгівлі за готівку, можливо, доведеться вести дві (!) Книги обліку доходів та витрат

Отже, Книга ф. №10 не замінює нову Книгу обліку доходів та витрат, однак ведення нової Книги обліку доходів та витрат запросто може замінити ведення платниками єдиного податку - фізичними особами Книги ф. №10. Адже в ній вони повинні заповнювати лише чотири графи ("період обліку", "витрати на виробництво продукції", "суми виручки (доходу)", "чистий дохід"), а не п'ять, як за новою Книгою. На жаль, у новій Книзі немає даних про чистий дохід, проте сподіваємося, ДПА України погодиться, що з метою оподаткування платникам єдиного податку ця графа не потрібна, але цей показник застосовується і у звітності.

Незважаючи на більшу кількість показників, у старій Книзі немає даних про порядковий номер запису і вона може вестися за підсумками торгового дня, а от нова Книга обліку доходів та витрат ведеться за кожною господарською операцією.

Щоправда, через відсутність затвердженого порядку заповнення Книги це лише наше припущення, та на його користь свідчить те, що у новій Книзі зазначається дата здійснення операції і сума виручки від продажу товарів (надання послуг) з окремим підсумком за день, відповідно, має бути окремий облік виручки хоча би за видами товарів.

Отже, тепер двом категоріям платників: фізичним особам - платникам єдиного податку та суб'єктам підприємницької діяльності, які є неплатниками ПДВ та працюють за пільговим торговим патентом, доведеться вести нову Книгу обліку доходів та витрат. А платники єдиного податку, які торгують за готівку або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), вестимуть аж дві Книги обліку доходів та витрат (платники єдиного податку - фізичні особи, які торгують лише за безготівковим розрахунком без застосування платіжних карток, про нову Книгу обліку доходів та витрат можуть спокійно забути).

Неплатникам ПДВ, які торгують за пільговим патентом, теж не позаздриш. Їм теж додано нову облікову форму, а якщо вони її не застосовуватимуть, то мусять використовувати реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки.

Хто ж конкретно мається на увазі під цією категорією?

Вочевидь, це є суб'єкти підприємницької діяльності - фізичні особи на звичайній системі оподаткування, які провадять торговельну діяльність не з лотків та прилавків на ринках (такі особи не придбавають торговельних патентів), а в стаціонарних приміщеннях на ринку (магазинах, кіосках, палатках), і сплачують ринковий збір (плату) за місце для торгівлі продукцією в межах ринків усіх форм власності.

Такі фізичні особи є платниками ринкового збору4 та не є платниками ПДВ, адже, відповідно до закону5, платником ПДВ є особа, яка провадить на митній території України підприємницьку діяльність з торгівлі за готівкові кошти незалежно від обсягів продажу, за винятком фізичних осіб, які здійснюють торгівлю на умовах сплати ринкового збору в порядку, встановленому законодавством. Однак таких осіб дуже мало, вони майже всі перейшли на сплату єдиного податку. Серед юридичних осіб таких "пільговиків", що не застосовують РРО, наразі немає.


Примітки:

1 Постанова Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. №1269 "Про затвердження Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат" ще не набрала чинності.

2Пункт 6 статті 9 Закону України від 06.07.95 р. №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Така сама умова звільнення від застосування реєстраторів закладена в пункті 8 статті 9 цього закону для неплатників ПДВ, які здійснюють продаж товарів (надання послуг) за пільговим торговим патентом.

3Згідно з Порядком видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку, який затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 29.10.99 р. №599 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.11.99 р. за №752/4045.

4Відповідно до статті 4 Указу Президента України від 28.06.99 р. №761/99 "Про впорядкування механізму сплати ринкового збору".

5Згідно з пунктом 2.3 статті 2 Закону України від 03.04.97 р. №168/97-ВР "Про податок на додану вартість".


Що буде, якщо не вести нову Книгу обліку доходів та витрат?

Форма Книги обліку доходів та витрат затверджується Державною податковою адміністрацією. Прошнурована і пронумерована Книга реєструється в органі державної податкової служби за місцем державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

Нова Книга обліку доходів та витрат є умовою звільнення підприємців-"єдиноподатників" від застосування реєстраторів розрахункових операцій. Отже, якщо не ведеться Книга, то слід застосовувати реєстратори та розрахункові книжки, і навпаки. Якщо не буде ні Книги, ні реєстраторів розрахункових операцій та розрахункових книжок, то застосовуватиметься 5-кратний штраф від вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, як за непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій або проведення їх без використання розрахункової книжки. Тому вести нову Книгу обліку доходів та витрат треба ретельно і зберігати її слід теж 3 роки.


Коли можна отримати пільговий торговий патент?

Пільговий торговий патент видається суб'єктам підприємницької діяльності або їх структурним (відокремленим) підрозділам, які провадять торговельну діяльність виключно з використанням таких видів товарів вітчизняного виробництва:

поштові марки, листівки, вітальні листівки та конверти непогашені, ящики, коробки, мішки, сумки та інша тара з дерева, паперу та картону, що використовується для поштових відправлень підприємствами Державного комітету зв'язку України, і фурнітура до них; періодичні видання друкованих засобів масової інформації, що мають реєстраційні свідоцтва, видані уповноваженими органами України, книги, брошури, альбоми, нотні видання, буклети, плакати, картографічна продукція, що видаються юридичними особами - резидентами України;

проїзні квитки;

товари народних промислів (крім антикварних та тих, що становлять культурну цінність згідно з переліком, що встановлюється Міністерством культури України);

готові лікарські засоби (лікарські препарати, ліки, медикаменти, предмети догляду, перев'язувальні матеріали та інше медичне приладдя) та вітаміни для населення; ветеринарні препарати, папір туалетний, зубні паста та порошки, косметичні серветки, дитячі пелюшки, тампони, інші види санітарно-гігієнічних виробів з целюлози або її замінників, термометри, індивідуальні діагностичні прилади (незалежно від країни їх походження);

вугілля, вугільні брикети, паливо пічне побутове, газ освітлювальний і газ скраплений, торф паливний кусковий, торф'яні брикети і дрова для продажу населенню;

мило господарське, а також сірники (незалежно від країни їх походження);

насіння овочевих, баштанних, квіткових культур, кормових коренеплодів та картоплі (незалежно від країни його походження).


Постанова КМУ від 26.09.2001 р. №1269

Про затвердження Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат

Відповідно до статті 9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"*, Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Затвердити Порядок ведення книги обліку доходів і витрат, що додається.

2. Державній податковій адміністрації встановити контроль за дотриманням суб'єктами підприємницької діяльності Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат, затвердженого згідно з пунктом 1 цієї постанови.

3. Ця постанова набирає чинності з дня опублікування.

Прем'єр-міністр України А. КІНАХ

Порядок ведення Книги обліку доходів і витрат

1. Книга обліку доходів і витрат (далі - Книга) ведеться суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється згідно із законодавством з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (у тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку), а також особами, які мають пільговий торговий патент для продажу товарів (крім підакцизних) (надання послуг) відповідно до законодавства з питань патентування деяких видів підприємницької діяльності, якщо такі особи не є платниками податку на додану вартість згідно із законодавством (далі - суб'єкти підприємницької діяльності).

2. Прошнурована і пронумерована Книга реєструється в органі державної податкової служби за місцем державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності (далі - орган реєстрації).

До органу реєстрації подається належним чином оформлений примірник Книги разом із заявою про її реєстрацію, у якій зазначаються:

найменування, місцезнаходження, банківські реквізити, ідентифікаційний код - для юридичної особи;

прізвище, ім'я, по батькові, паспортні дані, місце проживання, ідентифікаційний номер платника податків та інших обов'язкових платежів - для фізичної особи;

номер та дата видачі суб'єкту підприємницької діяльності свідоцтва про сплату єдиного податку або номер, дата видачі та термін дії пільгового торгового патенту.

Книга реєструється безоплатно протягом двох робочих днів з дати подання зазначених документів. На титульному аркуші Книги зазначаються загальна кількість сторінок, відомості про орган реєстрації, дата реєстрації та номер запису в журналі обліку зареєстрованих книг. Ці відомості засвідчуються підписом посадової особи, яка провела реєстрацію, та скріплюються печаткою органу реєстрації.

Журнал обліку зареєстрованих книг ведеться органом реєстрації.

3. Форма Книги затверджується Державною податковою адміністрацією.

4. Записи у Книзі виконуються розбірливо кульковою або чорнильною ручкою. У разі внесення виправлень новий запис засвідчується підписом суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи або підписом керівника суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи.

5. Суб'єктом підприємницької діяльності до Книги заносяться такі відомості:

порядковий номер запису;

дата здійснення операції, пов'язаної з проведеними витратами і/або отриманим доходом;

сума витрат за фактом їх здійснення, в тому числі заробітна плата найманого працівника;

сума вартості товарів, отриманих для їх продажу (надання послуг);

сума виручки від продажу товарів (надання послуг) - з підсумком за день.

6. Книга зберігається у суб'єкта підприємницької діяльності протягом 3 років після виконання останнього запису.


* Кодифікований Закон України від 06.07.95 р. №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" див. у спецдодатку для передплатників "Все про твій апарат".

Додаток 10 до Інструкції про прибутковий податок з громадян

Форма №10

Книга обліку доходів і витрат, яку ведуть громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності протягом календарного року
Період обліку (день, тиждень, місяць, рік) Кількість виготовленої продукції, наданих послуг (од. виміру) Витрати на виробництво продукції (грн) Кількість проданої продукції, (наданих послуг) (од. виміру) Ціна продажу продукції (послуг) (грн) Сума виручки (доходу) (грн) Чистий дохід (грн)
1 2 3 4 5 6 7
             

Примітка. За необхідності, з урахуванням специфіки окремих видів діяльності, до Книги обліку доходів і витрат, за погодженням з податковою інспекцією, можуть бути внесені зміни і доповнення.

Майбутня Книга обліку доходів і витрат (форма ще має бути офіційно затверджена ДПАУ)
Порядковий номер запису Дата здійснення операції, пов'язаної з проведеними витратами і/або отриманим доходом Сума витрат за фактом їх здійснення, в тому числі заробітна плата найманого працівника Сума вартості товарів, отриманих для їх продажу (надання послуг) Сума виручки від продажу товарів (надання послуг) - з підсумком за день
1 2 3 4 5
         
<< >>
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua