Нове число  Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#42'2001: Практична бухгалтерія - Почуття обов'язку << >>

Страховка у правах

Страховка для автовласників подешевшала на 5 відсотків

Віталій МОСЕЙЧУК


Постановою Кабінету Міністрів України1 зменшено вартість страхових полісів цивільної відповідальності для власників транспортних засобів на 5 відсотків.

Нагадаємо, що згідно з попереднім дещо шокуючим рішенням уряду2 розміри страхових платежів за договорами обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів зросли у 9 разів.

Тепер розміри страхових платежів за звичайними договорами обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів на території України встановлено в менших розмірах і в гривнях, а не в неоподатковуваних мінімумах доходів громадян. Отож для обчислення суми страховки тепер немає потреби робити математичні підрахунки.

Нижче пропонуємо шкалу вартості страхування легкового та вантажного автомобіля терміном на 1 рік з урахуванням останніх змін.

Шкала вартості страхування автотранспорту (терміном на 1 рік і з урахуванням останніх змін), грн

№ з/п Процедура, вид страхування транспортного засобу Попередні умови Теперішні умови Зменшення, %
Страховий платіж за легкові автомобілі пасажиромісткістю до 8 осіб включно (за 1 рік)
1. З робочим об'ємом двигуна до 1500 куб. см включно 74,8 (4,4 неоподатковуваних мінімумів) 71 - 5,1
2. З робочим об'ємом двигуна від 1500 (включно) куб. см до 2000 куб. см 98,6 грн (5,8 неоподатковуваних мінімумів) 94 - 4,7
3. З робочим об'ємом двигуна від 2000 (включно) куб. см до 3000 куб. см 146,2 грн (8,6 неоподатковуваних мінімумів) 139 - 4,9
4. З робочим об'ємом двигуна понад 3000 куб. см (включно) 146,2 грн (8,6 неоподатковуваних мінімумів) 141 - 3,6
Страховий платіж за вантажні автомобілі (за 1 рік):
5. Вантажопідйомністю до 2 тонн 176,8 грн (10,4 неоподатковуваних мінімумів) 168 - 5,0
6. Вантажопідйомністю понад 2 тонни 195,5 грн (11,5 неоподатковуваних мінімумів) 186 - 4,9
Страховий платіж за причепи до вантажних автомобілів
7. Причепи до вантажних автомобілів 59,5 грн (3,5 неоподатковуваних мінімумів) 57 - 4,2
Страховий платіж за мотоцикли та моторолери
8. Мотоцикли та моторолери 28,9 грн (1,75 неоподатковуваних мінімумів) 27 - 6,6

Що таке цивільна відповідальність власників транспортних засобів?

Обов'язкове страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів передбачено законом3. Відповідно до статті 450 Цивільного кодексу, організації і громадяни, діяльність яких пов'язана з підвищеною небезпекою для оточення (транспортні, будівельні організації, промислові підприємства, власники автомобілів та ін.), зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану джерелом підвищеної небезпеки, якщо не доведуть, що шкоду нанесено внаслідок непереборної сили або умислу потерпілого. Страховка дає можливість звільнити себе від необхідності надання будь-яких доказів та відшкодування шкоди.

Шкода відшкодовується третім особам. "Третіми" особами вважаються всі особи, яким завдана шкода транспортним засобом внаслідок дорожньо-транспортної пригоди. Словом, це всі постраждалі пасажири, пішоходи, інші водії та їхнє майно тощо.

До цього переліку не входять страховики (страхові компанії можна назвати першими особами) та страхувальники (ті, хто застрахував свою цивільну відповідальність, - це другі особи),

Таким чином, якщо ви, маючи страховку цивільної відповідальності власника транспортного засобу, завдали ненавмисної шкоди здоров'ю, життю інших осіб, то страхова компанія за вас відшкодовує до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8500 грн) і в розмірі 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день укладення договору страхування (25500 грн) - у разі майнової шкоди.

За відсутність страховки вам загрожує лише попередження

Розбіжності у правових документах на користь водіїв. Незважаючи на те, що Правилами дорожнього руху страховка передбачена4, Кодекс про адміністративні правопорушення санкцій конкретно за відсутність страховки не містить. У такому випадку застосовується універсальна стаття 125 "Інші порушення правил дорожнього руху", санкція за якою - лише попередження працівника ДАІ.

Незважаючи на таку велику радість, рекомендуємо все-таки страхувати свою цивільну відповідальність, інакше у разі аварії з вашої вини вам доведеться відповідати за повною програмою - навіть своїм майном. Це щодо цивільної відповідальності.

Тепер про адміністративну відповідальність. Теоретично, отримавши чотири попередження про відсутність страховки, ви можете опинитися на перескладанні Правил дорожнього руху із марудною заміною документів. Але для цього на вас має влаштувати "полювання" щонайменш районна ДАІ у повному складі. Щоправда, про такі випадки застосування "санкцій" для тих, у кого немає страховки, наразі не чути.

Загалом, аналізуючи документ, можна сказати, що уряд зекономив автовласникам три літри бензину на рік - приблизно стільки його можна придбати за 5 гривень.

Витрати на страхування цивільної відповідальності - до валових

Відповідно до підпункту 5.4.6 Закону України від 22.05.97 р. №283/97-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств", до валових витрат відносяться будь-які витрати зі страхування ризиків загибелі врожаю, транспортування продукції платника податку; цивільної відповідальності, пов'язаної з експлуатацією транспортних засобів, що перебувають у складі основних фондів платника податку. Причому незалежно від того, є фонди виробничими чи невиробничими.

Бухгалтерські проведення страхування цивільної відповідальності власника транспортних засобів

№ з/п Зміст господарської операції Дебет Кредит
1. Нараховано суму страхових платежів 23, 91, 92, 93, 94 655
2. Сплачено за страхові поліси страховій компанії 655 311

Примітки:

1 1 Постанова Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. №1228 "Про затвердження розмірів страхових платежів за звичайними договорами обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів на території України". (Опублікована в "УК" №180 04.10.2001 р. Чинна з 15.10.2001 р.).

2 Постанова Кабінету Міністрів України від 27.05.2000 р. №842 "Про внесення змін і доповнень до деяких постанов Кабінету Міністрів України" (див. "Документи для роботи" №24/2000).

3 Пункт 24 статті 6 Закону України від 07.03.96 р. №85/96-ВР "Про страхування".

4Підпункт "е" пункту 2.1 Правил дорожнього руху.


Що змінилося в цивільному страхуванні власників транспортних засобів

  • Тарифи на страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів зменшилися в середньому на 5 відсотків. Для мотоциклів та моторолерів зниження максимальне - 6 відсотків.
  • З'явилася окрема страховка для легкових автомобілів пасажиромісткістю до 8 чоловік включно з об'ємом двигуна понад 3 літри (раніше такі автомобілі страхувалися за категорією понад 2 літри). Застрахувати відповідальність за такого монстра обійдеться не так уже й дорого - 141 гривню на рік.
  • Запроваджено знижку 30 відсотків на страховку власників транспортних засобів - пенсіонерів (громадян України), які особисто керують легковими автомобілями виробництва колишнього СРСР, виготовленими до 1992 року, з робочим об'ємом двигуна від 2000 (включно) до 3000 куб. сантиметрів.

    Постанова КМУ від 26.09.2001 р. №1228
    Про затвердження розмірів страхових платежів за звичайними договорами обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів на території України

<< >>
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua