Нове число  Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#42'2001: Практична бухгалтерія - Зворотний зв'язок << >>

Формальний привід

Нова форма платіжного доручення змінилась незначно. Основні зміни - у порядку її заповнення

Віталій МОСЕЙЧУК


Коментар у "ДК" №40 за 2001 рік

Стаття: Нове життя з четвертого кварталу

Автор: Віталій МОСЕЙЧУК

Ім'я: Олексій Мельник, e-maіl: [email protected]іl.pl.ua

Оцінка: Добрий

Як же не мінялася форма платіжного доручення? Адже у форму внесено два додаткові реквізити: "Дата валютування" і "Код операції" (для випадку, коли один з учасників операції - нерезидент).

Більшості підприємців це справді не стосується, але ж форма платіжного доручення таки змінилася.


До 1 жовтня цього року у розрахунках було дозволено використовувати старі бланки розрахункових документів за умови доповнення їх реквізитами, передбаченими новою Інструкцією про безготівкові розрахунки. Переважної більшості підприємців це не стосується, адже саме форму найбільш популярного розрахункового документа - платіжних доручень - змінено практично не було.

І все ж таки, на прохання читача, - які саме це зміни?

По-перше, у даті платіжного доручення замість цифр "20__ р." тепер застосовуються "200_ р."

По-друге, з'явилася віртуальна графа "Дата валютування", в якій зазначається дата, починаючи з якої гроші переходять у власність отримувача. Але її у формі платіжного доручення немає - тому вона і віртуальна. Її можна буде застосовувати на практиці з 17 травня 2002 року, як це передбачено Законом1, причому її доведеться вписувати самостійно під графою "Одержано банком".

Третя зміна у формі найбільш помітна - невеликий прямокутник справа під графою "Сума". Це місце для зазначення коду операції. Він заповнюється, якщо платник або одержувач (стягувач) платежу (або вони разом) - це особи, які відповідно до чинного законодавства є нерезидентами. Поле містить дані про зміст операції, а також код країни, в якій одержувач платежу зареєстрований як юридична особа (для фізичних осіб - країна постійного проживання). Ці дані мають відображатися як семизначний цифровий код, а саме: перші чотири знаки - код операції за стандартною класифікацією платіжного балансу, останні три знаки - код країни одержувача платежу за Класифікатором країн світу (ДК007-96). Але більшості платників податків ця графа теж не стосується.

Найбільші зміни - не у формі платіжки, а в порядку її заповнення

Однак найбільші зміни за останній період сталися не у формах платіжних доручень, а в порядку їх заповнення. Головна зміна полягає в порядку заповнення платіжного доручення, і це - графи рахунка одержувача "Кредит рах. №". У цій графі зазначається номер рахунка одержувача в банку. Якщо одержувач - це орган Державного казначейства (фінансова установа), який здійснює платіж за дорученням свого клієнта, то зазначається номер рахунка цього органу Державного казначейства (фінансової установи).

Ця графа складається із двох прямокутників, які стоять один над одним. І тепер треба заповнювати верхній прямокутник, а не нижній (хоча це не принципово: банки приймають платіжки без різниці в заповнених прямокутниках). І ще - тепер платіжне доручення можна заповнити і від руки (кульковою ручкою, чорнилом темного кольору), а раніше його треба було друкувати.

Тепер якщо сума розрахункового документа виражена в цілих гривнях (у графі "Сума", а не "Сума словами"!), то замість копійок проставляють два нулі "00", а раніше, якщо сума розрахункового документа була виражена в цілих гривнях, то зазначалося "00 копійок" або "00 коп.".


PDF-48Kb

  • Нова форма платіжного доручення (з 01.10.2001 р.)
  • Попередня форма платіжного доручення (до 01.10.2001 р.)

Примітки:

1 Закон України від 05.04.2001 р. №2346-ІІІ "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні".


Банки приймають і старі форми платіжних доручень

Незважаючи на те, що старі форми платіжних доручень не повинні застосовуватися з 1 жовтня 2001 року, через малі, майже непомітні зміни в них, факти відмови банків у їх прийнятті (за умови доповнення реквізитами) після 1 жовтня 2001 року мені невідомі (банки не бажають псувати нерви своїм клієнтам, які витратили кошти на бланки попередніх форм, а за застосування попередніх доповнених форм жодних санкцій немає). А при розрахунках у системі "клієнт-банк" це навіть неможливо зробити. Отож щоб захистити себе від майбутніх змін у розрахункових документах, користуйтеся системами "клієнт-банк" - і хай про форму документів болить голова у банку.

<< >>
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua