Нове число  Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#42'2001: Практична бухгалтерія - Зворотний зв'язок << >>

Посередників не пропонувати

Щоб оплата навчання дітей не оподатковувалася, гроші від фірм-спонсорів повинні отримувати не батьки, а безпосередньо навчальні заклади

Віталій МОСЕЙЧУК


Добрий день!

Прочитав у "ДК" №39 статтю про пільги на прибутковий податок з громадян, що оплачують навчання дітей у державних вузах.

Не зрозумів, що не включається у мій сукупний оподатковуваний дохід - сума плати за навчання моєї дитини при оплаті з моєї зарплати чи сума спонсорської допомоги мені на навчання моєї дитини?

З повагою Любомир


Як відомо, суми плати за навчання дітей1 та за утримання в дошкільних виховних закладах не включаються до сукупного оподатковуваного доходу тих громадян - платників податку, на користь яких юридичною або фізичною особою були проведені такі виплати. Тобто така оплата не включається до сукупного оподатковуваного доходу дітей, а не батьків. Якщо гроші були перераховані батькам, які потім оплатили навчання, то в батьків буде оподаткування, а у дітей - ні. Отже, важливо дотримуватися саме принципу безпосередньої оплати від джерела коштів на користь дітей без транзиту через батьків, оскільки при перерахунку коштів батькам це не буде перерахунок для оплати навчання: зрозуміло, що батьки не є навчальним закладом.

З іншого боку, може виникнути думка, що суми на навчання дітей із зарплати батьків мають бути виключені з-під оподаткування за підсумками року. Але це не так. Стаття 5 Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" передбачає два винятки щодо перерахувань громадянами коштів: перший - не враховуються при поданні декларації про сукупний оподатковуваний дохід за звітний рік суми, які перераховуються платниками прибуткового податку на пенсійні рахунки, відкриті в уповноважених холдинговою компанією "Київміськбуд" банках (підпункт "ф" пункту 1 статті Декрету); другий - внески до благодійних установ та організацій, але не більше чотирьох відсотків суми задекларованого сукупного оподатковуваного доходу за звітний рік (підпункт "к" пункту 1 статті 5 Декрету). Застосувати перший випадок для навчання дітей неможливо ("Київміськбуд" не є навчальним закладом). Отже, залишається другий.

Таким чином, якщо ви бажаєте навчати дітей без оподаткування за власний кошт, то вам необхідно робити цільові перерахунки до благодійної організації, яка, у свою чергу, здійснить перерахунок навчальному закладу. Спонсори вашої дитини можуть не перераховувати кошти благодійній організації (хоча для них це вигідно, хоча би через зменшення валових витрат для спонсорів - юридичних осіб та оподатковуваного доходу для фізичних осіб), а здійснювати перерахунки безпосередньо навчальному закладу на користь вашої дитини. В іншому випадку частина вашої зарплати чи спонсорська допомога вам для дитини буде оподатковуватися.

P. S. При наданні пільги на навчання дітей, зокрема в державних вищих навчальних закладах, ДПА України дотримується обмеження віку студентів до 23 років. Про це йдеться в Листі ДПА України від 11.06.2001 р. №7676/7/17-0517 "Щодо визначення поняття "діти" при обкладанні прибутковим податком сум плати за навчання" (див. "Документи для роботи" №32/2001).


Примітки:

1 Відповідно до підпункту "с" пункту 1 статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.92 р. №13-92 "Про прибутковий податок з громадян" (із відповідними змінами та доповненнями) та пункту 5.21 Інструкції про прибутковий податок з громадян, яка затверджена наказом ДПА України від 25.12.98 р. №650, до сукупного оподатковуваного доходу, одержаного громадянами в період, за який здійснюється оподаткування, не включаються суми плати за утримання та навчання дітей у дошкільних виховних закладах, закладах загальної середньої, професійно-технічної освіти, а також у державних вищих навчальних закладах України за рахунок фізичних або юридичних осіб.


Деякі коди благодійних організацій

Навчальні заклади не є благодійними організаціями, бо вони не отримують грошей за свої послуги, в тому числі навчання; в них інші ознаки неприбуткових організацій: 0005 - у благодійних фондів (організацій) та 0014 - у науково-дослідних установ та вищих навчальних закладів ІІІ - ІV рівнів акредитації, внесених до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, 0002 - в установ, організацій, які створені органами державної влади України, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів, та 0004 - в установ, організацій, які створені органами місцевого самоврядування, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів.

<< >>
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua