Нове число  Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#45'2001: Практична бухгалтерія - Податковий облік << >>

Авансовий платіж краще не зменшувати. Штрафують

Микола НЕРОДА, аудитор


Аванси з прибутку перестали бути такими "безневинними", як раніше. Повідомлення про результати розрахунку авансового платежу податку на прибуток вважається тепер податковою декларацією. А це означає, що за зменшення сум авансових внесків підприємства будуть штрафувати як за несплату податку на прибуток.

Сплата авансових платежів - багаторічний обов'язок підприємств будь-якої форми власності, передбачений положеннями Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств". Як визначено у п. 16.7 ст. 16 Закону, авансові внески сплачують за підсумками першого і другого місяця звітного (податкового) кварталу до 20-го числа другого і третього місяця такого кварталу відповідно.

При цьому для платників податків передбачається певне полегшення в тому, що за відхилення розмірів сплачених авансових внесків від розмірів внесків, перерахованих за результатами звітного кварталу, штрафні санкції не застосовуються.

А ще листом Державної податкової адміністрації України від 26.12.97 р. №15-0417/10-10715 було дано роз'яснення з приводу того, що фінансова санкція в розмірі 10% належних до сплати платежів за ненадання або невчасне надання державній податковій адміністрації повідомлень про авансові платежі, а також неподання в установи банку платіжних документів на сплату авансових внесків не застосовується.

Зазвичай бухгалтери багатьох підприємств часто користувалися "полегшенням", наданим законодавством зі сплати платежів до бюджету, й у повідомленні про результати розрахунку авансового внеску податку на прибуток1 проставляли вельми приблизні суми, а то й взагалі прочерки.

Хтось, можливо, просто не хотів утруднювати себе розрахунками. Але багато хто навмисне зменшував платіж.

Однак ситуація змінилася після набрання чинності з 01.04.2001 р. більшою частиною статей Закону України від 21.12.2000 р. №2181 "Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами".

Пунктом 1.11 ст. 1 Закону дано визначення податкової декларації як документа, що його платник податків подає контролюючому органу в терміни і за формою, встановлені законодавством, на підставі якого нараховується і/або сплачується податок, збір (обов'язковий платіж).

Отже, повідомлення про результати розрахунку авансового платежу податку на прибуток набуло нового статусу.

Як відомо, при перевірці декларацій з податку на додану вартість податківці роблять вибірку місячних оборотів як продажу, так і придбання товарів (робіт, послуг). Побачивши, що з ПДВ було нараховано зобов'язання, а довідка щодо авансового платежу здана з прочерками, працівники податкової служби, як мінімум, висловлять сумніви з приводу відсутності у підприємства прибутку.

Крім того, якщо уважно вчитатися в зміст п. 16.7 Закону про оподаткування прибутку, то з'ясується, що ним передбачено перевірку розмірів авансового платежу.

А це означає, що податкові (контролюючі) органи під час перевірки сум авансових внесків можуть застосовувати до підприємств санкції згідно зі ст. 17 Закону №2181.

Із цього випливає, що, якщо контролюючий орган виявить недоплату з авансового платежу податку на прибуток, він донарахує суму податкового зобов'язання, і підприємство-платник буде зобов'язане заплатити штраф у розмірі 5% від суми недоплати за кожен із податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу)2.

Таким чином, недоплата авансів з прибутку означає для підприємств штрафні санкції.

І аванси з прибутку перестали бути такими "безневинними", як раніше. Адже звітні періоди для податку на прибуток залишилися незмінними: квартал і рік. Чи варто вимагати від платників "кредитування" бюджету і штрафувати за невиконання вимоги?


Примітки:

1 Його форма затверджена наказом ДПА України від 04.08.97 р. №279.

2 Починаючи з податкового періоду, на який випадає така недоплата, і закінчуючи податковим періодом, в якому такий платник отримав податкове повідомлення від контролюючого органу, але не більше за 25% такої суми і не менше за 170 грн (10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).


Навіщо треба було зменшувати авансові платежі

Припустімо, в самому кінці серпня фірма отримала передоплату (адже багато хто вважає за краще працювати саме так). Звичайно, ця сума є валовим доходом. Але до кінця цього місяця відвантажити товари (продукцію) замовнику чи що-небудь придбати (виготовити) для нього підприємство вже не встигає. У податковому обліку це спричиняє відсутність валових витрат, що призводить до збільшення податкового прибутку, а отже, і розміру авансового внеску за цим податком.

Знаючи, що вже на початку вересня витрати з'являться, за звітний квартал (у нашому випадку це III квартал) усе стане на місця і загалом квартальний податок буде обчислений у повному розмірі, підприємство в своєму повідомленні зазначало меншу суму.

Навіщо ж підприємству платити більше, адже штрафів немає?

<< >>
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua