го аппетита
Нове число  Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#45'2001: Практична бухгалтерія - Клубний день << >>

Клубний день

Клуби бухгалтерів очима бухгалтерів та організаторів

Українські клуби бухгалтерів ставлять перед собою не так уже й багато завдань: проаналізувати поточні зміни в законодавстві, розглянути, як це все відобразиться в оподаткуванні та бухгалтерському обліку, відповісти на запитання бухгалтерів. Пріоритет інформаційно-консультаційного спрямування клубів можна пояснити тим, що переважно саме на ці послуги сформувався попит серед бухгалтерів. Часті та глобальні зміни у бухобліку вже неможливо було проаналізувати самостійно або відвідуючи лише семінари, передплачуючи пресу. Бухгалтери потребували професійного спілкування з колегами. Так виникли професійні бухгалтерські клуби.

Характерним для більшості клубів, що діють сьогодні, є обслуговування бухгалтерів тих підприємств, з якими укладено договір на інформаційно-консультаційне обслуговування. Більшість клубів налічує 20-50 постійних членів (ті, з якими підписано договір). Саме постійні члени мають право на абонентне обслуговування (тобто можуть одержати консультацію по телефону), безплатне відвідування семінарів.

Готуючи моніторинг законодавства, фахівці врахують специфіку діяльності підприємств, що є членами клубу. До того ж, відповідаючи на запитання, вони мають змогу приділити увагу кожному бухгалтеру.

Те, що клуби нечисленні і переважно надають бухгалтерам лише інформаційно-консультаційні послуги, нормально: вони визначили, з яким обсягом робіт впораються, й намагаються виконати своє завдання якісно. Проблема в іншому: в Україні дуже мало клубів й інших громадських об'єднань бухгалтерів. Більшість громадських організацій, які фінансувалися спонсорами, державою, припинили своє існування, щойно закінчилися кошти на їх утримання. Рідшають і ряди клубів бухгалтерів, що існують завдяки членським внескам, які не завжди гарантують якісне обслуговування.

Ще одна проблема - слабкість організацій, які б захищали бухгалтерів, відстоювали їхню професійну позицію перед владою. Дехто вважає, що цим також мають зайнятися клуби, що саме вони мають формувати пошану суспільства до бухгалтерської "касти". Але фахівці клубів наголошують, що їхня мета - навчити бухгалтера працювати з тими законами, які вже є. І не бажають втручатися в політику. На їхню думку, повинні існувати окремо організації, які б здійснювали навчання бухгалтерів, і організації, які б захищали інтереси бухгалтерів на місцевому чи державному рівні.

Тож поки що, як показало наше опитування, бухгалтери не мають своїх потужних лобістських кіл ні у парламенті, ні в уряді, ні в інших осередках влади.

Нижче ми пропонуємо роздуми з цього приводу організаторів та членів клубів бухгалтерів.

"У професійному клубі бухгалтер розуміє, що він не один"

Клуби бухгалтерів - це захист від незаконних дій податківців, можливість поспілкуватися та одержати нові знання. До речі, цінність клубів для більшості з нас полягає саме у спілкуванні.

Захищати бухгалтерів клубам доволі складно. По-перше, цьому не сприяє закон: згідно зі ст. 1 Господарського процесуального кодексу України, до господарського суду по захист мають право звертатися лише підприємства та організації, чиї права порушено; по-друге, клуби не мають коштів для вирішення юридичних питань.

Те, що клуб не може захищати інтереси бухгалтера у суді, не означає, що бухгалтер залишається сам на сам зі своїми проблемами: відвідуючи засідання, спілкуючись з колегами, він може розраховувати на інформаційну підтримку, на поради тих, хто опинявся у подібних ситуаціях. З досвіду знаю, що відвідування клубу допомагає бухгалтерам звільнитися від страху перед перевірками, заспокоїтися й усвідомити, що безвихідних ситуацій не буває.

Важко сказати, який шлях розвитку оберуть клуби бухгалтерів, але вважаю, що основну увагу вони мають приділяти захисту бухгалтерів. Податківці мають значну підтримку з боку влади й лобіюють свої інтереси, навіть якщо ті суперечать закону. Тож бухгалтерам треба об'єднуватися, щоб відстоювати свої права. Крім того, гуртом захищатися легше: податківці не зможуть проігнорувати колективне звернення бухгалтерів. Проблема лише в тому, що все нове важко дається, і клубам нелегко змусити податківців рахуватися з ними.

Олександр РЯЩЕНКО,
член Ради ФПБАУ

"Клуб може істотно підвищити професійний рівень бухгалтерів"

Клуби бухгалтерів з'являються через нестабільне законодавство та надмірну старанність податківців. Спільні обговорення - дуже цікаві та повчальні, адже кожен бухгалтер має своє бачення вирішення проблеми, інакше веде бухгалтерський облік.

Робота клубу не обмежується лише навчанням на засіданнях: підприємства, з якими укладено договір, можуть розраховувати і на оперативне консультування по телефону. Також проводимо семінари, на які запрошуємо податківців, юристів, банкірів, фахівців з інших регіонів України - таким чином бухгалтери мають змогу одержати інформацію від різних осіб і переконатися в її об'єктивності. До речі, останній семінар відбувся за участю фахівців "Фактора".

Хотілося б у майбутньому залучити до клубу більше бухгалтерів. І щоб керівники підприємств повірили, що він може підвищити професійний рівень їхніх працівників. Про ефективність роботи клубу свідчить один промовистий факт: Хмельницький бізнес-центр запросив нас провести кілька засідань для тамтешніх бухгалтерів, і ми мали змогу переконатися, наскільки бухгалтери - члени нашого клубу обізнані в питаннях податкового і бухгалтерського обліку, в змінах законодавства. Гадаю, варто продовжувати розпочате.

Захар ДУЦИК,
фахівець Клубу бухгалтерів-професіоналів, м. Кам'янець-Подільський

"Вивчати закони і пристосовуватися до них"

Фактично клуби бухгалтерів - це міні-семінари, перевага яких у тому, що бухгалтерові не доводиться постійно відстежувати інформацію про їх проведення: він знає, що, наприклад, кожну другу п'ятницю місяця відбуватиметься засідання, де він зможе поспілкуватися з колегами (а це дуже важливо для будь-якого бухгалтера чи аудитора). Крім того, на засіданні, де присутні 10-15 осіб, можна поговорити про те, що організатори семінарів не виносять на обговорення великої аудиторії. Ще одна особливість - фахівці клубів знають тих, хто приходить на засідання, знають специфіку їхніх фірм і відповідно підлаштовуються під їхні потреби, тобто бухгалтери одержують тут не просто інформацію, а інформацію, актуальну саме для них.

Гадаю, послуги клубу мають бути платними. Його робота не може грунтуватися на альтруїзмі засновників. Наприклад, якщо я веду клуб бухгалтерів і беру конкретні гроші (не членські внески) з учасників засідань, то відповідаю своїм іменем, іміджем підприємства за свої вчинки, поради, консультації. До того ж клуб, що працює на платній основі, завжди намагатиметься дати бухгалтерові важливу інформацію, зацікавити його, щоб він прийшов знову і привів із собою ще не одного бухгалтера. А на громадських засадах не зможе довго проіснувати.

Не впевнена, що клуби повинні лобіювати інтереси бухгалтерів на державному рівні. Усім відомо, що для лобіювання законів потрібні великі гроші, і не кожній громадській організації це під силу. Тож краще вивчати закони і намагатися пристосовуватися до них - такою має бути мета клубів. Хоча досвід Асоціації арбітражних керуючих свідчить, що громадська організація все ж таки може відстояти права своїх членів, чого я бажаю аудиторам і бухгалтерам: вони можуть об'єднуватися, щоб захистити свої права від місцевих податківців. Але це завдання мають ставити перед собою не клуби бухгалтерів, а інші громадські об'єднання.

Ірина ЗУБРИЦЬКА,
директор аудиторської фірми "Ноу-Хау"

"З клубів виростуть громадські організації, що формуватимуть ставлення влади до бухгалтерів"

Клуби бухгалтерів - це грунт, на якому постануть громадські організації, які формуватимуть ставлення влади до бухгалтерів. Надання консультацій - не основна мета клубів, ці послуги повинні надавати аудиторські фірми. Але, звичайно, дуже добре, якщо клуби хочуть допомогти, дуже добре, що є бухгалтери, які приходять на засідання з бажанням допомогти іншим, обмінятися досвідом, бо це свідчить, що такий клуб - справжній, що бухгалтер прийде до нього ще не раз.

Біда наших громадських організацій (йдеться про бухгалтерські об'єднання) саме в тому, що вони не є "справжніми", бо вони такі ж закомплексовані, як і значна частина наших громадян, не відчувають і, відповідно, не проголошують того, що бухгалтер - це творча професія і що бухгалтера не можна заганяти в рамки. Знову звернуся до стандартів: часто згадують міжнародні стандарти бухобліку й апелюють до них, забуваючи, що вони не мають юридичної сили, що за кордоном є багато бухгалтерських об'єднань, які використовують власні стандарти, і бухгалтери прислухаються до думки тих, які видаються їм найбільш розумними, які їм імпонують.

А в нас цього, на жаль, немає. Натомість маємо стандарти, розроблені "кабінетними" бухгалтерами, які вважають, що головне - вміти правильно заповнювати "клітинки". Прикро, що бухгалтери настільки звикли діяти згідно з інструкціями, стандартами, що інколи самостійно не можуть приймати рішення. Тому основна мета клубів - відстоювати професійну точку зору бухгалтерів.

Римма ГРАЧОВА,
експерт з фінансових питань

"Вчимо бухгалтерів говорити: "Я вважаю..."

Бухгалтери настільки завантажені роботою, що просто не встигають стежити за всіма змінами. Доволі часто вони стоять перед вибором: або працювати, або вивчати нюанси нових нормативних документів. Тож мета клубу - провести моніторинг законодавства і надати бухгалтерові нову інформацію. Але ми даємо загальні відомості: які зміни відбулися, який нормативний документ це регламентує, де його можна знайти і прочитати. Кожен член клубу вирішує, чи потрібна йому докладніша інформація, чи стосуються ці зміни його підприємства і чи враховувати їх у своїй роботі. Якщо ж потрібен грунтовний аналіз, - надаємо індивідуальну консультацію.

Членами клубу є різні бухгалтери, яких непокоять різні проблеми. Одні хочуть лише переконатися, що їхні дії не суперечать чинному законодавству, інші потребують порад з питань, щодо яких немає однозначного трактування. А треті просять розв'язати проблему, що склалася на підприємстві. Та ми не можемо вирішувати чужі проблеми, не можемо брати на себе відповідальність і радити робити так, а не інакше. Наше завдання - показати, як можна вчинити в тій чи іншій ситуації відповідно до законодавства, розповісти про різні шляхи розв'язання проблеми, а бухгалтер уже повинен самостійно прийняти рішення. Досить часто бухгалтери не готові брати відповідальність на себе і ті чи інші свої вчинки пояснюють тим, що "мені так сказалиѕ". Ми намагаємося привчити їх до слів "я вважаю". Ця фраза (якщо, звичайно, вона є в лексиконі бухгалтера) свідчить про впевненість людини у своїх діях, про її компетентність.

Надія ЛОПАТИНСЬКА,
директор Ліги підприємців Тернопільщини


Клуби бухгалтерів:адреси та телефони

м. Алчевськ
вул. Гагаріна, 18, а/с 3008
тел.: 02-04-80

м. Дніпропетровськ
вул. Комсомольська, 58
тел.: 37-44-25

м. Дніпропетровськ
вул. Миронова, 15, кімн. 118
тел.: 37-45-17

м. Донецьк
вул. Артема, 43/65
тел.: 92-52-55

Клуб аудиторів та бухгалтерів
м. Житомир
вул. Чапаєва, 7, а/с 62
тел.: 22-93-55

м. Запоріжжя
пр. Леніна, 158
тел.: 34-83-91

Клуб бухгалтерів-професіоналів
м. Кам'янець-Подільський
вул. Соборна, 4, кімн. 418
тел.: 3-95-88

м. Київ
вул. М. Раскової, 19,
7-й поверх, кімн. 4

Національний клуб аудиторів
та бухгалтерів "ЕКАУПТ"
м. Київ
вул. Підгірна, 1

м. Львів
вул. Зелена, 109, кімн. 427
тел.: 70-24-14

м. Львів
вул. Зелена, 109, 5-й поверх
тел.: 70-25-22

м. Мелітополь
пр. Б. Хмельницького, 20,

кімн. 9027, тел.: 2-04-35

м. Миколаїв
вул. Фалевська, 25
тел.: 24-17-24

м. Полтава
вул. Жовтнева, 24
тел.: 2-25-32

м. Ужгород
пр. Свободи, 24/28

м. Северодонецьк
вул. Курчатова, 23
тел.: 2-55-72

м. Сімферополь
вул. Шполянської, 7/9
тел.: 27-77-14

м. Тернопіль
вул. Родини Барвінських, 7
тел.: 27-84-94, 22-84-83

<< >>
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua