Нове число  Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#45'2001: Практична бухгалтерія - Почуття обов'язку << >>

Ціна інформації

За відсутності цінника можна втратити третину партії товару, а можна лише 17 грн: усе залежить від того, яке відомство вас перевірятиме

Віталій МОСЕЙЧУК


У Листі Держстандарту від 14.09.2001 р. №4-10/13-5936 "Про правомірність застосування до суб'єктів підприємницької діяльності штрафних санкцій за відсутність інформації про ціну товару", який наведено нижче, розглянуто один вид штрафу - за відсутність інформації про ціну товару на ціннику, але таких штрафів є кілька, і залежать вони від виду контролюючого органу, який перевіряє підприємство.

Санкції за неправильно оформлені цінники

Санкції за неправильно оформлені цінники досить суттєві, особливо щодо алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Адже, відповідно до ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами", до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій або з порушенням установлених правил торгівлі ними - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менш ніж 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ця санкція переважно застосовується податківцями, оскільки тепер вони є органом ліцензування торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, а також Державною ціновою інспекцією.

А відповідно до статті 23 Закону України від 06.07.95 р. №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", до суб'єктів підприємницької діяльності, які не виставили цінники на звичайний товар, що продається (меню, прейскуранти або тарифи на послуги, що надаються), застосовується фінансова санкція у розмірі одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян за кожний невиставлений цінник на товар (меню, прейскурант або тариф на послугу). Ця санкція застосовується лише податківцями. Однак органами Держспоживзахисту (нині - Держстандарту) може застосовуватися й інша санкція.

Санкції Держстандарту можуть бути відчутнішими, ніж податківців

За відсутність необхідної, доступної та достовірної інформації про товар, роботу, послугу на підприємство накладається штраф1 у розмірі тридцяти відсотків вартості одержаної для реалізації партії товару, виконаної роботи, наданої послуги. Тому ліпше, щоб за невиставлений цінник штрафували податківці, а не Держстандарту.

Варто також нагадати про адміністративну відповідальність осіб, які неправильно оформили цінники. До них застосовуватиметься стаття 165-2 Кодексу про адміністративні правопорушення, відповідно до якої порушення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, а також знижок, націнок, доплат до них тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з правопорушень, зазначених у частині першій цієї статті, тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.


Примітки:

1 Відповідно до абзацу восьмого частини першої статті 23 Закону від 12.05.91 р. №1023-XII "Про захист прав споживачів".


Про правомірність застосування до суб'єктів підприємницької діяльності штрафних санкцій за відсутність інформації про ціну товару

Лист Держстандарту України від 14.09.2001 р. №4-10/13-5936

Держстандарт розглянув ваше звернення щодо надання роз'яснень про правомірність застосування до суб'єктів підприємницької діяльності штрафних санкцій за відсутність інформації про ціну товару і повідомляє таке.

Відповідно до статті 18 Закону України "Про захист прав споживачів", споживач має право на отримання необхідної, доступної та достовірної інформації про товари, яка забезпечує можливість їх компетентного вибору.

Інформація про товари повинна містити також ціну та умови придбання товарів.

За відсутність необхідної, доступної та достовірної інформації про товар статтею 23 цього Закону передбачена відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності у вигляді штрафу в розмірі тридцяти відсотків вартості отриманої для реалізації партії товару.

Заступник голови Л. БУРЯК

<< >>
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua