Нове число  Дебет-Кредит
 
Український бухгалтерський тижневик
#48'2001: Практична бухгалтерія - Огляд << >>

Точний розрахунок

Осінь принесла багато змін у порядку ведення касових операцій, застосування РРО, у безготівкових розрахунках

Безготівкові розрахунки

Запроваджено 5-денний арешт рахунків банками

Запроваджено банківський арешт коштів отримувача на строк до п'яти днів при підозрі в незаконному переказі1.

Платник (стягувач) за відсутності у банку грошей на коррахунку повинен отримати від банку письмове повідомлення про неможливість переказу. У боржників банків за кредитами кошти списуватимуться за наказом банку. У договорі на розрахункове обслуговування тепер передбачається право на договірне списання банком з рахунка, яке оформлятиметься новим розрахунковим документом - Розпорядженням.

Між клієнтами банків може активно використовуватися договірне списання коштів: клієнт дає Розпорядження банку сплачувати сталі суми платежів за наявності платіжної вимоги отримувача. Під час оформлення платіжок слід правильно зазначати код ЄДРПОУ (ЗКПО) одержувача, бо інакше кошти йому не зарахують протягом двох днів до з'ясування або відправлять назад.

Нові форми повідомлень про відкриття (закриття) рахунків в установах банків

Що нового у формах? Тепер немає повідомлення про відкриття (закриття) рахунка для банків2. У формі повідомлення з'явився корінець повідомлення від платника податків про відкриття рахунка в установі банку, який після отримання податковим органом зі штампом відповідного підрозділу податкової служби та датою реєстрації повертається платникові податків та установі банку. Також з'явилися ще дві нові форми: Повідомлення податкового органу про недостовірність даних у повідомленні платника податків про відкриття (закриття) рахунка для підприємства та Повідомлення податкового органу про недостовірність даних у повідомленні платника податків про відкриття (закриття) рахунка для установи банку, яке надсилається відповідним одержувачам у разі невідповідності надісланих даних.

Припинено застосування старих форм розрахункових документів

До 1 жовтня 2001 року в розрахунках було дозволено використовувати бланки розрахункових документів, які були виготовлені згідно з вимогами Інструкції №7, за умови доповнення їх реквізитами, передбаченими новою Інструкцією про безготівкові розрахунки. На переважній більшості підприємців це не відобразилося, адже через те, що форму найбільш популярного розрахункового документа - платіжного доручення - було змінено суто косметично, банки і після 1 жовтня приймали старі форми платіжних доручень.

Однак у зв'язку із запровадженням адміністративної відповідальності за порушення нормативно-правових документів Національного банку України з 31 жовтня 2001 року таку практику припинено.


Реєстратори розрахункових операцій

З 31 жовтня послуги через касу підприємства можна оплачувати без застосування РРО

Уже немає потреби застосовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО) в касі підприємства при наданні послуг (слід оформляти лише прибуткові касові ордери)3. Цим суттєво полегшено життя для транспортних та будівельних підприємств, навчальних закладів, аудиторських фірм, провайдерів Internet, підприємств-орендодавців тощо. Щоправда, це нововведення не поширюється на підприємства торгівлі та громадського харчування. Дозволено реалізовувати пиво на розлив без застосування РРО, розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій фізичним особам - платникам єдиного та фіксованого прибуткового податку, а також тим, хто придбав спеціальний торговий патент.

Без РРО та розрахункових книжок тепер можна реалізовувати журнали, газети та інші твори, поштові листівки, конверти в кіосках, з лотків та з розносок, якщо питома вага такої продукції становить понад 50 відсотків виручки, причому не можна продавати алкогольні напої та підакцизні непродовольчі товари. Щоправда, постає питання - що розумів законодавець під терміном "інші твори"? Вочевидь, це книжки, брошури, календарі, плакати тощо. Без РРО та розрахункових книжок можна також продавати квас, молоко, воду, живу рибу з автоцистерн, бочок і бідонів.

Для АЗС зменшено кількість РРО, які можна використовувати

АЗС з 1 жовтня можуть придбавати та реєструвати (первинно - тобто встановлюючи новий апарат) лише такі моделі РРО: АКМ POS, АКМ POS.01, DATECS MP-500C, ISM 3000 RF, МІНІ-500 АЗС, T&T НАФТА POS (виконання T&T POS; T&T POS.01; T&T POS.02; T&T POS.03), T&T АЗС POS (виконання T&T POS.04; T&T POS.05), ADAST EURO-UA (виконання T&T POS.06; T&T POS.07) та SILEX 6004.12.

1 листопада 2001 року закінчилося переопломбування РРО, строки завершення якого переносилися двічі.


Касові операції

Вчасно оприбутковуйте готівку в касі підприємства

Розширено перелік правопорушень щодо касової дисципліни4. Фінансові санкції з 24 вересня 2001 року застосовуються не лише за неповне, а й за невчасне оприбуткування готівки в касах. За це правопорушення накладається штраф у п'ятикратному розмірі неоприбуткованих сум. Таке нововведення запроваджено для покарання тих підприємств, які залишають виручку в касі РРО і не проводять її щоденного оприбуткування до каси підприємства. Чому саме для них? Це випливає з визначення поняття вчасного оприбуткування готівки до каси підприємства.

Оприбуткуванням є здійснення підприємствами обліку готівки через РРО або розрахункові книжки із складанням того самого дня на підставі розрахункових документів звітів в Книзі обліку розрахункових операцій та оформлення готівки в установленому порядку прибутковим касовим ордером і відповідним записом у касовій книзі в день надходження коштів5.

У разі роботи у вечірні години, вихідні та святкові дні одержана підприємством за цей час готівка вважається оприбуткованою в його касі, якщо вона проведена через РРО та розрахункові книжки у день її фактичного надходження та не пізніше наступного робочого дня підприємства здана до його каси з оформленням у встановленому порядку прибутковим касовим ордером та відповідним записом у касовій книзі підприємства.

Отже, у разі відсутності роботи у вечірні години, святкові та вихідні дні, невчасним оприбуткування вважатиметься з дня, коли виручка потрапила до РРО, а при роботі у вечірні години, святкові та вихідні дні - з наступного робочого дня.

Розрахунки через каси банків готівкою обмежено 3 тис. грн

Ускладнив проведення операцій з готівкою і НБУ. Підприємці ще пам'ятають суперечки про те, якою операцією слід вважати внесення готівки через банк на рахунок отримувача - готівковою чи безготівковою. На початку 2001 року НБУ остаточно визначив, що для того, хто платить, операція є готівковою, а для одержувача - безготівковою. Але з 13 листопада він вирішив піти ще далі: оскільки ці розрахунки для платника коштів є готівковими, на них запроваджено відоме обмеження щодо готівкових операцій на суму 3 тисячі грн протягом одного дня6. Раніше таке обмеження діяло лише для розрахунків через касу підприємства. Тепер сума готівкового розрахунку одного підприємства (підприємця) з іншим підприємством (підприємцем) як через їх каси, так і через каси установ банків не повинна перевищувати 3 тисячі гривень протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами.

Отже, фактично забороняються готівкові проплати одного підприємства (але не підприємця) на користь іншого підприємства (підприємця) через установу банку одержувача на суму понад 3 тисячі гривень на день.

Це розглядатиметься як переліміт каси для платника таких готівкових коштів.

Однак приватні підприємці - платники готівкових коштів, швидше за все, не постраждають від цього нововведення (адже в них нема ліміту каси, хоча банки можуть просто не приймати від підприємців готівкових коштів у великих сумах для перерахунку, і такі факти вже є).


Примітки:

1Постанова Правління НБУ від 01.08.2001 р. №318 "Про затвердження Змін до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті" (див. "Документи для роботи" №40/2001 на с. 88).

2 Наказ ДПА України від 01.08.2001 р. №306 "Про затвердження Порядку подання податковим органам повідомлення про відкриття (закриття) рахунків в установах банків" (див. "Документи для роботи" №47/2001 на с. 91.

3 Закон України від 04.10.2001 р. №2746-III "Про внесення змін до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (див. "ДК" №45/2001).

4Указ Президента від 07.09.2001 р. №802/2001 "Про внесення змін до Указу Президента України від 12 червня 1995 року №436" (див. "ДК" №39/2001).

5 Відповідно до пункту 2.10 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні при проведенні розрахунків готівкою підприємств у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг із застосуванням РРО або використанням розрахункових книжок.

6 Постанова від 16.10.2001 р. №432 "Про внесення змін до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" (див. "ДК" №46/2001).

<< >>
© 2001
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua