Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#23 '2000: Документи для роботи - Нові документи

8. Порядок звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування


Коментар ДК:

У нерезидентів є два шляхи звільнення від подвійного оподаткування, які передбачені міжнародними договорами: попереднє звільнення та відшкодування суми податку

Постанова Кабінету Міністрів України від 18.05.2000 р. №825 "Про затвердження Порядку звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування" визначила для нерезидентів два шляхи звільнення від подвійного оподаткування, які передбачені міжнародними договорами.

Якщо раніше резиденти або постійні представництва нерезидентів самі визначали правомірність утримання податків із сум виплачених нерезидентам доходів та подавали до податкової інспекції звіти про такі доходи та утримання, то із набранням чинності вищевказаною постановою КМУ визначення сум податків та процедура звільнення від стягнення цих податків на виконання конвенцій про уникнення подвійного оподаткування здійснюватимуться вже податковою інспекцією.

Право нерезидента на звільнення від оподаткування доходів, отриманих на території України, відповідно до умов конвенцій про уникнення подвійного оподаткування та цього Порядку тепер забезпечуватиметься:

- або шляхом попереднього звільнення від стягнення таких податків шляхом надання органом державної податкової служби відповідного дозволу за місцезнаходженням особи, яка виплачує нерезиденту дохід до моменту його виплати,

- або шляхом повернення нерезиденту різниці між сумою сплаченого податку та сумою, яку необхідно сплатити (чи не сплачувати взагалі).

Заяви як в першому, так і в другому випадку подаються безпосередньо нерезидентом або уповноваженою ним особою. Заява розглядається податковим органом протягом 10 днів, після яких протягом 3-х днів податкова приймає рішення про звільнення від оподаткування чи робить висновок про повернення нерезиденту зайво сплаченої суми податку. Тільки після отримання рішення податкової резидент має право перерахувати належні нерезиденту суми доходів.

Щодо дивідендів, доходів від погашення внутрішньої державної позики та процентів, то податкова прийматиме заяви як на не стягнення податку, так і на повернення зайво стягнутих платежів.

Щодо доходів від фрахту, відчуження майна, від провадження культурної, освітньої, релігійної, спортивної, розважальної діяльності, а також від роялті та інших доходів, то заяви прийматимуться податковою тільки на повернення податків, вже утриманих з порушенням закону чи конвенції про уникнення подвійного оподаткування.

Андрій КУТНИЙ, бухгалтер-експерт
консалтингової групи "ДК"
 
© 2000
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua
Webmaster: web_dk@gc.com.ua