Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#24 '2000: Документи для роботи - Нові документи

12. Результати діяльності арбітражних судів України з вирішення господарських спорів у I півріччі 1999 року (витяг)

Лист Вищого арбітражного суду України від 26.08.99 р. №01-2.4/334


СУТТЄВО

Вищий арбітражний суд констатує, що відповідальність за отримання податкового кредиту від "фіктивних" фірм повинні нести органи, які зареєстрували такі фірми, а не сумлінні підприємці.


...Значною є кількість спорів щодо визнання недійсними рішень органів ДПАУ про застосування фінансових санкцій до підприємств, що здійснюють господарські операції з так званими "фіктивними фірмами". Хоча ці фірми реєструються належним чином, перед податковими органами (вони) не звітують і створюються для конвертації готівки. У наведених випадках податківці застосовують санкції до підприємств, що не порушують чинне законодавство, оскільки діяльність їхніх несумлінних контрагентів легітимізована державою у встановленому порядку і перевірка достовірності таких фактів до компетенції суб'єктів господарювання не належить.

А отримати інформацію про фактичні наміри засновників фірм, які зареєстровані належним чином і отримали від держави дозвіл на здійснення господарської діяльності, сумлінні суб'єкти господарювання не мають змоги. Резюмуючи викладене, потрібно відзначити, що практика застосування відповідальності за відсутності провини суб'єкта господарських правовідносин є помилковою і допущені помилки посадових осіб органів ДПАУ виправляються в судовому порядку...1

Голова Д. ПРИТИКА


Примітки:

1 Протилежну думку ДПАУ щодо відшкодування ПДВ за "фіктивними" накладними див. у листі ДПАУ від 31.03.2000 р. №4528/7/16-1220-01 "Про податок на додану вартість" в "ДК" №17/2000.

 
© 2000
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua
Webmaster: web_dk@gc.com.ua