Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#24 '2000: Документи для роботи - Нові документи

20. Про порядок ліцензування підприємницької діяльності, пов'язаної з роздрібною торгівлею алкогольними напоями

Лист Державного комітету України з питань регуляторної політики і підприємництва від 13.04.2000 р. №5/708


СУТТЄВО

Для здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями в одному приміщенні (будівлі) суб'єкт підприємницької діяльності повинен мати лише одну ліцензію. Це точка зору Держпідприємництва, підтримана арбітражними судами.


На численні звертання місцевих органів виконавчої влади і суб'єктів підприємницької діяльності Державний комітет України з питань регуляторної політики і підприємництва дає роз'яснення про порядок ліцензування підприємницької діяльності, пов'язаної з роздрібною торгівлею алкогольними напоями.

Відповідно до ст. 8 Закону України "Про підприємства в Україні", окремими видами діяльності підприємство може займатися тільки на підставі спеціального дозволу (ліцензії). Перелік видів діяльності, що підлягають ліцензуванню, а також порядок отримання дозволу (ліцензії) для здійснення такої діяльності встановлюються ст. 4 Закону України "Про підприємництво". Цією статтею визначено, що ліцензуванню підлягають певні види підприємницької діяльності, зокрема реалізація алкогольних напоїв.

Згідно з п. 2 Заключних положень Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про підприємництво" від 23 грудня 1997 року №762/97-ВР, нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Законом України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами" визначено, що видача ліцензій на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами здійснюється за місцем торгівлі суб'єкта підприємницької діяльності, плата за видачу ліцензій на зазначені види діяльності вноситься за місцем торгівлі суб'єкта підприємницької діяльності.

Названим вище Законом також визначено, що місце торгівлі - це місце реалізації товарів, обладнане електронним контрольно-касовим апаратом або де є товарно-касова книга, в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв і тютюнових виробів, незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.

Оснащення місця торгівлі електронними контрольно-касовими апаратами або товарно-касовими книгами є умовою реалізації товарів, а не підставою для видачі декількох ліцензій.

Законом України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами" (стаття 1, частина 1, абзац 8) і Правилами роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 року №854, встановлено, зокрема, що "роздрібна торгівля алкогольними напоями - діяльність з продажу алкогольних напоїв безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання, незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування".

Таким чином, враховуючи вищенаведені вимоги чинного законодавства, для здійснення діяльності з роздрібної торгівлі алкогольними напоями в одному приміщенні або будівлі (продовольчий магазин, бар, кафе тощо) за однією адресою суб'єкт підприємницької діяльності повинен мати одну ліцензію на діяльність з роздрібної торгівлі алкогольними напоями.1

Арбітражна практика з цього питання підтверджує правильність цих тверджень (наприклад, постанова судової колегії Вищого арбітражного суду від 8 грудня 1998 р. у справі №04-1/9-1/192, рішення арбітражного суду Хмельницької області від 11 листопада 1999 року у справі №9/454-н, рішення арбітражного суду Херсонської області від 01.03.2000 р. у справі №8/7-0).

Заступник голови С. ТРЕТЬЯКОВ


Примітки:

1 "ДК" підтримує таку точку зору, однак Мінфін вважає, що ліцензій на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами повинно бути стільки, скільки є обладнаних ЕККА або ТКК місць торгівлі (див. лист Мінфіну України від 15.02.2000 р. №10-308/8-544 "Про визначення кількості ліцензій при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами" в "ДК" №17/2000).

 
© 2000
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua
Webmaster: web_dk@gc.com.ua