Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#24 '2000: Документи для роботи - Нові документи

5. Про норми відшкодування витрат на відрядження в межах України та за кордон


Коментар ДК:

Норми добових витрат для відряджень за кордон збільшено із 160 грн до 231 грн. При перерахунках відряджувальних грошей у 2000 році використовується курс $1=5,78 грн

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2000 р. №850 "Про внесення змін і доповнень до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 1999 р. №663" внесено зміни і доповнення до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.99 р. №663 "Про норми відшкодування витрат на відрядження в межах України та за кордон" (надалі - Постанова) в частині збільшення норм відшкодування при відрядженнях за кордон.

Для працівників підприємств, установ і організацій всіх форм власності (крім державних службовців, а також інших осіб, які скеровуються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, що повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок коштів бюджетів) норми добових витрат для відряджень за кордон збільшено з 160 грн до 231 грн.

У разі коли до рахунків за проживання у готелях включаються витрати на одноразове харчування, добові витрати для відряджень за кордон збільшено з 126 грн до 185 грн; якщо харчування дворазове, для відряджень за кордон витрати збільшено з 90 грн до 128 гривень; якщо харчування триразове, для відряджень за кордон витрати збільшено з 57 грн до 81 грн (норми зросли на 42 - 47%, див. таблицю ).

Під час перерахунку норм відряджувальних грошей за кордон у 2000 році застосовується прогнозний офіційний курс обміну гривні до долара США - 5,78 гривні за $1 (у 1999 році використовувався курс 4 гривні за $1). Однак, зрозуміло, що зазначений курс застосовується з 30 травня 2000 року, а не з 1 січня 2000 року (за аналогією з понижувальним коефіцієнтом амортизації 0,8).

Норми відшкодування витрат на відрядження за кордон для державних службовців і працівників підприємств, установ та організацій, що повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів, збільшено на 44%.

Якщо раніше державним службовцям, а також іншим особам, які вирушали у відрядження в межах України і за кордон від підприємств, установ та організацій, що повністю або частково утримувалися (фінансувалися) за рахунок коштів бюджетів, за наявності підтверджувальних документів відшкодовувалися витрати на побутові послуги, що надаються у готелях (прання, чищення, лагодження та прасування одягу, взуття чи білизни), але не більш як 10 відсотків норм добових витрат для країни, куди відряджається працівник. Тепер зазначені послуги повинні бути включеними до рахунків на оплату вартості проживання.

Відповідно до пункту 7 Постанови, витрати на проїзд державних службовців, а також інших осіб, яких скеровують у відрядження підприємства, установи та організації, що повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів, у м'якому вагоні, в каютах, що оплачуються за 1 - 4 групою тарифних ставок, на суднах морського флоту, в каютах 1 і 2 категорії на суднах річкового флоту, повітряним транспортом за квитками 1 класу та бізнес-класу, фактичні витрати, що перевищують граничні норми відшкодування витрат на наймання житлового приміщення та на перевезення до 30 кілограмів багажу понад кількість багажу, вартість перевезення якого входить до вартості квитка того виду транспорту, яким користується працівник, відшкодовуються в кожному випадку з дозволу керівника згідно з підтверджувальними документами і є компенсаційними. А, відповідно до підпункту "г" пункту 1 статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.92 р. №13-92 "Про прибутковий податок з громадян", компенсаційні виплати в грошовій i натуральній формі у межах норм, передбачених чинним законодавством, за винятком компенсації за невикористану відпустку при звільненні, не включаються до сукупного оподатковуваного доходу.

Віталій МОСЕЙЧУК

Зміни розміру відряджувальних грошей за кордон

Вид добових Попередні норми, грн Чинні норми, грн Зміни, %
У разі коли до рахунків на оплату вартості проживання у готелях не включаються витрати на харчування 160 231 + 44,3
До рахунків включаються витрати на: одноразове харчування 126 185 + 46,8
дворазове харчування 90 128 + 42,2
триразове харчування 57 81 + 42,1
Прогнозований курс перерахунку до $1 4 5,78 + 44,5
 
© 2000
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua
Webmaster: web_dk@gc.com.ua