Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#24 '2000: Документи для роботи - Нові документи

8. Розміри страхових платежів за звичайними договорами обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів на території України


Коментар ДК:

Розміри страхових платежів за договорами обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів зросли у 9 разів

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.05.2000 р. №842 "Про внесення змін і доповнень до деяких постанов Кабінету Міністрів України" (надалі - Постанова) збільшено мінімальну страхову суму страхування цивільної відповідальності за життя та здоров'я третіх осіб з 2000 грн до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8500 грн).

Мінімальна страхова сума обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів за майно третіх осіб встановлена в розмірі 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів (25500 грн)

У Порядку проведення обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів (надалі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.09.96 р. №1175, змінено мінімальні страхові суми. Починаючи з 1 квітня 2000 р. мінімальна страхова сума за обов'язковим страхуванням цивільної відповідальності власників транспортних засобів, що виплачується за заподіяну внаслідок дорожньо-транспортних пригод шкоду життю та здоров'ю третіх осіб, встановлена в розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день укладення договору страхування, тобто 8500 грн (раніше - 2000 грн); майну третіх осіб - в розмірі 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів, тобто 25500 грн (раніше такої мінімальної суми визначено не було). З наведених цифр видно, що Кабінет Міністрів України оцінює життя людей втричі дешевше, аніж вартість майна!

Положення про порядок і умови проведення обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів діє у частині відшкодування шкоди, заподіяної майну третіх осіб, - з 1 квітня 2000 року. Таким чином, у застрахованих осіб вже не виникатимуть напівкримінальні розбірки щодо відшкодування збитків унаслідок ДТП, оскільки запроваджуються цивілізовані методи відшкодування збитків через страхові компанії незалежно від того, хто винний в ДТП.

Звичайно, вартість сучасного автомобіля перевищує 25500 грн, але для уживаних іномарок така ціна цілком достатня - зауважимо, що це мінімальна сума і за окрему плату її можна збільшити. Тим більше, що зараз страхові платежі за додатковими договорами, встановлені Кабінетом Міністрів України, за наявності чинного звичайного договору страхування можуть бути зменшені на умовах, визначених Моторним (транспортним) страховим бюро (пункт 7 Порядку).

Додаткова експертиза щодо визначення розміру шкоди третім особам проводиться за рахунок страхувальників

У разі заподіяння шкоди майну третьої особи внаслідок дорожньо-транспортної пригоди для виплати страхового відшкодування може вимагатися висновок експертизи, яка проводиться за рахунок страхової організації. Якщо така експертиза проводиться суб'єктами підприємництва, які мають ліцензію на судово-експертну діяльність, і суб'єкти не дійшли згоди щодо розміру збитків, додаткова експертиза проводиться за рахунок страхувальника (раніше будь-яка додаткова експертиза проводилася за рахунок страхової організації).

Тепер страховик (страхова організація) відшкодовує шкоду, якщо розмір шкоди, заподіяної майну, не перевищує 100 гривень. Звичайний договір страхування укладається із власником транспортного засобу, який тимчасово ввезений на територію України і використовується лише на території України.

Для забезпечення виконання зобов'язань членів Моторного (транспортного) страхового бюро перед страхувальниками і третіми особами при ньому створюються такі централізовані страхові резервні фонди:

фонд страхових гарантій, призначений для забезпечення платоспроможності Моторного (транспортного) страхового бюро під час взаєморозрахунків з уповноваженими організаціями зі страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів інших держав, з якими це бюро уклало угоду про взаємне визнання договорів такого страхування та взаємне врегулювання питань стосовно відшкодування шкоди. Джерелами формування цього фонду є внески страховиків (страхових організацій), а також щомісяця (до 20 числа) відрахування у розмірі до 5 відсотків (раніше - рівно 5 відсотків) страхових платежів за додатковими договорами обов'язкового страхування цивільної відповідальності, одержаних протягом попереднього місяця. Мінімальний розмір фонду страхових гарантій встановлюється у вільно конвертованій валюті у сумі, не меншій еквівалента 400 000 євро;

фонд захисту потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах (фонд потерпілих), призначений для здійснення розрахунків з третіми особами. Перерахування коштів до цього фонду здійснюється щомісяця (до 20 числа) членами Моторного (транспортного) страхового бюро у розмірі до 10 відсотків (раніше - рівно 10 відсотків) страхових платежів за звичайними договорами обов'язкового страхування цивільної відповідальності, одержаних протягом попереднього місяця, а також за рахунок інших надходжень (безоплатні або благодійні внески, пожертвування організацій, підприємств і громадян, інші джерела, не заборонені законодавчими актами України). При розмірі фонду страхових гарантій 400 тис. євро Мінфін може змінювати суму відрахувань до фонду страхових гарантій.

Розміри страхових платежів за договорами обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів зросли у 9 разів

Внаслідок зростання мінімальних сум страхового відшкодування зросли і розміри страхових платежів за звичайними договорами обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів на території України, які не змінювалися з 1997 року. Зростання відбулося аж у 9,2 разу, хоча страхова сума зросла лише у 4,25 разу, однак треба брати до уваги, що запроваджене обов'язкове страхування майна третіх осіб (див. таблицю) .

Зокрема, для легкових автомобілів пасажиромісткістю до 8 чоловік включно з робочим об'ємом двигуна до 1200 куб. см сума страхових платежів на рік зросла з 8,1 грн до 4,4 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (74,8 грн); з робочим об'ємом двигуна від 1200 до 2000 куб. см - з 10,7 грн до 5,8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (98,6 грн, причому відбулося розширення діапазону робочого об'єму двигуна від 1800 до 2000 куб. см); з робочим об'ємом двигуна понад 2000 куб. см - з 16 грн до 8,6 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (146,2 грн).

Підвищення страхових тарифів особливо боляче вдарить по автотранспортних підприємствах, але Кабмін передбачив нововведення: у разі укладення одним страхувальником договорів обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів щодо 30 і більше транспортних засобів на термін 6 місяців і більше зазначені розміри страхових платежів зменшуються на 20 відсотків.

Експлуатація транспортних засобів без страхового поліса заборонена

Зазначимо, що зміни і доповнення, внесені Постановою, та розміри нових страхових платежів не поширюються на договори обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів, укладені до набрання чинності цією Постановою.

Одночасно Постановою передбачено, що експлуатація транспортних засобів без наявного у власника (водія) чинного договору обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів не допускається. Однак змін в Правила дорожнього руху та Кодекс про адміністративні правопорушення не внесено, тому жоден інспектор ДАІ не має права вимагати у водіїв страхового поліса, а тим більше, штрафувати за його відсутність.

Віталій МОСЕЙЧУК

Зміни щодо обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів

№ з/п Процедура, вид страхування транспортного засобу Попередні умови Теперішні умови Зростання, разів
1. Мінімальна страхова сума страхування цивільної відповідальності за життя та здоров'я третіх осіб 2000 грн 8500 грн
(500 неоподатковуваних мінімумів)
+ 4,25
2. Мінімальна страхова сума страхування цивільної відповідальності за шкоду майну третіх осіб - 25500 грн (1500 неоподатковуваних мінімумів) -
Страховий платіж за легкові автомобілі пасажиромісткістю до 8 чоловік включно (за 1 рік)
3. З робочим об'ємом двигуна до 1200 куб. см включно 8,1 грн 74,8 грн (4,4 неоподатковуваних мінімумів) + 9,2
4. З робочим об'ємом двигуна від 1200 куб. см до 2000 куб. см 10,7 грн 98,6 грн (5,8 неоподатковуваних мінімумів) + 9,2
5. З робочим об'ємом двигуна понад 2000 куб. см 16 грн 146,2 грн (8,6 неоподатко- вуваних мінімумів) + 9,1
Страховий платіж за вантажні автомобілі (за 1 рік):
6. Вантажопідйомністю до 2 тонн 19,2 грн 176,8 грн (10,4 неоподатковуваних мінімумів) + 9,2
7. Вантажопідйомністю понад 2 тонни 21,4 грн 195,5 грн (11,5 неоподатковуваних мінімумів) + 9,1
 
© 2000
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua
Webmaster: web_dk@gc.com.ua