Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#24 '2000: Документи для роботи - Нові документи

9. Про розгляд листа приватного підприємця

Лист Держкомітету України з питань регуляторної політики і підприємництва від 15.05.2000 р. №1-222/1149


СУТТЄВО

ПДВ, сплачений при придбанні легкового автомобіля, відноситься до податкового кредиту приватного підприємця у разі його використання у підприємницькій діяльності. Так само до складу валових витрат відносяться й амортизаційні відрахування.


Приватні підприємці, які виступають у ролі власників придбаних легкових автомобілів і використовують їх у підприємницькій діяльності (службових поїздках, у перевезеннях вантажів тощо), повинні підтверджувати факт перевезення вантажу або поїздок у службових справах відповідними документами.

Такими документами, відповідно до Інструкції про порядок виготовлення, зберігання, застосування єдиної первинної транспортної документації для перевезення вантажів автомобільним транспортом і обліку транспортної роботи, затвердженої наказом Міністерства статистики України від 07.08.96 р. №228/253 зі змінами, є шляхові листи, товаротранспортні накладні, інші документи, які супроводять товари при їх перевезенні.1

За відсутності ТТН, яка підтверджує факт перевезення вантажу і понесені витрати, пов'язані зі здійсненням перевезення вантажу, немає підстав вважати виконаними роботи з перевезення вантажу.

Згідно з пунктом 1 статті 19 Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.92 р. №13-92 "Про прибутковий податок з громадян" із змінами і доповненнями, суб'єкти підприємницької діяльності без створення юридичної особи зобов'язані вести облік витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням прибутку.

Згідно з переліком, визначеним Головною державною податковою інспекцією України і Міністерством економіки України (цей перелік наведений у додатку №7 до Інструкції про прибутковий податок з громадян, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 21.04.93 р. №12 зі змінами і доповненнями), пункт 2, до складу витрат належать амортизаційні відрахування на повне оновлення основних виробничих фондів, включаючи прискорену амортизацію їх активної частини, відповідно до норм, встановлених чинним законодавством.

Таким чином, якщо використання легкового автомобіля безпосередньо пов'язане з отриманням прибутку від заняття підприємницькою діяльністю, то в складі витрат можуть бути враховані відповідно до норм і амортизаційні відрахування на повне оновлення.

Що стосується ПДВ, сплаченого при придбанні легкового автомобіля, то згідно з Законом України від 03.04.97 р. №168/97-ВР "Про податок на додану вартість" зі змінами і доповненнями, суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) платником податку у звітному періоді у зв'язку з придбанням основних фондів, які підлягають амортизації, включаються до складу податкового кредиту.

Таким чином, ПДВ, сплачений при придбанні легкового автомобіля для використання в підприємницькій діяльності, може бути віднесений на зменшення податкових зобов'язань платника ПДВ.

Отже, придбання легкового автомобіля для використання його в підприємницькій діяльності - головна умова, на підставі якої сплачений ПДВ може бути включений до складу податкового кредиту.

З повагою, голова О. КУЖЕЛЬ


Примітки:

1Дія інструкції, на яку посилається Держпідприємництво, призупинена ним же (див. лист нижче).

 
© 2000
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua
Webmaster: web_dk@gc.com.ua