Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#26 '2000: Документи для роботи - Нові документи

7. Перелік постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність


Коментар ДК:

Скасовано перелік товарів критичного імпорту

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2000 р. №905 "Про визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" (надалі - Постанова) скасовано перелік товарів критичного імпорту.

Цією Постановою скасовано Постанову Кабінету Міністрів України від 18.06.99 р. №1080 "Про перелік товарів критичного імпорту" зі всіма змінами та доповненнями (див. "ДК" №11/2000). Для читачів "ДК" скасування переліку товарів критичного імпорту - не новина, адже лише до 16 травня 2000 року, згідно з абзацом дев'ятим пункту 11.5 Закону України від 03.04.97 р. №168/97-ВР "Про податок на додану вартість", ввезення товарів критичного імпорту для вітчизняного виробництва в момент перетину митної території здійснювалося без сплати податку на додану вартість.

Однак у Законі України від 02.03.2000 р. №1523-III "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування" (див. "Документи для роботи" №15/2000) вищезазначений пункт був викладений у новій редакції (тепер абзац дев'ятий вже став одинадцятим), яка вилучила пільгу щодо податку на додану вартість для товарів критичного імпорту.

Як вказано в пояснювальній записці до Постанови, існування пільг з імпорту товарів критичного імпорту дискримінувало споживачів товарів вітчизняного виробництва. Крім того, звільнення від сплати ПДВ завдавало збитків бюджету.

До переліку товарів критичного імпорту входили такі товари: нафта, газ, кам'яне вугілля, кокс і напівкокс із вугілля для електродів, алюмінієві і хромові руди і концентрати, енергетичне вугілля, тобто товари, які або не випускаються в Україні або випускаються в недостатній кількості. Скасування переліку товарів критичного імпорту і відповідних пільг є однією з вимог МВФ для поновлення фінансування України.

З 16 травня 2000 року при ввезенні критичного імпорту ПДВ сплачується на загальних підставах, що вже викликало великі проблеми у імпортерів, зокрема нафти. Водночас в правовому полі України створилася ситуація, коли норма Закону в попередній редакції не діє, а документ, розроблений на виконання цієї норми, залишався чинним. І лише 5 червня правова колізія була врегульована Постановою.

Довідка "ДК". У 1999 році в Україну було імпортовано товарів на $11 846 млн, з яких 44% - імпорт нафти, продуктів її переробки і газу. За I квартал цього року в Україну імпортовано товарів на $3 697,8 млн, частка імпорту нафти і продуктів її переробки в загальному імпорті - 52,3%.

Віталій МОСЕЙЧУК

 
© 2000
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua
Webmaster: web_dk@gc.com.ua