Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#29 '2000: Документи для роботи - Нові документи

12. Про організацію роботи з ліцензування діяльності арбітражних керуючих Міністерством економіки України

Коментар ДК:

Ліцензію арбітражного керуючого можна отримати в управлінні власності та банкрутства Міністерства економіки

Наказом Мінекономіки України від 01.06.2000 р. №106 "Про організацію роботи з ліцензування діяльності арбітражних керуючих Міністерством економіки України" визначено, що арбітражних керуючих ліцензуватиме управління власності та банкрутства Міністерства економіки.

Указом Президента України від 15.12.99 р. №1573 "Про зміни у структурі центральних органів виконавчої влади" (див. "Документи для роботи" №52/99) було ліквідовано Агентство з питань банкрутства, а також доручено Кабінету Міністрів України створити на його базі госпрозрахункову установу, яка би підпорядковувалася Міністерству економіки. Це і було зроблено Постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2000 р. №691 "Про утворення державної госпрозрахункової установи "Агентство з питань банкрутства" (див. "Документи для роботи" №20/2000).

Ще раніше Постановою Кабінету Міністрів від 18.10.99 р. №1910 "Про внесення доповнень до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань ліцензування підприємницької діяльності" (див. "Документи для роботи" №45/99) доповнено перелік органів, які видають ліцензії на провадження певних видів підприємницької діяльності, Агентством з питань банкрутства (далі - Агентство), яке ліцензує діяльність арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів).

Відповідно до частини 17 статті 1 Закону України від 30.06.99 р. №784-XIV "Про внесення змiн до Закону України "Про банкрутство" (далі - Закон, див. "Документи для роботи" №37, 38/99 або спецдодаток до "ДК" №16/2000 р. для передплатників "Все про підприємництво"), арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) - це фізична особа, яка має ліцензію, видану в установленому законодавством порядку, та діє на підставі ухвали арбітражного суду. Одна і та ж особа може виконувати функції арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) на всіх стадіях провадження у справі про банкрутство. У разі коли арбітражному суду не запропоновано кандидатури арбітражного керуючого, суд має право призначити арбітражним керуючим працівника державного органу з питань банкрутства за поданням останнього. Фактично арбітражний керуючий є керівником боржника, що призначений арбітражним судом (розпорядник майна лише не має права втручатися в оперативно-господарську діяльність боржника).

Відповідно до частини 4 пункту 2 статті 2 Закону, Агентство ліцензує діяльність фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які є арбітражними керуючими. Агентство також організовує систему підготовки арбітражних керуючих та розробляє порядок їх роботи. Наказом визначено, що Агентство повинно розробити Порядок організації роботи з ліцензування арбітражних керуючих. Таким чином, підприємці - юристи та економісти - можуть стати арбітражними керуючими. Вартість ліцензії арбітражного керуючого - 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 грн). Це - перспективний бізнес, хоча і з ризиком в сенсі особистої безпеки (на Заході арбітражного керуючого називають стадиком), адже арбітражний керуючий є фактично директором підприємства на час провадження справи про банкрутство з відповідною платнею та пільгами. На сьогодні корпус керуючих тільки-но почав поповнюватися (додатково див. статтю "Банкрутом можеш ти не бути..." в "Контрактах" №22/2000).

Віталій МОСЕЙЧУК
 
© 2000
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua
Webmaster: web_dk@gc.com.ua