Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#29 '2000: Документи для роботи - Нові документи

4. Про внесення змін до Закону України "Про електроенергетику"


Коментар ДК:

За електроенергію можна розраховуватися лише коштами, які перераховуються на розподільчі рахунки оптового енергоринку

Законом України від 22.06.2000 р. №1821-III "Про внесення змін до Закону України "Про електроенергетику" (далі - Закон) запроваджено розподільчі рахунки енергоринку, з яких отримуватимуть кошти електрогенераторні та енергопостачальні компанії, 100-відсоткову оплату електроенергії для всіх споживачів, адміністративні санкції за порушення умов розрахунків на оптовому ринку електроенергії.

Кошти за електроенергію збирають на одному рахунку, а потім розподіляють

Уперше в історії України в державі відбувається енергетична криза влітку, на електростанціях катастрофічно мало палива та грошей, тому уряд запропонував новий механізм розподілу грошових коштів на оптовому ринку на користь генераторів електроенергії, а не посередників у постачанні.

Законодавчо запроваджено недоторканні для арешту та стягнень розподільчі рахунки оптового ринку електричної енергії - рахунки суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють постачання електричної енергії на закріпленій території та оптове постачання електричної енергії, відкриті в уповноваженому банку (подейкують, що ним стане Промінвестбанк). Ці рахунки призначені виключно для накопичення коштів, отриманих за електричну енергію від споживачів, та розрахунків з учасниками оптового ринку електричної енергії. Зазначені рахунки не є відкриттям: вони були передбачені ще Порядком розрахунків за реалізовану споживачам електричну енергію, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 05.06.98 р. №811 "Про встановлення спеціального режиму розрахунків за реалізовану споживачам електричну енергію".

Споживачі, які купують електричну енергію у енергопостачальників, вносять плату за поставлену їм електричну енергію виключно на розподільчий рахунок енергопостачальника в уповноваженому банку. Придбавати електроенергію можна лише за грошові кошти (нині за неї грошима не платять і 50 відсотків). А вже з розподільчого рахунка кожен суб'єкт ринку отримує належне за алгоритмом, визначеним Національною комісією регулювання електроенергетики (спрацьовує старий принцип "все взяти і поділити"). Новий метод розрахунку за електроенергію (насправді він не новий, адже вже був передбачений нещодавно спільною Постановою Кабміну і НБУ від 17.05.2000 р. №824 "Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 05.06.98 р. №811" і тепер лише закріплений Законом) зображений на схемі.

Законом також запроваджено хакерський механізм "підставляння" обленерго, зокрема, якщо споживачі перерахували кошти не на розподільчий рахунок, то обленерго повинні в триденний термін повернути їх, інакше ці кошти будуть конфісковані до держбюджету, а борг споживачу повернути все ж треба. Тепер уявімо, що спеціально чи ні хтось перераховує на звичайний поточний рахунок обленерго кругленьку суму напередодні декількох святкових днів (адже в Законі не зазначено, які саме ці три дні - календарні, робочі?), обленерго не встигає їх повернути, штраф і ... банкрутство не змусить себе довго чекати.

Тепер держава регулює діяльність електроенергетичної галузі не лише надаючи ліцензії на провадження окремих видів діяльності і формуючи тарифну політику, а ще і встановлюючи порядок контролю за діяльністю суб'єктів електроенергетики, інших учасників оптового ринку електричної енергії, а також відповідальність за порушення ними умов і правил провадження діяльності на оптовому ринку електричної енергії.

Законом передбачено застосування:

Національною комісією регулювання електроенергетики України до енергопостачальника таких санкцій: застереження, штраф, призначення тимчасового керуючого (адміністрації), зупинення дії ліцензії на провадження підприємницької діяльності з постачання електричної енергії на відповідній території та анулювання ліцензії на провадження підприємницької діяльності з постачання електричної енергії на відповідній території. Порядок застосування санкцій повинен бути розроблений Кабінетом Міністрів України.

Заборонено укладання прямих договорів між енергопостачальниками та електростанціями

Законом також заборонено укладати прямі договори між енергопостачальниками-обленерго та електростанціями, - тепер всі вони повинні придбавати електроенергію лише у оптового постачальника електроенергії, яким, напевно, виступатиме державне підприємство "Енергоринок".

Водночас енергопостачальники, що здійснюють постачання електричної енергії на закріпленій території (обленерго тощо), не мають права відмовити споживачу, який розташований на цій території, в укладенні договору на постачання електричної енергії.

Незрозумілим є також те, що контролювати розрахунки через регіональні та консолідований рахунки оптового ринку здійснюватиме не КРУ, не НБУ і навіть не сама Національна комісія з регулювання електроенергетики, а Рахункова палата Верховної Ради України! Про те, що палата стала новим контролюючим органом, "Документи для роботи" писали в №26 на с. 66. Однак це є прямим порушенням Конституції України та законів. Відповідно до статті 98 Конституції України, контроль за використанням коштів Державного бюджету України від імені Верховної Ради України здійснює Рахункова палата. Згідно зі статтею 16 Закону України від 11.07.96 р. №315/96-ВР "Про Рахункову палату", Рахункова палата має право контролювати також місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, банки, кредитні установи, господарські товариства, страхові компанії, інші фінансові установи і їх спілки, асоціації та інші об'єднання незалежно від форм власності, об'єднання громадян, недержавні фонди та інші недержавні некомерційні громадські організації у тій частині їх діяльності, яка стосується використання коштів Державного бюджету України. Вочевидь, депутати вважають, що всі кошти, які платить населення та організації за електроенергію, і кошти приватизованих та державних обленерго беруться з Держбюджету?

Віталій МОСЕЙЧУК

Алгоритм розподілу грошей

 
© 2000
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua
Webmaster: web_dk@gc.com.ua