Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#35 '2000: Документи для роботи - Нові документи

18. Щодо ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями

Лист Держпідприємництва від 05.07.2000 р. №4-421-117/2098


СУТТЄВО

При торгівлі алкогольними напоями за однією адресою або в одному приміщенні суб'єкт підприємницької діяльності повинен мати одну ліцензію незалежно від кількості ЕККА. Але з 22.10.2000 р. (з набуттям чинності новим Законом про ліцензування), кожна юридична або фізична особа-підприємець буде мати лише одну ліцензію на один вид діяльності, а відокремлені її підрозділи матимуть завірені органом ліцензування копії.


Відповідно до ст. 3 Закону України "Про підприємства в Україні" окремими видами діяльності підприємство може займатися тільки на підставі спеціального дозволу (ліцензії). Перелік видів діяльності, що підлягають ліцензуванню, а також порядок одержання дозволу (ліцензії) для здійснення такої діяльності встановлюються Законом України "Про підприємництво".

Законом України "Про підприємництво" (ст. 4) визначено, що ліцензуванню підлягають певні види підприємницької діяльності, зокрема реалізація алкогольних напоїв.

Згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про підприємництво" від 23 грудня 1997 року №762/97-ВР нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим законом, діють в частині, що не суперечить цьому закону.

Законом України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами" визначено, що видача ліцензій на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами здійснюється за місцем торгівлі суб'єкта підприємницької діяльності, плата за видачу ліцензій на зазначений вид діяльності вноситься за місцем торгівлі суб'єкта підприємницької діяльності.

Зазначеним вище законом також визначено, що місце торгівлі - це місце реалізації товарів, обладнане електронним контрольно-касовим апаратом або де є товарно-касова книга, в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформлюється через них продаж інших товарів.

Оснащення місця торгівлі електронними контрольно-касовими апаратами або товарно-касовими книгами є умовою реалізації товарів, а не підставою для видачі декількох ліцензій.

Правилами роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 року №854, встановлено, що: "Роздрібна торгівля алкогольними напоями - діяльність з продажу алкогольних напоїв безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування".

Таким чином, враховуючи вимоги чинного законодавства для здійснення діяльності з роздрібної торгівлі алкогольними напоями в одному приміщенні чи будівлі (продовольчий магазин, ресторан, бар, кафе тощо) за однією адресою, суб'єкт підприємницької діяльності повинен мати одну ліцензію на діяльність з роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Одночасно повідомляємо, що з метою запровадження єдиного порядку ліцензування певних видів господарської діяльності, в т. ч. ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями, було підготовлено проект Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності".* Цей закон прийнято в цілому на засіданні Верховної Ради України 01.06.2000 р. Відповідно до п. 1 ст. 24 зазначеного Закону, він набирає чинності через три місяці з дня опублікування.

Норми Закону України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами", якими встановлено порядок ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями, будуть приведені у відповідність з вимогами Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" (п. 2 ст. 24).

Заступник голови Комітету С. ТРЕТЬЯКОВ

Примітки:

*Закон України від 01.06.2000 р. №1775-III "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" див. у "ДК" №30/2000.

 
© 2000
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua
Webmaster: web_dk@gc.com.ua