Нове число  Дебет-Кредит
Український бухгалтерський тижневик
#35 '2000: Документи для роботи - Нові документи

20. Рекомендації щодо організації продажу товарів за зразками

Затверджені наказом Мінекономіки України від 20.07.2000 р. №152
Чинні з 20.07.2000 р.

СУТТЄВО

Міністерство економіки узагальнило правила продажу непродовольчих товарів та правила торговельного обслуговування населення і виробило рекомендації, що сприятимуть цивілізованому продажу непродовольчих товарів за зразками. Датою продажу товарів при безготівковому розрахунку вважається дата зарахування коштів покупця на банківський рахунок. Вибрані покупцем товари можуть зберігатися в торговельному підприємстві протягом 2 годин. Доставка товарів повинна бути здійснена протягом 5 днів з моменту оформлення і оплати покупки.


Загальні положення

1. Рекомендації щодо організації продажу товарів за зразками (далі - Рекомендації) визначають основні методи торговельно-технологічного процесу при продажу непродовольчих товарів за зразками та питання забезпечення прав споживачів щодо належного рівня торговельного обслуговування і носять рекомендаційний характер.

2. Продаж товарів за зразками - форма роздрібного продажу товарів, за яким покупець після попереднього ознайомлення самостійно або з допомогою продавця вибирає необхідні йому непродовольчі товари за встановленими в торговельному (демонстраційному) залі зразками, оплачує покупку і одержує товар відповідно до вибраних зразків.

3. Суб'єкт господарювання самостійно визначає перелік вітчизняних та імпортних товарів, що планує реалізувати за зразками.

4. Продаж товарів за зразками здійснюється через торговельні підприємства: спеціалізовані магазини, у тому числі фірмові, магазини з універсальним асортиментом непродовольчих товарів, спеціалізовані відділи (секції) магазинів з універсальним асортиментом продовольчих товарів.

5. Суб'єкт господарювання зобов'язаний забезпечити покупців наочною та доступною інформацією про асортимент і ціни на товари, що пропонуються для продажу, їх споживчі властивості, гарантійні терміни, перелік послуг, що надаються, тарифи на них тощо.

На вимогу покупця суб'єкт господарювання зобов'язаний надати йому для ознайомлення відповідні супровідні документи на товари, передбачені законодавством (документи, що підтверджують якість товару та його ціну, сертифікат відповідності державної системи сертифікації або завірена в установленому порядку копія зазначеного сертифіката на товар, який підлягає сертифікації, тощо).

6. Реклама товарів, що пропонуються для продажу за зразками, здійснюється відповідно до вимог законодавства про рекламу.

7. Питання щодо продажу товарів за зразками в частині, що не визначена цими Рекомендаціями, регулюються Законом України "Про захист прав споживачів", Порядком заняття торговельною діяльністю і Правилами торговельного обслуговування населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 р. №108 (зі змінами і доповненнями), Правилами продажу непродовольчих товарів,1 затвердженими наказом МЗЕЗторгу від 27.05.96 р. №294 і зареєстрованими в Мін'юсті 13.06.96 р. за №298/1323 (зі змінами, затвердженими наказом МЗЕЗторгу від 07.07.98 р. №402, який зареєстровано в Мін'юсті 20.07.98 р. за №468/2908).

8. Необхідна покупцю інформація розміщується в "Куточку покупця" в торговельному (демонстраційному) залі магазину суб'єкта господарювання.

Порядок продажу товарів за зразками

9. Продаж товарів за зразками підрозділяється на дві основні форми:

а) з відпуском товарів у торговельному (демонстраційному) залі магазину;

б) з доставкою відібраних товарів додому покупцю безпосередньо зі складів оптових чи роздрібних торговельних підприємств (організацій) або від підприємств-виробників.

10. За зразками з торговельного (демонстраційного) залу магазину проводиться продаж тканин, канцелярських виробів, культтоварів, іграшок, металевої та шкіряної галантереї, виробів з пластмаси, панчішно-шкарпеткових виробів, парфумерно-косметичних та інших товарів.

11. За зразками з доставкою додому покупцям проводиться продаж меблів, холодильників, швейних і пральних машин, піаніно, предметів сантехніки, мотоциклів, моторолерів, велосипедів усіх видів, металевих і пластмасових човнів, двигунів для човнів, дитячих колясок та інших великогабаритних товарів.

12. У торговельному (демонстраційному) залі магазину суб'єкта господарювання, що здійснює продаж товарів за зразками, повинні бути подані зразки всіх артикулів, марок (моделей, модифікацій) і різновидів товарів, комплектуючих виробів і приладів, фурнітури та інших супутніх товарів від кожної одержаної для реалізації партії товару.

13. Зразки товарів для вільного і доступного огляду покупцями мають бути розміщені у торговельному (демонстраційному) залі з урахуванням їх габаритів на подіумах, стендах, столах, візках та іншому торговельному обладнанні.

Кожний зразок товару забезпечується чітко оформленим ярликом цін (цінником) і анотацією із зазначенням виробника, технічних параметрів та інших характеристик споживчих властивостей товару.

14. Суб'єкт господарювання, що здійснює продаж товарів за зразками, може мати в торговельному (демонстраційному) залі каталоги, альбоми товарів, що пропонуються для продажу, за видами оформлення.

15. Товари, що потребують ознайомлення покупця з їх якістю, будовою (люстри, бра, скляні вироби для електроосвітлювальної арматури та ін.), демонструються шляхом відкритої викладки в шафах або на пультах за обов'язкової присутності продавця-консультанта.

16. Продаж радіоприймачів, телевізорів, магнітофонів, музичних центрів, фото-, кіноапаратури, годинників, пилососів, кухонних комбайнів та інших технічно складних товарів проводиться з демонстрацією зразків у дії.

17. З метою допомоги покупцям у торговельному (демонстраційному) залі з продажу меблів можуть оформлятися інтер'єри, що імітують жилі кімнати, кухні з використанням інших предметів обстановки (килимів, світильників, занавісок і таке інше), а також стенди - зразки тканин для оббивки м'яких меблів або основні матеріали, що застосовуються для виготовлення виробів (деревина, пластик та інші матеріали).

18. Суб'єкт господарювання повинен слідкувати за періодичним поновленням виставлених зразків товарів з метою недопущення втрати їх якості.

19. На вибрані покупцем за зразками товари продавець виписує товарний чек із зазначенням у ньому найменування суб'єкта господарювання, дати продажу, прізвища покупця, назви товару, його артикула, ціни, назви і кількості окремих предметів, що входять до комплекту виробу, загальної кількості окремих предметів у комплекті, забарвлення і візерунка оббивної тканини, видів оздоблювальних і облицьовувальних матеріалів і фурнітури.

20. Замовлення для надання послуги (доставка, складення, установлення та підключення) оформляється квитанцією або іншим документом установленої форми, у якій зазначається:

найменування суб'єкта господарювання;

прізвище та ініціали покупця;

адреса, за якою необхідно доставити товар;

дата оформлення замовлення;

назва товару, артикул, кількість предметів, вартість товару та ін.;

вид послуги, день, час її виконання (перша або друга половина дня) і вартість послуги;

підпис продавця і покупця.

21. Оплата за придбані за зразками товари, а також за послуги щодо їх доставки, складання та установлення (якщо вартість цих послуг не входить до встановленої ціни товарів) проводиться готівкою через касу суб'єкта господарювання із застосуванням зареєстрованих електронних контрольно-касових апаратів.

Після оплати покупцю видаються касовий, товарний чеки, а також документи про надання послуг, на яких ставиться штамп "Оплачено".

22. Покупці можуть здійснити розрахунки за придбані товари в безготівковому порядку, за платіжними дорученнями, розрахунковими чеками, за допомогою платіжних карток, а також в іншому порядку відповідно до законодавства. У таких випадках датою продажу товарів вважається дата зарахування коштів покупця на банківський рахунок суб'єкта господарювання.2

23. Вибрані покупцем товари можуть зберігатися в торговельному підприємстві протягом двох годин з відміткою часу наступної оплати на виписаному продавцем товарному чеку.

Оплачені великогабаритні товари, крім оформлених для перевезення додому, можуть зберігатися за охоронною розпискою протягом доби.3 До товару прикріплюється ярлик із зазначенням дати продажу, номера товарного чека та табличка з написом "Продано".

За погодженням з адміністрацією суб'єкта господарювання термін зберігання може бути продовжено шляхом укладення договору схову (відповідального зберігання) товару. До залишеного на зберігання купленого товару додається копія товарного чека або копія договору схову, де зазначається термін зберігання товару, і табличка "Продано".

Суб'єкт господарювання протягом зазначеного терміну несе відповідальність за зберігання і якість товару.

24. Доставка товарів повинна бути здійснена протягом 5 днів з моменту оформлення і оплати покупки. Якщо доставка не зроблена через відсутність покупця вдома в обумовлений час, повторна доставка здійснюється протягом 5 днів після додаткової оплати покупцем вартості доставки.

За зберігання товарів суб'єктом господарювання у зазначені терміни плата з покупців не справляється.

25. При продажу товарів за зразками гарантійні терміни обчислюються: від дня доставки товару покупцю, а якщо товар потребує спеціального установлення (підключення) чи складення від дня їх здійснення, що підтверджується підписом покупця в супровідній документації. Одночасно покупцю надаються документи із зазначенням гарантійного терміну (технічний паспорт, інструкція з експлуатації тощо).

Суб'єкт господарювання несе відповідальність перед покупцем за якість і комплектність доставлених додому товарів.

26. Суб'єкт господарювання забезпечує установлення і підключення технічно складних товарів, якщо нормативною документацією та правилами користування ними не допускається підключення їх безпосередньо споживачем, а також складення меблів вдома у покупця в обумовлений з ним термін, але не пізніше п'ятиденного терміну з дня продажу.4

Інструктаж споживачів про правила користування технічно складними товарами проводиться безкоштовно.

27. Доставлені покупцю додому товари приймаються ним згідно з даними, зазначеними в товарному чеку.

28. Складення великогабаритних товарів, а також установлення і підключення технічно складних товарів удома у покупців проводиться силами суб'єкта господарювання або інших організацій, що залучаються ним.

29. Покупець має право відмовитись від послуг, що надаються суб'єктом господарювання.


Примітки:

1Порядок заняття торговельною діяльністю і правила торговельного обслуговування населення та Правила продажу непродовольчих товарів див. у спецдодатку для передплатників "Торгуємо за правилами" до "ДК" №21/2000.

2У випадку продажу товарів у безготівковому порядку - за платіжними дорученнями, розрахунковими чеками, за допомогою платіжних карток датою продажу товарів вважається дата зарахування коштів покупця на банківський рахунок суб'єкта господарювання.

3Доставка придбаних великогабаритних товарів повинна бути здійснена протягом 5 днів з моменту оформлення і оплати покупки.

4Суб'єкт господарювання забезпечує установлення і підключення технічно складних товарів, якщо нормативною документацією та правилами користування ними не допускається підключення їх безпосередньо споживачем.

 
© 2000
"Дебет-Кредит"
Редакція: debet-kredit@gc.kiev.ua
Webmaster: web_dk@gc.com.ua